Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRIETENE FARA TITLU (33)


Recommended Posts

Salutare

 

Daniela, eu nu am framantari de inceput de gradi. Cred ca mai degraba de sfarsitul ei. Daria s-a adaptat, nu am problema cu asta, insa eu nu sunt deloc impacata cu ideea ca sta in mediul ala.

 

Si situatia nu s-a imbunatatit. Dupa rezultatele bune ce le-a avut ieri, astazi ... a razbucnit scandalul. Nikita a bubuit pe toti copiii, fara discriminare, chiar daca a fost izolata, chiar daca a fost pedepsita si scoasa efectiv afara din clasa, pusa la colt, etc. Inainte de ora de terminare, a venit mama batausei, si si-a exprimat indignarea ca fata ei este pedepsita. I-a spus educatoarei sa nu o mai pedepseasca, sa nu o mai agreseze (chipurile, o agreseaza ca o duce cu forta, de maini, la colt)si tot felul de porcarii. Cand am ajuns eu, educatoarea era foarte disperata, si imi spunea ca demisioneaza, ca s-a imbolnavit, la propriu, din cauza problemelor de agresivitate ale grupei. Luati de parinti si bunici, toti copiii au inceput sa povesteasca fiecare in parte, ca au fost loviti de Alisia. Si Daria mi-a spus ca a lovit-o "ala gri" (tot ea). La un moment dat, o bunica a intrebat cu voce tare: Dar cine este aceasta Alisia? Ca fata mea vorbeste a fost lovita, fata asta de langa la fel .. baietelul asta la fel ... Au intrebat-o pe educatoare. Educatoarea a raspuns acelei bunici ca si fata ei o provoaca pe Alisia, dar, de exemplu, cealalta fetita, este foarte cuminte si potolita, dar tot o incaseaza fara motiv. S-a ofticat atunci baba ca i-a zis de rau fata, si a acuzat-o pe educatoare ca face diferente intre copii. [:-)))] Hahahaha...balciul de pe lume. Nu i-a convenit babei ca i-a spus despre fata ei ca o provoaca, a si uitat de problema cu bataia, imediat s-a ofticat si a acuzat-o pe educatoare. S-au pus apoi alte babe, sa ii spuna ca de ce nu este in stare sa le apere copiii, ca de ce nu ia masuri. Sarmana educatoare, se vede clar ca incerca tot ce ii sta in putere. Este foarte blanda si finuta, si nici nu tipa la copii. Ii pedepseste doar cu coltul si cu scosul afara din clasa. Dar se pare ca mahalagioaicelor nu le convine sa le fie pedepsit odorul [bang]

 

Am rugat-o pe educatoare sa nu ia decizii pripite precum demisia, si sa astepte pana la sedinta, unde va veni si directoarea. Eu ziceam sa facem noi parintii o plangere si sa cerem exmatricularea copiilor cu probleme grave de comportament, dar mi-a zis ca nu se poate asta, ca nu se face asta.

 

Asa ca... eu sunt din lac in put. Imi pare tare rau de educatoare. Daca ea nu va mai veni, e clar ca o voi retrage de la gradi. Este singurul element pozitiv de acolo, si ce a invatat-o ea pe Daria, s-a vazut imediat.

 

PS. Ah ... ca era sa uit. Si pe mine m-a lovit Alisia Nikita [:D]. Eram la usa, vroia sa treaca si nu prea evea loc, si .. zbang .. un pumn in piciorul meu [:D] Exact asa mi-a povestit si psiholoaga ca face. Imparte pumni si coate, din senin, si cu mare satisfactie. [bang]

 

Art-Biju

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu pe-aici pana se balaceste Diana.

DEEA tare rau imi pare de situatia de la gradinita Dariei.Nu stiu ce ar putea sa se rezolve la sedinta aia,atata vreme cat parintii/bunicii sunt de asa calibru si invatatoarea prea blanda pentru un asa mediu ... Eu tin minte ce indignata eram si eu si educatoarele asta toamna numai de existenta unuia care iesea rau din tipare fata de ceilalti - celebrul Dani.Eu din cauza ca Diana il certa toata ziulica ... altceva nu mai auzeam acasa din gura ei [bang] Deci imi imaginam ce trag cu el educatoarele toata ziua!!! Aia in varsta era mai indignata ,cealalta tanara si ea era dar ea era parca mai optimista in privinta lui si se pare ca nu s-a inselat !!! Credeti-ma ca eu dupa ce l-am vazut in toamna de mai multe ori cum se comporta, am zis ca e cam irecuperabil. Se uita parca prin tine,ca si cand nu intelegea nimic din ce ii spuneai.De violent si "rau" nu mai zic .Maica-sa i-a zis educatoarei sa il bata cand i s-a plans de el [bang]

Si acum ce diferenta !!! Sa vedeti numai ce frumos a zis poezia,a dansat si a cantat si el la serbare! Mai e el neastamparat si un pic neasculator,dar e departe de tot fata de cum a fost atunci.

Problema e ca la voi sunt mai multi/multe de genul asta [bang]

Revin mai incolo,merg acum sa scot strumfa din apa si sa o pun la culcare.Intai trebuie sa si citim povesti evident.

