Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Mamici in Germania (8)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui m0oniik
Draga Claudia74 , am mai trecut datele mai sus [:)], dar iti mai scriu inca odata : deci numele meu real este Monika - sunt din Oradea , iar acuma traiesc in Hochheim am Main - data mea de nastere 03.februarie.1978 - si viitoare mamica ( 90 % de fetita [:D] )- necasatorita ( traim doar impreuna ) iar cu tema acesta am niste intrebari la voi .Ca de ex : stiu ca in Rom daca copilul este pe numele tatalui ( sa zicem ca sunteti in situatia mea , sau divortati ) , nu poate iesi din tara fara o imputernicire din partea lui . Intrebarea mea este : aceasta situatie e valabila si aici ? Pot sa-i dau viitorului meu copilas ambele nume de familii si a lui si al meu ? Vreau doar sa fiu sigura , nu se stie niciodata ce se intampla[:D]. Iar draga Claudia daca mai ai nevoie si de alte date sau ai intrebari iti raspund cu multa placere [pup][flo] Monik si viitorul meu [bb]
Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007) Bey, unde e mesajul meu?????M-am chinuit sa scriu un roman intreg si a disparut!!!! Monika - din ceea ce stiu eu, marea majoritate prefera sa nu se casatoreasca din motive financiare (e mai avantajos din punct de vedere financiar sa nu fii casatorit cand ai un copil). La gradinita la fie-mea, copiii ai caror parinti nu sunt casatoriti, au tatal trecut in certificatul de nastere dar poarta numele de familie al mamei. Referitor la scosul din tara: copilul va avea 2 cetatenii, cea romana (prin mama) si cea germana (prin tata). Asta inseamna ca va fi indreptatit sa aiba 2 pasapoarte. Daca vrei sa iesi cu el din Germania, poti folosi pasaportul romanesc si nu te intreaba nimeni de sanatate. Daca vrei sa iesi cu el din Roamania, folosesti pasaportul german (interdictia de a paras itara fara acordul tatalui se refera la cetatenii tarii din care vrei sa pleci). Iti recomand sa faci copilului pasaport individual. Exista unele tari europene (ex Franta) in care nu ai voie sa intri sau sa iesi nestingherit cu un copil mai mic de 2 ani, decat daca are pasaport individual. Daca e trecut in pasaportul unuia din parinti, ai nevoie de acordul celuilalt. Pentru mai multa siguranta, intreaba un jurist german, eu nu sunt foarte bine familiarizata cu dreptul german, ce stiu e la nivel general din dreptul international.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 199
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hai ca azi vin si io cu voi la o cafea...Ieri m-a sunat o prietena si mi-a zis ca azi la 8.30 vine la o cafea si inca n-a aparut...cred ca nici nu mai vine..si nici macar nu suna sa stiu si sa n-o mai astept...[bang][bang] M0oniik,habar n-am daca ii poti da copilului 2 nume de familie..io inca n-am auzit asa ceva...da nu zic ca nu exista[:D] Dar ce pot sa-ti zic: Io am fost cu David in iulie acasa fara sot si n-am avut nici o problema.Suntem amandoi pe numele lui,Doar ca david are pasapot nemtesc (doar e neamt[:D]) si io il am inca pe ala din ro pe numele de fata.Aveam in pasaport si o viza expirata pe care scria undeva mic,miiic ca am luat numele barbatului,da asta n-a observat nimeni. Cu asta am avut un pic de stres ca mi-am facut rezervare pe numele barbatului si pasap e pe numele de fata [bang][bang]..Da le-am aratat io la toti chorii unde scrie. Pthiuuu...ce m-am lungit[:D] Mihaela [mamica] de [bebic] DAVID-29 martie 2007 [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/lamlamabu20070329_3_My+child+is.png"]DAVID...cat sunt de maricel...[/url] [url="http://community.webshots.com/user/Mihaelaaa82"]Poze cu David[/url] [url="http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=2917ac23b344a0c9f2c340&skin_id=0&source=category&category_id=12&large"]Sarcina si continuarea...David (filmulet)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Miriluta
Citat:
citat din mesajul lui m0oniik
Draga Claudia74 , am mai trecut datele mai sus [:)], dar iti mai scriu inca odata : deci numele meu real este Monika - sunt din Oradea , iar acuma traiesc in Hochheim am Main - data mea de nastere 03.februarie.1978 - si viitoare mamica ( 90 % de fetita [:D] )- necasatorita ( traim doar impreuna ) iar cu tema acesta am niste intrebari la voi .Ca de ex : stiu ca in Rom daca copilul este pe numele tatalui ( sa zicem ca sunteti in situatia mea , sau divortati ) , nu poate iesi din tara fara o imputernicire din partea lui . Intrebarea mea este : aceasta situatie e valabila si aici ? Pot sa-i dau viitorului meu copilas ambele nume de familii si a lui si al meu ? Vreau doar sa fiu sigura , nu se stie niciodata ce se intampla[:D]. Iar draga Claudia daca mai ai nevoie si de alte date sau ai intrebari iti raspund cu multa placere [pup][flo] Monik si viitorul meu [bb]
Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Miri what's all about, ce ai vrut sa faci cu mesajul asta,sa raspunzi si ai uitat [:D][alcool][alcool] oder was ...[:D][pup] [url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Album Claudia[/url] 'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaelooo süsse de asa prietene is satula si io [:D][pup] tu sa fii sanatoasa [pup] ca dragutzica esti foc. Mira voi iara va mutati,cum asa? Acu am fugit........ [url="http://www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url"]Album Claudia[/url] 'Roaga-te lui Dumnezeu,ca si cum totul ar depinde numai de Dumnezeu.Munceste in viata,ca si cum totul ar depinde de tine'
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bey, cineva isi bate joc de mine si se joaca cu mesajele mele sau sunt eu chioara? SO, AGAIN: Monika - din ceea ce stiu eu, marea majoritate prefera sa nu se casatoreasca din motive financiare (e mai avantajos din punct de vedere financiar sa nu fii casatorit cand ai un copil). La gradinita la fie-mea, copiii ai caror parinti nu sunt casatoriti, au tatal trecut in certificatul de nastere dar poarta numele de familie al mamei. Referitor la scosul din tara: copilul va avea 2 cetatenii, cea romana (prin mama) si cea germana (prin tata). Asta inseamna ca va fi indreptatit sa aiba 2 pasapoarte. Daca vrei sa iesi cu el din Germania, poti folosi pasaportul romanesc si nu te intreaba nimeni de sanatate. Daca vrei sa iesi cu el din Roamania, folosesti pasaportul german (interdictia de a paras itara fara acordul tatalui se refera la cetatenii tarii din care vrei sa pleci). Iti recomand sa faci copilului pasaport individual. Exista unele tari europene (ex Franta) in care nu ai voie sa intri sau sa iesi nestingherit cu un copil mai mic de 2 ani, decat daca are pasaport individual. Daca e trecut in pasaportul unuia din parinti, ai nevoie de acordul celuilalt. Pentru mai multa siguranta, intreaba un jurist german, eu nu sunt foarte bine familiarizata cu dreptul german, ce stiu e la nivel general din dreptul international. Clau e bine asa: [zz][zz][zz] Claudi@ [pup] Eu am dormit stramb si acum ma doare gatul de nici nu ma pot intoarce, adica ma intorc k lupul.... Mami de Miruna (19.12.2002) si Henrik (30.08.2007)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Claudia, nu numai 1 an mai mare decat tine (24.10.73) restul gasesti la semnatura[:D]. Pai nu ne-am mutat, vreau sa ne mutam......de 3 ani vreau. Acum in vara e ultimul "Termin" al tuturor temin-elor.[:D] ....copii care au cetatenie straina pot circula si cu ID. Eu le-am facut la ai mei pasaport dar in prima vacanta in Fr cu totii 3 le-am uitat acolo[bang], si apoi le-am facut numai ID si asa circulam. Si in Ro se poate veni asa. Oricum aici e acelasi lucru, se fac la primarie vin intr-o saptamana doar ca pasapoartele costa ceva mai mult. [pup] Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006) [url="http://picasaweb.google.com/miraklucker/SkiferienSudtirolIan09#"]Poze noi.....cu noi[/url]
Drei dinge sind uns aud dem Paradies geblieben: die Sterne der Nacht, die Blumen des Tages und die Augen der Kinder
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne, Miki dar ai avut ce viziona. ai avut atat rabdare??........multumesc [flo]. Da o fuga si tuintr-un weekend macar, chiar la capatul lumii nu sunt.[:D] gata s-a terminat pauza de pranz. Va doresc un weekend minunat. Mira mami de DAVID(15.08.2002), DARIA(20.11.2004), si SELINE(07.02.2006) [url="http://picasaweb.google.com/miraklucker/SkiferienSudtirolIan09#"]Poze noi.....cu noi[/url]
Drei dinge sind uns aud dem Paradies geblieben: die Sterne der Nacht, die Blumen des Tages und die Augen der Kinder
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mira, daaaa, am avut rabdare.m-au impresionat ochisorii copiilor. Urmatoarea ``excursie`` e la Clau [:D], apoi in Elvetia la Danelutza ( am tot amenintat-o de vreo 2 ani [:D] ) si dupa aia urmezi tu ( peferabil iarna [olala] ). Spor la munca in continuare. Fetelor, am o idee [:I] . Hai sa facem o intalnire undeva. Revin, ma solicita soacra la telefon [:-@] Miki
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salut !!!1 Claudia 74 , se mai intampla sa nu vezi/observi ceva (cu mine se intampla cateo-data ca vb cu mine si nu aud nimica sau pe strada ma saluta si nici nu o bag in seama [:o)][8D] . Am vazut pozele cand ai fost insarcinata ai fost foarte draguta [:D] , eu pana acuma m-am ingrasat 6 kg , dar stiu ca niciodata nu o sa mai am 48 de kg [q]. Ricea , Miriluta , Mihaelaaa va multumesc pt sfaturi . De casatorit sincer nu prea vreau , iar el a fost deja casatorit si mai are un baiat de 13 ani care traieste cu noi ( deci nici el nu prea mai vrea ) , si chiar de asta vreau sa fiu sigura cu numele cum functioneaza , ca nu se stie niciodata , dar cum ati scris si voi o sa ma mai interesezi . Miriluta ai nevoie de un masaj bun si nu o sa te mai uiti ca un lup [:D]. O zi buna sa aveti , eu merg sa ma tund ( ma fac frumoasa ca weekendul asta e liber , suntem fara copil , merge la maicasa [:D][cool][pathot] Va [pup][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
  • Adaugă...