Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pestisori, la multi ani! (32)


Recommended Posts

Daca tot deschisesei discutia despre suflete pereche... va pun un articol, pe care am sa incerc mai tarziu sa-l exemplific cu "trairile" mele [:D]... normal ca, exista si alte explicatii pt. sufletele pereche... mai caut... si va astept si pe voi cu exemple, comentarii, etc... daca doriti sa discutam [:D]... "Cum recunoastem sufletul nostru pereche? Ideea de suflete pereche tinde, in ziua de azi, sa fie mai curand o poveste frumoasa, pentru cei mai multi dintre noi. Prea putini credem ca ni se poate intampla sa ne gasim aceea jumatate, iar daca se intampla sa o gasim este foarte probabil sa nu realizam acest lucru. Relatiile karmice. Se spune ca toate sufletele pereche sunt legate prin karma (in religiile budiste, renastere, reincarnare, migrare succesiva a sufletelor dupa moartea fizica). Insa nu toate relatiile karmice implica suflete pereche. Putem transforma o relatie aparent potrivnica intr-una in care sa evoluam, atat noi cat si partenerul. Trebuie doar sa ne gandim ca relatia cu persoana respectiva nu este ceva intamplator. In fond, din milioanele de oameni, ne-a fost data sa ne apropiem, intr-un fel sau altul, de acel om. Iar experientele traite alaturi de el sau ea sa ne faca sa evoluam si sa ne transformam. Cum recunoastem o relatie karmica? Inca din primele discutii cu cineva exista un oarecare grad de familiaritate, simti ca iti vine usor sa deschizi sufletul fata de aceea persoana, chiar mai usor decat fata de oameni pe care ii cunosti de mai multa vreme. Comunicare vine de la sine, nici unul din cei doi nu trebuie sa faca un efort pentru a se intelege cu celalalt, uneori exista chiar cazuri de telepatie. Prezenta acelei persoane ne face sa ne simtim bine si in largul nostru. Trebuie inteles, insa, ca in astfel de relatii nu se regasesc numai persoane de sex opus si mai ales nu inseamna ca trebuie sa existe si o atractie fizica intre aceste persoane. Poate exista o relatie karmica intre parinti si copii, intre colegi, frati, prieteni, iubiti. Lectia pe care trebuie sa o invatam alaturi de cel sau cea cu care avem o legatura karmica este una de ordin spiritual. Sufletele pereche. Dupa cum sustin invataturile budhiste, sufletele pereche se regasesc, in aceasta viata, dupa o serie de expereinte traite impreuna in vieti anterioare. Ele trebuie sa continue ceea ce au inceput atunci si au o menire pe care o pot duce la indeplinire numai impreuna. Odata ce doua persoane care sunt suflete pereche s-au intalnit, exista, din prima clipa, o legatura inexplicabila intre ele, pe toate planurile. Din acel moment fiecaruia ii este dificil sa reziste acestei atractii. Im mod ciudat, inceperea unei relatii cu aceea persoana declanseaza si o serie de dificultati, pe care cei doi trebuie sa le depaseasca. Psihologii spun ca este vorba de fapt de un fel de teroare care se instaleaza in sufletul fiecaruia, din cauza sentimentelor si a constientizarii faptului ca traiesc o experienta neobisnuita. Experiente si trairi. Ceea ce la prima vedere pare o poveste de dragoste frumoasa, este de fapt o experienta complexa. Sufletele pereche traiesc sentimente net superioare perechilor obisnuite care se iubesc si se bucura de o relatie sexuala implinita. Trairile lor au ceva mistic, misterios si profund, si sunt de cele mai multe ori in acord unul cu celalalt, chiar si atunci cand, fizic, nu sunt impreuna. Personalitatile celor doi parteneri sunt complementare; spre exemplu, unul dintre ei este genul caruia ii place sa aiba grija de cei apropiati, iar celalalt este obisnuit sa i se poarte de grija. La fel unul este un bun receptor, iar celalalt un bun emitator. Se considera ca sufletele pereche sunt fiecare reflectarea celuilat. Trairile pe care unul le are la un moment dat, pot fi de fapt, trairile celuilalt. Amandoi trebuie sa fie constienti de responsabilitatea pe care o au intr-o astfel de relatie si sa inteleaga ca fiecare obstacol parcurs impreuna este un pas comun facut inainte. Se intampla sa ne indragostim nebuneste de o persoana si sa credem cu tarie ca ea este sufletul nostru pereche. Dupa un timp, aceea dragoste se transforma in rutina. Asta fiindca sufletul pereche al fiecaruia este numai unul. Si atunci cand nu va fi o simpla atractie fizica, va deveni obisnuinta si nu vom putea trai fara acea persoana, ne vom considera norocosi ca am gasit-o." ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ [;)] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124503"]Mi se spune "argint viu"...[/url] [;)] ************************************************* "Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 201
