Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

SCOLI IN CONSTANTA


Recommended Posts

ellanik [flo]! Ma bucur ca exista cadre didactice care gandesc asa. Totusi inscrierea la scoala e mai mult o loterie, asa cum zice si meru. Un invatator foarte laudat poate sa nu fie deloc potrivit pentru copilul tau. Eu nu caut neaparat performanta pantru Maria. E un copil inteligent (ca doar e al meu nu [:I]?) dar nici nu o vad castigand concursuri scolare. Imi doresc sa mearga cu placere la scoala, sa ii placa sa invete, sa intrebe si sa gaseasca raspunsuri. Asta pentru clasele primare. Mai incolo mai vedem [:D]. Dar cum gasesc eu un asa invatator? Cu nu exista targuri pentru asa ceva, ca sa am eventual si posibilitatea sa ii intervievez [:D]. Asa ca tot la recomandarile altor parinti se fac alegerile. Va pup, Cornelia, mami de Maria (2 iulie 2003) si Stefan (4 mai 2005) [url="http://www.flickr.com/photos/cornelianis/"]poze[/url]; [url="http://picasaweb.google.ro/cornelianis"]poze2[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Sa ma "iexplic" [:D] (nu ca ar cere cineva, dar m-am simtit nitel "parafrazata"): -prefer sa-l inscriu la tot felul de "cercuri, meditatii, ore suplimentare"(chiar sunt de parere ca activitatile extrascolare ale copilului meu sunt diverse si il atrag mult), decat sa-l las sa-si traiasca copilaria in fata calculatorului si a televizorului; -sincer, nu m-au interesat niciodata progresele cadrului didactic in ceea ce-i priveste pe elevii mai putin buni (chiar daca o sa-mi "acordati" niscaiva bile negre). M-a interesat mai mult cointeresarea celor foarte buni in diverse proiecte, concursuri, pentru ca al meu este foarte bun (ca doar e al meu, nu?![:I] ) In speranta ca nu am suparat pe nimeni, Diana, mami de Tibi (07.07.1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

dianamaria, iti inteleg punctul de vedere, dar mie cine stie ce surprize imi rezerva copiii la scoala [:D]. Nu spun ca nu as fi mandra daca ar fi performanti, dar in prima faza vreau macar sa le placa la scoala. Si cred ca o invatatoare buna stie sa stimuleze si un copil superdotat si nu ii lasa nici pe ceialti de izbeliste. Felicitari pentru Tibi! Cornelia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dianamaria,[flo] felicitari pentru baietel.Am simtit ca eu am fost cea care te-a "parafrazat" insa a fost departe de mine acest gand.Te felicit din inima pentru rezultatele copilului pentru care orice mamica si invatatoare ar fi mandra , sincer.Nu ai de ce sa explici nimic deoarece fiecare stie ce este cel mai bine pt puiul lui.Eu incercam sa spun ca daca o invatatoare are multi elevi la concursuri nu inseamna ca va fi o invatatoare buna pt toti copiii/ parintii. Va mai spun o vorba .Acum ceva vreme mergeam la dr mea si, deoarece incerc de multa vreme sa raman insarcinata, ii explicam la cati medici am fost .Ea mi-a zis ca se mira ca am venit la ea ca si de ea se aud tot felul de vorbe .I-am spus atunci ca doctorul ce mai bun este acela care iti face bine (la fel e si cu invatatorul...cel mai bun e ala la care ia copilul note mari...daca nu ia copilul note mari...[bang] nu e bun invatatorul....asta v-o spun din experienta mea proprie si personala).Va pup si va urez succes cu puii.Va invidiez pentru grijile voastre.Si eu mi-as dori sa le am si sper ca le voi avea intr-o buna zi!Cu copilul meu![flo] Oare voi fi si eu vreodata mamica?Siiiiigur ca da!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

