Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

In timp ce dadeam cu aspiratorul [:D]............mi-a venit ideea urmatoare:incercati sa va deschideti o firma aici,poate va e mai usor sa va stabiliti aici...............poate cineva va poate da mai multe informatii despre asta ...........am gasit pe net site-ul asta poate va e de ajutor. http://www.skatteverket.se/download/18.58a1634211f85df4dce800012398/432B10.pdf [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna ziua.Va citesc de mult dar nu am intrat sa postez de teama de a nu va deranja.Sunt de putin timp in Suedia cam 7 luni si mi-ar placea sa ma dialoghez cu alte persoane care locuiesc in aceasta tara.Sper sa ma promiti in cercul vostru.

Pt ancris pot doar sa spun ca acum personnummerul de obtine mai greu.Stiu asta de la cumnatul meu care s-a stabilit mai recent aici.Ca sa ti-l dea este nevoie de contract de munca.Iar ca sa poti mergi la scoala sa inveti limba si sa poti inchiria ceva ai nevoie de personummer si contract de munca.La fel si pentru a da copii la gradinita.Cel putin asa mi s-a spus mie cand am mers sa inscriu pe al meu la gradi.Poate in alte zone este diferit ca stii vorba aia cate bordeie atatea obiceie.Iar aici eu am intalnit situatii cand difera de la comuna la comuna caci eu nu stau la oras ci intr-un satuc foarte dragut de altfel.Va multumesc de atentie si sper sa mai conversam ca eu ma simt foarte singura.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

flory si o femeie :) bine ati venit! Va primim cu drag, cum nu.

 

Dar trebuie sa scrieti repede 10 mesaje ca sa nu mai fiti moderate [:D]. Asa ca...la treaba! [pup]

 

fii alaturi de Mihaitaid="Book Antiqua">id="maroon">id="size4">

 

vid="red">oid="purple">rid="blue">bid="maroon">e id="teal"> did="green">eid="purple"> cid="navy">oid="red">pid="orange">iid="limegreen">lid="blue">...id="Georgia">

id="size2">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">id="size2">

calator de profesieid="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara.Multumim de primire mai ales tie Mihaela care se pare ca esti cea mai veche pe acest forum si de la care sincer ma gandesc sa primesc multe raspunsuri asta daca vrei bineinteles.Eu stau in Ekeby.Sunt insarcinata si o sa nasc la Helsingborg lucru care ma sperie putin desi toti mi-au spus ca este mai bine decat in Romania.Dar ma gandesc ca pt ei sunt o straina si nu stiu cum se vor comporta.Eu sper sa fie bine pana la urma.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Eu sunt in Stockholm. Despre Suedia nu stiu exact ce sa impartasesc, e a 3a oara cand vin, dar de fiecare data ma bulvsereaza unele obiceuri ale suedezilor, iar cand ma intorc in Romania ma bulverseaza obiceiurile noastre :) La inceput nu suportam tacerea din metrou. Acum m-am obisnuit. Acum merg cu metroul 30 minute si linistea din metrou nu ma mai deranjeaza. Suedezii imi par foarte politicosi si nici decum reci cum le merge imaginea. Nici foarte timizi nu sunt.Iti zambesc frumos, iti multumesc cand e cazul , te saluta pe scara blocului, te ajuta daca ai nevoie. Poate am eu o imagien distorsionata. Astept si alte impresii despre suedezi si alte nationalitati si obiceiurile lor.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

flory sunt de multa vreme pe forum, de pe vremea cand eram insarcinata cu fetita mea cea mica, are 7 ani deja. Dar in Suedia stam de 3 ani, nu stiu cum se naste aici. Insa iti pot spune despre conditiile din spital si despre comportamentul medicilor si asistentelor. Care sunt incomparabile cu cele din Ro. Personalul e foarte amabil si mereu in "slujba" pacientului, aici e obisnuita lumea cu strainii. Eu nu am intalnit inca oameni care sa se uite urat sau sa se comporte altfel cu mine pentru ca as fi straina...nu ca nu ar exista si oameni din acestia, vezi ultimele alegeri :(. Eu iti doresc nastere usoara. In ce luna esti? Mergi al cursuri de SFI?

