Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Gradinite GERMANE 2 (lista si opinii)


Recommended Posts

Am incercat sa iau legatura cu cineva din conducere de la fridolin, m-a "plimbat" cum ca ar fi intr-o discutie si ca suna ea mai tarziu (intr-o ora) si au trecut zile de atunci. chiar nu vreau sa bag bani cu forta in buzunarul nimanui si aceasta prima impresia mi-a displacut total. Stie cineva ceva de gradi Garfield? A mai intrebat cineva dar nu a raspuns nimeni asa ca revin eu cu aceasta intrebare. E aproape de noi si m-ar tenta. Lachi mamica de Karina si Iris http://www.dropshots.com/lachione#albums/a%20treia%20luna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 71
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Madadum, am citit ca sunteti in clasa a II a. Voiam sa intreb daca sunteti la Goethe si daca da, cum a fost examenul? Fiul meu cel mare va merge la scoala la anul si vrem sa mergem la Goethe. Si mai avem o dilema: o sa ne inscriem al examen si la Goethe si la Vlahuta, dar ma intrebam daca mamicile care au copii la scoala germana au inscris in prealabil copii si la scoli romanesti. Ca examenul e in iunie, daca o fi sa nu ia nicaieri, nu stiu daca se mai gasesc locuri in scoli atunci.. [flo] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136394&whichpage=1"]Baietzii mei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui eunice78
Madadum, am citit ca sunteti in clasa a II a. Voiam sa intreb daca sunteti la Goethe si daca da, cum a fost examenul? Fiul meu cel mare va merge la scoala la anul si vrem sa mergem la Goethe. Si mai avem o dilema: o sa ne inscriem al examen si la Goethe si la Vlahuta, dar ma intrebam daca mamicile care au copii la scoala germana au inscris in prealabil copii si la scoli romanesti. Ca examenul e in iunie, daca o fi sa nu ia nicaieri, nu stiu daca se mai gasesc locuri in scoli atunci.. [flo] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136394&whichpage=1"]Baietzii mei[/url]
noi sintem la Goethe. in anul in care am dat noi testul, Vlahuta nu si-a mai programat testul inainte de Goethe asa cum faceau de obicei ci dupa pentru a nu fi nevoiti sa-si revizuiasca listele dupa ce toti cei care intrau la Goethe ramaneau acolo. nu stiu anul trecut cum au facut. noi nu ne-am inscris inainte la scolile romanesti. despre vlahuta nu am info. la un moment dat ne-a spus invatatoarea ca a avut cerere de transfer de la vlahuta si ea nu a vrut sa ia copilul in clasa ei pentru ca nivelul acestuia era prea scazut. din ce-am tot vorbit cu parintii colegilor, testul de la vlahuta era vazut mai mult ca o pregatire suplimentara in vederea testului de la goethe si nu ca o optiune reala pentru acea scoala. testul a fost usurel dupa parerea fiica-mi (noi nu vb germana in casa si ea a stat 3 ani in gradi germana). in comisie sint 4 invatatoare si fiecare da cate o nota de la 1-10. punctajul max este 40. in seria noastra puctajul min a fost 34-33 pct (daca nu ma insel). copiii sint luati de afara de una din invatoaare care dezmorteste un pic atmosfera. copilul se prezinta - cati ani are, cum il cheama. se pune pret pe salut, mai mult ca reflecta educatia copilului si nu neaparat cunostintele de germana. intrebarile sint de genul... ce vrei sa te faci cand vei fi mare, ce poveste iti place si de ce, ce va jucati la gradi, ce le place lor sa faca, daca are ceas la mana il pot intreba cat e ceasul (mai bine nu-i dai daca nu e sigur pe el). discutiile sint destul de scurte, max 5-7 min(fi-mea cred ca a stat max 3 min)... cat mai scurt cu atat mai bine, inseamna ca copilul se exprima bine... daca copilul este mai timid sau cu intrebarmai mutulica este ajutat i. in extrema cealalta sint copiii prea vorbareti, care se lanseaza in explicatii complexe si la un moment dat se blocheaza din cauza vocabularului totusi limitat pe care copiii il au. in cazul astora e bine sa li se spuna sa fie mai temperati (nu ai idee in ce dezbateri se lanseaza cate unii, dupa care se blocheaza total). in cadrul testului nu au voie sa intrebe copiii de la ce gradinita vin, insa isi cam dau ele seama dupa poveste (toti copiii dintr-o gradi vin cu cate o poveste!). notele se afiseaza in fiecare zi la sf examinarii. daca esti peste 35-36 pct poti sa stai linistit altfel cam stai cu sufletul la gura pana in ultima zi (de obicei sint 3 zile de test cu copiii aranjati in ordina alfabetica). ceea ce se urmareste in cadrul testarii este cursivitatea exprimarii, vorbitul in propozitii complete (cum te cheama? ma cheama xxx!... cati aniai? am 6 ani! etc), dezvoltarea vocabularului. din ce am obs la fi-mea in clasa, toti copiii au inceput scoala la 7 ani impliniti. inca o chestie... testul este foarte stresant pentru parinti, insa copiii nu il percep la aceeasi intensitate. de aceea este important sa nu se faca prea mare caz de acest test in fata copiilor. in sapt de dinainte de test, copiii de la noi de la gradi au plecat intr-o tabara de-o sapt in care au vb numai germana si au venit in buc cu o zi inainte de inceperea testelor. ceea ce as fost foarte bine pentru ca astfel au capatat o mai mare usurinta in exprimare si nu isi mai cauta cuvintele. daca mai ai si alte intrebari spune-mi mada
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc frumos. Momentan nu am alte intrebari. Asa stiu si eu ca Vlahuta este sub Goethe. Anul trecut examenul a fost in aceeasi zi la diferenta de cateva ore, de am inteles ca au capiat parintii alergand de la o scoala la alta. Plus ca mi se pare si f stresant, in aceeasi zi.Si cei care au picat la Goethe au intrat printre primii la Vlahuta, cel putin asa am auzit. Nici noi nu vorbim germana, dar copilul e la gradi exclusiv germana de trei ani si se exprima bine. Cel putin asa ne zic cei care vorbesc germana. Voi cum va descurcati cu temele? Noi nefiind vorbitori il vom lasa la after school. Dar asta e o solutie doar pana la clasa a V a. O zi placuta! [flo] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=136394&whichpage=1"]Baietzii mei[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...
