Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gradinite GERMANE 2 (lista si opinii)


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Elag
Nu stie nimeni nimic despre gradinita Fridolin? Tot ce stiu eu este ca e pe Calea Dorobanti, foarte aproape de liceul german.
noi am fost la fridolin 4 ani si am fost foarte multumiti. acum trecem in clasa a2a la liceul german. rezultatele la germana sint foarte bune, cel putin anul trecut cand am mers noi la scoala toti copiii au luat testul. daca vrei mai multe detalii spune-mi mada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Elag
Am auzit ca acolo copiii nu prea dorm la pranz pentru ca nu exista spatiu. Ce stii?
Noi nu am ramas la program lung decat in grupa pregatitoare cand copii oricum nu mai dormeau si facea pregatire pentru test. In grupele mici, colegii de grupa care ramaneau la program lung stiu ca dormeau, nu stiu insa in ce conditii. Ca impresie generala, cred ca acum sint mai multi copii in gradi (inclusiv scolarii de la after) si este posibil sa apara aceast aspect al spatiului. Repet insa ca nu cunosc detalii legate de somn. mada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
madadum poti te rog sa dai mai multe detalii despre gradi fridolin pt ca am vazut ca nu au pagina pe internet. de la ce varsta primesc copilasii? cum si cand se face inscrierea? au si program lung si scurt? eu as vrea sa-l dau pe fi-miu la anu la gradi germana si pana atunci caut cea mai potrivita alternativa. este greu de intrat? pe la alte gradi germane am auzit tot felul de alte prostii de la concurs de dosare pana la origine germana si alte cele. voi ati mai avut nevoie si de meditatii pe langa ce se facea la gradi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 months later...
Buna seara! cred ca citesc de peste 4 ore tot ce s-a scris la subiect... offf! pana la urma ce o sa facem? ne mutam in de sa facem gradi in limba germana? Ale mele au 2 ani si 4 luni. De la 3 ani vroiam sa le dau la Kiga. E vis-a-vis de firma noastra si destul de aproape de casa. tatal e vorbitor de limba germana. Sanse? pai din cate am citit ... cam zero. Mie un singur lucru nu imi prea place la Kiga si anume zona. avand firma acolo stiu ce vorbesc. Am vazut din pozele de pe site-ul lor ca ii scot in Cismigiu, ceea ce nu mi se pare OK si in parcul de pe Cazzavillan [bang]. Pentru mine ar fi OK sa ii scoata doar in curtea gradinitei ca de plimbari ma ocup eu. Eu am stat vis-a-vis de Cismigiu si stiu ce e in parcul ala si... am si vazut de vreo 3 ori 2 fete cu o droaie de copii care nu puteau fi decat de la kiga sau de la gradi waldorf care e tot in zona pe o strada perpendiculara pe Stirbei voda, intre stirbei si Berthelot. Deci in concluzie unde dam copiii? as vrea sa le intreb pe mamicile care au scris la acest subiect , martie, madyn si celelalte, unde au dat copiii in final si ce pareri au? Lachi mamica de Karina si Iris http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui lachione
Buna seara! cred ca citesc de peste 4 ore tot ce s-a scris la subiect... offf! pana la urma ce o sa facem? ne mutam in de sa facem gradi in limba germana? Ale mele au 2 ani si 4 luni. De la 3 ani vroiam sa le dau la Kiga. E vis-a-vis de firma noastra si destul de aproape de casa. tatal e vorbitor de limba germana. Sanse? pai din cate am citit ... cam zero. Mie un singur lucru nu imi prea place la Kiga si anume zona. avand firma acolo stiu ce vorbesc. Am vazut din pozele de pe site-ul lor ca ii scot in Cismigiu, ceea ce nu mi se pare OK si in parcul de pe Cazzavillan [bang]. Pentru mine ar fi OK sa ii scoata doar in curtea gradinitei ca de plimbari ma ocup eu. Eu am stat vis-a-vis de Cismigiu si stiu ce e in parcul ala si... am si vazut de vreo 3 ori 2 fete cu o droaie de copii care nu puteau fi decat de la kiga sau de la gradi waldorf care e tot in zona pe o strada perpendiculara pe Stirbei voda, intre stirbei si Berthelot. Deci in concluzie unde dam copiii? as vrea sa le intreb pe mamicile care au scris la acest subiect , martie, madyn si celelalte, unde au dat copiii in final si ce pareri au? Lachi mamica de Karina si Iris http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna
Eu am renuntat la gradi in limba germana. Toate sunt prea departe de casa noastra, Kiga e si un pic prea scumpa (ar trebui sa ne fortam putin sa acoperim costurile cu transport cu tot). Eu vorbesc in continuare cu ei germana, pe Alexei il invat sa cante, sa spuna poezii, ii citesc. Inainte de a renunta complet la idee am avut o experienta nereusita cu o gradinita germana (dau detalii doar pe PM) pentru tine Lachione este oricum departe daca zici ca stati pe langa Cismigiu. A da am mai auzit de o gradi noua in germana langa piata Victoriei, doar un zvon, nimic concret si cum si asta este destul de departe am renuntat sa investighez. Miruna, mama lui Alexei (13.07.2006) si a lui Dimitri (02.09.2008)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ceana
madadum poti te rog sa dai mai multe detalii despre gradi fridolin pt ca am vazut ca nu au pagina pe internet. de la ce varsta primesc copilasii? cum si cand se face inscrierea? au si program lung si scurt? eu as vrea sa-l dau pe fi-miu la anu la gradi germana si pana atunci caut cea mai potrivita alternativa. este greu de intrat? pe la alte gradi germane am auzit tot felul de alte prostii de la concurs de dosare pana la origine germana si alte cele. voi ati mai avut nevoie si de meditatii pe langa ce se facea la gradi?
la fridolin primesc copii de la 3 ani. au program scurt pana la 12 si program lung pana la 18. gradinita nu este foarte mare si in mare parte grupa mica se formeaza din fratii copiilor care sint/au fost in gradi. noi sitnem clasa II acum asa ca noutati recente nu mai am. ref limba germana, gradinita are rezultate foarte bune, practic toti copiii le-au intrat la liceul german. daca mai ai intrebari da-mi PM mada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...