Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Felicitari pt bebe. Si eu tot in ianuarie trebuie sa nasc.AA, dar la tine e al 2 lea. Mai usor.

Nu ar trebui sa te nemultumeasca analizele mai putine. La noi in tara se dau munti de analize inutile. Doar sa jecmaneasca oamenii de bani.Daca vrei sa mai faci echo, poti merge la privati. Sunt si la Hbg sau malmö (emmaultraljud klinik). Costa, dar daca vrei neaparat...

asta cu scoala chiar e ciudata!

Craciunul e frumos si aici. Noi ne simtim f bine.Oricum suntem mai relaxati decat in Ro [:)]

Duminica placuta va doresc.

 

 

[gravi] 32+ [baietel]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 194
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Flory, ca sa intelegi "ciudatenia" cu cele 4 lumanari, citeste putin despre obiceiurile religiei reformate la suedezi, citeste despre Advent. Ia aceasta sarbatoare ca pe o experienta noua si profita sa te adaptezi la ea, suedezii apreciaza ca le resprecti si apreciezi sarbatorile dar apreciaza si ca le respecti si tii pe ale tale. Noi incercam sa le combinam, copiii vin de la scoala cu lumanari de advent, ei aprind la scoala, vin cu suporturi de lumanari facute la scoala, au spectacole de Lucia si uite asa au inceput si noua sa ne placa sarbatorile lor. Mie imi place ca toata luna Decembrie e o sarbatoare, imi plac casele impodobite cu atatea lumini, inauntru si afara, cu perdele de Craciun, cu ornamente in casa...apoi bradul...imi place ca servesc mese de Craciun inainte si am avut si eu ocazia sa mananc mancare specifica lor de Craciun, caci noi mancam mancare specifica noua...uite asa le impletim. Asa e si de Paste, facem si noi påskris(creanga aceea impodobita cu pene colorate), copiii se imbraca in iepuri sau vrajitoare si merg la påskmarsch si primesc godis ;)).

Nah, noi suntem antrenati si de copii si poate de asta ne-a venit mai usor sa le intelegem obiceiurile si tot.

Si mie mi se pare ciudat ca nu te-au acceptat la scoala caci esti insarcinata...eu am avut colege insarcinate si au venit la scoala pana cu o zi inainte sa nasca...

 

Foxy jag håller med! :) Si mie imi place Craciunul aici pentru aceleasi motive. [flo]

 

Duminica frumoasa si de la noi!

 

fii alaturi de Mihaitaid="Book Antiqua">id="maroon">id="size4">

 

vid="red">oid="purple">rid="blue">bid="maroon">e id="teal"> did="green">eid="purple"> cid="navy">oid="red">pid="orange">iid="limegreen">lid="blue">...id="Georgia">

id="size2">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">id="size2">

calator de profesieid="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.Sincer si pe mine ma incanta faptul ca sa petrec Craciunul pe stilul lor.O sa citesc despre obiceiurile lor dar daca poti si ai timp mihaela te rog frumos sa-mi explici si mie ce trebuie sa fac mai exact cand incepe adventul.stiu ca incepe undeva pe 25 nov. parca dar nu stiu cum sa procedez cand sa impodobesc casa si tot asa.Te rog ajuta-ma daca poti ca mi-ar placea sa fiu in randul lor,bineinteles ca le voi combina ca n-as vrea sa uit si traditiile noastre.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Flory, uite gasesti aici despre advent in general si aici despre primul advent. Daca nu intelegi in suedeza, da pe engleza sau chiar romana. Adventul se sarbatoreste si in Romania in religia reformata si cred ca si in cea catolica.

Despre cum am sarbatorit noi in ultimii doi ani am scris pe blogul meu(primul an nu prea stiam cu ce se mananca, noi am ajuns aici in septembrie si nu stiam nimic de advent si restul...). Ca sa iti fie mai usor uite acum doi ani si anul trecut. In ultimul articol gasesti trimiteri catre site-uri cu perdele, decoratii si lumanari de Advent. Primul advent e un fel de Mos Nicolae la ei(in sensul ca ccc copiii primesc cadouri). ;) Noi tinem inca Mos Nicolae si nu primul advent, doar ca partea cu "batul" l-am "uitat" :). Mai ales ca avem pe cineva care chiar e Mos Nicolae pentru copiii nostri...si nu stim cine. Ne lasa la usa in 6 dec. dimineata dulciuri sub forma de Mos. In primul si al doilea an stim ca a fost un medic maghiar care a locuit aici si stia ca si noi tinem Mos Nicolae...dar anul trecut a fost o surpriza reala, probabil ca a fost in vizita la cineva aici si nu a uitat de noi...[flo].

Sper ca te-am ajutat cat de cat...Sotul tau e suedez? Ai cunostinte suedeze pe la care sa mergi? Te poti inspira si asa...:). [pup] si mai vorbim. Ma bucur ca s-a mai animat subiectul, sper sa mai scrie si restul cum merge cu scoala...[asia].

