Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

disney land Paris -2-


Recommended Posts

noi mergem cam pe 9 octombrie acolo. Diuna, tu la ce hotel ai stat si cit te-a costat? La cum butonez eu calculatorul imi perioada aia pentru 2 persoane si 3 copii imi iese cazarea cam 1000 euro. Sincer mie mi se pare cam scump, pentru 2 nopti mai ales ca mai cheltui macar la jumatate pe alte chestii.Ce greu e sa alegi....ma gindeam ca e mai simplu, dar cind ai copii se cam complica ecuatia. Gina
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Acum, in vara, pe mine m-a costat mai putin cazarea la un hotel de 4* langa DL decat un hotel de 2* in Paris. Evident ca cel 4* a fost net superior celui de 2* [:D]. Deci strict din punct de vedere al cazarii e mai ieftin langa DL. In ambele situatii ai plati biletele de intrare in DL. Daca ai doar 3 zile cred ca ar trebui sa mergeti doar in DL. Parisul foarte frumos, dar pentru fete nu e interesant comparativ cu DL-ul [:D]. Noi am stat 4 zile in DL si 5 in Paris iar copiii cred ca ar fi dat oricand zilele de Paris pe zile in plus in DL.

 

Anya

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am stat langa Paris, la niste prieteni. Dar am stat si la hotel, la mare, in St.Malo. In prima noapte am stat la unul de doua stele...o tzeapa absoluta...Ne-am mutat apoi la un Etap. Si n-a fost ieftin nici primul.

Mai ai timp sa te gandesti pana in octombrie, nu va mai fi varf de sezon, ca acum, te mai orientezi atunci. Sa te gandesti ca va fi frig, nu cred ca fetelor le va placea sa se plimbe cu vaporasul pe Sena sau sa urce la Turn. Daca va cazati in DL si va ploua macar sunteti aproape de hotel.

 

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui TataHoria
Am o rugaminte pentru cei care au mai facut rezervari prin internet de pagina disneyland.De pe pagina in limba romana ma redirectioneza catre un modul de rezervare in engleza sau in franceza. Aici dupa ce fac toate optiunile dorite in momentul platii, imi scrie tara: Franta sau Marea Britanie. Nu o pot schimba si chiar scrie acolo ca daca sunt din alta tara sa sun la call center-ul Eurodisney.Voi cum ati trecut de problema asta ca sa va puteti rezerva prin internet? Ma poate ajuta cineva?Multumesc anticipat!
align="right" id="quote2">Am fost la Disney cu bilete cumparate de pe net. La tara am selectat Franta, a fost ok. Dupa efectuarea platii pe mail primesti biletul. Biletul trebuie sa fie tiparit clar, sa se vada numele si prenumele. La intrare arati pasaportul (un act de identitate) si biletul. Distractie placuta!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui ginutaC
Si eu cu niste intrebari...daca mai intra cineva sa raspunda.E prima data cind o sa merg in Franta. De cind ma stiu mi-am dorit sa vad Parisul. Numai ca acum am si 3 fete...si pentru ele imi doresc sa ajung si in Disneyland. Vrem sa mergem in octombrie cind au ele vacanta de vara, dar si bugetul e cam limitat si numarul de zile( 3 nopti acolo ) si as vrea sa imparc si varza si capra cum s-ar zice. Dati-mi si mie niste idei ca pe mine in momentul asta ma doare capul de cit am invirtit si nu mi-a iesit nimic. Din cite am citit...iti trebuie foarte mult timp sa le vezi pe toate, poate l-as mai pacali pe sotul meu pentru inca o noapte, dar ma pune sa caut hoteluri si imi prind urechile.Stiti ceva hoteluri mai ieftine in Paris? Noi sintem 2 adulti si 3 copii( de 6 si 6 si 9 ani).Gasim o camera pentru asa popolatie, sau ne trebuie 2?E mai bine sa stam in Paris si sa mergem o zi la Disneyland? sau o fi mai bine sa stam in Disneyland si de acolo sa mergem o zi in Paris?...NU, ca deja ma apuca iar durerea de cap...mai caut si eu dar ar fi bine venite niste idei.Gina
align="right" id="quote2">Noi am stat aici: http://www.ibishotel.com/fr/hotel-5543-ibis-paris-avenue-d-italie-13eme/index.shtml, foarte aproape de metrou.Intra aici si cauta un hotel in zona pe care o preferi: http://www.ibishotel.com/fr/booking/hotels-paris.shtml#resultsTrebuie sa suni la hotel sa vezi daca au camere mari pentru voi. Am fost trei persoane si la rezervare pe net imi dadea doua camere, asa ca am sunat la hotel si mi-a dat o camera cu pat suplimentar pentru care am platit 10 euro in plus.Ca sa vizitezi cat mai multe obiective turistice + Disney trebuie sa stai in Paris, aproape de metrou. Cand ajugi la Disney nu mai pleci de acolo o zi intreaga. Din Paris la Disney ajungi cu RER-ul (tren).Noi am avut o lista cu obiectivele turistice, si asa am reusit sa vizitam aproape tot ce ne-am propus, am stat noua zile, dar tot mai mai scapat cate ceva.De vizitat ar fi: Turnul Eiffel Champs-ElyseesBasilica Sacre CoeurNotre DameMoulin RougeMuzeul LuvruDomul InvalizilorPodul Alexandru al III-leaPantheonulMuzeul d'OrsayCastelul de la VersaillesLa DefensePlace de la ConcordeOpera din ParisCentrul PompidouJardin du LuxembourgPont NeufLa MadeleineGaleries Lafayette Am boldat obiectivele pe care le consider de neratat, tinand cont ca vei sta doar trei zile, nu cred ca vei avea timp suficient.Am rezervat bilete pe net ca sa evitam cozile la - Disney, plimbarea cu vaporasul pe Sena si Turnul Eiffel.Sper ca ti-au fost de folos informatiile mele, daca pot sa te mai ajut cu ceva....cu mare drag.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Doamne-fereste, in trei zile sa plimbi copiii dupa tine( ginuta are trei fete destul de mici)ca sa vada in octombrie Versailles-ul???? Luvrul, Opera si Galeriile Lafayette????[alcool] @ginutaC, daca mai ai putere sa ne povestesti cum a fost raliul prin Paris, te rog povesteste-ne si noua cand veniti[:D]

