Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Cura de dezintoxicare Oshawa


Recommended Posts

dulcetica, ma bucur ca vei tine odata cu mine! E prima data cand voi avea o "colega de suferinta" :))

E foarte bine ca vrei sa imbini slabirea cu dezintoxicarea. Un mental echilibrat si gandirea pozitiva potenteaza efectele regimului. Sa ai grija la cerealele procurate - trebuie sa fie bio sau din surse de incredere.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 272
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Pai le iau de la plafar.Ce sursa mai buna imi recomanzi?

Hrisca si meiul sint cele mai yang ,din cele 4 ,dar recunosc nu-s chiar topita dupa ele.

Tu cum constientizezi acumularea de energie yin?Percepi efectiv, ulterior curei,reechilibrarea sau te referi la o senzatie de bine ,pozitiva?

Momentan am o mica problema ,in sensul ca tocmai mi-a descoperit pietre la rinichi,ieri si ar trebui sa consum multe lichide ,ceea ce nu se impaca cu dieta 7 oschawa.

Oare daca beau 2 l apa si tin dieta 7 , mai are efect? N-as vrea sa o tin de pomana!

 

dulcetica

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dulcetica, dupa mine, nu cred ca e o problema. Nici eu nu pot sta fara apa, m-am obisnuit sa consum mai mult de 2 litri pe zi. Si acum beau la fel, dar slabirea s-a produs. Azi am mai putin cu 2 kg, dupa 5 zile. Chiar acum mi-am pregatit un amestec de fainuri, sa fac niste turtite [olala]

 

Oliwia, nu cunosc celelalte diete oshawa, o sa caut. Stii tu unde pot gasi cele 7 regimuri? Da, monotonia dietei este tot ce ma deranjeaza. Si azi m-am trezit la 6, desi e simbata...O tin in primul rind pentru sanatate si reechilibrare energetica, apoi pentru slabit. Vad ca da rezultate in toate planurile!

 

O zi minunata va doresc! [flo]

 

Ariadna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E bine ca le iei de la Plafar - ar trebui sa si scrie ca sunt bio sau ecologice. Eu de exemplu le-am gasit si la Auchan, si in magazinele naturiste. Orezul il iau de la magazine online, pentru ca nu folosesc decat rosu si salbatic. Mare atentie la hrisca, sa nu fie maro la culoare, trebuie consumata hrisca cruda, tot bio. Aia nu se poate inmuia in apa (incolteste si devine Yin), trebuie fiarta, dar mie personal imi place mai mult la gust.

 

Hrisca si meiul intr-adevar sunt cele mai yang, de asta pun si eu accentul pe ele, desi pe la a cincea zi ma cam satur de gustul lor. Ca sa le pot manca, uneori le pun in blender si le fac pasta, asa merge mai usor. Ca sa aiba efect cura asta, trebuie mancat bine, nu doar 3-4 linguri. Eu de felul meu mananc foarte putin tot timpul, asa ca in perioada de Oshawa fac un efort suplimentar.

 

In legatura cu acumularea de Yin, la mine se cunoaste imediat: oboseala nejustificata, apatie si digestie ingreunata. Nu forme grave, dar eu le simt. Nici tipul ayurvedic nu ma ajuta (Kapha), asa ca trebuie sa iau masuri. Nu fac des Oshawa, acum insa am o problema de sanatate si voi tine cateva succesive, probabil pana la vara.

 

Apa nu e foarte indicata in regimul asta pentru ca e Yin. Eu nu mi-am pus restrictii la apa niciodata si nu mi s-a parut ca n-ar avea efect regimul din cauza asta. Si eu beau cam tot 2 litri zilnic, cand tin Oshawa in jur de 1,5. De aceea mananc in principal hrisca si mei, pentru a contracara efectul Yin al apei. Pentru pietrele la rinichi e bine sa faci un tratament in pauza de Oshawa, asa vei scapa mai usor si de ele.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ariadna, nu sunt bune rondelele de orez expandat. Tot ce sa mananca trebuie sa fie cereale integrale. Acuma, si eu fac o exceptie - meiul il iau decorticat - dar la grau, orez si hrisca respect intocmai.

 

Nu numai tie ti se face dor de fructe. Eu salivam la propriu dupa un mango, era a opta zi si aveam impresia ca nu se mai termina.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, din acest punct de vedere mi-e greu...mi-e dor de fructe [pofta]

Nici nu aveam de gand sa iau rondele, doar am ridicat problema.

Si eu tot mei decorticat am gasit...il rasnesc si il pun la turtite.

Nu gasesc celelalte regimuri oshawa, sa vad cum sunt, internetul il scoate doar pe nr.7... Oricum, asta o sa fac, o sa adaug cite ceva, dar dupa cele 10 zile, clar maninc fructe [olala]

Tocmai ce se incheie si cea de-a 6 zi, mai sunt 4 [:D]

O seara faina va doresc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...