Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mare atentie la dr. Dan Tutunaru!!!


Recommended Posts

Mayone, eu am incercat sa fac asta si am luat legatura cu Camelia, pe e-mail, insa a refuzat. Ajutor la modul ca medicamentul de care depinde Mihnea si care este scump si de negasit in Buc, il avem noi in casa ptr ca l-am incercat si noi la Andrei si nu a mers. Avem undeva aproape de 100 de pastilute pe care as fi putut sa i le dau, oferindu-ma sa le trimit prin cineva in Bucuresti. Nu stiu daca este un caz ca si celelalte de pe DC unde de drag si cu draga inima intindem o mana celor aflati in suferinta. Poate ca vor sa se descurce ei asa cum pot, desi din reportajul emisiunii am inteles ca au nevoie de ajutor, sau poate ca e durerea mult prea mare iar ajutorul venit din partea unor straini il face sa fie si mai mare. Sper din suflet ca daca va avea nevoie de ceva, Camelia va lua legatura cu mine. P:S. Am obtinut adresa ei de mail precum si nr de telefon al ei si al sotului, de la realizatoarea emisiunii prezentate la TVR. Nana, [mamica] Andrei Stefan ( 26.09.2007) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112396&whichpage=1"]Povestea nasterii fluturasului![/url]
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 75
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 1 month later...
Si eu am nascut cu faimosul Tutunaru si speram ca lucrurile rele sa se intample altora. Ei bine "altora" am fost si eu. Dupa 17 ore de travaliu si membrane rupte (lichid amniotic verde) si in care nu aveam dilatatie de col, a binevoit sa ma opereze si am avut "noroc" ca fetita nu a inghitit lichid. In schimb are o afectiune neurologica pentru care facem kinetoterapie. Si sa nu credeti ca am fost singurul caz in care Tutunaru si-a manifestat indiferenta si nesimtirea. Dupa ce am nascut eu a mai venit o tipa care a nascut cu medicul de garda, pentru ca Tutunaru nu i-a raspuns la telefon. Cel putin ea era pregatita pentru orice nu ca mine!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Eu cred ca fiecare medic are procentul lui de nereusite...de drame, de suferinte... Faptul ca la dr T. pare ca sunt multe se datoreaza faptului ca are extrem de multe paciente. Probabil ca procentul lui de intamplari rele nu depaseste pe al altor medici, poate chiar e mai mic, dar dat fiind faptul ca are de "n" ori mai multe paciente decat alti medici, face ca acest numar sa fie inuman de mare. Il cunosc pe dr. T. de cativa ani, mai multi decat are acest forum, mai multi decat are site-ul lui si pe vremea aceea era un pic diferit. In sensul ca nu avea publicitatea aceasta (acum tinde spre negativ), nu avea cabinet si il gaseai doar in spital. Era un medic ginecolog usor iesit din tipare, pentru ca nu lua spaga si nu facea avorturi. Asta m-a impresionat la el. La origine este cardiolog, a lucrat pe Salvare, a inventat chiar o metoda de resuscitare (sper sa fi inteles eu bine, sunt 0 la medicina, stiu medicina doar de la Dr. House) pentru bolnavii cardiaci...S-a respecializat pe ginecologie si o face cu pasiune. Vrea sa ajute femeile sa devina mame si se lupta pentru asta. De aceea nu face niciodata avorturi, nici atunci cand medical este necesar (le face alt coleg)... Ce vreau sa spun este ca nu ar trebui sa judecam asa de pripit...nici eu nu ma astept la miracole, desi le-am vazut iesind din cabinetul lui, am avut portia mea de nefericire cand o prietena apropiata, pacienta lui, a pierdut sarcina la 31 de saptamani fara ca el sa isi dea seama ce are (un caz f f rar de placenta accreta si desi nu