Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

unde gasesc pescarii in bucuresti?


Taty

Recommended Posts

este bun si ala si ala. dar tine cont ca panga din comert este adus din Vietnam. se decongeleaza si se vinde ca fresh. consumul de panga fresh a crescut foarte mult...si eu unul il recomand. Incercati dorada regala care nu a mancat.Este tot farmata dar este delicioasa
Citat:
citat din mesajul lui corap
eu stiu un "tip" pt fileul de pangasius - cu cat e mai roz, cu atat e mai proaspat. nu trebuie sa fie albicios. pt pestii intregi, in afara de ce s-a zis mai sus, - [:D] zicea o prietena-forumista ca "trebuie sa aiba o fatza vesela" . pe bune ca asa e c & andrei-ardei [zz]14.11.2005 & cireshik anais [il]07.05.07 [url="http://picasaweb.google.com/margelutesiaccesorii"] margele, zorzonele si briz-brizuri [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 27
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Chiar doream sa incep un topic similar - merci Taty ca ai deschis subiectul. Despre pestii din supermarket - sa ii manance ei sanatosi. Am avut muuulte experiente neplacute si am zis pas intr-un final. Eu am ami cumparat de la un magazin care se numeste Marius si este pe Pantelimon. Problema e ca au pestele in galantar fara cap, deci adio fatza zambitoare, branhii rosii si ochi fumosi [:D][:D]. M-am uitat un pic la solzi, dar la pastrav m-au bagat in ceata, ca e mai pielos de felul lui. Deci, ce mai ramane de testat daca pestele e decapitat? De asemenea, in Obor chiar sunt de incredere nenicii aia? Ca fac un drum mai lung dar sa stiu ca iau ce trebuie. Ioana, mami de zambarici Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ioana_Pos
Chiar doream sa incep un topic similar - merci Taty ca ai deschis subiectul. Despre pestii din supermarket - sa ii manance ei sanatosi. Am avut muuulte experiente neplacute si am zis pas intr-un final. Eu am ami cumparat de la un magazin care se numeste Marius si este pe Pantelimon. Problema e ca au pestele in galantar fara cap, deci adio fatza zambitoare, branhii rosii si ochi fumosi [:D][:D]. M-am uitat un pic la solzi, dar la pastrav m-au bagat in ceata, ca e mai pielos de felul lui. Deci, ce mai ramane de testat daca pestele e decapitat? De asemenea, in Obor chiar sunt de incredere nenicii aia? Ca fac un drum mai lung dar sa stiu ca iau ce trebuie. Ioana, mami de zambarici Sa va traiasca puiutii, sa fie sanatosi si norocosi!
pei, la obor mergi in hala nu la nenici cu plase de pesti pescuiti de ei... sunt magazine cu profil pescaresc...si mai ales daca misca pestele, mai proaspat nici ca poti gasi altundeva, poti avea aceeasi incredere pe care o ai in raioanele din supermarketuri.....altfel nu ai decat sa-ti faci propria crescatorie de pesti.... Nina,[gravired] 33s+, [fetita] AMR minim 34 zile
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Iael
Ochii sunt limpezi, clari, cu irisul negru pronuntat (fereste-te de pestele cu ochi tulburi, albiciosi). Solzii se desprind greu la pestele proaspat. Branhiile sunt de un rosu aprins si tari (fereste-te daca sunt intunecoase, de altfel si miros urat). Cand apesi cu degetul pe burta pestelui proaspat, revine imediat.
Si file-ul? cum vedem daca e proaspat?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit ca esti o pescarie pe acolo... O sa merg zilele astea sa o verific si poate si sa colaborez cu ei. (import-export peste) levrecul se aduce din Grecia...si este de ferma..dar este bun. din nou recomand dorada :)
Citat:
citat din mesajul lui catalina2307
O pescarie buna mai este si in piata la Prosper, pe 13 Septembrie. Peste proaspat in permanenta dar din pacate nu il curata. Foarte bun mai este si lavraki(biban de mare). Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei, dupa aproape doi ani de cand a fost deschis subiectul pot sa spun ca am inceput sa cumpar peste din hala de la obor. Nu am avut probleme. Ultima data am luat file de salau si a fost delicios. Deci eu recomand hala. Inarmate cu cateva info despre cum ar trebui sa arate eu zic ca ne putem descurca. Si ar mai fi un mare avantaj: la cerere ti-l curata si cred ca ti-l si fileteaza. VIne acus postul Craciunului si o sa fie dezlagare la peste de 2-3 ori pe saptamana. Asa ca o sa merg des la piata. [url="http://www.obiectiverealiste.blogspot.com"]Obiective Realiste[/url] [url="http://androixbijoux.blogspot.com/"]Androix Bijoux[/url] Niste copii si toti copiii! [;)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Alexandrew
Am auzit ca esti o pescarie pe acolo... O sa merg zilele astea sa o verific si poate si sa colaborez cu ei. (import-export peste) levrecul se aduce din Grecia...si este de ferma..dar este bun. din nou recomand dorada :)
Pai este chestie de gust....noi de exemplu nu mancam peste de apa dulce. Oricum raman la parerea ca nu exista peste bun la noi.... Tsipura, lavraki - nu de crescatorie, fagri....etc. Catalina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cumpar saptamanal de la Billa ( Floreasca) somon ( file), crap si salau. Crapul intotdeauna misca. Am inteles ca fac aprovizionare zilnic( nu aduc cantitati mari, astfel incat sa nu ramana mult de pe o zi pe alta).Ma lasa sa miros carnea si sa analizez in detaliu pestele. Imi curata crapul si salaul de solzi si ii portioneaza exact cum ii vreau. Somonul il consuma si fetita mea de cateva ori pe saptamana si pana acum n-am avut nici o problema. PS.- NU lucrez la Billa si nici la furnizorul de peste...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...