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Gata,veniram din vizita si am reusit sa pun si ceva foto.Le-am pus pe toate intr-un album,dar primele 2 sunt martisoarele fetei mele.In primul cred ca o veti recunoaste,iar al doilea este rezultatul propriilor ei manute!Are mama o fata tare priceputa![:)] Cryna da,am avut apa eva mai tulbure,sper ca avandu-va alaturi sa se limpezeasca total.Cat despre discutia despre suflete pereche o aman putin,tre' sa-mi trezesc mandrele ca altfel la noapte stam sa ne jucam...[:D]Dar promit ca voi citi! Si asa cum va spuneam iata link-ul cu pozele: http://family.webshots.com/album/570329813VKvGvl nicoll_mada [zana] Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si [copil] Alexandra Stefania ( 12.07.2007 } http://community.webshots.com/user/nicoll_mada MMN
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

la multi ani cuscra! la multi ani Mirela! la multi ani simosimo! [pup ]sanatate multa si sa fiti iubite! si fiind si prima zi de primavara va doresc la toate sa fiti iubite si sa iubiti!numai bine![flo] nally sanatate la pitici! mami de [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=7b841915e4d3f468ee5e00&skin_id=10&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Mariuca[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani Mirela si Simosimo![s][pup][flo][flo][flo] Nicoll bine ai venit in baltuta![pup] Nally multa sanatate gemenilor,sunteti tare frumusei [olala][pup] Multumim pentru martisoare [pup][:)] Dana,mami de Miruna Andreea(01.10.2007) [url="http://community.webshots.com/user/bogdan_mihaisidana"]poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Heiii Cryna ...suflete pereche...???Daca ma intrebai acum cativa ani credeam ca am gasit asa ceva...Inca tind sa cred ca purtatorul acelui suflet m-a cunoscut cel mai bine asa cum sunt eu cu adevarat...Dar,in acest moment imi este foarte greu sa vb despre asta.Am fost lovita din doua parti atunci si inca nu mi-am revenit desi intre timp a aparut in peisaj si tatal fetitelor mele,cu care am vrut din tot sufletul sa mearga,dar...poate mi-am dorit prea mult sa mearga si nu am obs ca el vroia altceva de la propria lui viata. Cred intr-adevar ca sufletele pereche trebuie sa fie in acelasi timp complementare,dar si supementare.Atunci cand unul e jos celalalt sa-l ridice,dar sa fie si momente cand amandoi sunt in aceeasi barca sau pe varful aceluiasi munte... Cred ca se pot spune foarte multe pe tema asta,dar...eu in acest moment nu am o dispozitie prea buna.Oricum nu fug de discutii,doar ca acum nu sunt in stare. Merg la nani, [nani] se spune ca noaptea e un sfetnic bun...Pup sirenele[pup],somnic usor! nicoll_mada [zana] Codruta Andreea ( 29.07.2005 ) si [copil] Alexandra Stefania ( 12.07.2007 } http://community.webshots.com/user/nicoll_mada MMN
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui cryna77
Ok., Babylina. Am inteles. Scuze ca te facui sa te simti naspa [:(]... nu-mi fu in intentie [pup]. Cum o sa am ceva mai mult timp liber... o sa va scriu romane [:D] despre ciudateniile mele [:D]... si eu sunt destul de paranoica, in general... cica, un defect al zodiei [:D]... hmmmhhh... dar, macar pe voi n-o sa va sochez [:D]... PS - Elyanne... eu n-am aparut pe listuta [:D]... is pe 4 martie... cu baietel Robertel [:D]... ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ [;)] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124503"]Mi se spune "argint viu"...[/url] [;)] ************************************************* "Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!
