Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

SCOLI IN CONSTANTA


Recommended Posts

Ellanik sunt convinsa ca barza va veni in curind si la tine si dupa toate cele scrise aici sunt convinsa ca o sa fii o super mamica.[flo] M-a amuzat povestea elevului tau. Am si eu acasa unul asemanator. Daca nu i-as verifica ghiozdanul ar fi vraiste, iar temele trebuie facute cit mai repede si nu prea profund ca stie el si doamna intelege si daca nu intelege ii povesteste el despre ce este vorba. Eu de multe ori ma intreb de unde are atitea cunostinte ca timpul petrecut la birou e tare scurt.Din cauza asta mi-e putin teama pentru anul viitor cind o sa fie clasa a V-a. Fetelor voi ati auzit sau stiti ceva despre scoala nr.38 din Tomis Nord.Eu am auzit ca au program numai de dimineata, ca de am si eu un of cu invatatul dupa-amiaza fiindca puiul meu e dintre cei cu cheia de git.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 124
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Lilimar , eu cred ca baiatul tau este mai profund decat crezi.Treaba cu copiii de acest gen a grava, in sensul ca ne aud cand nici nu banuim...sunt cu ochii si urechile pe noi chiar daca nu par[:)].Scoala 38 e o scoala buna ins anu stiu de programul de functionare.Sa nu incerci sa iti schimbi copilul (nici nu vei reusi).Pun pariu ca e un tip independent cu personalitate.Te invidiez.Si te si salut peste toate astea![flo] Oare voi fi si eu vreodata mamica?Siiiiigur ca da!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ellanik, exact asa este precum ai spus. Se vede ca esti pedagog.Intr-adevar nu prea pot sa schimb nimic.Eu ma straduiesc doar sa-l tin sub observatie si incerc sa-l apar de cine nu-l intelege. De-aia imi fac mari griji pt.anul viitor pt.ca doamna lui invatatoare mi-a atras atentia ca inca mai exista profesori care pe astfel de copii ii pun la respect fiind considerati obraznici sau superficiali. Altfel eu cu el ma simt mereu tinara si in priza pentru ca nu te lasa sa nu-i dai atentie.[:D] Iti doresc o saptamina buna.[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ieri m-am intalnit cu o cunostinta- cadru didactic si am intrebat-o ce parere are despre colegii...si ceea ce mi-a spus m-a cam bulversat. Mi-a spus ca are o prietena al carui copil este la Mircea, ca nu este copil prost si mama face cu el matematica zilnic si cu toate acestea vine cu note mici pentru ca pretentiile sunt f. mari, ca ea daca ar avea acum copilul in clasa aIVa nu l-ar da sub nicio forma la colegiu, ca ii suprasolicita, ca sunt copii "fitosi", etc, etc...Am intrebat-o si de Scoala 38 si mi-a spus ca e scoala slaba!Acum vad ca parerile sunt impartite, eu sper sa mai intre pe aici mamici care sa ne ajute cu informatii... Ellanik, intamplator cautand niste informatii pe google -am citit ceva despre dr. Parvu Alexandru de la Bai Badesti care a adus bucuria pe care o astepti si tu in foarte multe familii care nu mai aveau nicio speranta.Cauta si citeste, e o discutie pe f. multe pagini, nu mai stiu exact adresa. ________________________
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Multumesc din suflet pt pont Marilen insa problema noastra este masculina eu neavand nicio problema.Am facut un FIV si nu am reusit.Mai am embrioni congelati , 7 la numar si mai am sperante.Multumesc ca te-ai gandit la mine![flo]Pupici la mamici[pup] Oare voi fi si eu vreodata mamica?Siiiiigur ca da!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...
Ellanik, Ai auzit de clasele speciale care se formeaza in scolile generale la gimnaziu ? Aseara am fost la sedinta cu parintii si am fost informati ca la scoala noastra (scoala nr.12) se va forma o astfel de clasa unde copii vor fi admisi pe baza unei testari. Informatiile in acest sens au cam lipsit fiindca conducerea scolii nu s-a hotarit in ce sens va fi speciala aceasta clasa.[bang] Daca ai auzit sau sti amanunte despre astfel de clase spune-ne si noua amanunte, lumineaza-ne putin ca plutim in ceata. Multumiri anticipate[flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lilimar, am auzit despre aceste clase.De obicei sunt de tip "intensiv":engleza intensiv, franceza intensiv, matematica, etc.Parerea mea este ca este o alta gaselinita cu care scolile de stat vor sa atraga "publicul".Ideea de testare scoate ochii parintilor si uite asa parintii raman cu impresia ca au intrat intr-o clasa de elita.Parerea mea?Din propria mea experienta am vazut un astfe de test organizat , test trecut de niste elevi cu rezultate nicidecum exceptionale .Asa se mai face rost de o sponsorizare pt la scoala, asa se face catedra unui profesor "vechi" amenintat de tineretul care vine cu idei inovatoare dar nu are loc sa se afirme la o clasa slaba.Intereseaza-te ce profil va avea acea clasa speciala si cine va fi profesorul care va preda acea materie intensiva.Nu spun ca am dreptate, dar in cei 12 ani de vechime am vazut o gramada de "manevre".Un copil bun reuseste sa fie bun in orice tip de clasa.E drept ca si concurenta este constructiva .Cred ca decizia de a participa la o astfel de testare presupune o sedinta de familie la care sa fie prezent si juniorul.Poate clasa este de "intensiv engleza" si bietul copil nu are inclinatii lingvistice.Cerceteaza atent problema.De cele mai multe ori intensivul nu este cea mai buna solutie.Parerea mea este ca daca as avea un copil in acest moment, nu as da din coate sa ma "infig" la aceasta testare.LASATI COPIII SA AIBA COPILARIE !Si inca ceva: lasati-i sa isi aleaga singuri materiile la care sa traga pe branci.Nu doar limba romana si matematica sunt importante.Exista biologie,pictura, muzica,geografie, economie.Materii care pot fi chiar mai importante decat celebrele materii de examen.Gata ca m-am lungit!Salutari si liniste.(pentru toata lumea ...eu am inceput iar o procedura pt a avea bebe)[flo] Atrag energii pozitive, gratis !Accept si schimburi !Exclus aventurierii !
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...