Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Biserica-Mama, o gluma proasta!


Ingrid S

Recommended Posts

Citat:
Ref. la deletia pe bratul p al cromozomului 5 (cri-du-chat), am gasit si cazuri fericite (ex. Charlotte, U.K., cca. 40 de ani) si nefericite (Steven, Germania, cca. 24 de ani). Cu duiumul, si de un fel si de altul.
Bun. Si cum trebuie facut astfel incat sa fie eliminati din burtica doar cei care vor fi nefericiti? [alcool] sau e prea mare riscul, mai bine ne asiguram ca ii eliminam pe toti si toata lumea rasufla usurata?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 111
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui popescudora
Ma mananca sa scriu aici, desi stiu ca o sa starnesc un val de replici acide, taioase si oripilate, pe un forum in care e incalcat flagrant dreptul la libera si proprie opinie.
Nu te framânta, popescudora: e suficient sa zici "buna ziua" aici si stiu eu pe CINEVA care o sa te ia la bastoane imediat [:D]: Fetelor, haideti la un mic exercitiu :) : Tu: - Buna ziua... CINEVA: - Ce-ce??... "Buna ziua"?... Cum iti permiti sa afirmi asa ceva?... De unde stii tu cum e ziua, te-a delegat cineva in numele omenirii sa zici ca e ziua buna sau rea?... Hai-hai, las-o ca nu tzine!... Crezi ca nu stiu cine e in spatele vostru, ce urmariti voi de fapt... Va credeti superiori si atoatetiutori si de-aia dispretuiti pe ceilalti!!!... a Tu: - Dar... eu nu am... CINEVA: - Nu ma intereseaza, domne!... Platesti!... Tu: - Dar nici n-am venit bine... ce-am zis? Nici n-am apucat sa zic ceva... CINEVA: - Da, întocmai!... Ai venit aici, acum, aici scriu chiar acum niste persoane pe care le antipatizez, deci si tu mi-esti antipatica!... Ce, ma crezi asa naiva, sa nu vad sine e in spatele vostru?... s.a.m.d.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
Ref. la deletia pe bratul p al cromozomului 5 (cri-du-chat), am gasit si cazuri fericite (ex. Charlotte, U.K., cca. 40 de ani) si nefericite (Steven, Germania, cca. 24 de ani). Cu duiumul, si de un fel si de altul.
Bun. Si cum trebuie facut astfel incat sa fie eliminati din burtica doar cei care vor fi nefericiti? [alcool] sau e prea mare riscul, mai bine ne asiguram ca ii eliminam pe toti si toata lumea rasufla usurata?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Fiecare face dupa cum îl taie capul si îl povatuieste inima. Dupa cum decide el cu al lui cap si a lui inima. Asta e.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Citat:
citat din mesajul lui popescudora
Ma mananca sa scriu aici, desi stiu ca o sa starnesc un val de replici acide, taioase si oripilate, pe un forum in care e incalcat flagrant dreptul la libera si proprie opinie.
Nu te framânta, popescudora: e suficient sa zici "buna ziua" aici si stiu eu pe CINEVA care o sa te ia la bastoane imediat [:D]: Fetelor, haideti la un mic exercitiu :) : Tu: - Buna ziua... CINEVA: - Ce-ce??... "Buna ziua"?... Cum iti permiti sa afirmi asa ceva?... De unde stii tu cum e ziua, te-a delegat cineva in numele omenirii sa zici ca e ziua buna sau rea?... Hai-hai, las-o ca nu tzine!... Crezi ca nu stiu cine e in spatele vostru, ce urmariti voi de fapt... Va credeti superiori si atoatetiutori si de-aia dispretuiti pe ceilalti!!!... a Tu: - Dar... eu nu am... CINEVA: - Nu ma intereseaza, domne!... Platesti!... Tu: - Dar nici n-am venit bine... ce-am zis? Nici n-am apucat sa zic ceva... CINEVA: - Da, întocmai!... Ai venit aici, acum, aici scriu chiar acum niste persoane pe care le antipatizez, deci si tu mi-esti antipatica!... Ce, ma crezi asa naiva, sa nu vad sine e in spatele vostru?... s.a.m.d.