....deci paanoia este chestie de zodie. Acum chiar m-am linistit. Eu credeam ca in dictionar la cuvantul " paranoic" este poza mea. Eu sunt mama paranoicilor.[bang]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'NEATA sirenelor! Poftiti la [cafea], [cit] sau [pepsi]... revin si eu imediat... ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ [;)] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124503"]Mi se spune "argint viu"...[/url] [;)] ************************************************* "Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Babyblue, uite un articol despre caracteristicile zodiei pesti... despre paranoia [:D]... lucru pe care-l am si eu din pliiin [:D]... "Semn de apa, mutabil, feminin, introvertit, dominat de planetele Jupiter si Neptun, planete care sporesc imaginatia, intuitia, simtul premonitiei, sensibilitatea, receptivitatea, dar si naivitatea, influentabilitatea, nehotararea, obsesiile, lipsa de simt practic, maniile, depresiile, idealismul. Nativul din zodia Pestilor este plin de contraste, generos, inimos si plin de compasiune. Este un diplomat innascut, poate si datorita lipsei de fermitate si duritate. Este un semn dual, ceea ce confera nativului practic doua vieti: una publica si alta secreta, intima, pe care o imparte numai cu cei apropiati. Uneori, cunoscutii unui nativ din zodia Pestilor au pareri total opuse despre el, datorita capacitatii acestuia de a vorbi fiecaruia pe limba lui, de a se adapta la felul de a fi al fiecaruia. Este, de obicei, milos si plin de compasiune fata de cei in suferinta. Uneori, cei din jur au tendinta sa profite de acest lucru. Cel nascut in Pesti este prea sensibil la influentele si nevoile celorlalti, incat ar fi capabil de adevarate sacrificii pentru cei care ii cer ajutorul, exagerand chiar in aceasta privinta. Este omul care e capabil sa se dedice o viata binelui altuia fara sa il intereseze propria bunastare. Compasiunea sau afectiunea pentru ceilalti este fara limite la Pesti. Are o fire foarte schimbatoare, cu toane si capricii, cu mari modificari de dispozitii de la o clipa la alta, de aceea nu se poate baza nimeni pe el. Nu e in stare sa spuna adevarul crud in fata, ci o face cu multa discretie si subtilitate, disimulandu-se in spatele multiplelor masti sau personalitpati pe care le poate dezvolta. Sunt inconsecventi pentru ca se poate sa-si doreasca ceva si sa actioneze contrar acestui deziderat, asa ca nici ei nu vor putea sa-si defineasca si sa-si inteleaga propriul comportament. Pare blajin si domol, insa este istovit de contraste si incertitudini. Caracterul nativului este unul complex si contradictoriu, avand permanent o atitudine sovaitoare. Sensibilitatea este alimentata si de faptul ca este un semn de apa, asa ca pune accentul pe factorul emotional mai mult decat pe cel mobil sau pe abordarea realista a lumii. Nativul din Pesti este un umanist si va fi foarte receptiv la nevoile si dorintele altora, de multe ori ajungand in situatia de a uita propriile necesitati si prioritati sau de nu a mai avea energie pentru atingerea propriilor idealuri. Introspectiv, romantic si afectiv are inclinatia de a se refugia in lumea lui ireala. Isi cunoaste scopurile si prioritatile insa de cele mai multe ori fie si le va amana, fie nu va depune un randament sporit pentru ca pleaca de la premiza ca sunt prea dificil de infaptuit. Este delicat si emotiv si se poate simti nefericit daca ceilalti il vor ironiza pe aceasta tema. Nu suporta sa fie contrazis sau ironizat si mai ales sa se simta atacat la capitolul pasiuni personale. Are inclinatii spre alcoolism si ar fi bine sa evite excesul de bautura. Are tendinte fataliste si crede ca toata lumea ii vrea raul. Are tendinta de a se ingrijora excesiv de mult pentru unele probleme, ceea ce poate naste tendinte spre paranoia sau manii intense. Se poate rupe