Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Piatra Neamt, Perla Moldovei (62)


Recommended Posts

'neatza Laura,multa sanatate lui Rares,[pup] baiatul bolnavior si surioara cuminte. Lora si eu vreau mancare sanatoasa si mai ale fructe si legume pt bebelache in special,darr de unde[q]??? Aurora si delfinas mult iubit Robert Matei [url="http://b1.lilypie.com/Eh0Wp3.png"] Robert Matei [/url] [url="http://community.webshots.com/album/569890343KhDpmP"] Pozici [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 205
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aurora, eu maine am program de piata - ma duc si caut in toate pietele la tarani legume de gradina, poate gasesc si ceva fructe...macar niste mere amarate. Am de gand sa ma apuc si de facut dulciuri acasa, dar tot cu produse cat de cat naturale. A, dr. ne-a sfatuit sa nu mai cumparam carne de pui din supermarket, pe langa altele...cica e f. toxica, mai bine de vita sau porc slab. Lora, mami de Iustina (Niciodata sa nu spui niciodata!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

saluti fetele!!!! laura ,multa sanatate lui rares,imi pare rau sa aud din astea dar se intampla si vor trece,vor creste mari ,frumosi si sanatosi[pup][pup]. lora,asta e o mare problema cu papa sanatos,dar asa e la noi,mai nou mai cumpar si eu din piata legume mai ales si fructe,chiar daca sunt cam scumpe si fura si la cantar,am luat o varza marti si am ajuns acas sa o tai pt salata,am inneb. era mucegaita in mijloc si murata ,din cauza ca a fost inghetata si expusa apoi,iar la lactate nici nu prea ma pot atimge pe acolo ca e jale ,ca pret si apoi la felul cum sunt expuse si cum sunt servite,e fff urata situatia dar asa cum si noi nu mai avem bunici la tara ,dar mai apelam cand si cand la vreo cunostinta si ne mai aduce cate ceva,dar tot din supermarket luam toate prostiile,precum stii si cum e afara ,in alte tari,alea nu numai ca nu au gust daar cum zice cumatra mea din olanda ,macar au euri bune ,cicaa....poate de aia nici nu se imbolnavesc asa de tare ca noi ,dar tot nu pot papa cu pofta ce au ei,asa ca ne acomodam cu ce avem.[bum][:D][^]. eu va doresc de pe acu un wek placut si frumos sa aveti,sa vina martisorul!!si 8 martie!!![ispita][flo][flo][:X][:X] salutam pe toate mamicile !! carmen si stefi[hia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lora, daca vrei, caut acasa nr. de telefon de la o ferma de la Gura Vaii. Noi de acolo cumparam curcani, de vreo doia ani de zile. Mai cumpar si carne de pui din magazine, dar destul de rar si numai refrigerata. Branza eu aduc de la tara, sau cumpar, cand e perioada, cas si il pun la congelator. Si legume mai iau de la tara, la fructe e mai greu,(cele din piata) ca nu prea poti stii daca sunt naturale. Cu cat sunt mai urate, cu atat sunt sansele mai mari sa fie naturale. Eu m-am obisnuit si nu mai folosesc delikat/vegeta, doar condimente din astea uscate, la plic. Faina (dulciuri nu fac ca nu ma pricep) folosesc de secara sau integrala, la fel si pastele fainoase, tot integrale. Otet de mere si miere. Mai greu e cu uleiul, mi se pare foarte costisitor sa folosesti ulei de masline la gatit, nu stiu cata lume isi permite, asa ca eu folosesc ulei de floarea soarelui. L-am obisnuit pe Stefan, si nu numai, sa manance cereale de la SanoVita, (se gasesc prin magazine sau plafare), mustar sau kechap fara zahar. Iti intra in obisnuinta, citesti etichetele si le alegi pe cele care sunt cu cat mai putini aditivi. O chestie care mi-a intrat mie in cap - nu cumpar niciodata chestii rosii - in rarele dati cand mai cumpar suc, sau bomboane, etc - am vazut la o emisiune tv ca cel mai periculos colorant pentru copii este cel care da culoarea rosie (nu-i stiu denumirea) - poate da ADHD sau diverse forme de cancer. Mi-ar placea si mie sa pot cumpara mancare sanatoasa, este foarte greu, nu ai de unde, daca gasesti este scumpa. Sunt multe chestii la magazinele naturiste, eu m-am obisnuit sa le cumpar, gen naut, linte, chiar si creme am mai cumparat de la Rai. Hai ca m-am intins ca niciodata. V-am pupat! [pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, linte chiar vreau sa cumpar si eu. Cum o gatesti? Ca pe mazare/fasole? Ulei noi nu folosim decat de masline pentru salate si de rapita pentru gatit. Uleiul de rapita e mult mai sanatos decat cel de floarea soarelui si e unul din cele care prin fierbere la temperaturi inalte emana cele mai putine substante cancerigene/toxice...plus ca are si omega3 in compozitie. Unde e Gura Vaii? Vreau numarul, da, chiar te rog. Ieri am gatit cu carne de curcan, mi-a adus cineva, dar putina... Lora, mami de Iustina (Niciodata sa nu spui niciodata!