@alexa fara suparare, dar gandeste-te putintel...[flo]

 

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

GinutaC, si eu eram ca tine, a fost visul meu sa vad Parisul. Si, daca acuma as fi in locul tau, n-as concepe sa vin la Disneyland fara sa ajung la Paris. Din cele 3 zile, eu as aloca o zi pt Paris. Si cum mi-as organiza ziua: o plimbare cu vaporasul de la Notre Dame la Tour Eiffel. Cu ocazia asta as vedea (pe dinafara) Louvre, Musée d'Orsay, Grand Palais + podurile Alexandre III, Pont Neuf. Nu ai timp sa vizitezi muzeele pe dinauntru, chiar daca ai sta 3 zile numai la Paris. Apoi, as vizita colina Montmartre, cu basilica Sacré Coeur. In apropiere, se gaseste Place Pigalle cu Moulin Rouge si nu prea departe Opéra Garnier.

 

Fiind 5 persoane, nu veti gasi un hotel care sa va dea o singura camera. Hotelurile Etap accepta 3 persoane, pe urma, cum spunea Alexa, poti cere la Ibis sa va adauge un pat. La Novotel, mi se pare, iti acorda 50% reducere pt a doua camera, insa, din cite stiu, hotelurile nu sint centrale. In Germania cum faceti, ca sint aceleasi restrictii la hoteluri?

 

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui diuna
Doamne-fereste, in trei zile sa plimbi copiii dupa tine( ginuta are trei fete destul de mici)ca sa vada in octombrie Versailles-ul???? Luvrul, Opera si Galeriile Lafayette????[alcool] @ginutaC, daca mai ai putere sa ne povestesti cum a fost raliul prin Paris, te rog povesteste-ne si noua cand veniti[:D] @alexa fara suparare, dar gandeste-te putintel...[flo]Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein
align="right" id="quote2">Atunci de ce sa mai mergi la Paris daca nu incerci sa vezi cate ceva din obiectivele turistice? I-am spus ce se poate vizita, ea isi va organiza programul in functie de cei mici, de vremea de afara.....In octombrie sau in august cu 3 copii mici este acelasi lucru, obositor si greu sa ajungi in mai multe locatii. Zau ca mi se pare inutil sa ne abatem de la subiect. [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Marox
GinutaC, si eu eram ca tine, a fost visul meu sa vad Parisul. Si, daca acuma as fi in locul tau, n-as concepe sa vin la Disneyland fara sa ajung la Paris. Din cele 3 zile, eu as aloca o zi pt Paris. Si cum mi-as organiza ziua: o plimbare cu vaporasul de la Notre Dame la Tour Eiffel. Cu ocazia asta as vedea (pe dinafara) Louvre, Musée d'Orsay, Grand Palais + podurile Alexandre III, Pont Neuf. Nu ai timp sa vizitezi muzeele pe dinauntru, chiar daca ai sta 3 zile numai la Paris. Apoi, as vizita colina Montmartre, cu basilica Sacré Coeur. In apropiere, se gaseste Place Pigalle cu Moulin Rouge si nu prea departe Opéra Garnier.Fiind 5 persoane, nu veti gasi un hotel care sa va dea o singura camera. Hotelurile Etap accepta 3 persoane, pe urma, cum spunea Alexa, poti cere la Ibis sa va adauge un pat. La Novotel, mi se pare, iti acorda 50% reducere pt a doua camera, insa, din cite stiu, hotelurile nu sint centrale. In Germania cum faceti, ca sint aceleasi restrictii la hoteluri?Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)
align="right" id="quote2">Plimbarea cu vaporasul in luna octombrie nu mi se pare potrivita. Ne-am plimbat cu vaporasul in luna august, am nimerit o zi cu 23 de grade, ploaie si vant. Ma uit in poze, eram infofoliti si zgribuliti. Poate in octombrie vor fi vaporase acoperite, in caz contrar .....nu ii sfatuiesc.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ginaC cand fac fetele 7 ani, inainte de voiajul vostru sau dupa. exixta varianta un adult cumparat un copil mai mic de 7 ani gratuit.

Mergeti cu masina?

 

O simulare, hotel si intrare la parc si mic dejun, 4 zile in parc si 3 nopti de hotel pt. toti, cu conditia sa ajungeti intr-o duminica : 931€

 

https://book.disneylandparis.com/OrderSummaryState.aspx

 

la un hotel nu departe de parc, cred ca se merge pe jos.rectific, naveta gratuita pt. parc, aveti magazine nu departe, ceea ce e bine, ca sa evitati sa mancati in parc si sa cump. racoritoare de acolo. Reduceti cheltuielile :)

 

editez ca sa-ti spun ca pt. duminica 17 octombrie va costa si mai ieftin. cam cu 100€

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...