[alcool] oh my, oh my! iata o demonstratie impecabila de cat poate fi o inchipuire de oparita [:D]. Gabi3604, se poate? ai uitat sa bagi fazele cu aruncatul din tren, turnatul de kerosen in cap si ghilotinatul cu o ghilotina boanta [ups]. Io acuma stau cumintica si astept sa vaz cum gabi3604 ii explica popescudorei greselile de empatie pe care aceasta le-a comis [:D]. [cit]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Citat:
citat din mesajul lui denizel
Citat:
Ref. la deletia pe bratul p al cromozomului 5 (cri-du-chat), am gasit si cazuri fericite (ex. Charlotte, U.K., cca. 40 de ani) si nefericite (Steven, Germania, cca. 24 de ani). Cu duiumul, si de un fel si de altul.
Bun. Si cum trebuie facut astfel incat sa fie eliminati din burtica doar cei care vor fi nefericiti? [alcool] sau e prea mare riscul, mai bine ne asiguram ca ii eliminam pe toti si toata lumea rasufla usurata?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Fiecare face dupa cum îl taie capul si îl povatuieste inima. Dupa cum decide el cu al lui cap si a lui inima. Asta e.
Corect! Si, la fel de corect, daca decizia pe care o ia contravine principiilor institutiei bisericesti de care declara ca apartine (deci, e de acord cu acele principii), persoana respectiva va fi exclusa din acea institutie (adica, din biserica). Excluderea din biserica nu inseamna nimic, practic. Ca si inainte de excludere, vor fi oameni care aproba decizia sa si vor fi oameni care o dezaproba. Vor fi oameni care o vor mangaia, vor fi oameni care o vor evita. Persoana respectiva, daca doreste, poate veni in continuare la biserica, nu-i vor fi inchise portile. (daca persoana ar fi fost data afara de la serviciu, nu ar mai fi avut voie sa intre pe-acolo. O diferenta [:D]). Nu va umbla cu un carton atarnat de gat, pe care sa scrie: exclus din Biserica Catolica. Stupid este doar faptul ca pedofilul nu a fost exclus. Ca mama a fost exclusa, nu mi se pare deloc in neregula.
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denizel, pentru o persoana care spune: nu stiu, nu stiu cum as proceda, imi pari destul de hotarata. Culmea e ca asa nedecisa, stii sa aprobi doar varianta pro-life. Enfin, dupa ultima ta fraza revelatoare, mi-am dat seama ce gandesti. Si nu, nu dau inapoi de la ce sustin, daca as avea un copil cu o maladie grava l-as avorta. Ca e cri-du-chat, Patou sau altele. Sa ma judece Dumnezeu. Iar preotii catolici sunt niste prefacuti (nu toti), s-au trezit ei sa dea pedepse, turbati fiind ca nu au reusit sa impiedice avortul. Ete na, au trecut vremurile cand dicta Biserica. De ce spun prefacuti, ca ar trebui sa curga excomunicarile in valuri si totusi nu se intampla asta. Ingrid S si Diana [URL="http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo"] FILME 1 [/URL] [URL="http://www.dropshots.com/Ingrid28photo"] FILME 2 [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui denizel citati din mesajul lui gabi3604 Fiecare face dupa cum îl taie capul si îl povatuieste inima. Dupa cum decide el cu al lui cap si a lui inima. Asta e. citat din mesajul lui denizel Corect! Si, la fel de corect, daca decizia pe care o ia contravine principiilor institutiei bisericesti de care declara ca apartine (deci, e de acord cu acele principii), persoana respectiva va fi exclusa din acea institutie (adica, din biserica). Excluderea din biserica nu inseamna nimic, practic. Ca si inainte de excludere, vor fi oameni care aproba decizia sa si vor fi oameni care o dezaproba. Vor fi oameni care o vor mangaia, vor fi oameni care o vor evita. Persoana respectiva, daca doreste, poate veni in continuare la biserica, nu-i vor fi inchise portile. (daca persoana ar fi fost data afara de la serviciu, nu ar mai fi avut voie sa intre pe-acolo. O diferenta [:D]). Nu va umbla cu un carton atarnat de gat, pe care sa scrie: exclus din Biserica Catolica. Stupid este doar faptul ca pedofilul nu a fost exclus. Ca mama a fost exclusa, nu mi se pare deloc in neregula.
