Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

aplicarea pt un job prin cunostinte


Recommended Posts

nu stiu daca am plasat subiectul la locul potrivit dar pentru ca e legat de job o sa ma descarc aici. sunt foarte nemultumita la actualul job si de ceva vreme imi caut ceva nou. nemultumirea mea am comunicat-o mai demult si unei bune cunostinte (nu inca prietena) asa ca fapt divers. acum vreo doua luni stand de vorba si discutand despre concurenta pe piata fortei de munca ea imi spune ca nu ar fi chiar atat de mare ca si ei cauta pe cineva in controlling si nu gasesc pe cineva ca lumea. Ii spun ca am vazut anuntul si atunci ii "pica fisa" ca si eu sunt in acelasi domeniu dar se scuza ca nu s-a gandit la mine. ok imi pregatesc cv il dau sa-l dea sefului ei (ea fiind in departamentul cu pricina). La urmatoarea intalnire imi spune asa scurt printre altele ca nu o sa fiu chemata la interviu si ca deja au gasit pe cineva. Mi s-a parut cam ciudat felul in care mi-a spus asta si in mine s-a nascut banuiala ca ei nici nu prea i-ar conveni sa lucram impreuna. La ceva vreme, intr-o joi ne suna si ne invita la gratar. Ok, mi s-a parut cam pripit mai ales ca noi eram la rand cu invitatul. Sambata dimineata, ziua cu gratarul, vad pe siteul de joburi un job (de la firma la care lucreaza) pentru care indeplinesc majoritatea cerintelor. Cum m-am asteptat, imediat ce am ajuns la ei imi spune "ai vazut anuntul? e cam dificil jobul, vrei sa iti dau cv mai departe? e la seful meu acum, iar seful e plecat pt cateva zile dar daca vrei?... Foarte mari interese nu am aratat dar am zis ok, poti sa-l dai mai departe. O saptamana intreaga m-am macinat si pana la urma, fara sa o anunt am trimis cv prin posta la firma. Imi este greu sa cred ca ea a aflat de post de pe internet sau din ziar. Sefa de la personal ii este prietena, am cunoscut-o la ziua cunostintei mele si sunt sigura ca o sa-i spuna. Acum ma mustra rau constiinta si sunt si sigura ca nu o sa obtin jobul. Si acum intrebarea mea voi ati pune in pericol relatia cu o cunostinta pt un eventual job?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Cine nu iti intinde mana sa te ajute cu un job, desi are posibilitatea, nu iti este prieten. Cunostinta poate, dar una pe care o saluti in treacat si treci mai departe. Nu mai fi trista. Daca nu te vei putea angaja acolo, vei gasi in alta parte. allinta A fi fericit nu inseamna ca totul este perfect. Inseamna ca te-ai hotarat sa privesti dincolo de imperfectiuni.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ca si regula generala in viata mea: exact atunci cand aveam mai mare nevoie pila si imi puneam pila respectiva, nimic bun nu se intampla. Ba aveam parte de amanari, refuzuri, trebuia sa apelez la a 3-a, a 4-a persoana etc. etc. Si in principiu vorbesc de chestii minore. Chestiunile absolut importante din viata mi-au venit de la persoane straine, fara niciun fel de interes din partea lor sau pe puterile mele. Nici nu-mi mai bat capul sa pun pile in stanga si in dreapta. Stiu sigur ca daca este sa fie, este! [:D] Asa ca foarte bine ca ai trimis CV-ul ca orice alta persoana. Si daca se intampla sa fi primita sa inteleg ca respectiva prietena nu-ti va mai vb pe motiv ca nu i-ar placea sa lucrati impreuna? [:-@] Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

