Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Care-i treba cu-nselatul?!


Recommended Posts

Eu lucrez foarte mult la calculator; in medie 8 ore pe zi. Acasa sau la birou. Acasa, in dreapta calculatorului, pe acelasi perete e televizorul. Noaptea merge pe orice, ca fond sonor. Alaltaieri, noaptea tarziu, a fost o redifuzare pe Antena 1 cred… ceva, un reality show cu inselat. O emisiune in care sotiile vor sa vada cat de fideli le sunt sotii si in scopul asta le insceneaza posibilitatea. Adica o fata (care dealtfel cade in categoria…``lame``) il tenteaza, ii face avansuri agresive… pana el, de mila, de sila, ca asa ii cere orgoliul sau alt reper cultural ajunge in cuibusorul de nebunii asigurat de postul de televiziune… Deznodamantul este intrarea intempestiva si dezlantuita a sotiei/iubitei oficiale si satisfactia pe care o acorda fata buimaca si explicatiile (care nu pot fi decat jenante) date de sotul la un pas de a deveni adulterin. Ei bine, mie nu asta mi-a atras atentia ci dialogul si tentativele stangace de ``atingeri``(dealtfel lipsite de orice intimitate), de un penibil fara margini, care te fac sa ai senzatia ca asisti la o intreprindere obscena. Partea asta, care precede intrarea consoartei, mi se pare interesanta … Asta e inselat? De asta se tem femeile? Cat de …bou(nu folosesc cuvantul aleator ci voluntar) poate sa fie un barbat care isi doreste sa ajunga intr-o asemenea situatie, care sa nu sesizeze penibilul propriilor cuvinte si gesturi, cat de dezinteresat de fata aia(complicea la adultery)? Ala nu stie ce e inselatul pt. ca-i lipsesc notiunile care formeaza sentimentul mimat. Care sunt motivele care ar face un astfel de barbat dezirabil? Adica daca ai vedea o manifestare de intelegere si iubire, de intimitate reala, ai pleca ochii rusinat(a). Aproape ca ti-ai dori sa se intample ceva si sotia sa nu poata intra in incapere… Pt ca ai percepe apropierea ca pe o nevoie evoluata de intimitate, de comuniune. Cred ca e o emisiune aproape culta (hehe) …in functie de interpretare… Serios, nu credeti ca pune inselatul in alta lumina? Inselatul in sine nu tine de actiunile celui care inseala ci de perceptia inselatului asupra lui… Suferi dupa iluzia care ti-ai facut-o TU, nu? N-are legatura cu el. Sau ce? nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 41
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Din punctul meu de vedere inselatul e de doua feluri, pur animalic (gen ce ai vazut tu la televizor probabil) si sentimental (atunci cand implica ceva sentimente, cunoastere etc). De primul nu ma tem prea tare, desi e greu de dovedit (nu stiu cum ar trebui sa-mi explice EL ca s-a impiedicat de o ea si a...cazut), de al doilea insa...cred ca m-ar tortura. Sotul meu mi-a zis o data intr-o discutie pe marginea inselatului (nu se referea la noi ci in general, mai mult la modul trecut) ca el n-a putut niciodata sa aiba one night stand, ca el trebuie sa cunoasca persoana respectiva ca sa ajunga in pat. (de unde si gesturile stangace ale protagonistilor din emisiunea ta). Deci prima varianta (inselatul de tip sportiv) am cam eliminat-o, ce ma fac cu a doua?