 

fii alaturi de Mihaitaid="Book Antiqua">id="maroon">id="size4">

 

vid="red">oid="purple">rid="blue">bid="maroon">e id="teal"> did="green">eid="purple"> cid="navy">oid="red">pid="orange">iid="limegreen">lid="blue">...id="Georgia">

id="size2">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">id="size2">

calator de profesieid="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am gustat putin din traditile suedezilor din preajma Craciunului. Am baut Julglögg.Bautura se vrea a fi un soi de vin fiert, dar pt ca l-am cumparat din magazin era non-alcoolic. L-am fiert un pic dupa care am adaugat migdale strivite. Am inteles ca este o bautura specifica Craciunului.

Mai mult am vazut ca multe ferestre din jur aveau lumini la geam , asa ca am aprins si eu micile veioze. Desi, mi s-a spus ca e cam devreme, ar trebuie sa astept sf. lui noiembrie pt asta.[:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.En_kvinna am citit si eu aseara ca adventul incepe pe data de 28 nov. anul acesta si atunci se aprinde prima lumanare din cele 4. Poate ai observat ca suedezii au tot timpul luminile aprinse la geam ma refer la veioze si chestii din astea.Si eu am adoptat stilul lor numai ca eu nu pot dormi noaptea cu veioza aprinsa in geam.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, cum vine toamna si ziua se scurteaza, suedezii au lumini in geam. De Advent le schimba, veti vedea ca apar lumanari electrice si stele mari. Daca ati intrat pe linkuk care duce la blogul meu, am pus acolo fotografii de la noi de acasa din anii trecuti. Si noi avem lumini in geam la bucatarie si living, mi se pare asa...mysigt :). Fetele au veioze la geam in camerele lor, dar se sting automat(cred ca ati vazut in magazine timere, asa se aprind luminile si se sting automat, sunt foarte utile, eu am la toate luminile din geamuri fie veioze fie din acelea care atarna-la bucatarie). Noi nu avem la dormitor dar ma bate gandul sa iau o veioza pe comoda, nu in geam...asa ca sa fie lumina si acolo...

 

en_kvinna, gasesti glögg slab alcoolic si la magazin, de 2.5 % parca, poate chiar si de 3,5%. Da, e foarte bun, si noua ne place. [pofta]

 

fii alaturi de Mihaitaid="Book Antiqua">id="maroon">id="size4">

 

vid="red">oid="purple">rid="blue">bid="maroon">e id="teal"> did="green">eid="purple"> cid="navy">oid="red">pid="orange">iid="limegreen">lid="blue">...id="Georgia">

id="size2">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">id="size2">

calator de profesieid="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua.Mihaela am intrat pe blogul tau si mi-a placut foarte mult mai ales lumanarile facute de fetitele tale foarte frumoase.Si chestia cu cozonacul mi-a placut tare sper ca le-a placut si suedezilor cozonacul nostru.Foarte frumos si chestia cu cadourile lasate la usa.Mi-ar placea si mie sa gasesc cadouri la usa pt copilasul meu.Dar nu am inteles ceva cand se dau cadouri la copii.Toata luna pana la Craciun?Aici vin copii la usa sa le dai dulciuri?Ma gandesc ca un fel de colindat la noi.Nu de alta dar sa nu ma trezesc la usa cu vreo ceata de copii si eu sa nu am nimic pregatit.V-am pupat.O zi buna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu nu, de Halloween merg copiii din usa in usa si "cersesc" godis :). Nu au fost si la voi? Cadou am inteles ca primesc de primul advent(mai mititel asa, cum aduce la noi Mos Nicolae. Il primesc de la parinti. Apoi de Craciun urmeaza cadourile mari, ca la noi. Nu se merge la colindat, nu e obiceiul. Mai e Sf.Lucia care e sarbatoare frumoasa, pe 13 decembrie, cand copiii au spectacol de Lucia. Aici nu au spectacol de Craciun si mosul vine numai acasa, nu la scoli sau camine. Fac brad si la camine si scoli dar asa, de spiritul Craciunului...Apoi exact la 20 de zile dupa Craciun obisnuiesc sa desfaca bradul, cu un dans in jurul lui(asta la scoli si camine). E o alta sarbatoare atunci, nu mai stiu cum se numeste...pica pe 13 ianuarie parca...

 

Cozonacul s-a vandut atunci, a iesit tare bun. Si mi-a placut cum toti suedezii invarteau cozonac :)). Parintii colegilor Dianei adica, cu care am muncit la ei. :)

 

O seara frumoasa la toata lumea. [flo]

 

fii alaturi de Mihaitaid="Book Antiqua">id="maroon">id="size4">

 

vid="red">oid="purple">rid="blue">bid="maroon">e id="teal"> did="green">eid="purple"> cid="navy">oid="red">pid="orange">iid="limegreen">lid="blue">...id="Georgia">

id="size2">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">id="size2">

calator de profesieid="Book Antiqua">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...