Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Dilema: intre relatia stabila si himera...


Recommended Posts

[asia] Va multumesc pentru ganduri... [pup][indecis][indecis][indecis] In aprilie o sa plecam cred intr-o vacanta, sa vad ce si cum ni se mai linistesc neuronii, poate ma hotarasc sa o iau intr-o directie. Deocamdata ...continuam asa. El imi zice ca probabil suntem amandoi tracasati de chestiile zilnice, poate are dreptate. Cu celalalt mai povestesc...dar nu pot sa ii spun nimic deocamdata, nu am curajul..[bibe] In final nu e vorba cred despre a alege pe cineva sau a face ceva neaparat, ar fi important sa fiu eu impacata cu mine insami, deocamdata am destule reprosuri sa imi fac. Om trai si om vedea, va tin la curent fetele...sa fiti fericite![amoras]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu ti-as da urmatorul sfat. Sa incerci pe mess sa duci mai departe discutia cu amicul tau. Poate intr-adevar e o scanteie ce va arde. Eu am trait ceva similar si iata-ma intr-o casatorie cu iubirea vietii mele. E drept ca eu am pus capat relatiei anterioare inainte sa trec pragul amicitiei cu "baiatul de pe net". Asa am simtit ca din moment ce simt altceva pentru un altcineva e mai bine sa inchei conturile cu vechea relatie. Si n-a fost usor. Am plans vreo 3 zile dar m-am simtit f bine dupa. Plangeam dupa tot ce fusese candva frumos. Vreo saptamana n-am vorbit nici cu "baiatul de pe net". Mi-am refacut sufletul. Apoi...totul a venit de la sine! I-am zis ca sunt singura si lucrurile au curs.....[:)] Chiar daca nu va merge nimic cu colegul mie mi-e clar ca tu nu esti cu omul iubit. Ori daca nu iubesti acum....ai grija nu te ancora intr-o casatorie pentru ca te vei scufunda! Larisa si Alexia [zana](13 iulie 2006) http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/ [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=125079"]S-o ajutam pe Alexia![/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sfaturi ai primit,dar tu esti cea care va trebui sa vada ce face mai departe...[olala] Pot doar sa-ti spun ca iubirile neimplinite te vor urmarii mereu si tot timpul vei face trimitre la ele deoarece nu sau consumat ca sa stii daca insemnau ceva trecator sau permanent...[asia] Acorda-ti mai mult timp ptr tine si vezi ce-i mai bine,unde te vezi in viitor... Numai bine si sa ai parte de "printul" tau[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cassina, Larissa_79...si toate celelalte fete, mersi mult ca m-ati ascultat...[pup] De moment cred ca o sa incerc sa fac un lucru MATUR, sa nu ma imbat cu apa rece si sa vad ce e cu relatia mea actuala, oricati fluturasi as simti si din ce directie.[olala] Pana la urma, in orice relarie cred ca apar momente de-astea, important e cum reactionezi, pentru ca multe chestii stralucesc si nu sunt aur...cam asa si fluturasii...poate e numa primavara de vina. Apropo, la mine chiar e primavara...20 ºC. Asa ma ia un dor de duca... Cu amicul mai povestesc...dar cred ca o sa o rarim. Sunt o femeie tipica, prefer sa faca barbatul primul pas...si daca nu l-a facut pana acum, e tarziu. Daca o sa vad ca nu mai merge relatia actuala cred ca cel mai corect e sa o termin si apoi sa stau o vreme singura, sau cel putin nu intr-o relatie stabila si atasamente...sa ma regasesc un pic...sa o respir adanc si sa ma gandesc ce mai fac. Pupici fetele si multe, multe flori.[flo][flo][flo] Sa fiti iubite asa cum va doriti!