Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×
Membrii înregistrați beneficiază de funcționalități suplimentare. Participând la discuții, acumulezi puncte pentru tombole lunare cu premii atractive. Îți exprimi opinia, ajuți alți părinți și primești ajutor în schimb, totodată având șansa să câștigi. Ce te oprește? Înregistrează-te chiar acum!

Biserica-Mama, o gluma proasta!


Ingrid S

Recommended Posts

  • Răspunsuri 111
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S ... Nu ca as astepta de la preoti sa ma absolve de pacate, pana la urma doar Dumnezeu va decide...dar sa te simti alungata ca un paria pentru un act de dragoste fata de copilul tau e dureros. Cam pentru ce mai exista Biserica atunci? De fapt, ce mai e Biserica?
Da, e amar si dureros. Iar cazul mamei fetei de 9 ani e de doua ori dureros, caci ea decidea nu pentru ea, ci pentru fata ei versus nepotii ei... Iar cei care striga sus si tare ca nu sunt de acord cu avortul IN NICI O CIRCUMSTANTA nici nu ar vrea vreodata sa afle cum e sa te confrunti cu o situatie concreta in care trebuie sa alegi! Sunt aceia asa siguri de neclintirea lor, daca ar trebui sa spuna "da" sau "nu" intr-un astfel de context?? Indraznesc sa am rezerve... Ma plec cu respect si admiratie in fata parintilor care au stiut ca vor avea un prunc cu malformatii si au decis liber sa pastreze copilul. Si ma simt aproape sufleteste de cei care au un copil cu Patau, Edwards, Williams, cri-du-chat etc.etc. Imi dau seama ca le este greu. Si nu ma refer acum la greutati materiale sau la efort suplimentar... ci la ce-o fi în inima lor... Nu vrea sa se simta nimeni lezat. Stim cu totii ca mâine ne putem frânge coloana vertebrala si sa traim 20 de ani miscând doar ochii (mila divina, probabil...). sau ca putem sa ardem din cap pâna în picioare si sa nu mai putem literalmente sa iesim pe strada, ca începe lumea sa urle si sa fuga de noi. Eu nu vad cum sa traiesti daca nu poti sa te arati nimanui? Daca esti singur si mutilat, cum supravietuiesti? simplu: NU supravietuiesti! ... sau, tinerii cu HIV luat intre 88-92... sunt oameni mari azi, dar vai de ei daca spun ca au HIV!... E ca si cum ar avea lepra, asa creede lumea! Ironia e ca multi au incarcatura virala nedetectabila de ani de zile... adica sunt ca si sanatosi, doar ca au anticoprii respectivi in organism. Gata, ma opresc aici, ca dupe aia zic si eu ca life's a bitch... ceea ce si este... daca nu a mea, sigur a altora e... [:(]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Denizel, stiu ce religie ai, ca doara nu ma invart de ani buni pe forum degeaba. So what? Eu nu judec oamenii dupa religie, ci doar daca fac ceva rau in numele ei. Un accident e ceva ce nu poti sti ca se va intampla, eu merg maine cu masina si intra un tir in mine, m-a facut praf si adio mama! Daaar, tu ca gravida sa afli ca poti avea un copil care sa traiasca putin si in chinuri..mereu cu sondele dupa el sau operatii multiple pt a fi in viata...iar dupa aceste chinuri sa moara totusi deoarece boala nu poate fi vindecata, asta e inconstienta. Si cand o mai faci si dupa paravanul religiei, se combina cu prostia...rezulta o amestecatura fatala. Nici nu mai e nevoie biserica sa prosteasca oamenii, vin ei prostiti gata de acasa. Parol! Acum te legi de mama? O fi si ea vinovata, n-am de unde sa stiu...dar am si uitat de adevaratul vinovat, nu-i asa? Jani, hai ca-ti raspund eu, exista. De exemplu, felul de a muri. Sau sa fie un copil abuzat, mutilat...si sa traiasca toata viata cu asta. [q] Ingrid S si Diana [URL="http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo"] FILME 1 [/URL] [URL="http://www.dropshots.com/Ingrid28photo"] FILME 2 [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui J G
Denizel am o curiozitate, tu ce crezi: \Exista lucruri mai rele decat moartea? J si Carla (05.02.2006)
J, nu stiu ce sa-ti raspund. Asa, din situatia ultraconfortabila in care ma gasesc, s-ar putea sa spun ca, da, cred ca exista. Ba inca, m-as putea umfla in penele, declarand curajos ca exista situatii in care as prefera sa mor, ca mai bine o zi vultur decat o viata gaina, bla-bla, bla-bla. Dar... s-ar putea sa cred altceva atunci cand chiar as fi pusa fata in fata cu moartea... Cred ca nimeni nu are dreptul sa se pronunte in legatura cu gradele de comparatie ale raului, exceptie facand persoanele direct implicate. Ingrid, totusi... nu cred ca stii ce religie am, pentru ca nu am vorbit niciodata pe forum despre asta [:)]. Ce cred unii si altii in legatura cu religia mea, nu este egal cu ceea ce este religia mea :).