si-a dat seama exact care e diagnosticul, a operat-o la timp, i-a salvat ei viata si i-a salvat si uterul)...acum vad ca e aglomerat la cabinet, vad ca s-a schimbat si pe undeva e vina lui ca nu stie sa isi gestioneze f bine resursele. La urma urmei e doar un om, nu un supraom cum se vrea, nu poti sa lucrezi 20 de ore pe zi si sa fi ok...Am nascut de doua ori cu el si as naste si data viitoare. Nu imi place ca la a doua sarcina am asteptat pe la usa, dar am avut incredere in el si in deciziile lui. L-am urat si l-am iubit luma trecuta pentru ce s-a intamplat cu prietena mea...a fost un caz special si cred ca nu era alt doctor in Bucuresti care ar fi reusit sa ii salveze uterul in situatia grava in care s-a aflat. Va rog, sa nu criticam totusi atunci cand nu stim...sincer, nu e familia mea si nu mi-e prieten apropiat, ii vb cu dvs inca si nu intru prin spate la cabinet, am avut momente cand am fost furioasa dar deja ce ura vad eu ca se acumuleaza aici nu e de bun augur. Cele mai multe dintre femeile cu gemantane venite din provincie la el, care primesc ajutor si care au reusit un miracol, nu intra pe forum sa il ridice in slavi. Daca si-ar rezolva problema cu timpul, cu asistenta, daca ar mai renunta la ceva (cabinet, clinica, garzi in weekend si alte d-astea) ar fi mult mai bine, dar eu nu am indraznit sa ii sugerez. Poate o facem impreuna. Nu sunt multi doctori ca el si de asta imi pare rau cand aud de nefericiri iesite din mainile lui...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
KID[flo][flo][flo] ...eu ii multumesc Dr. Tutunaru in fiecare zi pentru ca fara el nu as fi reusit sa am puica mea; nereusite eu toti medicii, avem noi toti, insa el este cunoscut si mediatizat...nu cred ca in vreunul din cazurile cu probleme nu a regretat si nu a incercat sa faca ce a putut... Ellis,mami de [zana] ALESSIA MARIA (20.11.2007) [url="http://alessia-maria-ellis.blogspot.com/search/label/Alessia%20in%20tara%20minunilor"]ALESSIA IN TARA MINUNILOR[/url] [url="http://alessia-maria-ellis.blogspot.com/search/label/mami%20in%20bucatarie"]MAMI IN BUCATARIE[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iar a ajuns subiectul asta pe prima pagina deshi nu merita sa stea nici pe ultima?! adevarul e ca "mare atentie la dr. Tutunaru" din punctul meu de vedere. de ce? pt ca: 1. el a fost singurul care a identificat motivul infertilitatii mele si a si rzolvat problema. 2.datorita lui am avut o sarcina lipsita de griji, mi-a facut toate verificarile posibile,stiam mereu unde il gasesc daca ma nelinishtea ceva. 3.la el apelam prima data cand aveam o problema de sanatate,indiferent de natura ei, si el ma trimitea la medicul potrivit. asta dupa ce dadea telefoane...deshi putea la fel de bine sa imi zica ca nu e problema lui. 4. datorita lui am avut cel mai ushor travaliu posibil(a avut grija sa lase instructiuni clare sa mi se monteze epidurala imediat ce simt durere,sa nu ma lase sa ma chinui deloc) 5.datorita lui am nascut razand,nu am simtit nici macar un disconfort,despre durere nici nu poate fi vorba. 6.a venit la 11noaptea la spital pt mine deshi stiu clar ca a avut cel putin 3 cezariene in ziua respectiva..cine stie cate alte operatii plus multimea de consultatii de la cabinet. 7.a avut dreptate cu nashterea naturala in cazul meu. a fost super ushor.deshi mi-a spes clar ca daca nu merge natural imi face cezariana. 8. deshi copilul meu s-a nascut in apnee a avut timpul si puterea sa glumeasca cu mine in asa fel incat nu m-am speriat nici o secunda deshi era albastru micutzul cand a iesit. 