Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Racusori, la apel! (47)


Recommended Posts

Vesti bune: nu am apucat sa explic nimic, pt ca al meu copil a tras singur concluzii, citez: ce copii prosti, ei habar nu au cum sta treaba cu Mos Craciun! Ca ei sunt rai si de-aia mosu' nu trece pe la ei si trebuie sa le cumpere parintii cadouri. devine tot mai greu, bine a zis cine a zis: copii mici, probleme mici, copii mari - probleme mari. Daca astea se pot numi probleme [:D] va pup, am o zi incarcata azi, dar fac fata cu brio. pana acum
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

salut [bis] multumi la adresa puiului care e ditamai barbatu, a mai vazut poze ,si ce pot sa zic[olala] Mihaitza seamana cu tati[8D] , Mi-am bagat nasul si in albumul lu' Vicky si la fel [olala], ce Dani frumos si nazdravan . mai ce mult timp a trecut ......... va pup va imbratisez si atat mai zic AMR 8 zile pina vad piticul si-l aduc acasa in rst va pup pi tati si deasemeni sunt inzona. [pup][pup]
Giani ..[mamica] Mamica de ANDREI [copil] ,....
[url="http://www.onetruemedia.com/shared?p=868ef2570ead8ee3ba29d3&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]uite ce am facut anul trecut [zz][/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata! Mai bine mai tarziu decat niciodata o [cafea]? Un ceai? De luni sunt in concediu pana dupa Pasti[pk][pk]. Doar ca voi sta singura acasa[q] si probabil voi[curat][bang]... ca sa-mi treaca timpul mai repede. Va [pup], o zi buna si un wk minunat! Vicky http://community.webshots.com/user/viki39
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ,iata si cateva retete pt. SARBATORILE PASCALE : 1. COZONAC PUFOS Ingrediente: 1 kg faina 2 cubulete drojdie proaspata 500 ml lapte gras 200 grame unt 250 grame zahar tos 5 +1 galbenusuri (albusurile le congelam si le folosim la alte prajituri) o lingurita sare esente coaja de lamaie 3 plicuri zahar vanilinat Preparare: De cu seara, cernem faina ...ideal de vreo trei ori....eu doar o data. Parese ca devine mai pufoasa. Intr un vas incalzim laptele cu toata cantitatea de zahar si esentele. Lasam la racit. Aprindem cuptorul ....in bucatraie tre sa fie cald... si bine.Pregatim maiaua ca la orice cocatura: drojdia se topeste cu o lingurita de zahar+ 2 linguri de faina+alte 2-3 de lapte. Lasam la crescut in mijlocul movilei de faina. Cand si a dublat volumul adaugam toata cantitatea de lapte si cinci galbenusuri frecate. Si acum incepe partea cea mai interesanta: framantatul. Din cand in cand ne inia o pauzam mainile in untul topit (si racit). Nu turnam direct in aluat. Treptat cu rabdare ...framantam aluatul cu pumnii, cu palmele, aruncam de colo colo :) vreme de juma de ceas. Apoi lasam la dospit in bucataria incalzita vreme de 40 de minute. Impartim aluatul in patru, le intindem cu mana pe masa unsa cu ulei ...aluatul este minunant acum. Umplem cu ce dorim. Facem patru suluri si le impletim doua cate doua....si apoi hop in tava (tapetata cu hartie de copt si unsa cu ulei). Ungem cu galbenus de ou amestecat cu o lingura de lapte si presaram cu zahar. Mai lasam sa cresca pana cand isi dubleaza volumul cozonaceii nostrii si dam la cuptor pentru 50 de minute (dupa al meu cuptor). Mentiuni: Umplutura dupa preferinta: eu am combinat mac cu nuca si rahat cu fulgi de ciocolata si stafide. Aceste cantitati sunt pentru 2 cozonaci Timp Preparare: 4 h [pofta][pofta] 2.Pasca cu branza Ingrediente: 700 g faina, 25 g drojdie, 5 oua, 600 g branza (dulce sau telemea, dupa preferinte), 6-7 linguri de zahar, 1/2 lingurita de sare. Preparare: Faceti un aluat din faina, 1 ou, 25 g drojdie, sare, 2 linguri de zahar si apa si il framantati cam 15-20 minute, dupa care il lasati la dospit aproximativ 1 ora si jumatate sau pana cand creste si devine pufos. Intre