merci mult de raspunsuri. problema e ca eu nu asteptam sa ma trateze ca pe o pila ca aici nici nu merge cu pile dar ma asteptam sa dea cv mai departe si sa dea o referinta. Conteaza mult. Ok, sa zicem ca nu sunt calificata pt jog dar am asteptat de la ea e sa imi spuna mai multe de ce cv meu nu a fost luat in considerare, ce impersie a lasat, ce as putea sa schimb. Faptul ca discutam despre copii si ca fapt divers imi arunca "stii... cred ca nu o sa te cheme la interviu" m-a facut sa fiu sceptica. Sotul imi spune ca i-a fost probabil jena sa imi spuna ca o sa fiu refuzata. Eu nu pot sa cred asta. De ce sa-i fi fost jena doar nu asteptam sa ma angajeze ea. Acum eu stiu ca nu pup job dar mi-e ciuda ca stric relatia cu ea si o sa ne mai vedem la gradinita (ca acolo ne-am cunoscut)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui liliana27
merci mult de raspunsuri. problema e ca eu nu asteptam sa ma trateze ca pe o pila ca aici nici nu merge cu pile dar ma asteptam sa dea cv mai departe si sa dea o referinta. Conteaza mult. Ok, sa zicem ca nu sunt calificata pt jog dar am asteptat de la ea e sa imi spuna mai multe de ce cv meu nu a fost luat in considerare, ce impersie a lasat, ce as putea sa schimb. Faptul ca discutam despre copii si ca fapt divers imi arunca "stii... cred ca nu o sa te cheme la interviu" m-a facut sa fiu sceptica. Sotul imi spune ca i-a fost probabil jena sa imi spuna ca o sa fiu refuzata. Eu nu pot sa cred asta. De ce sa-i fi fost jena doar nu asteptam sa ma angajeze ea. Acum eu stiu ca nu pup job dar mi-e ciuda ca stric relatia cu ea si o sa ne mai vedem la gradinita (ca acolo ne-am cunoscut)
Servus, Daca ea nu-i romanca, cred ca gandesti prea romaneste pt. relatiile din Germania. Daca nu vroia sa dea Cv-ul sau alte cele...o nemtoaica nici nu aducea in discutie...nici nu ti-l lua...nici nu spunea de urmatoarul ANUNT DE JOB.. Gandeste si tu la fel de nemteste: anuntul era public....deci ai tot dreptul sa trimiti un CV! Bafta sa obti postul ( daca-l vrei)! Daca nu-l primesti....iti vine clasica scrisoare din care reiese ce buna/calificata esti, dar ei n-au nevoie de tine in acest moment...si tot nu o sa sti de ce nu te-au luat... Eu zic ca nu strici nici o relatie. Si daca tipa de la personala este f nuna prietene cu ea...tot exista sansa sa nu-ti fi retinut numele de familie... ileana
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sau, poate, chiar prietena fiind cu dna de la personal, nu era in masura sa te recomande (nu avea atata putere), sau a dat rusinica peste ea sa puna o pila, sau pur si simplu te-a incantat degeaba, jobul era pentru altcineva si i-a fost cam jena cand te-a anuntat....o mie de cazuri, toate posibile. Asta a fost, poate totusi nu e bine sa pierzi o prietenie (o cunostinta, o relatie, pana la urma) doar pt atat. Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url] [url="http://www.tocanadecuvinte.blogspot.com"]TocanaDeCuvinte[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

