Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Suceava - 18


Recommended Posts

Buna dimineata haha cand a cazut Ana prima oara din pat l-am sunat pe Marcel speriata, el era pe la Piatra Neamt... imi vine sa rad cand ma gandesc acum. Daria nu stiu cand o sa faca vaccinul ca luna asta mergem la mare, in iulie o duc la buni la Oradea pentru vreo 3 saptmani, iar in august s-ar putea sa nu fiu eu acasa in perioada cand se fac vaccinarile. Astazi Ana are serbare si de dimineata ii facea Dariei instructaj: sa fii cuminte la serbare ca te vede doamna si nu te mai primeste la gradi daca faci galagie, sa ma aplauzi cand spun poezie.... Sambata seara eu eram in curte sa ud jardinierele cu flori si pe fete le-am lasat in casa. La un mom dat m-am uitat pe geam sa vad ce fac mandrele [:D] Daria statea pe olita. Cand am intrat in casa Ana imi spunea pe un ton parintesc: "stai linistita mami, daria a vrut la olita si am pus-o eu, am avut grija sa nu intre tricoul in olita." Am fete mari [:D]. Va las acum ca astazi plec mai devreme de la servici si trebuie sa termin treburile. Maine seara sa nu iesiti in oras: incep cateva ore de scoala de soferi ca sa imi reamintesc[:I]. carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 293
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Intre doua examene de pregatit si musafiri din Franta pe capul nostru, iaca si bancul zilei, ca nu ma pot abtine sa nu vi-l trimit si voua Pesimistul vede intr-un tunel intunericul, optimistul vede lumina de la capatul lui, realistul vede luminile trenului care vine, iar mecanicul de locomotiva vede trei idioti pe sine... In rest, totul e perfect, zamfiruc isi face somnul de frumusete, iar eu imi framint mintea ce sa ne si ii mai fac de mincare ! pupici Ioana si maimutzica Zamfiruca (7 02 2006) "Ne nastem uzi, goi si flaminzi... Abia dupa aceea lucrurile se inrautatesc ! ..."
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzati ca dau buzna asa, la voi, "pe nepoftite", dar am o rugaminte: as vrea sa stiu cum mai arata acum cabana Rarau, stiti careva? Ne-ar bate gandul sa mergem sa stam sambata spre duminica, dar nu stim daca sunt ok conditiile de cazare. Nu cautam ceva genul 4 stele, dar sa nu fie mizerie pentru ca venim si cu 2 copii dupa noi. Lora, mami de [url="http://community.webshots.com/user/LoraG76"]IUSTINA[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara mamici si bebici! Multumim de urari Xandrutza! Toate cele bune pentru bebelusa(fara caderi [copil]) si felicitari pentru premianta![cool] Vad ca aveti numai amintiri frumoase! Si noi traim maim mult pe afara...si bebe Teo merge cam 2 m dar numai pe iarba(se cade mai placut [copil]) Mancam cirese si capsuni la greu toata familia...[grup] Iata ce am gasit: Rosii ca purpura, primele fructe ale verii au invadat gradinile si pietele. Dar ciresele si capsunile ne ofera cu mult mai mult decat gustul lor dulce si parfumat . Incarcate de soare si energie, ele sunt veritabile izvoare de sanatate si pavaza buna la boli. Ciresele Se cultiva de peste 2500 de ani si au fost aduse in Europa din Asia. Plinius cel Batran le-a dedicat un studiu aprofundat in care a descris 10 soiuri de cirese si unul de visine. Astazi, productia mondiala de cirese este de circa 1 300 000 000 de tone. In Romania sunt peste 4 000 000 de ciresi. Ciresele sunt bogate in vitaminele A, B1, C, acizi organici, pectine, saruri de fier, calciu, fosfor, clor, sulf, magneziu, potasiu si oligoelemente ca zinc, cupru, mangan si cobalt. Datorita acestei complexe compozitii, ciresele au proprietati exceptionale depurative, remineralizante, energizante, antireumatismale