cu totul de realitate si sa traiasca intr-o lume utopica, fiind semnul cel mai visator dintre toate. Pentru ca e mereu cu gandul dus, traind intr-o lume rupta de realitate, poate rata sanse importante in viata de zi cu zi si poate suferi mari deziluzii cand va intelege realitatea. Este atras de arta si magie, de tot ce implica misticism si supranatural. Daca sunteti amator de discutii elevate atunci ati gasit omul cel mai potrivit. Tine foarte mult sa-si exprime punctul de vedere, dar nu ii place sa intre în polemica cu partenerii de discutie, iar daca totusi vreti sa-i expuneti parerea dumneavoastra care s-ar putea afla in contradictie cu a lui incercati sa o faceti in mod diplomatic pentru ca nu suporta atitudinile incarcate de negativism. Daca simte ca partenerul pe care l-a gasit ii ofera certitudinea de care are nevoie in framantarile lui interioare si ca se poate baza pe acesta va deveni persoana cea mai devotata si credincioasa pe care si-ar dori oricine. Barbatul Pesti are un farmec innascut, chiar daca nu totdeauna evident la prima vedere. De obicei, barbatului Pesti ii plac femeile cu caracter puternic, tandre, protectoare, materne. Femeia Pesti este o visatoare si isi imagineaza o familie alaturi de un barbat tandru si intelegator, care sa o protejeze. De obicei este o mama grijulie, foarte intelegatoare cu copiii, carora le permite multe. In functie de anumite aspecte disonante in astrograma natala, femeia Pesti poate avea inclinatii spre o senzualitate excesiva, la fel ca si barbatul Pesti." ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ [;)] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124503"]Mi se spune "argint viu"...[/url] [;)] ************************************************* "Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O alta caracterizare a femeii pesti... sunt multe... chiar diferite unele de altele... ca sunt mai multe tipuri de pesti... fiecare cu ce i se potriveste... daca i se potriveste [:D]... " “Fetita aceasta iti va fura mintile!” Stiu, nu ai sa ma crezi… Femeia-Pesti este atat de delicata incat o poti confunda cu un ingeras. Nu te grabi spre concluzii! Intr-adevar, este atat de sensibila si fragila cum iti apare, dar misterele ei de sirena ti-ar putea arata ce cum vulnerabilitatea ascunde puterea. Nu te speria, pana la a o transforma intr-o fiara cruda ai timp sa o dezamagesti d emulte ori. E rabdatoare, buna si capabila sa ierte multe. Mai bine motiveaz-o pozitiv si descopera-i frumusetea nu cu teste de durere, ci cu impulsuri cu si spre lumea ei neptuniana. Nu iti va parea rau sa ramai acolo! Structura corporala: Aspectul de fetita nu se va pierde niciodata. Are o statura mica, dar iti va atarge atentia imediat cum o zaresti. Natura ei acvatica se poate citi in ochii mari, adesea albastri, parul lung, in valuri si musculatura picioarelor destul de dezvoltata (de la sirene la femeia-Pesti e drum scurt!). Nu te uita prea atent, ai putea-o jena. Stiu ca paltonasul de iarna ii vine minunat, ca jacheta in culori dulci o prinde si mai bine sau ca acest grozav costum de baie o face pierduta in valuri. Orice anotimp o incadreaza perfect si, pentru ca este firava, va sti sa se protejeze imbinand utilul cu usoara cochetarie: esarfele vaporoase, manusile fine si elegante nu ar trebui sa lipseasca din garderoba ei. Mersul ei este usor, dar daca ii vei cere sa grabeasca putin pasul, se va conforma ca o scolarita cuminte, urmandu-te cu drag. Nu uita ca ai langa tine un copil cu inima de femeie si daca stii ce inseamna acest lucru o vei iubi cu totul, din prima clipa cum ai zarit-o absenta, plutind pe drumul catre tine- la propriu si la figurat! Structura psihica: Este atat de sensibila si intuitiva incat nu vei crede ca cineva poate sa intruchipeze, natural, atata feminitate. Te vei convinge imediat ce vei discuta cu ea. Zambetul