Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

disney land Paris -2-


Recommended Posts

  • Răspunsuri 224
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Si noi tocmai ne-am intors. 2 adulti si 2 copii 7 si 5 ani

Am avut o excursie mai lunga, cu masina (asa ca nu pot sa va povestesc despre zboruri).

Am stat 4 zile la Disney - Hotel Vienna International Dream Castle 4* (404 euro)- cu mic dejun inclus. Hotelul avea piscina cu un tobogan de care am profitat o singura zi - prima, in care nu ne-am dus in parc. In topul preferintelor a fost clar Buzz Lightyear in care a trebuit sa ne dam de vre-o 8 ori[:D]. Raportam ca Zorg a fost doborat.[:D][:D]. Le-a mai placut zona piratilor, trenuletul lui Dumbo, casa fantomelor iar celui mare nava stelara din razboiul stelelor. De asemenea au fost foarte incantati de filmul Captan EO cu Micael Jackson. In WD Studios au fost incantati de spectacolul de cascadorie cu masini si motociclete. In liftul groazei au declarat ca nu se vor mai da vre-o data.

Noi am luat 4 zile in DL -2 adulti si 2 copii si am reusit in 3 zile sa ne dam in toate iar in a 4-a sa savuram ce ne-a placut mai mult. Nu am mancat la restaurantele din parc. Ne-am luat in sac sandwish-uri si ne-am luat doar inghetata si floricele. Erau atat de disperati sa se dea in toate incat nici sandwishurile nu vroiau sa le mancam stand ca oamenii asezati undeva ci pe la cozi (nu foarte mari) sau in cele 10 minute in care asteptam sa inceapa parada - n-as fi avut vre-o sansa sa-i bag in vre-un restaurat [:D].

Seara, cel mic era frant si intr-una din zile a adormit in autobuz, la intoarcere si nu s-a mai trezit pana a doua zi dimineata. Ba chiar a cazut din pat si nu s-a trezit sa planga - a continuat sa doarma pe podea[:D][alcool].

Dupa DL noi am continuat cu 5 noti in Paris si 4 pe Valea Loarei.

 

Daca aveti nevoie de informatii - cu placere - intrebati.

 

 

 

Anya

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
Citat:
citat din mesajul lui Natasa
Am aterizat pe Beauvais, am luat o cursa care merge pina in Paris (13 euro) si pe urma metroul pina la Disneyland (se schimba o data linia). Am facut cam 2 ore pe drum.
align="right" id="quote2">Buna!Planuim si noi o excursie la Disney candva..poate martie aprilie...am citit cam tot ce s-a scris...Cred ca vom opta tot pt Beauvais Paris, bus, metrou..etc...As dori sa te intreb cand ai schimbat linia la metrou ai mai cumparat alt bilet...sau e valabil cel initial..am inteles ca se merge cam 5 minute pana la statia Charles de Gaulle Etoile...aici se schimba parca...si se ia RER pana la Marne la Vallée/Disney...Aici la Charles de Gaulle se cumpara alt bilet...si daca da de unde.....si cam cat costa?Aaaa...inca ceva...cam cat stau in statie metrourile...adica ai timp sa te aduni si sa intrii cu bagaje copil, etc...sau e super rapid totul?Am gasit pe site-ul aeroportului Beauvais o descriere super amanuntita cum si ce sa faci sa ajungi la disneyland...toate variantele..din pacate busul direct e doar la 10 15 si 19 iar noi am ajunge doar la 12.45 cu wizzair-ulCe spuneti e ok sa mergem la sfarsitul lunii martie sau e prea rece?Cred ca ar cam trebui sa fac rezervarile pt martie ca sa beneficiez de oferta cu 1 zi gratuita....Merci mult!Simina si Deian (6 ani)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui mitzuka
Citat:
citat din mesajul lui Natasa
Am aterizat pe Beauvais, am luat o cursa care merge pina in Paris (13 euro) si pe urma metroul pina la Disneyland (se schimba o data linia). Am facut cam 2 ore pe drum.
align="right" id="quote2">Buna!Planuim si noi o excursie la Disney candva..poate martie aprilie...am citit cam tot ce s-a scris...Cred ca vom opta tot pt Beauvais Paris, bus, metrou..etc...As dori sa te intreb cand ai schimbat linia la metrou ai mai cumparat alt bilet...sau e valabil cel initial..am inteles ca se merge cam 5 minute pana la statia Charles de Gaulle Etoile...aici se schimba parca...si se ia RER pana la Marne la Vallée/Disney...Aici la Charles de Gaulle se cumpara alt bilet...si daca da de unde.....si cam cat costa?Aaaa...inca ceva...cam cat stau in statie metrourile...adica ai timp sa te aduni si sa intrii cu bagaje copil, etc...sau e super rapid totul?Am gasit pe site-ul aeroportului Beauvais o descriere super amanuntita cum si ce sa faci sa ajungi la disneyland...toate variantele..din pacate busul direct e doar la 10 15 si 19 iar noi am ajunge doar la 12.45 cu wizzair-ulCe spuneti e ok sa mergem la sfarsitul lunii martie sau e prea rece?Cred ca ar cam trebui sa fac rezervarile pt martie ca sa beneficiez de oferta cu 1 zi gratuita....Merci mult!Simina si Deian (6 ani)
align="right" id="quote2">Noi am fost la disneyland la jumatatea lui martie si a fost perfecta vremea, am umblat fara geaca, a fost soare si placut. Oricum, pe linga faptul ca noua nu ne place caldura si ar fi fost mult de stat in soare la cozi daca am fi mers vara, nici partea financiara nu e de neglijat (vara e mai scump).CIt despre metrou, am cumparat o data toate biletele, o sa vezi, sint diverse zone si preturi, nu e nimic complicat. Noi le-am luat de la ghiseu, nu de la automat, ca sa fim siguri ca nu gresim. E ceva mai greu sa tragi de bagaje si sa urci/cobori, dar nu te speria, o sa va descurcati. Noi am aterizat la 9.45 pe Beauvais si la 12.30 eram cazati la disneyland. Daca plecati macar 2 familii puteti inchiria o masina care sa vina sa va ia de la aeroport, iesiti bine si la pret si la confort.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult Natasa![flo][flo][flo]