si laxative. In boli de nutritie precum obezitatea, in artrite, in litiaze biliare, afectiuni renale, colite de fermentatie este indicat sa se consume zilnic circa 1-2 kg cirese proaspete cat dureaza sezonul lor. Sunt folosite de asemenea pentru prevenirea imbatranirii. In hepatita este indicat consumul zilnic a 2-3 cani de suc de cirese pe stomacul gol. Pentru curatirea organismului se indica o cura de 2-3 zile de cirese pe saptamana fara a manca altceva, aceasta inlesnind eliminarea toxinelor. Utilizari externe: - in caz de dureri de cap si migrene se fixeaza cu ajutorul unui plasture pulpa catorva cirese cu partea interna indreptata spre piele, in zonele dureroase (tample, ceafa, frunte). Acest tratament are efect si in cazul durerilor de cap produse de expunerea prelungita la soare. - in caz de pete de piele produse de agenti chimici se freaca pielea cu miez de cireasa. Tratamentul se face de mai multe ori pe zi si se folosesc numai ciresele din soiurile albe, care sunt foarte eficiente si in scoaterea petelor de pe piele cauzate de pigmentii vegetali (cei din fructele negre). De la aceste minunate fructe putem folosi si coditele care, uscate si depozitate corespunzator, constituie un minunat remediu diuretic in afectiuni renale, in special colici, singur sau asociat cu alte plante cu proprietati diuretice (matase de porumb, coada calului etc). Se va folosi sub forma de pulbere administrata sublingual sau macerate la rece sau la cald. Capsunile Cunoscute si consumate inca din preistorie, proprietatile lor curative au fost remarcate la inceputul secolului 11 cand calugarii capucini preparau din ele licori diuretice si astringente. Mai tarziu, in secolul al 17 lea, celebrul scriitor francez Fontenelle, care a trait 100 de ani, isi explica neobisnuita longevitate prin consumul masiv de capsuni. Doua secole mai tarziu, marele botanist Linee s-a vindecat de guta consumand dimineata si seara capsuni. Explicatia? Bogatia neobisnuita a acestor zemoase fructe in albumine, fier, fosfor, siliciu, iod, vitamine de grup B, vitamina C si levuloza, un glucid natural care se asimileaza usor fiindu-le permis si bolnavilor de diabet. Calitatile energizante si depurative ale capsunilor sunt un indemn sa le consumam nu ca pe un desert inecat in frisca si zahar, ci ca aperitiv. Se pot manca, fara restrictii, intre 250-500 de grame pe zi Continutul bogat in acid salicilic exercita o actiune remarcabila asupra ficatului si vezicii biliare. Sarurile alcaline ii vindeca pe gutosi. In anemie si in stari de convalescenta se recomanda consumarea din abundenta a capsunilor, eventual amestecate cu iaurt, smantana sau miere. In gastroenterite cronice se recomanda o cura de o luna cu 300-500 g capsuni pe zi. In caz de tumori benigne si maligne consumul de capsuni aduce un aport important de fier, magneziu, potasiu, sodiu si vitamina C, alaturi de siliciu, oligoelement care scade in cazul acestor afectiuni. Se recomanda, de asemenea, cure cu capsuni proaspete, cate 1,5 kg pe zi, timp de 7-14 zile in cazuri de constipatie cronica, nefrite (boli inflamatorii renale), litiaza renala si hepatica, reumatism articular, guta, tuberculoza, varice, ateroscleroza. In oxiuraza se indica consumul dimineata, pana la ora 12, a unui kilogram de capsuni, fara nimic altceva. Cura de eliminare a acestor paraziti dureaza 3-5 zile si se poate asocia cu tratament cu plante vermifuge (pelin, vetrice, cimbru). In intoxicatii alcoolice si tabagice se bea zilnic cate un litru de suc de capsuni obtinut prin zdrobirea cu mixerul si filtrare prin tifon. Pentru efecte mai puternice si un gust mai placut sucul proaspat se amesteca cu miere de albine. Tratamentul dureaza minimum 2 saptamani si are efecte antitoxice, de regenerere si reintinerire a organismului. De asemenea, se pare ca influenteaza extrem de favorabil chimismul creierului, fiind de un real ajutor pentru depasirea dependentei. Pofta buna si sanatate maxima! sursa: www.amnro.net Va doresc toate cele bune si multa dragoste ... [url="http://blogulmeu.ro/simina/"]Jurnalul meu[/url]
