Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

PRIETENE FARA TITLU (33)


Recommended Posts

Neata. Eu am dormit... ma pun pe treaba, dar inainte va scriu. Eu sunt daramata cu faza asta de la gradi. Eu am inscris-o pe Daria la gradi special sa se joace cu copii. Invatatura eu ii dau mai multa acasa, nu asta ii lipsea. Ii lipseau niste copii cuminti, ca fetele noastre de la bloc, cu care sa se joace. De cand sunt la scoala, fetele nu prea mai au timp sa vina la Daria, si Daria le duce mult dorul. Asta as fi vrut sa gaseasca Daria la gradi. Am discutat cu educatoarea azi, si mi-a povestit ca Daria nu se joaca cu copii agresivi, dar se mai joaca din cand in cand cu cate unul mai potolit. Baietelul acela mic, fost plangacios, in prezent inamorat [:)], si mi-a mai zis vre-o 2 copilasi. Am discutat si despre faza cu schimbarea Dariei (batut din picioare, si NU VREAU), si a spus ca asa se comporta multi din grupa, cu care Daria nu se joaca, dar ii studiaza atent de pe margine. Cea mai agresiva si cea mai cu probleme este fata tzatzei care s-a luat de mine "ca i-am ocupat locul in dulapul comun". Dupa ea se mai iau cativa... si gata balciul. Si educatoarea este una singura, nu sunt 2. Daca o pune pe fata aia la colt (ca asta e pedeapsa care se aplica), trebuie sa stea langa ea, ca atat e de neascultatoare incat nici la colt nu sta. Si daca face pe politaiul .. cine mai face pe educatoare ? [bang] Si o cred ca asa e, pentru ca numai eu, in intervalul scurt de cateva minute cat o imbrac pe Daria, am auzit cum se bat, si cum plang din cauza ca i-a batut. Cine ? ALISIA [bang] Intr-o dimineata, cand am mers mai tarziu, educatoarea iesise din clasa la toaleta cu un copilas mai mic. Intre timp, ies doua fetite pe usa, ma intreaba pe mine unde e Ana, fuga la baie dupa ea, sa se planga ca le-a batut ALISIA! Nici 2 clipe nu trec, ca incepe altcineva sa planga in clasa, si sa strige dupa Ana, ca "m-a lovit". Ieri a pus-o pe Alisia de 4 ori la colt. Si Alisia merge acasa si spune ca o pedepseste, iar ma-sa vine cu o falca in cer si una in pamant, ca sa nu mai zica despre ea ca e rea si sa nu o mai pedepseasca. Am intrebat-o de ce nu raporteaza la directoare. Mi-a zis ca directoarea are o singura rezolvare. Da 2 palme la copii, ii zguduie un pic, si ii trimite inapoi in clasa. Sa o dea afara de la gradinita, nu cred ca poate, legal. Sa o priveze de activitatile de la gradinita, nici asta nu cred cas e poate. Psihologul gradinitei cunoaste problema. Am discutat si cu ea. Mi-a spus ca fata aceea are o rautate de nemaivazut, ca loveste copii cu cea mai mare satisfactie, ca oricine sta pe langa ea primeste din senin cate un cot in burta, servit cu zambetul pe buze. Daria mi-a raportat azi ca "ala galben" (nu ii cunoaste numele, dar eu am recunoscut-o) i-a dat cu pumnul in burta. [bang] Pana una alta, joi este sedinta cu parintii. Daca nu spune educatoarea tot, voi fi eu cea care spune. Faza e ca nu sunt pregatita. Eu nu stiu sa ma cert. Ma-sa e o mahalagioaica antrenata in certuri, si imi va sari la gat. Si in we ma pregatesc pentru targ. Nu stiu daca am apucat sa va zic. Merg la targ in bucuresti, la muzeul Carturesti. Sper sa fie mai fain.. om vedea. Iar eu in loc sa muncesc cu spor si inspiratie .... ma framant toata ziua, ca am bagat-o pe Daria exact intre "children off hell". (ia sa vad cine se mai oftica de data asta [:(]) Moni, deci Daria cand imi zicea ca sunt copiii rai .. nu imi zicea din motive precum cele ce le zicea Diana, ca au varsat laptele pe jos. Astia chiar sunt agresivi. [:(] Incep sa caut alta gradi. Am rugat-o pe educatoarea sa mai intrebe la colege. A zis ca se intereseaza pentru mine la alte gradi. Anul asta nu cred ca o mai primeste in alta parte, dar macar de la anul. Insa imi pare rau ca pierd educatoarea. Ea e chiar foarte potrivita pentru Daria. La alta gradi poate gasesc vreo babaciune care numai tipa si tranteste, sa vezi atunci ce o sa ii mai "placa" Dariei [:(] [url="http://www.inana.ro"]Art-Biju[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 198