9. cu toate astea a facut o epiziotomie atat de mica incat se minunau toate asistentele. 10. a avut intotdeauna o vorba buna,un zambet sau o gluma atunci cand am avut mai multa nevoie de ele. 11. nu mi-a recomandat fiv sau ia...deshi cei mai multi doctori asta ar fi facut, ca doar de aici ies banii...nu ies atunci cand te chinui sa iti ajuti pacienta sa ramana natural. 12. in mare masura datorita lui imi tzin acum copilul meu in brate. asa ca eu recomand mare atentie in ceea ce il priveste pe acest medic...s-ar putea sa nu mai gasiti altul ca el[:D] cat despre azul Mihnea, am vorbit f mult cu moasa care a asistat la nashterea lui(si a mea) si mi-a povestit multe, sfatul meu in urma acestei conversatii: nu luati de buna tot ce ati citit intr-un ziar...adevarul e departe. cat despre volumul de munca la care se inhama, nu cred ca trebuie sa ii plangem noi de mila. eu cred ca ii place ceea ce face si ritmul in care isi face meseria si isi traieste viata, nici nu cred ca ar putea altfel. sa fie sanatos sa poata sa o duca tot asa. faptul ca el exista si e medicul meu ma face ma cochetez cu ideea de a mai face un copil[:D]
[copil] 25 martie 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Toata compasiunea mea pentru mamicile care trec prin asemenea drame.[q]. Pacat, mare pacat ca din cauza unei rivalitati intre "barbati", profesionala sau personala(nu are nicio importanta), au de suferit ingerasii si familiile lor. Nu il cunosc personal pe dr.T, dar nu cred ca trebuie sa afirmam "mare atentie la dr Dan Tututnaru", din cate am citit a ajutat foarte multe persoane in situatii cel putin disperate. La fel de adevarat este si ca ar fi trebuit sa faca cezariana, chiar daca afaceristul (ca sa nu spun altfel...)de Vladareanu nu era de acord ! In primul rand este MEDIC si ar fi trebuit sa faca ORICE omeneste posibil sa salveze viata copilasului. Sper doar ca toate astea vor ajunge la urechile cui trebuie si Vladareanu sa nu mai fie lasat sa conduca maternitatea "Elias SRL"
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca sa raspund si eu "on-topic", mare atentie la dr Tutunaru pt ca: - a rupt la nastere clavicula fetitei mele, si a celei care s-a nascut imediat dupa ea - a vazut ca a intrat in suferinta fetala (lichid verde), dar n-a facut nimic, m-a lasat sa ma chinui in continuare - a avut hipoxie la nastere (am vazut ulterior pe fisa de externare), si i-a provocat hematom la capsor - exact inaintea mea a nu i-a facut cezariana unei alte paciente care se chinuia, pana la urma ea a nascut un bebelus mort, asfixiat cu cordunul ombilical, desi ii pusese aparatul de monitorizare pe burta. Cum zicea bine cineva, este foarte bun in sarcina, dar la nastere pentru mine a fost dezastru. Si nu mai intru si-n alte detalii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citesc mesajele voastre pro si contra si mi se ridica parul pe maini si pielea mi-e de gaina. Ma plangeam inainte de incompetenta medicilor de aici, dar dupa subiectul asta ma bucur ca am nascut aici si nu in tara. Puiul meu s-a nascut in prezentatie pelviana, natural. Si a fost albastrel la nastere, a iesit cam greu fundul...apgar 4/7. Ma gandesc daca ar fi fost aceeasi povestea de eram in tara. Imi amintesc si acum o inumana 'medica' de la o clinica particulara din Bacau, care cu multi ani in urma, ca rezultat a unui control de rutina, mi-a comunicat ca am uretul prea mic si infelxibil si ca probabil nu o sa am niciodata copii...si gata! Consultatia a luat sfarsit! O incompetenta. Nu stiu daca cineva are vreo vina in