Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat ....adoptie (27)


Recommended Posts

Rucsi ,dar repede te-ai miscat! Felicitari! Mimsi sa-ti traiasca mandretea care afacut trei luni.Pitica mea are 4 luni si 9 zile dar are abia 5,200 kg.Cat despre diversificare,acolo la maternala, nu stiu ce inseamna asta.Maternala zice ca ii da supica,dar eu stiu?Acuma era racita ,ii haraia pieptucul si culmea caolo,mai e un tiganus care era racit rau,avea bronsita.De ce oare nu inteleg cei care fac legile astea ca bbb trebuie sa stea langa cine-i iubeste? corina urziceanu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Si ei ne aleg pe noi , dar uneori si soarta ii aduce acolo unde trebuie,adica la noi.La mine a fost un lung sir de coincidente si sunt convinsa ca undeva acolo sus era scris sa fie a noastra si ne astepta....Si eu eram convinsa ca ne asteapta si asa a si fost.A fost o familie care nu au vrut-o. Rucsi, felicitari! Mimsi, bag de seama ca Alexia e o mare smechera.Stai sa vezi ce speculanti devin putin mai tarziu...Sa vezi ce ne cearta Mariuca pe noi daca o suparam... MIMSI, la adoptie(deci la faza finala de incuviintare) intram singuri in sala de tribunal?M-ai facut curioasa .Pana acum , la celelalte infatisari putea intra oricine in sala de tribunal. Cat despre protectia minorului - hai sa nu mai vorbim ca iar incep sa ma enervez,de abia ma mai calmasem cat de cat. Fetelor, am o rugaminte, scrieti-mi si mie cum decurge sedinta de incuviintare a adoptiei?Ce te intreaba judecatoarea/judecatorul? Am citit in capitolele precedente ca te intreaba cand mananca, daca se scoala noaptea, ce mananca si mai ales ca pun stupida intrebare de ce vrei sa o/il adopti. Spuneti-mi si mie cum e?Multumesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vivi.vio mie nu mi s-a pus nici un fel de intrebare de genul asta, de fapt nu mi s-a pus nici o intrebare. Raman la parerea ca daca dosarul e complet si bine intocmit (ceea ce presupune ca asistenta care il face sa fie un om care stie ce face, bine pregatit) nu te intreaba nimic, judecatoarea are deja decizia in cap, ca doar dosarul il studiaza inainte. Oricum, nu are nici o relevanta la ce ora mananca copilul, dar asta e parerea mea. Dar daca ceva nu ii place in dosar poate sa aiba curiozitati... Cat despre confidentialitate ce sa zic, cand am fost noi la tribunal am asistat la procese de divort, procese intre vecini pe parcele de pamant si altele asemenea si toate cazurile de adoptie au fost lasate la urma. Eram 3 parca dar in afara de noi, cei implicati in cazuri de adoptii nu mai erau altii din afara. Chiar s-a facut pauza, deci cei care au avut procese inainte au plecat si am ramas noi ca trebuia sa vina procurorul. Dar eu am asistat la primul caz de adoptie, noi am fost al 2-lea caz si imediat ce am terminat am si iesit din sala si dupa noi mai era o familie care a asistat la ambele dosare. Asa ca erau straini in sala dar tot cu cazuri de adoptie. Cristina si [zana] Ale Child birth is an act of Nature, adoption is an act of God
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

AISSA, multumesc pentru raspuns. Nu imi fac probleme cu dosarul am fost foarte riguroasa la intocmirea lui. La noi au fost in sala multe cazuri prima data si unele au mers ca pe banda rulanta,iar a doua oara desi eram la sfarsit , mai erau in sala vreo 10 gura casca pe care nu-i intreba nimeni ce cauta.Pe vreo 3 i-am urmarit din curiozitate sa vad daca au proces. 2 indivizi au stat pur si simplu in banca pana la sfarsit, iar unul a stat 15 min si a iesit. Prima data eram cam crispata pt ca nu mai fusesem niciodata in Tribunal, a doua oara in schimb eram in elementul meu, am baut sucuri, m-am plimbat colo-colo, am ascultat vreo 8 procese, stiam ca trebuie sa vina procurorul si nu am avut deloc emotii. Sper ca nici in continuare sa nu am emotii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor luati-ma incet si mai spuneti odata cum decurg lucrurile, va rog. Deci s-a deschis procedura de adoptie- prima infatisare- mama renunta definitiv la drepturile parintesti si-si da acordul pt adoptie- dupa aceea urmam noi la tribunal? Scumpa noastra inca nu este la noi, s-a deschis intii procedura dupa care urmeaza sa vina direct pe incredintare. Sa-nteleg ca la adoua infatisare suntem chemati noi? Si gata pot sa-mi iau fata acasa? O astept de 4 luni jumate, am petrecut clipe de neuitat cu ea, dar vreau copilul meu acasa. Elena Ultima speranta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc mult la toate. Viata mea s-a schimbat in 24 de ore. Sunt cea mai fericita mamica din lumea asta ( ca si voi ). Problema noastra este ca demeia care l-a nascut nici macar nu l-a declarat , deci este putin mai greu. Oricum, voi sta cu bata pe cei de la DPC sa rezolve cat mai repede cazul. E tare cumintel. Aseara s-a culcat la 12 si s-a trezit azi dimineata la 7. Tot ce ne dorim este sa fie sanatos si el si fratiorul lui. Nu-mi vine sa cred !!! Sunt mama de 2 baieti. Am si uitat ca-mi doream fetita. Sau poate ca urmeaza si o fetita ?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...