Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ciocolata de casa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 11
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

eu o fac asa: 300 g zahar se pune la fiert cu 150 ml apa - (zaharul sa fie dizolvat bine), se lasa sa clocoteasca 3 minute dupa care se adauga 50 g cacao si se mai lasa sa fiarba 2 minute. Se ia de pe foc si se adauga 100 g unt si 300 g lapte praf. Dupa ce se omogenizeaza bine amestecul se toarna intr-o tava/yena unsa cu unt si se pune la rece. (In general fac cioco alba, o torn in yena si doar foarte putina compozitie o amestec cu cacao - apoi o torn in zig-zag peste cioco alba.) pofta buna - e delicioasa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu nu am facut niciodata cioco de casa si nu am inteles ceva: laptele praf il pun dizolvat sau nedizolvat, adica cantitatea este in ml dau in g ? (stiu ca ai scris, dar ma intreb o data ca sa fiu sigura...) eu o sa folosesc nan fara lactoza pt ca puiul meu are intoleranta la lactoza [bang] sar'na [pup][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pui intai untul -se dizolva repede fiindca e inca fierbinte compozitia - apoi pui lapte praf - ca PRAF - si amesteci bine sa nu se faca cocoloase. am incercat si eu sa fac cioco din lapte praf de bebei - imi ramasese de la micuta dupa ce am trecut pe cel de vaca - insa nu e la fel de gustoasa. incearca din nan - daca nu iese buna - incerci una si din lapte praf din comert - dar sa nu-i dai puiului ... nu te lasa inima ... asa ca sa faceti bine sa va placa cea din lapte nan. [:D] pofta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pentru ca esti incepatoare la ciocolata de casa, eu zic ca faci siropul, sa topesti untul in sirop si acest sirop sa-l torni incept peste laptele praf. IN acest fel ai control ca grosimea compozitiei si nici cocolease nu se fac ! Succes ! Laptele praf NAN fara lactoza nu are un gust ciudat ?? ca orice lapte praf pentru copii? succes inca odata si nu uita de arome sa pui (esenta de rom sau vanilie care-ti place ) La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

uite o reteta simpla si de-li-cioa-sa...n-am mai facut-o demult dar nu-mi amintesc sa fi avut probleme la incorporare...) ai nevoie de 50g cacao,500g zahar,250g lapte praf,100g unt,nuci (taiate marunt nu tocate),stafide si 1 pliculet de zahar vanilat. Se pune la fiert zaharul cu 100 ml apa pina se ingroasa. Se trage deoparte si se adauga untul pina se topeste.Separat se amesteca laptele praf cu cacao ,zahar vanilat,nuci,stafide.Se amesteca apoi totul impreuna si se pune pe folie de nylon si se ruleaza.se lasa la racit/intarit citeva ore bune .spor la treaba!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui AYSHA 2
nu are gust ciudat deloc, nu il confunda cu cel hipoalergenic, care chiar are gust aiurea este un lapre integral, doar ca nu are lactoza, diluat e f bun, copilul meu "rade" biberoanele si la varsta de de 2 ani Multam pentru ponturi, am auzit si eu ca e crima si pedeapsa sa incorporezi laptele praf[:D]
Este mult mai usor sa incorporezi lichidul in laptele praf, decat invers! La toti numai bine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Baton de cacao Avem nevoie de: -250 g lapte praf -400 g zahar -100 ml apa -50 g cacao -100 g unt -nuci, alune, stafide, ce doriti Cum procedam: Se pune pe foc zaharul, apa, untul si cacao. Se lasa sa deie cateva clocote. Se ia de pe foc dupa care se pune laptele praf si se amesetca pana se omogenizeaza. Se toarn in tava in care am pus folie transparenta ca sa putem scoate mai usor batonul si se da la rece...nu in frigider ci in loc rece. Etape de lucru:[url"=http://veronicascakes.blogspot.com/2007/12/baton-de-cacao.html"]AICI[/url] Alte poze: [url="http://veronicascakes.blogspot.com/2007/12/ciocolata-de-casaalbamaro-si-cu-nuci.html"]AICI[/url]
[url="http://veronicascakes.blogspot.com/"] BLOGUL MEU[/url]
[url="http://veronicascakes.blogspot.com/ "]
Veronica[/url] si [url="http://veronicascakes.blogspot.com/"]Stefan Peter[/url][bonjovi]- 07.11.2005(3 ani si 1 luna)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...