merci mult pt raspunsuri. Situatia s-a aranjat intr-un fel. Ne-am intalnit cu copiii la locul de joaca si acolo i-am spus ca am trimis cv pt noul job. N-a comentat in nici un fel dar a doua zi, dis de dimineata m-a sunat o doamna de la personal si m-a informat ca pentru primul job nu am fost printre favoriti si asa ca-mi trimite mapa inapoi "fara comentarii" iar mapa pe care am trimis-o eu prin posta o sa o pastreze. M-a mirat foarte acest "fara comentarii" pentru ca asa ceva nu face nici o firma care se respecta. Si aici e cazul. Oricum am primit mapa cu o scrisoare de respingere si cu una in care eram informata ca selectia pt jobul 2 mai dureaza. Ce mai vreau sa spun e ca eu nu am asteptat de la ea decat sa dea cv-ul mai departe. La pile nici nu m-am gandit ca stiu ca nu se practica asa ceva. Eu am banuit ca ea nici nu a dat cv-ul la personal (nu intrebati de ce, asa am simtit eu) si eu imi doream sa candidez pt post. Oricum jobul nu mi-l mai doresc deloc. O sa incerc sa reiau relatia cu ea si sper sa nu se simta foarte jignita ca nu am avut incredere in spusele ei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui liliana27
merci mult pt raspunsuri. Situatia s-a aranjat intr-un fel. Ne-am intalnit cu copiii la locul de joaca si acolo i-am spus ca am trimis cv pt noul job. N-a comentat in nici un fel dar a doua zi, dis de dimineata m-a sunat o doamna de la personal si m-a informat ca pentru primul job nu am fost printre favoriti si asa ca-mi trimite mapa inapoi "fara comentarii" iar mapa pe care am trimis-o eu prin posta o sa o pastreze. M-a mirat foarte acest "fara comentarii" pentru ca asa ceva nu face nici o firma care se respecta. Si aici e cazul. Oricum am primit mapa cu o scrisoare de respingere si cu una in care eram informata ca selectia pt jobul 2 mai dureaza. Ce mai vreau sa spun e ca eu nu am asteptat de la ea decat sa dea cv-ul mai departe. La pile nici nu m-am gandit ca stiu ca nu se practica asa ceva. Eu am banuit ca ea nici nu a dat cv-ul la personal (nu intrebati de ce, asa am simtit eu) si eu imi doream sa candidez pt post. Oricum jobul nu mi-l mai doresc deloc. O sa incerc sa reiau relatia cu ea si sper sa nu se simta foarte jignita ca nu am avut incredere in spusele ei.
Liliana27, cum suna in germana acel "fara comentarii". Pt ca si eu am primit multe respingeri, si ori scrie ca nu corespunzi cerintelor lor, ori ca sunt prea calificata pt ce ai ei nevoie. Motivul "real" nu prea i-l spun. Insa, am facut anul trecut niste cursuri si cam stiu cum se selectioneaza oamenii pt interviu si cum din vreo 70 CV, aleg numai o persoana. Si, ca sa te "linistesti" putin, se aplica si aici "pila" poate mai rau ca in RO, dar nu e la "vedere". Sunt multzi care mi-au spus asta si am vazut si eu cu ochii mei cum se "uitau" cei de la personal pe CV-uri. Si un ultim exemplu: am aplicat in februarie 2009 pt o practica de 3 luni (perioada martie - iunie 2009) la o firma, care cica se "respecta" (adica e mare). Ei bine, am primit Absage (rasp., negativ) luni, 10 Mai 2010. [bang][bang] M-am enervat si i-am scris tipei ca e rusinos pt o firma ca ei sa trimita dupa un an si ceva un rasp. negativ la o practica care dura 3 luni, anul trecut. I-am explicat sa nu o ia personal, insa, asta spune f mult despre firma respectova si calitatea oamenilor din HR. Eu nu as strica relatia du tipa respectiva. Si......mult suscces pt un nou job, pt ca stiu cum e "piata" aici, desi cei de prin alte parti (mai ales RO - asta pt ca citeam recent comentariile unei tipe din RO referitor la criza din Germania) sunt de alta parere. Andreia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu vroiai o "pila" ci doar sa ajunga CV-ul la firma respectiva cred ca nu conteaza ca l-ai trimis prin posta sau ca l-ar fi dus prietena ta - tot acolo a ajuns. Eu inteleg retinerile oamenilor in a ajuta pe cineva sa se angajeze la firma la care lucreaza deoarece sunt patita - asta nu inseamna, Doamne fereste, ca sugerez ca s-ar fi intamplat acelasi lucru in cazul tau. Eu am ajutat o ruda sa se angajeze la firma la care lucram iar ea nu s-a comportat tocmai corect si, bineinteles ca oalele s-au spart in capul meu. Asa ca, data viitoare cand s-au facut angajari la firma si o prietena avea nevoie de serviciu i-am spus doar ca s-a dat anunt de angajar si sa trimita CV-ul, nimic mai mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am patit si eu la fel cu o "prietena" atunci cand am aflat ca la ea la serviciu este un post liber de la alta fata care si ea vroia sa se angajeze si mi-a spus si mie ca sa incercam amandoua.Avand nevoie atunci de serviciu am sunat pe asa zisa prietena sa o intreb daca este adevarat ca s-a scos un post la ei.Mi-a spus ca nu stie nimic si seara cand ne-am intanlit la un suc cu ea si sotul ei incercau sa ne convinga sa nu ne mai ducem sa intrebam pentru ca daca era post liber ea afla pana acum.Asta a fost discutia care pe mine si pe sot ne-a deranjat. Puteau foarte bine sa ne spuna sa ne ducem sa intrebam ca nu avem nimic de pierdut.Oricum nu ne-a interesat parerea lor si am mers.Era intr-adevar un post liber pe care l-a ocupat altcineva pana la urma.De atunci eu si sotul ii evitam pe acesti prieteni cat putem pentru ca prietenul la nevoie se cunoaste. alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...