Corect. Asa cum tot ce ai spus on-topic mi s-a parut corect. Mama fetei, din moment ce a decis avortul pt. fata ei minora, nu ar trebui acum sa puna la suflet excomunicarea, atat as adauga. Daca da, va gasi o metoda 'to cope with', sunt sigura.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui irina.c.
Citat:
citat din mesajul lui popescudora o enumerare care vroia sa evidentieze faptul ca nu este normal si corect ca un copil sa se nasca in orice conditii [URL="http://community.webshots.com/user/popescudoradomnica?vhost=community"] POZE[/URL]
eu zic sa faca statul o lege si sa-i sterilizeze pe aia care intentioneaza sa nasca copii in orice conditii mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) , [gravi] 10+ [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Eu una as fi de acord cu legea aia!! Sunt absolut satula sa tot aud de nenorocitele care isi arunca bebelusii in tomberoane si in closeturile publice, sunt satula sa tot aud de nenorocitii de parinti care isi bat copiii pana la moarte sau de cei care isi omoara copiii si apoi pe ei(oare de ce nu se sinucid fara sa isi omoare si copiii?lumea ar fi mai buna fara ei), sau de nenorocitele ce isi abandoneaza copiii la orfelinate unde mai mult ca sigur pruncii au niste vieti cumplite... Da, consider ca astia nu au dreptul de a avea copii. Adriana si Aidan Alexander(27.06.2005) [url="http://picasaweb.google.com/blackpanterro/NewAlbum611081125PM/photo#5210738316991443538"]A ticket to hell has never been funnier[/url] "If God is willing to destroy evil but not able to do so, then he is not omnipotent/all-powerful. If he is able to destroy evil but not willing to do so, then he is malevolent. If he is both able and willing, then whence cometh evil? If he is neither able nor willing, then why call him God?" - Epicurious
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am deviat oarecum de la topic: initial era vorba de ce a decis BC intr-n astfel de caz, apoi a inceput, a n-a oara, dezbaterea irenconciliabila intre pro-life si pro-choice. Referitor la BC, gasesc ca atitudinea ei e inflexibila. Dar pana la urma e normal sa fie asa... biserica nu e un fel de psiholog, biserica functioneaza dupa niste dogme, care nu se personalizeaza conform "clientului". Cine vrea sa fie mangaiat si alinat cand e disperat, ar trebui sa mearga la un cabinet de psiho si/sau psihi. Biserica iti spune: uite, vrei sa fii membru al nostru, astea-s regulile... vrei, bine, nu... pa! Din fericire pentru noi, biserica nu mai e la putere, sa ne impuna regulile sale. Daca nu-ti convin aceste reguli, nu le respecti si nu te mai duci la biserica si gata! Nu te mai pune nimeni la zid pentru asta. Mi-aduc aminte cum se revoltau unii, inainte sa intram in UE, ca de ce se cere Romaniei sa faca aia sau ailalta [:-@]... iar Plesu zicea cu umorul lui autentic: "Aici suntem ca la o cursa de 110 m garduri: daca te-ai inscris, trebuie sa respecti toate regulile impuse de organizatori. Nu poti sa spui, da, vreau saa particip, dar sa sar numai obstacolele 2,7 si 11..." La faza asta eram de acord cu Denizel, am scris mai inainte. Eu n-am problemele astea. Dau socoteala propriei constiinte si atat Si respect regulile sociale, ca sa nu deranjez oranduiala existenta. Dar imi spun parerea daca e nevoie.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604
Referitor la BC, gasesc ca atitudinea ei e inflexibila. Dar pana la urma e normal sa fie asa... biserica nu e un fel de psiholog, biserica functioneaza dupa niste dogme, care nu se personalizeaza conform "clientului". Cine vrea sa fie mangaiat si alinat cand e disperat, ar trebui sa mearga la un cabinet de psiho si/sau psihi. Biserica iti spune: uite, vrei sa fii membru al nostru, astea-s regulile... vrei, bine, nu... pa!
Mie mi se pare ca de fapt BC nu a identificat corect autorul crimei (daca lucrurile stau asa cum sunt prezentate aici). Adica singurul vinovat pentru aceasta nenorocire (abuz+avort) este tatal vitreg al victimei. Eventual si mama, pentru nebagarea ei de seama. In final, mama si medicii au fost fortati de imprejurari sa o salveze pe fata, atat.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...