retinut adesea, cuvintele moi, aproape soptite, farmecul care se va scurge spre tine neobservat te vor acapara repejor. Nici nu vei sti cand vraja acestei femei misterioase te-a cuprins. Vei incepe repede sa ii visezi visele, sa ii cauti sensurile filosofice pe care ea le atat de bine le patrunde, sa iubesti lumea aproape nepamanteana in care pare sa traiasca. Adora caldura sufleteasca si, pentru ca tot ce e afara e primejdie, va vrea mereu un salvator. Isi va construi salavtori chiar si cand nu e cazul, adesea dand peste persoane rau-intentionate care o vor face sa sufere. Nu va purta ranchiuna, iar daca va simti ura o va indrepta asupra sa, acoperindu-se de o crusta amara pana ce un salvator adevarat o va scoate de acolo. Nu e deloc cu picioarele pe pamant, nu se pricepe la economie si uraste sa faca piata. Dar are vise fabuloase! Poti fi sigur ca unele sunt profetice si tot ce simte ea are un sens. E total senzitiva si, din pacate, nu totdeauna constienta de ceea ce i se intampla. Ai incredere in intuitia ei si da-i in schimb increderea ta: are nevoie de cineva care sa o poarte la azavada prin furtuna vietii! Si, pentru ca nu e cale de mijloc, ea va fi mereu in fruntea ierarhiei sau la coada ei: depinde doar cine o insoteste pana acolo! Sanatate: Datorita fricii sau confuziei, multi pesti cad prada viciilor. Excesul de tigari, alcool sau poate droguri tari iti poate ruina sanatatea. Daca simti ca nu te descurci singura, nu te arunca si mai tare in probleme: salvatori se gasesc la tot pasul si nu trebuie neaparat sa iti fie iubit sau tata. La cati oameni te iubesc, e suficient sa spui ce vrei. Probleme ar putea aparea si la picioare: ai grija cu gleznele, daca vorbim de oase, si cu circulatia periferica. Practica sportul: inotul ar trebui sa te aduca in elementul tau! Bani: Nu e domeniul lor forte! Ar fi cazul de ceva aspecte suplimentare, un marcaj pe Capricorn sau poate Taur ca neptuniana noastra sa se intereseze si de aspectul material al vietii. Nu vrea celebritate, loc in TOP 300, vrea doar sa aiba putinul de bagat in gura si acea infinita hrana spirituala pe care i-o acorda iubirea si increderea in ceilalti. Totusi, ea se poate descurca de minune daca slujeste cauze nobile: lucrul in spital, in centre de caritate, cu copiii sau batranii o poate valorifica foarte mult. Deasemeni, e perfect daca sotul ei va aduce banii in casa, ea ocupandu-se - nu asa cum te astepti, cu risipirea lor- ci cu chibzuirea si indestularea celor dragi: copii, catei, pisici, purcei, vrabiute si orice vietate care ii cere. Daca este mai putin tipica, femeia-Pesti poate sa se descurce si in pozitii importante, in mediul afacerilor, dar e musai sa existe si ceva frumos: poate arta, fiind un impresar reusit cand crede in talentul celui reprezentat sau poate chiar un director de spital. De banca? Hmmm… poti sa te risti! O va incanta increderea ta! Viata amoroasa: Ma gandesc la Anais Nin. Ce drum scurt este de la timiditatea extrema la pasiune! Deloc infricosata de trairi, ea poate merge alaturi de cel drag pana in cele mai ascunse colturi ale experientei emotionale. Are trairi intense, deopotriva negative si pozitive. Nu e in stare sa urasca pe cel ce o paraseste, se va consola repede in bratele unui alt purtator de masca lui Fat-Frumos. Si asta din cauza ca este atat de sensibila incat permanent va fi curtata de tot felul de barbati. Uneori naiva, alteori puternica ea poate innebuni orice barbat. Dupa o faza de cucerire, roata se poate invarti putin: ca sot, vei vedea o femeie puternica, poate chiar artagoasa daca ii dai motive. Si cum sa nu fie sarcastica daca esti atat de neglijent cu copiii tai, de exemplu? Este o mama adorabila, deloc exigenta si toti pustii care vor intampina probleme de integrare la varsta pubertatii vor vrea sa o pastreze pentru ei. Nu e de mirare cata complexul lui Oedip vor