timp pregatiti o compozitie din branza, 4 oua, 4-5 linguri de zahar, un praf de sare si o amestecai bine cu o furculita. Dupa ce a crescut aluatul, il impartiti in trei: din doua parti intindeti cate o foaie de 2 cm grosime, pe prima o asezati in tava de cuptor unsa cu ulei. Peste aceasta foaie de aluat puneti jumatate din compozitia de branza si o acoperiti cu cealalta foaie de aluat. Cu cea de a treia parte de aluat, rulati trei bucati pe care sa le impletiti pentru a da forma crucii de pe pasca. Opriti putin aluat pentru cateva mingiute cu care sa ornati marginile. Timp Preparare: 2 h 3.Friptura de miel cu cimbru Friptura de miel cu cimbru este o friptura delicioasa, care se topeste atunci cand o mananci. aceasta friptura de miel cu cimbru va fi unul din preparatele de cinste la masa de Paste. Iar meritele tale de gospodina cea mai tare, vor fi recunoscute si pentru friptura de miel cu cimbru. Ingrediente 1 pulpa de miel 10 catei de usturoi cimbru uscat sau proaspat rozmarin 3 linguri de miere ulei de masline sare si piper dupa gust Mod de preparare Pulpa de miel se spala bine si se curata de pielite; Se cresteaza carnea din loc in loc si se impaneaza cu felii de usturoi; Separat se face un amestec din miere, rozmarin, cimbru, piper, ulei si inca 2-3 catei de usturoi. Se piseaza toate bine, in mojar, si cu amestecul rezultat se unge bine carnea si se sareaza; Se pune intr-o tava cu 1 cana de apa si se da la cuptor pentru circa o ora. 4.Friptura de miel II Ingrediente: 2 kg. pulpa de miel, 200 gr. slanina afumata, 1 pahar cu vin alb, usturoi, 1/2 lamiie, cimbru, sare, piper boabe, 1 ceasca de ulei Preparare: Se asaza carnea de miel intr-un vas si se freaca bine cu lamiie, apoi cu mujdei si cimbru. Peste carnea astfel pregatita se pune slanina afumata, taiata in fisii subtiri. In vas se adauga o ceasca de ulei si una de supa, boabe de piper. Se da tava la cuptor la foc iute. Dupa o ora se pune vinul. Cind friptura este frumos rumenita, se inchideti focul, se lasa sa se raceasca, se indeparteaza slanina si se taie in felii. Timp Preparare: 1 h 30 ' 5.Ciorba De Miel Ingrediente: cap de miel, oase, bucatele de carnita cu os, 3 morcovi, 2 patrunjei, 1 ceapa, 2 gramajoare de macris, 2 galbenusuri, smantana, sare de lamaie sare. Preparare: Se pune carnea la fiert, se i-a spuma, intre timp se caleste ceapa in putin ulei, doar ca sa devina aurie se adauga morcovul taiat pai, se caleste putin si se adauga in ciorba, patrunjelul se adauga in ciorba, se fieb, dupa care se adauga macrisul taiat fideluta. Se face o dresatura din 2 galbenusuri si smantana, se adauga in ciorba, se acreste cu sare de lamaie dupa gust. Mentiuni: se serveste cu smantana si ardei iute Sa aveti spor la treaba si toate cele bune. Va doresc de pe acum un weekend placut si daca aveti SARBATORITI CU OCAZIA ZILEI DE " FLORI " LA MULTI ANI TUTUROR SI MULTA SANATATE. Eu il sarbatoresc pe tata. Hai ca m-am intins ca o placinta. [pup][pup][pup][pup][pup][pup] pe toate fetele. annes Secretele si amintirile unei femei sunt un ocean fara fund,in care nu le vei gasi niciodata !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata. Mire, multumim de cafea. Nu-s in toane bune, m-a daramat vestea despre micuta Emma[q]. Dumnezeu sa o odihneasca in pace[ruga]. Acum fac bagajul lui Dani, la pranz suntem invitati la nasi, diseara ultimele retusuri la bagaj si gata si ziua de azi. Maine, dupa ce pleaca Dani merg la cimitir (e Pastele Catolic), si imi petrec ziua in oras cu al meu sot[olala][:I], ca 2 porumbei. La pranz venim acasa, gateste socrela peste in fel si chip[pofta], sunt ca pisica cand simt miros de peste[:D]. Va [pup], va doresc o zi frumoasa. Vicky http://community.webshots.com/user/viki39
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...