cazul asta. Ca un cititor neutru, observ si in pozitia actuala a mamei ceva 'lipsuri' si chestii ce nu se leaga. Apoi si medicul isi acopera fundul destul de bine si intra in 'silenzio stampa', pe langa acele comentarii total aiurea ca 'ii era sila'...oricum, as vrea sa-i aud parerea despre caz, in media nu am incredere deloc in ultimul timp. Totusi, problema de care trebuie sa va feriti si sa ne ferim cu totii e SISTEMUL! Total aiurea in aproape toate tarile...de, e de stat si nu prea-i pasa nimanui. Si e greu sa ramai OM cand te integrezi intr-un sistem care te acapareaza. Aici nu exista un medic care sa te monitorizeze, doar o moasa. Dar TOTUL se afla in sistemul ministerului, fiecare fisa medicala, fiecare istoric al pacientilor, de asta s-au inventat retelele de calculatoare si serverele. Nasti cu moasa sau medicul de garda de la spital din momentul in care te internezi. Si te informeaza despre absolut tot, desi nu prea indraznesc sa te sfatuiasca, DECAT daca ii intrebi direct 'tu ce ai face daca ai fi tu pacientul?'. Dar sunt toti oameni, supusi greselii. Pot sta linistita doar daca sunt bine documentata, cred ca asta ar trebui sa facem cu toatele, sa ne informam, cat mai bine, sa punem intrebari, sa citim, sa vedem toate scenariile posibile, chiar si cele rele, ca se poate intampla oricui si sa fim constiente ca pe corpul meu, pe sanatatea mea si a copilului meu, EU sunt singura stapana si doar eu pot decide. Medicul poate doar consilia si sfatui. si ma rog la Dumnezeu sa iau hotararea inteleapta, sa nu-mi para rau mai tarziu. Dar nu pot lasa astfel de hotarari importante in mana altei persoane, ca apoi sa ma plag ca ala mi-a nenorocit copilul. Cand mamica a vazut ca sunt probleme, de ce nu a cerut cezariana de urgenta? Urlam si tipam sa mi se faca daca trebuia, nu? Stiu ca situatia ei nu era chiar cea care sa o faca cea mai lucida persoana, ca am nascut si eu si stiu ca lucrurile nu decurg ca de obicei in situatia de fata, dar daca tu nu te lupti pentru tine si puiul tau, atunci cine? Iar medicul, trebuia sa faca ceea ce era mai bine pentru pacienta lui, INDIFERENT de consecinte. Daca el crede ca a luat cele mai bune decizii, sa argumenteze si atunci altii mai priceputi vor judeca ce si cum. Si daca a gresit fiind convins ca procedeaza corect, poate ca observatorii neutrii mai pricep cate ceva...desi nu aduce nicioconsolare micutului pui care va suferi pentru tot restul vietii. Tot ce pot face eu acum e sa ma rog pentru micul baiat, sa faca Dumnezeu un miracol si sa aiba o viata cat mai normala cu putinta. Putem cauta vina oriunde, dar asta nu va schimba cu nimic viata lui Mihnea. Important pentru el acum e sa se gaseasca o solutie si un tratament care sa-l vindece. Doamne-ajuta! ================================== Irina, mami de [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=111016"]Tudor Cristian[/url] [url="http://b2.lilypie.com/EdHSp3.png"](08.10.2007) [/url] [url="http://community.webshots.com/user/Yaias?vhost=community"] Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Eu cred ca ar trebui sa fie decizia fiecarui medic daca aplica sau nu operatia de cezariana: ce inseamna asta ca seful de sectie nu permite, cunoaste personal cazul dat...sau nu, cred in cele mai multe cazuri nu. Extraordinar cum in spitale spaga e pe primul loc, mai ales in maternitati: omenia din oameni e inlocuita de robotie: ca la aparatele automate: bag banul, primesc cafeaua (de ex) nu, nu primesc. E STRIGATOT LA CER................
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...