Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

M-am hotarat ....adoptie (27)


Recommended Posts

Hai sa va zic povestea ei.A nascut un baietel care la 2 ani au observat ca e ceva in neregula cu el.L-au dus la spital si le-au zis dr ca are nu stiu ce boala si nu se poate vindeca.Treptat a paralizat si sta in pat de-atunci , il hraneste cu lingurita etc .Asta acum 13 ani ca acum are 15 ani baiatul. Intr-o zi s-a dus la tara la mama ei si s-a intalnit cu o vecina care se plangea ca fie-sa a nascut al n-spelea copil si vrea sa-l dea ca nu are cu ce sa-l hraneasca.Tipa asta a zis ca il vrea ea pe copil ( fetita) dar asta asa, ca ii era mila de copila sa nu ajunga la orfelinat.Dupa discutie , a plecat inapoi la Bucuresti .Dupa o saptamana s-a pomenit cu vecina aia la usa , cu fie-sa si cu bebelusa , spunandu-i ca i-au adus-o si daca nu o vrea nu-i nimic ca o duc la orfelinat. Tipa mea a luat-o in brate , i-a placut mult de fetita si a zis ca o vrea.OK , zis si facut , i-au lasat copilul si au plecat. A crescut-o asa o perioada si pt ca era f prinsa cu baiatul , a amanat actele.Intr-e timp a divortat si s-a mutat cu copii intr-o garsoniera , s-a lasat de serviciu pt ca nu mai facea fata sa angajeze pe cineva care sa aiba grija de baiat, asa ca a ales sa stea acasa si sa primeasca un fel de pensie pt ca sta cu copilul handicapat.Intr-e timp mai face diverse activitati care nu o conditioneaza de timp ,ex: distribuie cosmetice si alte chestii. Nu o duce rau insa nu are carte de munca pt asa ceva. Prin urmare cand a vrut sa faca actele pt adoptia fetei , s-a interesat ( nu a zis ca are deja copilul ) si i s-a spus ca intr-o camera , cu un copil handicapat si cu ea fara un venit stabil nu o sa obtina adoptia unui copil.Prin urmare , a renuntat la toata birocratia asta pana anul acesta cand, ....v-am spus povestea ei mai sus. Imi pare rau daca v-am plictisit dar vroiam doar sa va relatez un caz real. Eu una nu as fi avut curajul ei.....O admir f tare pt asta , poate nu am admirat pe nimeni nicidata asa cum o admir pe ea.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 141
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Am auzit acum la stiri la radio ce spunea premierul cum ca "legea adoptiilor este foarte buna asa cum este si ca nu se va schimba nimic la ea ,ca este conforma cu legislatia internationala si ca in ea primeaza intersul copilului si nu al parintilor adoptatori" Era vorba de adoptiile internationale ca americani au facut niste demersuri pentru finalizarea adoptiilor internationale. Pai e clar din declaratia lui ca vizeaza si adoptiile interne ca doar este intersul copilului sa ajunga vai de capul lui in loc sa-l ia o familie care va avea grija de el si ii va oferi o educatie buna. Imi vine sa ma dau cu capul de zid.[bang][bang][bang] Dana [url="http://community.webshots.com/user/danavas"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai sigur ,e in interesul copilului sa zaca cu anii in spital ,chiar daca e sanatos sau sa ajunga la cine stie ce camin de copii ,sa fie al nimanui ,cand ar putea sa traiasca normal intr-a familie care sa il iubeasca si sa ii ofere tot ce ii trebuie .Legi tampite !Mi-e scarba ![bang][bang][bang] Mama lui Andreiutzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da fetelor nu are el habar da da la ordonante de kkt o droaie vedeti revin iar cu problema asociatiei. Fiecare in parte orbecaim asa impreuna am putea sa miscam ceva. Ca idiotii au tradus cum am mai spus o legislatie fara sa tina seama de conditiile socio culturale, economice etc etc de aici. Legea e interpretabila...si ei asta vor ca sa poata sa o suceasca astfel incat sa cada ei in picioare. Eu am deja copilul acasa dar e in plasament de urgenta; teoretic dupa 2 saptamani trebuie sa se treaca la plasament normal. Credeti ca s-a intamplat asta? Ei bine nu. DECI: daca noi nu ne zbatem nu se intampla nimic, daca nu stim legea sa-i batem cu propriile lor arme ne plimba de ne turbeaza, care e interesul copipului? In loc de familie caldura si conditii stau pe te miri unde pana la 2 ani ca asa li s-a sculat unor idioti de-au tradus legea ca orbii si acum se bat cu pumnul in piept ca au legislatie europeana. Stiu ca va stresez da am sa va zic de asociatie ori de cate ori o sa fie cazul, adica o sa para o situatie in care existand ar fi usurat situatia. Sunt capoasa eu da pana la urma trebuie sa iasa ca e pacat de copii astia nevinovati.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by vivi.vio
IRINA si CORINA Multumim de urari, maine avem 1 an si mami, tati si bunicii au comandat un tort"ALBA CA ZAPADA SI CEI SAPTE PITICI" pentru fata... Deja la 1 an mergem sustinute sau singure si nu stam o clipa locului. Multumim inca o data pentru felicitari Vio si Mariuca
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...