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S Acum te legi de mama? O fi si ea vinovata, n-am de unde sa stiu...dar am si uitat de adevaratul vinovat, nu-i asa?
Nu, nu am uitat de adevaratul vinovat. De unde ai mai scos-o si pe asta? Si, da, mama este vinovata. Nu pentru ca a dus copila la doctor, ci pentru ca a permis ca abuzul sa se intample. E vorba despre 3 (TREI) ani de abuz. Din cate cunosc eu femeile, stiu ca toate au asa, un al saselea simt, care le face sa intre in alerta atunci cand ceva e in neregula cu barbatul lor. Daca barbatul are un sms buclucas in telefon, cu toate ca femeia nu a pus in viata ei mana pe telefonul barbatului, vine o zi in care fix la sms-ul cu pricina nimereste. Just like that! Daca barbatul ascunde in lada cu scule (lada despre care sotia nici nu stie ca exista) o cutie goala de chibrituri pe care scrie I love you, Gigel [:D], nu stiu cum se face, da' sotia da exact peste chibriturile cu I love you, Gigel. Just like that! eeeee, daca sotul violeaza timp de trei ani copilul, nu stiu cum se face, da' sotia se jura ca nu a stiut nimic, ca totul era in cea mai mare regula, in cea mai mare armonie. Hai mai! Chiar asa?? Hai, sotul putea sa fie un nenorocit care sa joace teatru si care sa o pacaleasca. Dar copila??? Copila aia mica, abuzata atat de ingrozitor, timp de atatia ani, chiar asa de bine s-a ascuns de mama ei?
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui gabi3604 Si ma simt aproape sufleteste de cei care au un copil cu Patau, Edwards, Williams, cri-du-chat etc.etc. Imi dau seama ca le este greu. Si nu ma refer acum la greutati materiale sau la efort suplimentar... ci la ce-o fi în inima lor...
pai ce sa fie in inima lor, daca oameni ca tine vin pe forumuri si arata cu degetul spre copiii lor, propunandu-i pe cei ca ei pentru avort terapeutic? Vai, cat de tare le respecti decizia anti-avort si durerea! Imi vine sa plang cand vad atata marinimie [hot]
Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil !
Maamiii, îmi place pielea ta! E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca unul isi bate cuie in talpi, sa nu vina sa zbiere ca il doare. Scurt. A disparut cumva pragmatismul si luciditatea, de am ajuns sa ne ametim cu sloganuri sentimentale? Denizel, ia pune tu pe o hartie avantajele si dezavantajele unui copil cu o maladie mortala si nu uita te rog, sa scrii si chinul pe care il indura pana sa moara si sa subliniezi cu trei dungi rosii. Eu nu am nicio umbra de compatimire pentru oamenii care in numele religiei nasc astfel de copii. In Brazilia avortul, btw, e interzis, doar daca e risc pentru mama sau e viol e admis. In cazul fetitzei s-au intrunit aceste conditii, uf, ce usurare. Si mii de femei fac avort clandestin si numarul celor care au decedat e mare. Merita toate acestea? Religia spune ca da. Eu nu cred. In ceea ce o priveste pe mama aceea denaturata, eu n-as sari asa de iute ca sa trag niste concluzii. Fata mai avea o sora de 14 ani cu un handicap si barbatul cel neexcomunicat a declarat ca si cu ea ar fi intretinut relatii, tot viol, normal. Normal[bang]. Poate ca n-a observat, poate fetitele au fost amenintate...nu stim ce s-a petrecut acolo. Esential e ca nu si-a lasat fata sa moara pentru ca asa vroia arhiepiscopul X. Eu banuiesc ce religie ai tu, dar daca e asa secret, nu spun. Promit. [:)] Ingrid S si Diana [URL="http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo"] FILME 1 [/URL] [URL="http://www.dropshots.com/Ingrid28photo"] FILME 2 [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Daca unul isi bate cuie in talpi, sa nu vina sa zbiere ca il doare. Scurt. A disparut cumva pragmatismul si luciditatea, de am ajuns sa ne ametim cu sloganuri sentimentale? Denizel, ia pune tu pe o hartie avantajele si dezavantajele unui copil cu o maladie mortala si nu uita te rog, sa scrii si chinul pe care il indura pana sa moara si sa subliniezi cu trei dungi rosii. Eu nu am nicio umbra de compatimire pentru oamenii care in numele religiei nasc astfel de copii. In Brazilia avortul, btw, e interzis, doar daca e risc pentru mama sau e viol e admis. In cazul fetitzei s-au intrunit aceste conditii, uf, ce usurare. Si mii de femei fac avort clandestin si numarul celor care au decedat e mare. Merita toate acestea? Religia spune ca da. Eu nu cred. Ingrid S si Diana [URL="http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo"] FILME 1 [/URL] [URL="http://www.dropshots.com/Ingrid28photo"] FILME 2 [/URL]