 

en kvinna, ma distreaza cum descri...eu nu eram obisnuita cu metroul nici in Ro si nici aici nu avem :). Dar imi place linistea de aici, circul cu autobusul si e ca de la cer la pamant fata de aglomeratia din orasul unde stateam inainte. Cu obiceiurile, inca nici acum nu sunt pe deplin obisnuita dar incerc sa combin cele romanesti cu cele suedeze. De ex. la inceput mi s-a parut ciudat cum mananca ei masa de Craciun incepand din noiembrie :)). Apoi am realizat ca fac asta ca sa aiba mese cu colegii de serviciu, cu prietenii, caci ei nu colinda de Craciun, nu duc mancare la serviciu(cel putin unde muncesc eu) si ca ccc Craciunul e strict o sarbatoare de familie. Eh sunt multe ciudatenii, cum spuneam eu le iau ce imi place si le combin cu ale noastre. :)

Nu am mai fost de sarbatori in Ro de cand am venit, mergem numai vara. Inca nu mi-e dor, dar ne gandim sa mergem la un moment dat, pentru copii. Mai mult pentru cea mica, caci nu isi aminteste nimic.

 

Nu stiu daca ati citit de la inceput subiectul, noi locuim pe Gotland, in Visby, nu cunosc alte parti ale Suediei decat acum am inceput sa cunosc Kalmarul. Unde fac facultate...am trei cursuri din tara care mi le-au recunoscut si acum colegii mei invata materiile respective, asa ca eu am pauza. Pana in februarie...

Am doua fete, una de 14 ani si a doua de 7. Ne e bine aici, e casa noastra acum...

 

fii alaturi de Mihaitaid="Book Antiqua">id="maroon">id="size4">

 

vid="red">oid="purple">rid="blue">bid="maroon">e id="teal"> did="green">eid="purple"> cid="navy">oid="red">pid="orange">iid="limegreen">lid="blue">...id="Georgia">

id="size2">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">id="size2">

calator de profesieid="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flory, locuiesti in Ekeby deci. Ce dragut, chiar azi am fost pe acolo, pe la seful meu.

Si eu sunt insarcinata si voi naste la Helsingborg. In ce luna esti?Nu-ti fie teama, este mult mai linistit si profesional decat la noi in maternitati )))Adica nu te tine nimeni in brate sa te pupe, dar ceea ce au de facut o fac bine.Si aici se merge pe natural,linistit, nu se reduc femeile la stadiul de material experimental. Normal ca au si ei ,,gresitele'' lor, dar asta e, oameni suntem toti[flo].

Ancris - va recomand sa nu va grabiti. stati si studiati cu atentie. O amica de aici si-a adus si prietena. Si femeia vrea sa se stabileasca aici. Ei bine, deocamdata nici nr personal nu l-a primit si e aici din septembrie. acum i-au cerut extrase de cont de la banci din care sa reiasa ca are cont alimentat constant,etc.

Se pare ca si suedezii vor sa reduca putin nr celor care vor sa vina aici. Asta e rezultatul alegerilor din toamna.

Dictionar - lexikon nada. (da cautare lexikon pe google)E in engleza. Bafta va doresc.

Weekend placut.

 

[gravi] 32+ [baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara.Pt cele care m-au intrebat eu sunt in luna a 7-a urmeaza sa nasc in ianuarie.Mersi de incurajari sper sa fie mai bine decat in Romania.Nu ma sperie nasterea naturala deoarece si pe primul copil l-am nascut natural fara nici o anestezie ,nimic.Si nici nu mi-au zis ca a avut circulara de cordon si a avut probleme mari de respiratie.Aici sper sa fie bine dar m-a nemultumit faptul ca nu mi-au facut decat un singur ecograf ca zic ei ca mai multe afecteaza bebele.Sper sa nu aiba nimic bebe si sa fie sanatos.Mihaela din pacate nu am inceput scoala inca.Acum nu ma mai primesc din cauza sarcinii ca cica as stresa bebele.Asa ca dupa ce nasc am de gand sa merg mai ales ca vine mama sa ma ajute si o sa stea cu bebe.Pt celelalt copil ne-au spus ca nu au loc la gradi decat peste 4-6 luni.Si pe mine ma baga in ceata obiceiurile lor mai ales chestia asta cu Craciunul care incepe de luna asta cu cele 4 lumanari etc.Mie una mi se par frumoase sper sa nu ma apuce prea tare dorul de casa si de ceea ce inseamna sarbatori in romania pt ca la noi sunt total diferite de aici.Asta din ce am auzit.Gata ca v-am facut capul calendar.O seara buna va doresc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...