E f. important sa gasesti o invatatoare care sa stie sa atraga copilul, eu vorbesc din proprie experienta.Fetita mea a avut prima invatatoare-o invatatoare buna,pe care n-o alesesem la intamplare, nu am ce sa reprosez dar...n-au fost pe aceeasi lungime de unda sau nu stiu ce sa spun ,in timp ce invatatoarea imi vorbea la superlativ de fetita,eu aveam probleme cu ea,aproape ca nu mai vroia sa mearga la scoala!Nu-i mai placea!Acum in schimb are o invatatoare sensibila ca ea, apropiata,care a construit o anumita relatie cu copiii, acorda atentie fiecaruia,fiica mea merge cu placere la scoala!Eu cred ca asta conteaza in primii ani... ________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa este.Intr-adevar este un lucru foarte important ca invatatoarea sa aiba o legatura apropiata , bazata pe incredere cu copilul.Mie (fara sa sune a lauda) mi se mai intampla sa ma strige copilasii "mama" sau "tati" .Ca sa nu va zic ca in clasa I ma strigau pe nume si ma tutuiau.Evident ca nu le-am interzis , ca sa nu apara rigiditatea in clasa , insa pe parcurs au invatat singuri, fara sa li se impuna , regulile unei adresari politicoase .Felicitari , Marilen, pentru invatatoarea fetei tale care a reusit sa fie pe aceeasi lungime de unda cu copiii.[flo] Oare voi fi si eu vreodata mamica?Siiiiigur ca da!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buna fetelor haide-ti sa va spun si eu povestea mea anu trecut in august am venit in florida si cum am ajuns am si mers la gradinita apropiata sa o inscriem pe Bia..gradinita deja incepuse aici....cand am ajuns acolo doamna care ne-a intrebat ce dorim cand a auzit ca vrem sa o inscriem pe Bia la acea gradi nu prea i-a picat bine deoarece nu stia engleza si a incercat sa nu prea ne ajuta ca pana la urma sa ne spuna sa intram pe calculatoru de acolo sa vedem la ce gradi ne selecteaza si spre surprinderea ei chear la acea gradi ne-a inscris-o..... de luni am dus-o pe Bia la gradi educatoarea a indragit-o din prima zi dar noua nu ni sa parut deajuns deoarece in decembrie ne-a chemat la gradi sa stea de vorba cu noi... aici find in grupa pregatitoare le dau 3 teste pe an sa vada daca sunt capabili pentru scoala...testu consta in ...matematica limba sport comportament etc si au punctaj dat de ei la ce punctaj se asteapta si ce au realizat ei...bineinteles ca Bia ne stiind limba a luat cam 0 peste tot deaceea nea chemat si ne-a spus ca nu a iesit bine si ca ar fi bine sa o mutam la o gradi mai pentru (prosti) noua nu ne-a venit sa crede-m stiind ca avem o fata isteata .... pana la urma tot ea a zis sa mai asteptam pana in ianuarie sa ii repete testu...de atunci ne-am mai ocupat si noi de ea si educatoarea si-a dat mai mult silinta si la repetarea testului a iesit mai bine.. acum au dat testu al doilea cum ar veni si Bia a depasit si asteptarile lor de sfarsit de an voebeste si engleza bine de cate ori ma duc sa o iau de la gradi imi spune ca Bia se descurca foarte bine concluzia daca ai o educatoare (invatatoare)buna ai si rezultate stela mamica de fete http://familiagaman.blogspot.com/ stela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pentru felicitari! ellanik [flo] - citind postul tau chiar la aceeasi paralela m-am gandit (intre profi si medici, mai ales ca am avut de curand o experienta urata cu un ginecolog mult-laudat). Este foarte adevarat ca, pana la urma, nu poti recomanda 100% nici o invatatoare, ca de altfel nici un medic. Diana, mami de Tibi (07.07.1997)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stela iti multumesc pentru urari.Si eu ma rog la Dumnezeu sa ne dea un copil sanatos.La randu-mi te felicit pt bobocica ta isteata.Fetelor, doamnelor, nu va mai faceti atatea griji in privinta copiilor dvs.Hai sa va dau o tema de gandire .De fapt e o intrebare pe care vi-o pun si voua, pt ca eu deja am raspunsul la ea. Va aduceti aminte de colegii de scoala generala/liceu/ facultate care nu aveau note foarte bune si cu toate acestea au reusit in viata?In viata cea mai importanta este sanatatea si calitatea vietii in sine.Eu am un elev in clasa tare haios.El este glumetul clasei .Are o minte sclipitoare ceva de genu' "Stiu rezolvarea problemei insa nu stiu sa va explic cum am facut" .Insa el vine cu teme nefacute, caiete fara coperta, totul la el in dulapior este haos, pe banca idem.Evident notele nu sunt numai FB .Cu toate astea sunt convinsa ca va ajunge o persoana abila sa conduca alte persoane, va duce o munca de creatie poate.Ideea e ca (fara sa mai trebuiasca dupa sa se explice cineva ..[:D]) nu e bai daca puiul vostur nu ia FB pe linie.Evident ca in cls I-IV ar trebui ca aproape toate materiile sa fie notate cu B si FB dar nu faceti o tragedie daca acest fapt nu se intampla.Fiecare copil are acel "CEVA" care il va face MARE OM.Ideea este sa nu pierdeti momentele unice ale copilariei copilului dvs.Petreceti timp cu el la teatru,pe plaja cautand scoici, construind castele din lego sau nisip, infasand papusi si jucandu-va la bucatarie .Va spun asta pt ca eu am copii cu care parintii nu au timp sa petreaca timp liber.Sunt ocupati cu goana dupa bani, bani care sunt necesari dar care nu le ofera inapoi copilaria fiului/fiicei.Si e mare pacat![flo] Oare voi fi si eu vreodata mamica?Siiiiigur ca da!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...