Buna ziua, sunt noua pe forum si as vrea sa va impartasesc un lucru. Tot incercand sa o inscriu pe Maria mea la un after school in lb. germana pentru ca la anul merge la scoala (acum este la gradinita germana de stat de pe Dorobanti), am tot cautat si pe Internet, printre prieteni si chiar pe la alti parinti din gradi informatii si am constatat ca mai exista ceva gradinite si afterschool in germana care nu le veti gasi foarte usor. O mamica de la gradi m-a indreptat catre Centrul Zwergenland, care are si gradi si afterschool si care este la doi pasi de gradi de stat si de scoala germana. Initi'l am crezut ca este vorba de Fridolin, dar nu era asa. Acest centru este condus de o educatoare de la gradinita germana de stat cu foarte multa experienta (aproape 20 de ani), foarte draguta, care ne-a primit foarte frumos. Centrul este intr-o cladire noua, cocheta cu o mica gradinita cu flori, are mobilier modern si ceea ce m-a miscat din prima, este faptul ca toti copii, care se aflau la sfarsitul programului si se jucau, vorbeau intre ei numai in germana. Mai tarziu am aflat ca cei mai multi copii care au fost la aceasta gradinita au intrat fara probleme la scoala germana, trecand peste examenul de limba foarte usor. Ceea ce pot sa va spun este ca Maria se duce cu mare placere la afterschool si sunt zile in care nu mai vrea sa plece acasa. Se serveste si masa la pranz si pot sa va spun ca nu sunt nici un fel de probleme (am facut o mica inspectie pe la bucatarie si este f. curat), organizeaza cu copii excursii si tabere iar acum ca a venit vara ii duc si la cursuri de inot. Ca puncte slabe, au o curte destul de micuta dar cu un loc de joaca cochet, insa copii ies la locul de joaca pe grupe, astfel incat sa nu se aglomereze locul. Am uitat sa va spun ca grupele sunt de max 10 copii. Una peste alta noi suntem cam de o luna acolo si sunt foarte multumita, mai ales ca am aflat ca centrul va fi deschis toata vara si deci am mai rezolvat o problema, fiindca anii trecuti faceam tot felul de artificii in vacante ca sa o las pe Maria cu cineva. Ca o concluzie incercati sa cautati informatii si in alta parte decat pe internet si cel mai bine comunicati cu ceilalti parinti de la gradi sau cu persoane care au avut copii la gradinitele germane. Veti fi surprinse cate lucruri noi veti afla. Pentru alte informatii va stau la dispozitie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am inteles ca au program lung (08.00- 17.30) si program scurt(08-14.00 sau 12.00-18.00. Eu am optat pentru programul scurt de dupa amiaz (after school si platesc 900 RON/luna la astia se mai adauga masa care este in jur de 15 Ron/zi. masa se plateste separat astfel incat daca copilul lipseste masa i se scade din suma datorata la sfarsitul lunii. Adresa este pe str. Ion Bogdan nr. 11 si chiar ieri am primit un biletel cu adresa lor de internet care este www.zwergenland.ro si acolo sunt mai multe date de contact. Sper sa-ti fie de folos.
Citat:
citat din mesajul lui MADYN
Mutti ce preturi au? Ce program? Poti da adresa? Mady [mamica] lui Mihai - [url="http://image.lafemmebonita.com/c/u708512.png"](1-aug-2006)[/url] si a lui Costin (21-apr-2009)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Da deci...eu recomand in continuare clasa doamnei cristina de la little artist-grupa de germana..cred ac cei care se preocupa din grupa dansei sigur vor intra la vlahuta sau la scoala germana.. Plus ca aceasta gradinita arata ff bine..eu am mai fost pe vremuri la fridolin dar dpdv al conditiilor nu se compara.. Succes.. stie cineva cate locuri si cati candidati au fost anul asta la scoala germana?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...