 

MONI [gravi] 18s+ SI DIANA NAZDRAVANA (01.01.2006)

"Rasul e o vacanta instant"

id="blue">id="size1">

[cit] [disco] [cit]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand mai aud si la denisa ce mai povesteste de la montessori, si chiar si la gradi de stat, de la Moni...si cand fac comparatie cu ce e aici .... ce pot sa mai zic ?

 

Parintii astia nu au fost de acord nici cu ore de engleza, nici de dans (care se fac in gradinita), nici macar teatru de papusi nu vor sa dea la copii [:(]. A fost stabilit fondul clasei, de catre educatoare, la 50 de lei, pe tot anul, in RATE. Au spus ca e prea mult, ca vor sa dea doar 25 de lei (tot in rate). Din cei aproximativ 20 de parinti, doar 6 au achitat acesti 25 de lei [:(] Educatoarea cumpara din banii ei rechizite si aduce la clasa. Frumos nu ? [bang]

 

Ingrid, ma bucur ca mai sunt si altii care vad lucrurile ca mine [:D] (cu copiii singuri la parinti) [:-*] Mai povesteste-ne, sa mai aud si eu pareri de oameni destepti .. ca numai pareri de nebuni aud de cand cu gradi asta [bang]

 

Art-Biju

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Prosti mai suntem astia care facem mai multi copii, crestem niste copii care lupta pentru atentie, si prosti pe deasupra!

Deea stiu ca te referi si la parerea mea atunci cand spui "ca numai pareri de nebuni aud de cand cu gradi asta ", ai ales din pacate o gradinita super proasta si acum nu faci altceva decat sa te dai cu capul de toti peretii in loc sa cauti alta!

M-am enervat destul.

 

 

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)

filmulete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni, mai este o diferenta. Dani al vostru are 3 ani, pe cand Nikita noastra are 5 ani jumatate. Este deja trecuta prin toata gradinita, si s-a comportat la fel in toti anii. Eu cred cu toata taria ca nu se va indrepta niciodata, mai ales ca si maica-sa e exact la fel. Si psihologul gradinitei, a spus acelasi lucru. Nu se va indrepta, se va perfectiona !!!

 

Eu m-am decis ca dupa sedinta, daca nu se ia nici o masura practica, si care sa dea rezultate imediate, o voi retrage pe Daria de la gradi. Efectiv nu vreau sa creasca alaturi de copii violenti, chiar daca nu sunt toti din grupa asa.Sunt si copii cuminti si linistiti, cu care Daria chiar a inceput sa se joace, dar .. tot imi vine bubuita in fiecare zi [:] Si, de 2 zile, mi se tot plange ca o doare burtica, cand vine de la gradi. Poate imi povesteste ca o doare ca a fost lovita, sau poate o doare cu adevarat.. nu stiu.

 

Art-Biju

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui marchplayer
Prosti mai suntem astia care facem mai multi copii, crestem niste copii care lupta pentru atentie, si prosti pe deasupra!Deea stiu ca te referi si la parerea mea atunci cand spui "ca numai pareri de nebuni aud de cand cu gradi asta ", ai ales din pacate o gradinita super proasta si acum nu faci altceva decat sa te dai cu capul de toti peretii in loc sa cauti alta!M-am enervat destul.daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007) filmulete
align="right" id="quote2">Hahahaha... si cu subiectul cu lupta pentru atentie .. Moni a fost, pardon [:-)))]Nu intelegi ca nu am de ales ? E ori grupa asta, ori nimic. Asa cum nici tu nu gasesti nici o gradinita mai acatari, eu nu gasesc nici o gradinita cu program normal, pentru ca nu mai sunt. Ti s-a pus pata degeaba, dar o sa iti dai si singura seama [:D] Este o zi fatala azi. [:D]Art-Biju
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma scuzi ca am scris asta daca nu este adevarat.

Din pacate, si regret, probabil ar fi fost mai bine sa nu ma fi bagat, de cand merge Daria la gradi, am indraznit sa-mi dau si eu cu parerea si de fiecare data am fost pusa la punct intr-un mod nu prea placut. Am simtit o oarecare tensiune in mesajele tale catre mine si cand le recitesc imi dau seama ca nu m-am inselat. In traducere sunau cam asa "tu stai la locul tau ca nu stii ce vorbesti".

 

 

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)

filmulete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cum naiba sa nu gasesti ma? Pai tu compari oraselul asta cu Brasovul???? Acum chiar se fac doar gradinite cu orar prelungit???

Gradinita voastra este chiar oribila din descrierile tale. Nu sunt vinovati copii, parinti sunt cei care ma ingrozesc.

 

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)

filmulete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deea, chiar asa, vineri 13. la mine a fost ziua cu distrugeri materiale. Rares si Ioana mai aveau putin si ma lasau fara vase in bucatarie daca nu se culcau si rares m-a scapat azi de 140 lei la librarie pe o papusa facuta tzandari.

Mergi la inspectorat si cere lista cu gradinite care au orar de 4-5 ore. Imposibil sa nu mai fie niciuna in zona. SAU, da-o la una cu program prelungit unde tu o duci numai dupa micul dejun si o iei inainte de masa de pranz. Asa procedam si eu cu Ioana numai ca eu din cu totul alte motive.Din pacate cred ca astea trebuiesc platite, Moni parca plateste 150 ron lunar, nici nu cred ca-i o suma foarte mare pana la urma urmei.

 

daniela cu minunile ioana alexandra (05.02.2006)si rares stefan (15.07.2007)

filmulete

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...