Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Daca mama naturala vrea?


Recommended Posts

Irina, Multumesc pt. detalii[flo] In sectorul 6 locuiesc. Nu am avut nici un divort... nici n-a murit nimeni.... probabil au pus asta in eventualitatea in care s-ar duce vreunul dintre noi?[q] Iar noi locuim singuri. Cazier n-avem... boli psihice... nu inca.... la jobul meu (sau al lui) daca am avea lacune comportamentale ne-ar fi zburat demult.... asa ca pot sa intrebe pe cine vor ei (sa sune in USA, respectiv Elvetia daca vor sa ne verifice la superiorii ierarhici si daca au buget pt asa ceva). Teoretic, ar trebui sa mearga. O sa incepem dosarul, in paralel ma chinuiesc sa-l indop pe barbatu-meu ci vitamine ca sa obtinem macar un gigel de la el (la 2 controale consecutive avea ZERO ABSOLUT) si sa facem un FIV + ICSI. Macar sa se finalizeze si aprobarile pentru adoptie si sa am eu si un bb (2, 3?) in burtica. Daca o sa am aprobarile respective, as prefera sa iau un bb direct din maternitate. Pe riscul meu. N-as mai fi om daca m-as atasa de el si l-as lasa acolo. Si de atasat, te atasezi.... i-am vazut, si i-as fi luat acasa pe toti.... in clipa aia, asa cum eram, operata.... Daca as fi putut sa sar pe geam si unul dintre ei macar si sa fug, as fi facut-o! Nu inteleg ce inima au femeile alea care ii abandoneaza in spital - indiferent de ce constringeri, de ce conditii au acasa.... Eu am fost pe la o prietena care a nascut de curind. Financiar, sta mult mai prost ca noi. Am facut tot posibilul sa imi amenajez o casa frumoasa. Ei bine, cind m-am intors de la ea mi s-a parut ca LA EA ERA FOARTE FRUMOS, cu un pat si un sifonier, si la NOI ESTE PUSTIU. E o senzatie pe care nu vreau sa o mai am. Elise
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 49
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Buna fetelor! dupa cum vedeti mai arunc si eu un ochi din cand in cand pe la voi... as avea si eu o intrebare: in legatura cu cele 2 caracterizari de la ultimul loc de munca..in cazul in care ultimul loc de munca de vreo 10 ani incoace este in propriile noastre firme, cine ne face caracterizarea? Noi?!? Ca unul e director executiv, celalalt administrator... n-a mai fost nimeni in situatia asta sa-mi spuna si mie cum a rezolvat cu caracterizarile?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lachi [pup] salut ! nu te'am mai vazut de mult :) cel mai bine ar fi sa intrebi la dpc'ul unde apartineti voi, pt ca se pare ca difera substantial cerintele... dar din cate stiu eu, in cazuri similare, a fost ok si daca aveai recomandari de la niste prieteni, sau parteneri de afaceri mai apropiati, sau pur si simplu cineva care va cunoaste mai bine, dar sa nu fie ruda apropiata (ca se gandesc ca's mai partinitori) la noi a trebuit ca persoanele de la care aveam recomandarile (colegi de serviciu) sa se intalneasca personal cu asistenta, sa confirme ce au scris... te'am pupat, si ... mult succes !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, Alexa Ioana asa ma gandeam si eu....ca doar n-o sa-mi scriu eu caracterizarea. Eu insa sunt tot la faza de vis pentru ca sotul meu nu vrea sa adoptam si basta! Ma mai gandesc cateva luni serios la problema si daca nu intervine vreo schimbare in atitudinea lui o sa-i spun frumos ca divortez ca sa pot adopta un copil! Nu mi se pare normal daca el nu vrea eu sa nu pot avea niciodata copilashul meu! Si sunt convinsa ca se va ajunge la divort, pentru ca-i incapatanat... si la fel de convinsa sunt ca daca voi reusi sa adopt se va intoarce la mine...asa ca nu inteleg de ce nu accepta direct ideea adoptiei; ca ar fi mai simplu, nu?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lachi imi pare rau ca trebuie sa adopti asa atitudine extremista dar te inteleg.Pacat ca majoritatea barbatilor nu inteleg de la inceput nevoie noastra de a creste un copil.[flo]Mai tarziu isi revin si sunt cei ma grozavi tatici dar trebuie sa faca putin circ inainte pe nervii nostri. Eu am fost in situatia ta cu caracterizarile si in situatia asta ne-a spus asistenta ca mai bine ducem caracterizari de le doua familii prietene de preferinta care au copii. [url="http://community.webshots.com/user/ubi19"]Familia mea[/url] [url="http://community.webshots.com/user/razvan2004"]Razvan[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asta este asi: la mine toate vin cu fundul in sus... mi-a dat Domnul sarcini cand nici nu ma gandeam sa am copii si Doamne fereste, sa ma marit! Acum, imi da variante: ori un sot, ori un copil. Se pare ca e prea mult pentru mine sa am o familie normala. Si e foarte greu sa aleg, mai ales ca m-am maritat destul de tarziu tocmai "ca sa stiu bine ce fac" si am fost convinsa ca e alegerea perfecta pentru mine. Ei, si mai greu imi e sa constat ca il lasa absolut rece faptul ca eu imi doresc un copil! Am impresia ca el nu isi doreste si ca a fost chiar mai linistit din anumite puncte de vedere cand nu mi-a reusit incercarea din vara.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lachi, ce faci mama si tu p-aici?Cand am citit prima data am crezut ca, gata sotul tau a zis da, dar dupa aia am vazut ca de fapt e tot nu. In lege scrie ca poate sa adopte numai unul din sotii iar celalalt trebuie sa explice de ce nu vrea.Si in felul asta adopti numai tu fara sa mai fi nevoita sa divortezi.Acum nu stiu cum se va rezolva problema daca iti vor admite dosarul sau nu. Ps. imi pare rau de pisoiul tau[:(]. Te pupacesc. Dana [url="http://community.webshots.com/user/danavas"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lachione , cand va hotarati sa depuneti actele o sa te mai sfatuim si noi dar pana atunci.... Noi am fost in situatia ta cand a fost vorba despre caracterizari si am apelat la contabil(e imposibil sa nu aveti un contabil care sa va tina actele) si la un colaborator .E bine sa intrebi totusi la DPC , la noi a fost suficient asa.Si nici nu s-a intalnit cu ei ,nici nu i-a sunat, cum s-a intamplat la alte fete . Important este sa fiti oameni "normali",sa aveti cat de cat niste venituri care sa va permita sa intretineti un copil si sa aveti o casa curata , dar in primul rand sa va doriti din tot sufletul sa adoptati si sa fiti hotarati . Si eu eram agitata cu atestatul dar acum ca a trecut , mi se pare o etapa f usoara si ,zic eu, binevenita. Auzisem de la alte fete ca vine si intreaba prin vecini ce fel de oameni sunteti , etc.La noi nu a fost cazul , cred ca se lamuresc ei f bine atunci cand vin la voi acasa. Bafta multa cu sotul tau si incearca alta varianta decat divortul.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...