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Neata. Am dus-o pe Daria la gradi. Toate bune si frumoase. Veselie mare pe drum, abia astepta sa mearga. Pe drum mi-a povestit ca ea se joaca cu copii cuminti, ca ii place sa se joace cu copii cuminti, si ca ea nu se joaca cu copii care ii dau cu pumnul in burta [alcool]. La gradi ne-am intalnit pe hol cu prietenul amorezat, si mi-a spus ca il cheama Robert, si e cuminte, si se joaca cu el. Mie imi revenea inima la loc. O duc pana la clasa, si ... supriza... s-a blocat si nu a vrut sa intre. Era o singura fetita in clasa (nu cea cu pricina, dar din cele mai mari). Efectiv s-a vazut pe fata Dariei ca ii e frica [bang]. Educatorea a inteles, si i-a zis ca se va juca personal cu ea, si nu o va duce la copii. I-am spus ca educatoarea are nevoie de ea sa o ajute sa lipeasca un carton, si sa decupeze, si atunci a vrut sa ramana, doar in conditiile in care nu sta cu copiii[q] [url="http://www.inana.ro"]Art-Biju[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Moni, acusi am vazut ca m-ai intrebat daca dau din picioare copii de 4, 5 ani. Fetita in cauza are 5 ani jumate, si mi-a povestit educatoarea ca la orice activitate ii propune, ii raspunde cu NU VREAU, si se crizeaza daca este pusa la colt. A avut deci de unde sa ia exemplu Daria. Eu totusi sper ca am fata desteapta care va intelege cum sa se comporte frumos, si sa nu se ia dupa cei ce fac asa, dar deocamdata, imita absolut tot. Si bune si rele. Experimenteaza, dar mie nu imi place sa imi vina cu experimente din astea [:(] Maine e teatru de pasusi la gradi, si am vrut sa platesc. Nu mi-a primit banii, deoarece .... majoritatea parintilor din grupa nu au vrut sa isi lase copiii la teatru, si teatrul nu se poate tine pentru 3 copii [bang] Motivul parintilor: Este prea scump biletul (4 lei) si nu merita, deoarece copiii lor si asa nu inteleg nimic de la teatru. [bang][alcool][bang] De asta ce ziceti ???? ca eu sunt deja bolnava ... [url="http://www.inana.ro"]Art-Biju[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deea cred ca ai nimerit la acelasi gen de gradi ca si noi... Ori parintii sunt fara minte ori delasatori. Si pur si simplu au facut copii ca a aiba cineva grija de ei la batraneti, dar la asa educatie cum le dau asa grija o sa aiba copii. Si nu de dragul de a avea o fiinta draga zamislita din ei din dragoste careia sa ii ofere iubire in primul rand si o educaie adecvata. Am luat-o pe aratura...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ursu .. probabil [alcool] Bun venit pe aratura. Nu prea stiu ce sa semanam pe aratura asta .... ca nici nu mai am chef de nimic. Ca mi-am amintit. Una dintre fetite care a lovit-o pe Daria, culmea, tot de 3 ani si ceva...este crescuta de bunica, impreuna cu inca 3 copii. Se plangea mamaie ca nu mai stie cum sa se descurce, ca nurorile ei fac copii si ii paseaza ei, sa ii creasca, si ele se intorc la treburile lor [bang] Si era disperata ca fica-sa e si ea gravida [alcool], si ca pe langa 2 scolari, 2 la gradinita, va trebui sa mai ingrijeasca si de un bebelus. Va dati seama cat de mult ii place la mamaie sa stea cu copiii, ca mi-a povestit asta, cu disperare, in prima zi cand m-a vazut. [alcool] Fara iubire, cum sa creasca copiii astia cuminti ? [q] Dau si ei ce primesc: bataie... dimineata la pranz si seara [:(] [url="http://www.inana.ro"]Art-Biju[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ceau fetele! Eu sunt rupta de oboseala,ca azi noapte nu am putut adormi decat greeeu de tot.Si macar daca as puta merge sa ma trantesc in pat,dar la 17,30 trebuie sa merg cu Diana la dentist.Nu a mai durut-o de vreo doua luni deloc,dar trebuie sa mai vada ce si cum pe-acolo,daca nu are vreo cariutza noua. URSULINA scurta ca de obicei [bang] DEEA e clar ca daca era o gradinita de genul cum e a Dianei,i-ar fi placut Dariei totul! Pacat ca ai nimerit asa grupa cu asa specimene . Aia cu teatrul de papusi e de-a dreptul ... nici nu stiu cum sa ii cataloghez pe "parintii" aia [bang] La 4-5 ani nu pricep nimic??? [alcool] Si noi dam 5 lei pentru teatru de papusi (minim odata pe luna vine) si mai dam inca 5 pentru apa plata si inca 6 pentru engleza si inca 6 pentru sport ... si n-a cracnit nimeni.Plus banii de rechizite sau ce mai e necesar,plus ca ducem sapun,hartie igienica si servetele lunar.Poate nu la toti le e comod din punct de vedere financiar,dar faci un efort,mai tai din tigari,din mai stiu eu ce ... pentru copii! Hai ca m-am enervat [haibat] Bine ca macar si-a gasit Daria niste copilasi cu care sa se joace acolo,in plus e si educatoarea pe placul ei.Tot o sa gasesti tu pana la urma o gradi normala sper! Eu chiar ma miram tare,cum de sta Daria asa singura si izolata cum ziceai,pentru ca eu am vazut-o si pe viu si nu mi s-a parut defel nesociabila.Si cu Diana a fost "doamna", a lasat-o sa ii cotrobaie prin jucarii,nu a fost egoista nicio secunda.E clar ca ii e frica de cei violenti din zona ... La noi a sunat o vecina (aia vigilenta [8D]) de-a lui socru-meu sa ne spuna ca nu l-a vazut de doua zile,ca nu e scos gunoiul in strada.S-a dus Ghita repede sa vada ce si cum.Cand colo nu e acasa ... Acum il asteapta,sper sa apara ... ca si vecinul din casa cealalta alaturata a zis ca nu l-a vazut de doua zile [bang] Poate cu ploile astea o fi stat mai mult prin casa si acum cine stie pe unde umbla brambura,ca n-are stare.
MONI [gravi] 18s+ SI [url="http://www.dropshots.com/DIA1#date/2009-03-07/16:31:31"]DIANA NAZDRAVANA [/url](01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"
[url="http://www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html"][cit] [/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4"][disco] [/url][url="http://autori.citatepedia.ro/de.php?a=Ileana+Vulpescu"] [cit] [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deea- ma ingrozesc cand citesc mai, cum sa fie scump 4lei pt copilul tau-offf, Doamne ajuta sa gasesti alta gradi- educatoarea arata ok clar, dar degeaba dc mediul e cum e..de copii nu mai zic. Ingrid- voi cum sunteti? Moni-imi pare rau ca esti obosita, te inteleg ca eu m-am cuclat la 11, am fost cu E la poze de pasaport, apoi ea cica vrea paste crunchy- doar ce avusesem 2 zile la rand dar i s-a pus pata, pe linga ou fiert, carnitza si lapte, ea a vrut,deci apuca-te si fa-i,noroc ca mi-a ras Dr. 4 feluri de brinza, adevarul e ca sunt f. bune ca se fac cu kataif-paste f. fine grecesti ca si o fidea.Azi are innot,deci rprevad ca o iau infometata, treb cumva azi sa ajung si sa depun hartiile de pasapoarte, maine ii duc la vaccin-le fac de hepatita A ca dc calatoresc in 4 luni de 2 ori si in tari straine, sa fie in regula si sa fiu eu imapacata.Apoi simbat amerg la un baby shower-doar eu, si duminica sper sa ajung sa imi iau cadou si un casetofon la kids, ca au stricat deja unul-a tinut 3,5 ani, ce pretentii am, nu? Noroc ca e doar vreo 19 lei.. Daniela si Ursulina-voi ce faceti? Ana si Mira- pupicei! Denisa cu Emma Andrea 3 ani si Mark Alex 1,6 ani Zambeste, si maine e o zi!