Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Sindrom Turner


Recommended Posts

Buna seara fetele. Sunt noua si as dori tare mult sa devenim prietene. Pot sa va zic ca sunt disperata, sufar enorm. Nu sunt casatorita dar as vrea si eu sa am familia mea doar ca am o mare problema destul de urata si asta m-a facut sa imi strice viata..ce sa mai tot. Am fost diagnosticata cand eram mai mica cu nenorocitul Sindrom Turner...nu va imaginati ce e in sufletul meu cand stiu ca nu pot sa am copii si era visul meu de cand ma stiu, pur si simplu doare groaznic. Va rog din tot sufletul daca treceti prin asa ceva sau orice sfat e benefic. Sufar enorm si plang enorm, as lupta cu toate puterile mele sa stiu ca pot sa am copilul meu. Nu mai vreau sa mi se zica de adoptie desi va rog sa ma credeti chiar as adopta dar ... Nu stie prietenul meu nimic inca si imi este foarte frica. Va rog sa ma iertati daca v-am plictisit cu problema mea dar sunteti speranta mea. Va pup pe toate si sa dea Dumnezeu la toate familie frumoasa si cat mai numeroasa. O seara placuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 14
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Jannah, Nu stiu ce este Sindromul Turner, dar inteleg ca nu-ti permite ramaii insarcinata sau sa nasti. Imi pare rau sa aud ca o femeie nu-si poate impini acest vis elementar si atat de la indemana in unele cazuri dar atat de indepartat in multe cazuri. Iti doresc multa sanatate si mai ales putere sa poti continua si poate sa-ti realizezi intr-un fel acest vis. In ce priveste relatia cu prietenul tau, sunt cateva aspecte. daca tu consideri ca e o relatie trainica si serioasa, eu cred ca trebuie sa-ti faci curaj si sa-i spui problema inainte de a il lasa sa te ceara de sotie si sa intemeiati un camin... daca il iubesti, trebuie sa-i destainui secretul tau. In caz contrar, el oricum va afla si asta il poate rani si pe el si evident el te va rani fara sa vrea si pe tine... In alta ordine de ideii, adoptia si/sau casatoria cu cineva care deja are copii dintr-o casatorie anterioara ( in cazul in care prietenul tau nu va accepta situatia ) cred ca poate fi o solutie pentru tine de a avea o familie si de a impartasi dragostea pen care o ai de dat. Evident zic si eu niste ganduri... Nu ma baga in seama daca crezi ca bat campii. Iti doresc tot binele din lume.... Mona [:)] zuza [buburuza]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna , uite ce am gasit pe net...poate te ajuta si iti mai alina sufrinta .....Femeile cu sindrom Turner pot apela la fertilizare in vitro pentru a ramane insarcinate. Cu ingrijire adecvata femeia poate duce sarcina la termen si poate naste normal si daca nu dispui de bani ,poti incerca prin medicul de familie , stiu ca exista un program in care te poti inscrie...nu stiu exact. multa bafta --------------------------------------------------------------------- Nu va ingrijorati de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi.Ajunge zilei necazul ei.......Iisus Hristos
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui jannah
Buna seara fetele. Sunt noua si as dori tare mult sa devenim prietene. Pot sa va zic ca sunt disperata, sufar enorm. Nu sunt casatorita dar as vrea si eu sa am familia mea doar ca am o mare problema destul de urata si asta m-a facut sa imi strice viata..ce sa mai tot. Am fost diagnosticata cand eram mai mica cu nenorocitul Sindrom Turner...nu va imaginati ce e in sufletul meu cand stiu ca nu pot sa am copii si era visul meu de cand ma stiu, pur si simplu doare groaznic. Va rog din tot sufletul daca treceti prin asa ceva sau orice sfat e benefic. Sufar enorm si plang enorm, as lupta cu toate puterile mele sa stiu ca pot sa am copilul meu. Nu mai vreau sa mi se zica de adoptie desi va rog sa ma credeti chiar as adopta dar ... Nu stie prietenul meu nimic inca si imi este foarte frica. Va rog sa ma iertati daca v-am plictisit cu problema mea dar sunteti speranta mea. Va pup pe toate si sa dea Dumnezeu la toate familie frumoasa si cat mai numeroasa. O seara placuta!
Jannah, Ca si Macarie am intrat si eu pe un link medical http://www.sfatmedical.ro/Boli_si_afectiuni/Boli_genetice/Sindromul_Turner si acolo am citit: "Din cauza nedezvoltarii ovarului este necesara terapia cu estrogen, care se incepe in jurul varstei de 12-14 ani. Estrogenul se administreaza in doze mici pentru a declansa pubertatea. Apoi doza de estrogeni se mareste, la care se adauga si progesteron pentru a declansa ciclul menstrual lunar. Se recomanda continuarea terapiei cu estrogeni pana la menopauza. Femeile cu sindrom Turner pot apela la fertilizare in vitro pentru a ramane insarcinate. Cu ingrijire adecvata femeia poate duce sarcina la termen si poate naste normal." Parerea mea, ca persoana cu probleme endocrinologice, este sa citesti mult despre boala ta, sa te documentezi foarte bine si sa gasesti un medic bun, comunicativ cu care sa stabilesti o buna legatura, de lunga durata, cu care sa poti discuta toate aspectele care te ingrijoreaza, sa faceti planuri pentru problemele cu care te confrunti.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Buna! Si eu am fost diagnosticata cu Sindrom Turner la 13 ani mai intai la Spitalul Parhon, Bucuresti, apoi si in Iasi( in ambele centre mi s-a facut careotipul si Testul Barr). Mi s-a recomandat sa iau anticonceptionale pana la varsta menopauzei, insa dupa un timp le-am intrerupt sfatuita de un alt doctor si citind despre efectele adverse, perioda in care nu am avut menstruatie.La insistentele mamei am mers si la un medic naturist care mi-a dat un tratament cu branca-ursului, ulei de in, un sirop indian(Shecure)... Dupa aproximativ 3 luni mi-a venit menstruatia in mod normal fara anticonceptionale si s-a si mentinut astfel de atunci( 7 ani in urma). Anul trecut m-am maritat si am luat din nou anticonceptionale timp de 6 luni, dupa care, in momentul cand le-am intrerupt...surpriza: am ramas insarcinata chiar din prima luna :).Pe 30 iunie urmeaza sa am o fetita si toti doctorii la care am fost mi-au zis ca nu vad nici un risc pentru ea.Ba mai mult, unul dintre ei chiar mi-a zis ca a mai avut o pacienta cu Turner care are 2 copii perfect sanatosi. Asa ca gandeste pozitiv si ai sa vezi ca totul va fi bine :) Multa sanatate si optimism!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna diana, Iubita in primul rand din tot sufletul....bravo si felicitari, sa fiti sanatosi,sa ai o nastere usoara si fetita sa iti aduca lumina in viata ta. Iti multumesc mult de tot pentru sfaturi,mi-au dat lacrimile si nu pot sa spun cat mi-a dat sperante ce mi-ai zis. Adresa mea este jenjenic@yahoo.com, mi-ar placea sa vbim.. Te pup dulce dulce, si ai grija de tine. Sa fii cumintica si curaj.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor....sunt nou inscrisa desi am citi atatea pe toate forumurile. In legatura lu Sindromul Turner.....sunt mai multe tipuri.tu de care ai? acum cateva luni am intalnit o fata care are sindrom turner mosaic.sunt destule probleme in afectiunea asta dar cu tratamente si cu ajutorul medicilor vei putea ramane insarcinata si chiar sa faci nu numai un copil.[:)] [pup][pup][pup] pe toate fetele
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...