Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Retete pentru bebelusi si copii


Recommended Posts

Prajituri « animale » - 10 prajituri - 140 gr unt moale sau margarina - 140 gr zahar - 3 oua - 1 lgt extract de vanilie - 125 gr faina cu agent de crestere Glazura de zahar pudra : - 225 gr zahar pudra dat prin sita - 2 ½ lg apa calda - cateva picaturi de coloranti alimentari Glazura de ciocolata : - 60 gr ciocolata cu lapte - 60 gr unt moale - 85 gr zahar pudra dat prin sita Decoratiuni : jeleuri, bombonele, M&M,bezele(pentru oite) Se incalzeste cuptorul la 190 grade. Se pun ingredientele pentru aluat intr-un bol si se bat bine. Se imparte aluatul in 10 forme de hartie atat cat sa se umple 2 treimi din ele. Se coc 18-20 min. sau pana sunt aurii. Pentru glazura de zahar se amesteca zaharul cu apa. Se imparte in 3 si se amesteca cu colorant (de ex. verde si roz, a treia ramane alba) Se ung prajiturile cu glazura, se decoreaza cu bombonele dupa inspiratie (in forma de animalute – catei, broscute, pisici, purcelusi, oite etc.) Pentru glazura de ciocolata se rupe ciocolata si se pune la microunde 1-2 min. pana se inmoaie sau se inmoaie la aburi. Se amesteca bine untul cu zahar si apoi se adauga ciocolata. Se decoreaza prajiturile ( nas,gura, mustati, urechi) Prajiturele cu ciocolata alba – 20 prajiturele - 100 gr unt nesarat la temp. camerei - 100 gr zahar - 100 gr zahar brun - 1 ou - 1 lgt esenta vanilie - 175 gr faina alba - ½ lgt praf de copt - ¼ lgt sare - 175 gr ciocolata alba in forma de nasturei (chocolate button) - 75 gr nuci tocate (nu macinate) Se bate untul cu zahar. Se bate oul cu vanilie si se toarna peste unt. Se amesteca bine. Se amesteca intr-un bol faina, praful de copt si sarea. Se pune in amestecul de unt si se bate bine. Se rup nastureii de ciocolata in bucati mai mici cu ajutorul unui sucitor si se pun impreuna cu nucile la amestecul de mai sus. Se rupe aluatul in 20 de bucati, se fac bilute cu ajutorul mainilor si se pun in tava acoperita cu hartie de copt. Se pun la distanta unele de altele pentru ca la copt se intind. Se coc 12 min. Se iau de pe hartie si se lasa sa se raceasca. [url="http://www.flickr.com/photos/22219026@N04/"]POZE[/url] alina, mami de Alexandra (12.09.2009) [9cer] dieta rina I. 11.02.2010-76.7 kg 12.05.2010-65.7 kg II. 25.05.2010-67.8 kg 07.06.2010-66 kg Retete pentru bebelusi si copilasi la adresa de email mamicicluj@yahoo.com cu parola retete.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 67
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Prajituri cu iaurt si stafide – 12 prajituri - 150 ml iaurt natural - 3 oua batute usor - 1 lgt extract vanilie - 175 gr zahar - 140 gr faina cu agent de crestere - 100 gr migdale macinate - 1 lgt praf de copt - sare - 175 gr unt topit - 75 gr stafide Se incalzeste cuptorul la 190 grade. Se pun forme de hartie in 12 forme de briose. Iaurtul, ouale si vanilia se bat. Se amesteca faina, zaharul, migdalele, praful de copt si sarea. In mijloc se face o adancitura in care se toarna iaurtul. Se amesteca atat cat sa se imbine ingredientele, nu mai mult. Se dau stafidele prin faina si se pun in compozitie. Se pune aluatul in forme. Se coc aprox. 