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am adus-o pe daria de la gradi nebatuta de data asta[:D], insa miorlaita, vai de capul meu. Mi-a zis ca a plans ca i-a furat cineva mingea. Educatoarea era si mai plansa decat toti copii la un loc. Se vede ca sufera tare. De dimineata le-a pregatit la copii o surpriza. A vrut sa le faca copacelul prieteniei. A decupat din hartie colorata palmutele fiecarui copil, si le-a dat sa le lipeasca pe un carton mare, si pe un trunchi, astfel incat sa formeze un copacel. toti copilasii au lipit pe rand palmutele proprii, iar "renumita" a rupt manuta in fata ei, si nu a vrut sa o lipeasca in copacel[alcool] Ce ziceti ? Asta nu e comportament diabolic ?[bang] Era terminata educatoarea, si o inteleg perfect. Eu sa fi fost in locul ei, nu cred ca mi-as fi pastrat calmul. Mi-as fi calcat pe toate principiile si as fi rupt o mama de bataie copilei .. pana i-ar fi sarit toate ifosele. S-a amanat sedinta pana luni .. din motive ca .. "ocupatii" de parinti nu se pot prezenta joi. Joia o fi zi plina de telenovele si nu se pot desprinde din fata televizorului, ca am inteles ca majoritatea sunt mamici care stau acasa, si tati plecati in strainatate la facut bani. Abia astept sedinta de joi, ca e invitat si psihologul scolii, si se cauta solutii, se iau masuri. Tare sunt curioasa care vor fi masurile. Daria azi a mers in vizita la alta clasa, alaturata. Educatoarea de acolo e prietena mea, si s-a jucat cu grupa ei [:D] Hahahaha. Se descurca fata mea [:D] Daca n-are cu cine vorbi in clasa ei .. se muta singura [:D] [url="http://www.inana.ro"]Art-Biju[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am ajuns si noi acasa.Diana a fost suuper cuminte azi la dentista,exact ca primele dati.I-a pus doua plombitze,la unul din ele i-a si bazait cu chestia aia.Iar mai avea trei cariutze superficiale [bang] De cum am ajuns pe strada,deja a si zis ca vrea cadou [:D] Acum nu are voie sa manance 2 ore si de cand a venit de 3 ori a zis ca vrea sa manance [cusca] A treia oara mi-a zis-o acum dupa ce a baut un bibe mic cu lapte - din asta i-am dat totusi.Normal pana la ora 20 nu are voie sa manance.Si intentionat de-aia face asa,ca a auzit-o pe dentista ca nu are voie sa manance [mariaj] Apropo de bani la gradinita,pe maine i-a zis Giorgi lui mami sa aducem 8 lei ca iar e ceva concurs de desen (colorat). Si a zis Giorgi ca ne recomanda sa o "inscriem" ca Diana are talent la asa ceva.Nu stiu ce afacerile lu' peste is astea de trebuie bani pentru "concurs",dar ma rog ... iaca trimit bani.O sa cerem maine amanunte. Azi a avut prinsa in piept o ciupercuta de hartie.Am intrebat-o pentru ce a primit-o si mi-a raspuns cam asa: "PAI ... PAI CE PUTEAM SA FAC???" - si si-a intins mainile largi in lateral intrebator si ... nu m-am lamurit deloc, ca a schimbat vorba dupa aia [:-@] DEEA bravo pentru Daria plimbareatza! Cat despre fata aia no comment [xx(] Si io-s curioasa ce-o iesi din sedinta aia [:D] DENISA tu te-ai culcat la 23 ,io la 3 inca nu adormisem [bang] I-am pus Dianei niste desene pe DVD si merg sa ma intind un pic ... Ha ha acum a fugit la TV sa imi arate pe ecran ... pe D "de la Diana" [:D]
MONI [gravi] 18s+ SI [url="http://www.dropshots.com/DIA1#date/2009-03-07/16:31:31"]DIANA NAZDRAVANA [/url](01.01.2006)
"Rasul e o vacanta instant"
[url="http://www.versuri-si-creatii.ro/poezii/e/serghei-esenin-7zuduho/focul-vanat-7zudpho.html"][cit] [/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=weJ4a5cKGZ4"][disco] [/url][url="http://autori.citatepedia.ro/de.php?a=Ileana+Vulpescu"] [cit] [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...