[:D] Luna [gravi]28 sapt+[fetita] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=2623"]Adelise Raluca[/url] [url="http://www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=1036"]Cosmin[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Initial creeata de nume Ei bine, mie nu asta mi-a atras atentia ci dialogul si tentativele stangace de ``atingeri``(dealtfel lipsite de orice intimitate), de un penibil fara margini, care te fac sa ai senzatia ca asisti la o intreprindere obscena. Partea asta, care precede intrarea consoartei, mi se pare interesanta … Asta e inselat? De asta se tem femeile? Cat de …bou(nu folosesc cuvantul aleator ci voluntar) poate sa fie un barbat care isi doreste sa ajunga intr-o asemenea situatie, care sa nu sesizeze penibilul propriilor cuvinte si gesturi, cat de dezinteresat de fata aia(complicea la adultery)? Ala nu stie ce e inselatul pt. ca-i lipsesc notiunile care formeaza sentimentul mimat. Care sunt motivele care ar face un astfel de barbat dezirabil? Cred ca e o emisiune aproape culta (hehe) …in functie de interpretare… Serios, nu credeti ca pune inselatul in alta lumina? Inselatul in sine nu tine de actiunile celui care inseala ci de perceptia inselatului asupra lui… Suferi dupa iluzia care ti-ai facut-o TU, nu? N-are legatura cu el. Sau ce? nume
Nu ca ar conta neaparat, dar emisiunea amintita este aranjata si situatiile sint inchipuite (scrie asta la sfirsitul ei) de aici si mare parte din penibilul ce insoteste comportamentul celor "implicati" si care interpreteaza un rol fara sa fie pregatititi profesional pentru asta. Deci nu, nu cred ca emisiunea asta pune inselatul in alta lumina cu adevarat ci poate constitui eventual un suficient pretext pentru a-ti pune intrebari apropo de "oare cum s-or fi comportind inselatorii" cind nu-i vede nimeni?[:D] Or fi ei naturali, n-or fi? [;)] Si-or pune si ei intrebari despre asta sau pur si simplu se multumesc cu propria perceptie ce iata ca pare satisfacatoare odata ce-si continua actiunea, calcind juramintele de fidelitate... Qi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Emisiunea e amuzanta,dar nu e tocmai bine cum se procedeaza.Acum sincer vorbind : Cum naiba sa nu pice in plasa un tip de 40 de ani in plasa unei tipe de 20,care arata ca scoasa din reviste si se mai da si la el in draci ?? Si eu as pica in plasa unui barbat care arata ca un star de cineva,pe cuvant.Si doar pt sensul pur animal.Sa ma ierte cel de Sus.[dint] Never say never !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Damiela, eu nu cred ca emisiunea e aranjata... cu adulterinul. Cred ca anuntul de la sfarsit tine de politica televiziunii, mai exact de faptul ca e ilegal sa intri in viata privata a cuiva. E aranjata in sensul ca toata lumea stie in afara de cel care inseala. Eu personal, in perioada in care am fost singura, dupa divort(cand nu mai eram extrem de tinerica, 30 de ani), am cunoscut multi barbati maturi, trecuti de 40 de ani, care mi-au facut avansuri din astea stangace, fara semnificatii afective. Din lipsa de tact... si resurse afective. Am `` recunoscut`` abordarea. Pot sa-ti spun ca e reala. Pe de alta parte acum cateva zile, in cafeneaua de unde ne luam sandwich-uri la birou, era un cuplu de vreo 16 ani. Se miscau prin fata vitrinei fara sa poata sa-si ia mainile unul de pe celalalt, s-au si sarutat la un moment dat. Era foarte pura atingerea, ca o descoperire pe care ai prelungi-o. Ce vreau eu sa spun e nu ca tine de varsta ci de puritatea gandului, de natura necesitatii si autenticitatea ei, de minunea descoperirii ca ...depinde de altcineva sa-ti fie atat de bine si unicitatea persoanei respective. ...revin nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu stim daca individul respectiv nu era "bou" cum ai spus , adik la fel de bou si in patul conjugal. Cred ca pur si simplu exista categoria asta de barbatzi... Poate ca avea el ceva interes in mintea lui, dar nu stia sa-l exprime. Sau asa stia el ca se face. Cu orice femeie. De unde stii ca era ceva ce caracteriza doar ACEA relatie? Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vorbesti de Test de fidelitate. Umbla certitudinea prin targ ca sunt aranjate si inscenate. Eu ma uit ca ma distreaza stiind ca nu sunt cazuri adevarate. O sa razi daca iti spun ca dialogurile alea penibile chiar au loc in realitate cu indivizi de categoria pe care o vezi. Si un barbat nu inseala ca are nevoie de afectivitate, o femeie inseala pentru asa ceva. Pentru barbat e vorba de cate aberatii poate spune in cel mai scurt timp sa ajunga la actiune. Barbatii nu inseala neaparat cu o femeie mai frumoasa, asta e un criteriu tot feminin: daca ma incurc cu altul macar sa fie mai bun. Keep the promises you make to yourself.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

:) Elize, tipul ala e un bou, dupa criteriile mele, oriunde s-ar afla; acasa, pe strada sau la cinema. ...Daca gasesti o comparatie sau un epitet mai sugestiv ...te rog ...:) Cred ca in fond comparatia dezavantajeaza un animal blajin... Clover, te rog sa ma crezi ca nu are nici o importanta categoria sociala din care fac parte. Ce altfel de categorie? ... Ca nu vine dupa facultati :) Din pacate cred ca asta a categoria cea mai raspandita, intre limite(prostituate si iubiri autentice). Din punctul meu de vedere ar fi mai grav daca as fi inselata la modul asta, la umbra celor 5-10 zile de cand o cunoaste, deci cu constiinta ca nu se incadreaza in clasa celor care platesc pt. sex, ca e sarmant si interesant, ca e cuceritor. Adica sa fie atat de redus incat sa se simta si flatat. ...Asta ar insemna ca relatia mea a fost o iluzie. Ca am crezut despre el chestii care nu sunt reale, de unde si falsitatea relatiei, ca n-am fost sincera cu mine... Ca el saracu`...ce sa faca daca asta e, atat il duce pe el mintea(la nivelul instinctului)?! Daca insa ar iubi pe alta ...as suferi ingrozitor dar i-as gasi circumstante atenuante. ...Probabil ca undeva, pe drum, ar fi incetat sa-mi pese sau m-as fi comportat ca si cum ar fi fost garantat; cu indiferenta. L-as intelege fara sa-l aprob pt. simplul motiv ca nu poti nega dreptul cuiva sa se simta viu. Ideal e sa imbatranesti langa omul ales dar daca pe parcurs au aparut discordante ...ce sa faci? M-as asigura ca insa ca o ia de la inceput si la propriu... nume
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se zice ca sunt doua tipuri de inselat : cel fizic, si cel sentimental. Ca sa dau exmple, in prima categorie intra si prostituatele, si persoana cunoscuta la hotel in delegatie si cei/cele cu care te conversezi pe net si cu care ajungi in pat (sau pe masa, scaun, ma rog, intelegeti ideea), pana si relatiile pe termen lung care au la baza un aranjament reciproc satisfacator si care nu implica planuri de viitor. In cealalta categorie intra si relatiile care au evoluat de la categoria mai sus mentionata in altceva, si o pasiune verdica pentru colega de birou, chiar si o relatie virtuala care duce la implicare emotionala. Fiecare persoana inselata in felul 1 sau 2 spune ca ar fi preferat celalalt tip. Cele/cei ale caror parteneri s-au indragostit spun ca ar pefera sa fi fost o chestie pur fizica de genul wham bam thank you m'am, cele/cei care au fost inselate fizic spun ca ar fi preferat sa il/o mai poata respecta, pentru ca dragostea o inteleg toti ca pe o forta a naturii. Problema e ca toti vedem lumea prin prisma proprie si consideram acceptabil ceea ce ni s-ar putea intampla si noua si ne indignam la versiunea care noua ne e straina. Aaa si la test de fidelitate, nici macar nu poti spune ca sunt infideli, pentru ca n-apuca sa insele, si chiar de-ar face-o este o chestie ireala cu o persoana care nu e cine pare. [gravi] 14s + [fetita] Sophia 80%
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...