18-20 min. Se racoresc pe un gratar. Biscuiti cu ciocolata – 16 biscuiti - 100 gr biscuiti digestivi - 100 gr biscuiti cu ghimbir - 150 gr ciocolata cu lapte - 100 gr ciocolata amaruie - 85 gr sirop de zahar (golden syrup) - 85 gr unt nesarat - 100 gr caise uscate tocate - 50 gr stafide - 40 gr orez expandat Se unge cu putin unt o tava de 20 cm. Se face pesmet din biscuiti. Ciocolata, siropul de zahar si untul se topesc pe baie de aburi. Se pun biscuitii in ciocolata si se amesteca bine. Se adauga apoi caisele si stafidele iar la final orezul. Se pune in tava si se intinde bine. Se da la frigider. Se taie patratele. [url="http://www.flickr.com/photos/22219026@N04/"]POZE[/url] alina, mami de Alexandra (12.09.2009) [9cer] dieta rina I. 11.02.2010-76.7 kg 12.05.2010-65.7 kg II. 25.05.2010-67.8 kg 07.06.2010-66 kg Retete pentru bebelusi si copilasi la adresa de email mamicicluj@yahoo.com cu parola retete.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata! Astea sunt retetele. Sa va fie de folos [pup] [url="http://www.flickr.com/photos/22219026@N04/"]POZE[/url] alina, mami de Alexandra (12.09.2009) [9cer] dieta rina I. 11.02.2010-76.7 kg 12.05.2010-65.7 kg II. 25.05.2010-67.8 kg 07.06.2010-66 kg Retete pentru bebelusi si copilasi la adresa de email mamicicluj@yahoo.com cu parola retete.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Alina, iti multumesc si eu pentru retete, abia astept sa le incerc. Imi pare rau ca nu am toate ingredientele la ce vreau sa gatesc, dar le-am salvat pe toate si o sa le incerc pe rand. Am o intrebare. Am vazut multe retete de inghetata. Cum dam totusi inghetata? Fiica-mea e innebunita oricum dupa ea, dar o dam asa rece? Ana-Maria, mami de [copil] Eva Maria (23 aprilie 2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui anamariame
Alina, iti multumesc si eu pentru retete, abia astept sa le incerc. Imi pare rau ca nu am toate ingredientele la ce vreau sa gatesc, dar le-am salvat pe toate si o sa le incerc pe rand. Am o intrebare. Am vazut multe retete de inghetata. Cum dam totusi inghetata? Fiica-mea e innebunita oricum dupa ea, dar o dam asa rece? Ana-Maria, mami de [copil] Eva Maria (23 aprilie 2009)
Cu multa placere. Treaba cu inghetata...sigur se da asa rece. desi m-as cam teme sa ii dau asa fetitei mele. celelate mamici ati dat puilor inghetata? In cartea asta chiar zice ca inghetata ii ajuta pe bebei cand le ies dintisorii. [:D] [url="http://www.flickr.com/photos/22219026@N04/"]POZE[/url] alina, mami de Alexandra (12.09.2009) [9cer] dieta rina I. 11.02.2010-76.7 kg 12.05.2010-65.7 kg II. 25.05.2010-67.8 kg 07.06.2010-66 kg Retete pentru bebelusi si copilasi la adresa de email mamicicluj@yahoo.com cu parola retete.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
Alina, multumim de retete. Le-am salvat, printat si sper din tot sufletul ca bebe sa manance. De abia am inceput diversificarea de 2 zile... Oricum, de nepretuit postarile tale, multumim inca o data pt efort. p.s. si eu tin dieta Rina. Doar ca de abia am inceput, de 12 zile. [mamica] de Daniel, n.01.02.2010, 3500gr, 51cm
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu mare placere. noua ne plac tare mult retetele. mananca toata familia [:D] cu dieta eu am cam dat-o in bara. nu prea mai am chef [q] [url="http://www.flickr.com/photos/22219026@N04/"]POZE[/url] alina, mami de Alexandra (12.09.2009) [9cer] dieta rina I. 11.02.2010-76.7 kg 12.05.2010-65.7 kg II. 25.05.2010-67.8 kg 05.07.2010-65 kg Retete pentru bebelusi si copilasi la adresa de email mamicicluj@yahoo.com cu parola retete.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...