Simina [zana] cu Teo (7.06.2006)[copil] ,Diana (30.05.2003) [huta]si Andrei (10.04.2001)
[grup]Fiecare om pe care l-am iubit si pe care nu mai pot sa il iubesc e pentru mine un pas spre moarte. Asa ca voi aceia ce stiti ca meritati dragostea mea aveti grija sa nu ma ucideti!!!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by LoraG76
Ma scuzati ca dau buzna asa, la voi, "pe nepoftite", dar am o rugaminte: as vrea sa stiu cum mai arata acum cabana Rarau, stiti careva? Ne-ar bate gandul sa mergem sa stam sambata spre duminica, dar nu stim daca sunt ok conditiile de cazare. Nu cautam ceva genul 4 stele, dar sa nu fie mizerie pentru ca venim si cu 2 copii dupa noi. Lora, mami de [url="http://community.webshots.com/user/LoraG76"]IUSTINA[/url]
carmen & ana (04.11.2002) & daria (22.12.2004) Regretul zilei de ieri si grija zilei de maine ne fura bucuria zilei de azi.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

plimbaretelor, pe unde sunteti? mai-mai sa nu va gasesc...sta lumea mai mult pe-afara, n-are timp de scris... (nici io, de altfel [biz] ) ce-ati mai facut? ce mai e nou? si noi am fost mai mult plecate...dar mi-a fost dor de voi! [pup] [pup] [pup] [pup] [pup] http://www.pagina-mirunei.piczo.com
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Meg, mai e putin si plecam, pe 3 iulie la 8.25!!!Abia astept sa se infaptuiasca visul nostru!!! Xandruta ,multumesc mult!!!pe 25 incepe Dana examenele, mai e putin!!!Am emotii duble, si cu Dan si cu Dana!!! Va pup fetelor!!! [url="http://ajutatilpedan.uv.ro"]Redati-mi viata![/url] [url="http://ajutatilpedan.uv.ro/?page=main"]Putin cu putin se aduna marea...[/url][ruga]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am cam facut de cap: 1 we. la Vama, la o cabana (a fost superb), alt we. la o pensiune langa V. Dornei (mai mult decat superb, daca se poate :) )... we. asta la Iasi; se pare ca suntem oamenii soselelor. Alexia s-a ales cu o bronsita, iar noi cu oboseala cronica, dar ce frumos a fost! Facem pauza max. 2 sapt. pentru odihna si o luam iar din loc. Va dorim o sapt. usoara, multa sanatate si chef de plimbari... Oana[mamica] si [zana]Alexia Ioana (25.12.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

suntem in suceava!! deocamdata doar matei si mami...deci, cu cine/cand si unde ne vedem?? pupici ah, noi avem o panarama de caricior care nu sta cu toatre rotile pe sol, asa ca nu ne indepartam f mult de casa....la universitate ajungem cel mai repede, poate la 3 barbosi daca venim cu masina..si iesim de regula "dimneata, pe racoare", pe la 9...
meg,[mamica]de[baietel]matei(9.02.2007)
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mai sus am vrut sa scriu "CARUCIOR", nu caricior[bang]. oricum, vestea buna e ca a luat mama azi salariul si intrucat era si ea disperata de cat de greu de manevrat era vechiul carucior..matei are acum un carucior noum albastru, f comod si usor..si cu umbreluta! [baietel] asadar, dimineata venim oriunde avem mamica+bebelus cunscuti de (re)vazut!!! sper ca nu sunteti toate in concediu!!!
meg,[mamica]de[baietel]matei(9.02.2007)
[url="http://dexonline.ro/corect.php"]asa da, asa nu![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...