avea fii tai si cat te vei enerva cand vor insista si la 12 ani sa doarma cu voi. Mai ales ca ai o sotie atat de iubitoare, care nu se trece cu anii. Va sta alaturi de tine sa se uite la meciul de fotbal doar pentru ca ii place sa te vada fericit sau pentru ca stie cum sa te calmeze cand echipa ta favorita a pierdut. Raspaletste-o cu mult romantism si va ramane mereu a ta! Sa stii ca neglijata isi va gasi un mijloc de incarcare emotionala in… altcineva: ca semn dual, poate avea concomitent doua relatii. Pe masura ce o dezamagesti, s-ar putea sa te controleze cu mintea ei superioara si sa te foloseasca. Nu o transforma intr-un pestisor otravit cand ai langa tine un pestisor de aur care iti poate indeplini absolut orice dorinta! Mai ales daca este un mediu acvatic si stii sa ii stimulezi talpile… DA si NU! DA! Poarta perle! Sunt de o eleganta care doar pe tine te prinde atat de bine. NU! Nu te afunda in lumea ta neptuniana de cate ori ai doua minute libere! Realitatea nu e atat de dura pe cat ai cred, mai ales cand stii ca nu esti singura. Si chiar daca nu ai un iubit, tu stii mai bine ca oricine ca acolo sus cineva te iubeste!" ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ [;)] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124503"]Mi se spune "argint viu"...[/url] [;)] ************************************************* "Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si ultima caracterizare... mai sunt, dar m-am plictisit de cautat pe google [:D]... vedeti voi in care va regasiti... "Femeia Pesti este oarecum serafica si fascinanta prin aerul ei de mister nativ. Ochii ei adânci par a privi în lumi aflate dincolo de închipuirea noastra. Sunt nostalgici, încarcati de un dor angelic.Femeia Pesti nu este foarte vorbareata sau, daca vorbeste, sensurile sunt întotdeauna neclare, duale, neterminate, ca si cum ar astepta sa le lamureasca altcineva. Apreciati-i acest farmec personal dar fiti cu toate motoarele mentale în priza, pentru ca sigur acolo se afla o durere nespusa nimanui sau o sensibilitate ultragiata.Femeia Pesti este femeia tuturor romantismelor si a tuturor povestilor de dragoste ale lumii. Este fiinta tuturor confuziilor si a tuturor oboselilor, dar si a tuturor reveriilor si discretiilor posibile. Nu minte niciodata, pentru ca ea însasi nu deosebeste granita dintre un adevar si un neadevar, permanent atenta ca lumile ei interioare sa nu fie divulgate, asaltate, atacate.Femeia Pesti pare sa opuna rezistenta unui cuceritor venit dintr-o directie neasteptata, dar, în realitate, ei îi este frica de ceea ce nu cunoaste. Se poate culpabiliza zi de zi, asteptând în realitate complimente si certitudini ca înca mai este iubita si dorita. Din punct de vedere erotic, se zbate între teama de pacat si teama de a fi parasita, motiv pentru care dragostea tinde sa fie mereu o noutate fascinanta pentru ea.Acest aer de puritate, starea de nostalgie si miracolul de a fi foarte femeie sunt, pentru un adevarat cunoscator de oameni si, mai ales, pentru barbatul care stie sa descopere cu adevarat o femeie, atu-urile cuplului intim fuzionat într-o iubire deopotriva terna si mistica, datorita careia fuziunea amoroasa poate dura la infinit sau va poate ajuta sa transcendeti limitele simplei împerecheri trupesti." ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ [;)] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=124503"]Mi se spune "argint viu"...[/url] [;)] ************************************************* "Singura lectie de morala care este potrivita pentru un copil, cea mai importanta lectie pentru fiecare moment al vietii lui, este aceasta: ''Nu rani niciodata pe nimeni.'' " - autor: Denis Breeze . - eu completez: ... pentru ca, nu vei putea sti niciodata cat de mult rau si cat de multa suferinta poti cauza!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...