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lora, Gura Vaii e in comuna Girov,(chiar inainte) de la drumul national se face la stanga (este indicator cu Gura Vaii) si apoi prima la dreapta si se vad niste hale. Chiar ieri am fost acolo si am luat oua. Am inteles ca are si curcani. Nu stiu cat or fi de mari. Ultima data am luat de sarbatori si aveau cam 10-15 kg. Am luat odata si de 20 de kg. Eu il portionez si il pun la congelator si nu mai am treaba vreo luna, doua. Am sa-ti dau si nr. de telefon al proprietarului, mai pe dupa-amiaza ca e in telefonul sotului. Retete pentru linte si naut iau dintr-o carte care are numai retete din astea. Am sa-ti pun cateva pe mail. Am intrat de dimineata ca sa va invit pe toate fetele cu copilasii aferenti, miercuri, la ziua lui Stefan. Cel mai probabil va fi la Cip Savin, urmeaza sa merg sa vorbesc. Stiu ca e wk si nu prea intrati pe net,asa ca, la cele la care am nr. de telefon am sa va si sun. Emma, Criss, CarmenE, Aurora, Caya, Mariana, nu am telefoanele voastre, poate pana luni pe la pranz imi puteti confirma invitatia. Week-end placut!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'Neata! Cristina, multumim pentru invitatie. Noi in principiu zic eu ca venim, dar asta iti pot spune sigur marti, pentru ca Iustina a avut ceva intre o afurisita de bronsita astmatiforma si pneumonie...se auzea ceva la plamani, s-a plecat de la o bronsita la care augmentinul n-a avut niciun rezultat absolut si au coborat secretiile...prin urmare, a facut 5 zile gentamicina si doua dexametazona intravenos, a avut branula la manuta si inca mai face tratament cu salbutamol, aerius, mucosin, niste vitamine si 1 luna ia singulair cate o pastiluta pe zi. Ea a facut fata extraordinar bolii, nu a facut febra, nu a fost mofturoasa, a avut pofta de mancare, dar, din pacate, problema era acolo... Sper sa fie bine si sa putem veni. Voi ce mai faceti? Copilutii sper ca sunt bine toti! Va doresc un week-end placut! Lora, mami de Iustina (Niciodata sa nu spui niciodata!)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[flo]Va multumesc mult, fetelor ca v-ati gandit la noi! Rares azi e mai bine. Ieri a fost jale. Cel putin pt mine, care nu la-m vazut niciodata in starea asta, a fost tare greu. Joi spre vineri noapte a avut febra mare, cu tot cu antitermice. vineri dimineata cu greu (dupa 2 ore de alergat de nebuni) am reusit sa gasim un pediatru care sa il consulte, apoi sa convingem medicul lor de familie sa-mi dea reteta gratuita si mie concediu medical, sa pot sta cu ei acasa. I-a dat pediatra antibiotic, erdomet si antitermice. Cica i se aud secretii acumulate in plamani, are si amigdalele cam rosii. Ieri nu a mancat absolut nimic. A baut cate un pic de ceai si apa, a stat in pat, cu ochii mici si rosii, a avut febra aproape toata ziua. Seara a luat antibioticul si dupa o ora a vomat tot. Dupa un supozitor cu novocalmin, si inca un somn (a dormit in vreo 4 reprize ieri), si-a mai revenit putin. Peste noapte nu a mai facut febra, a dormit bine si azi e mult mai activ si mai ok. A gustat 2 lingurite de piure si cateva linguri de supa, a baut si niste lapte, s-a jucat. Nu a mai facut febra deloc. Luni si marti stau cu ei acasa, de miercuri am sa vad, in functie de ce zice peditra, daca ii duc sau nu la gradi. Cristina multumim mult petru invitatie! Speram sa o putem onora. Dar depinde cum o sa evolueze raceala lui Rares.
Laura [mamica] de shtrumphi gemeni, [zana] Bianca Andreea si [bonjovi] Rares Mihai (13.06.2005) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871"]Cugetari gemene[/url], [url="http://laurasn.shutterfly.com/action"][foto]Fotografiile noastre[/url][url="http://picasaweb.google.com/LauraRsiB"] Filmulete cu shtrumphi [/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878"]Poveste cu shtrumphi [/url] 'Cos what I feel is the only truth for me
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetele. cristina, multumim de invitatie, as vrea sa spun ca pot veni dar nu stiu exact ce fac saptamana viitoare, desi sunt in concediu. Daca plec din oras cu sotul meu ajungem seara pe la 6-7 si ...... Am avut ce citi mesajele voastre ,ca nu am mai intrat de mult dr m facut "ture" pe la spital saptamana asta cat nu am facut niciodata. De bine ce ma duceam la nepoata mea m-am dus si pentru mine pentru ca m-am pricopsit cu o infectie in ureche , asa ca acum ma trtez si stau in casa[:D] Sanatate la copilasi si week-end placut. La noi abia a venit tati acasa din delegatie si ne bucuram de el. Ionut Lucian - 27 decembrie 2004 - "Nu stiu ce vreau sa fac , dar stiu ce fel de femeie vreau sa fiu " http://s384.photobucket.com/albums/oo284/cayaaimee/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ellinia. nu stiu de ce simt nevoia sa ma justific pentru ca nu pot ajunge la aniversarea piticului, la multi ani si sa fie sanaos, dar mi-ar fi placut sa ne intalnim . Doar ca fiind noua pe aici nu as cunoaste pe nimeni si nici nu ar fi un moment potrivit sa fiu dadacita , la modul ca " hai sa ne cunoastem". Astept primavara si cu siguranta ne vom intalni . Sper sa nu ma intelegeti gresit.[:)] A ajuns cineva pe la bacau la cinema? Sau in mall la Iasi la Zara? Ionut Lucian - 27 decembrie 2004 - "Nu stiu ce vreau sa fac , dar stiu ce fel de femeie vreau sa fiu " http://s384.photobucket.com/albums/oo284/cayaaimee/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...