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ultima ta postare... denota maturitate, nu copilaria pe care o acuzai la inceputul postarilor tale. Un sfat voiam sa-ti dau si eu, e de fapt o parere: sa nu amesteci cele doua povesti. Traieste-le separat, incheie si deschide capitole noi... nu le amesteca. Legat de ce vrei sa faci mi se pare intelept sa ai in vedere si varianta unei despartiri de actualul. Nu spune nimeni ca e neaparat s-o faci, nimeni nu-ti poate impune sa continui sau sa stopezi, dar daca acum ai rezerve legate de ceea ce simti, mai tirziu e si mai greu sa se amplifice sentimentele, asta ca sa nu spun aproape imposibil. Intervine invatul (rau cu rau, dar mai rau fara rau), mila (ar suferi mult, el ma iubeste) si vei lua mai greu o decizie chiar daca sufletul tau va vrea altceva. Nu ai activat PM (personal mess) - iti dadeam o adresa catre o poveste ... sa spunem apropiata de a ta, doar ca ... dupa ceva mai multa vreme. Numai bine si sa faci asa cum simti tu. [url="http://community.webshots.com/user/INA2778?vhost=community"]Ina si Gabitzu - minunea noastra mica 11 aprilie 2008[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare Ina78! M-ai facut curioasa, am activat PM si am incercat sa iti trimit mesaj, dar imi spune ca tu nu il ai activat. Sunt mult mai linistita acum...totusi am timp sa ma hotarasc, nu e bine sa fac prostii din capricii de moment. Cred ca toata lumea, barbati si femei, avem himere si vise, nu e totul mereu roz. In relatia mea lucrurile sunt mai bune, ne intelegem mai bine, ne purtam mai atent unul cu altul...si pregatesc o vacanta in aprilie. Cred ca o sa deschid topic separat sa va arat unde merg ca se pare ca va fi fff frumos. Iubiti-va mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pot sa te intreb daca ai prietene acolo 'departe' unde esti? Ca ai scris ca nu mai esti in tara si simt din postarile tale ca de fapt asta iti lipseste, o confidenta, o prietena careia sa-i spui ca ai ceva fluturasi pt. un fost coleg. Si simt ca la tine a aparut si intrebarea aia cu 'if I still got IT', adica daca mai poti face un barbat care tie ti se pare artagator sa fie interesat de tine. Cred ca e un pic si asta, pe fundalul relatiei tale care se 'invecheste'. Dar gandeste-te ca vinul e mai bun 'invechit', asa si cu relatiile...pe masura ce se 'invechesc' dispar fluturasii, dar apare increderea, sentimenul de bine langa cel de langa tine, care te cunoaste cu bune si rele si totusi nu fuge.[:D] Toate cele de mai sus nu sunt nicicum o pledoarie pt. ramanerea in relatia actuala, ci doar o incercare de a analiza corect relatia. Tu trebuie acum sa elimini tot din sistem si sa te gandesti doar la relatia actuala, iti trebuie o analiza cu inima si capul a ceea ce ai: te face fericita, te vezi langa omul asta peste 10 ani, te vezi crescand-va copii, impreuna? Incearca sa-i vezi calitatile si defectele si sa vezi daca rezultatul te multumeste. Chestia cu nu vrem aceleasi lucruri trebuie spusa doar cand tu ai vorbit cu el si ti-ai exprimat dorintele, dar, dupa discutii, ati ajuns la concluzia ca nu vreti aceleasi lucruri (gen eu vreu copii, el nu vrea, dar daca zice nu vreau acum, dar vreau peste doi ani, asta nu e motiv de catalogare drept vrem lucruri diferite). Dupa ce ti-ai analizat relatia, abia atunci iei decizia daca vrei sa ramai in ea sau nu. Ce faci dupa, e o alta poveste, cum s-a mai scris aici deja. Mai am doar 3 chestii sa-ti mai spun: 1. siguranta material si confortul pe care le ai acum vs. neputinta de a te intoarce in oraselul natal, unde nu ai sanse de cariera e si asta un motiv pro pt. a ramane in relatia actuala - nu-ti fie frica sa judeci si cu capul cand vine