presupun ca ti-e tare drag Hitler, ca pana la urma omul era pragmatic si lucid, a vrut sa faca un bine omenirii lasand sa traiasca doar exemplarele umane "de rasa".Gandirea lui se inscrie exact in logica asta cu "avortul terapeutic". mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Irina, vezi ca dai aiurea. Hitler, Stalin, Pol Pot si altii ca ei ma aduc la o stare de voma. Ti-ai gresit persoana. O femeie stie ca e insarcinata cu un copil care are sanse sa moara la nastere (e minunat sa-l porti 9 luni ca sa-ti adoarma pentru totdeauna in brate) sau sa traga vreu an-doi cu el, hranit prin sonde ca ii lipsesc organe, pus pe respiratie artificiala si asteptandu-i sfarsitul. Care e logica? Ahaa, stiu. Prin suferinta se inalta omul. Mda. Uite ca eu cred exact contrariul. Suferinta il aduce pe om la un stadiu animalic. Te doare in cot de fericirea altora si urasti ceea ce ti se intampla. Dar mai exista o posibilitate. Sa crezi atat de tare ca ai facut bine, incat sa-ti induci o stare euforica, ah, cat sunt de minunat ca am putut sa ma chinui si sa chinui un copil..sigur Dumnezeu are un loc cald in rai pentru mine. N-am scris de sindromul Down sau Turner, tocmai ca au mai mare rata de supravietuire...dar altele sunt crunte. Ingrid S si Diana [URL="http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo"] FILME 1 [/URL] [URL="http://www.dropshots.com/Ingrid28photo"] FILME 2 [/URL]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Ingrid S
Irina, vezi ca dai aiurea. Hitler, Stalin, Pol Pot si altii ca ei ma aduc la o stare de voma. Ti-ai gresit persoana. O femeie stie ca e insarcinata cu un copil care are sanse sa moara la nastere (e minunat sa-l porti 9 luni ca sa-ti adoarma pentru totdeauna in brate) sau sa traga vreu an-doi cu el, hranit prin sonde ca ii lipsesc organe, pus pe respiratie artificiala si asteptandu-i sfarsitul. Care e logica? Ahaa, stiu. Prin suferinta se inalta omul. Mda. Uite ca eu cred exact contrariul. Suferinta il aduce pe om la un stadiu animalic. Te doare in cot de fericirea altora si urasti ceea ce ti se intampla. Dar mai exista o posibilitate. Sa crezi atat de tare ca ai facut bine, incat sa-ti induci o stare euforica, ah, cat sunt de minunat ca am putut sa ma chinui si sa chinui un copil..sigur Dumnezeu are un loc cald in rai pentru mine. N-am scris de sindromul Down sau Turner, tocmai ca au mai mare rata de supravietuire...dar altele sunt crunte. Ingrid S si Diana [URL="http://www.dropshots.com/Ingrid28_photo"] FILME 1 [/URL] [URL="http://www.dropshots.com/Ingrid28photo"] FILME 2 [/URL]
in viziunea crestina viata umana este un dar de la Dumnezeu, indiferent ca e vorba de viata unui om cu handicap, sau de cea a unui om normal.Crestinii nu masoara viata in mod utilitarist, asta e sanatos-ok, il nastem, asta e bolnav-gata, sa-l dam pe ghena. Daca utilitatea persoanei e criteriul pe care ne bazam cand spunem cine trebuie sa traiasca si cine nu, atunci ar trebui omorati toti handicapatii, toti bolnavii cronic, toti batranii, ca, vorba aia, la ce sa se chinuie, sa mai chinuie si pe altii, si sa mai cheltuie si banii familiei, sau ai societatii? Si nu, omul nu se inalta prin suferinta, se inalta daca pune suferinta in perspectiva corecta, adica cea a vesniciei. Intradevar, un om care isi duce suferinta singur, fara Dumnezeu, se va inrai, iar altul, care si-o va purta cu credinta in Hristos, se va sfinti. mami de Ilinca(26. apr.04), Teodora (26 aug. 07) [url="http://dulcecasa.blogspot.com/"]am blog [/url] [:D]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...