vorba de alegerea fericirii viitoare, e stiut ca dragostea pe stomacul gol nu prea rezista 2. nu-ti fie teama de posibilitatea singuratatii de dupa sau de 'judecata' lumii 3. chestia cu nu pot sa-i spun actualului de 'fostul coleg' pt. ca as face ca si cum tradarea s-ar materializa nu tine - daca e in mintea ta, exista, indiferent daca o vocalizezi sau nu, iar sinceritatea e de preferat, nu numai fata de ceilalti, dar si fata de tine insati, e o forma de respect Iti doresc sa judeci drept si sa alegi fericit! ================================== Irina, mami de [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=111016"]Tudor Cristian[/url] [url="http://b2.lilypie.com/EdHSp3.png"](08.10.2007) [/url] [url="http://community.webshots.com/user/Yaias?vhost=community"] Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare dragelor... Ma bucur ca am deschis subiectul asta, au fost multe fete ce au incercat sa ma ajute spunandu-mi parerile lor, povestindu-mi experientele lor de viatza. Face mult sa stiti. Yaya, ma intrebi daca am prietene aici. Pai ...in linii mari e ok, adica nu sunt si nu ma simt singura, e diferit in sensul ca evident nu am prietenii de o viatza, lumea cu care am copilarit sau am trecut prin multe. Probabil sunt eu o fire prea sensibila ca nu pot sa spun prietenelor/amicelor/cunostintelor anumite chestii ce abia le recunosc fata de mine. Cred ca e o tema foarte sensibila pentru mine, prefer sa fiu singura cu gandurile mele si randurile voastre. Spuneai de asemenea ca poate e si o incercare a mea de a mai cocheta cu sexul opus, dar nu cred, in sensul ca fara a fi lipsita de modestie si fara sa ma ridic pe cine stie ce culmi de frumusete, sunt o persoana placuta de cei din jur in general, chiar prefer sa stie lumea ca nu sunt disponibila pentru a nu trezi interese si sa trebuiasca sa refuz. Apropo de chestia de mai sus...ii povesteam acum ceva vreme prietenului meu ca ma priveste lumea intr-un fel cand merg sa imi beau cafeaua singura si ca o sa imi iau un inel pentru a fi evident ca is casatorita. Acum 2 zile la cumparaturi am vazut un inel dragut intr-o vitrina, am intrat, era ok. Chestia ca si-a luat si el la fel..[bang][bang][bang][bang] In rest nimic nou, incerc sa dau o sansa relatiei, totul e caldut, bine, confortabil...probabil 95% din relatii dupa 7 ani traiti impreuna sunt asa. Voi ce credeti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si daca ai fi avut ocazia sa fii cu el si la un moment dat ti'ai fi dat seama ca nu e nici pe departe ceea ce crezi si ce simti pt el?poate se intampla din cauza ca ti'ai lasat 'the dream job' si acolo unde esti nu esti multumita de ceea ce faci.poate esti doar confuza...iti doresc sa se rezolve cat mai repede,sa'ti pui gandurile si sentimentele in ordine;asa nu o sa mai suferiti nici unul din voi.sau....nu crezi ca e mai bine sa v cu 'colegul' sa vezi dak si el iti 'impartaseste' sentimentele?[:-/] cristina_edi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

justB3 ma bucur sa vad finalul framantarilor tale.da, in fiecare relatie intervin astfel de momente. si cred ca in astfel de momente, cel mai bine e sa-ti amintesti ce-a fost mai frumos in relatia ta cu partenerul si........restul vine de la sine. in nici un caz sa nu te mai gandesti la despartire data viitoare! ptr. ca poate vor mai interveni astfel de clipe. cred ca ce s-a intamplat acum intre voi....v-a apropiat si mai mult decat erati inainte si sunt sigura ca veti petrece o viata minunata impreuna.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...