 

Cam cu cat timp inainte ar fi ok sa fac rezervarea...ca ma gandesc ca la avion nu merge cu asa de mult timp inainte.....

Ma gandeam la Hotel Santa Fe, dup#259; recomadarile voastre...mi se cam pare ciudat ca au doar camere cu 4 locuri dar asta e...vom fi doar noi 3.

 

Inca o data multumesc de ajutor...poate o sa va mai bat la cap cu intrebari!

 

Simina si Deian

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am facut in noiembrie rezervarile pentru martie. La hotelurile Disneyland copiii pina in 7 ani (sau 12, nu mai stiu sigur) stau asa zis gratis. Adica propriu zis voi platiti doua locuri si mai puteti lua inca un copil cu voi daca vreti sa profitati la maxim de oferta. Si noi tot trei sintem, dar ne-am bucurat ca am avut 2 paturi mari, fi-miu s-a lafait ca boierul si nici noi nu am dormit rau. Oricum, nu te astepta la cine stie ce lux, hotelul e curat, camerele suficient de spatioase si dotate cu strictul necesar. Noi am fost multumiti, pentru un dus seara si un somn odihnitor (plus un mic dejun copios) nu ai de ce sa platesti mai mult.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Am o rugaminte pentru cei care au mai facut rezervari prin internet de pagina disneyland.

De pe pagina in limba romana ma redirectioneza catre un modul de rezervare in engleza sau in franceza. Aici dupa ce fac toate optiunile dorite in momentul platii, imi scrie tara: Franta sau Marea Britanie. Nu o pot schimba si chiar scrie acolo ca daca sunt din alta tara sa sun la call center-ul Eurodisney.

Voi cum ati trecut de problema asta ca sa va puteti rezerva prin internet? Ma poate ajuta cineva?

Multumesc anticipat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 weeks later...

Si eu cu niste intrebari...daca mai intra cineva sa raspunda.

E prima data cind o sa merg in Franta. De cind ma stiu mi-am dorit sa vad Parisul. Numai ca acum am si 3 fete...si pentru ele imi doresc sa ajung si in Disneyland. Vrem sa mergem in octombrie cind au ele vacanta de vara, dar si bugetul e cam limitat si numarul de zile( 3 nopti acolo ) si as vrea sa imparc si varza si capra cum s-ar zice. Dati-mi si mie niste idei ca pe mine in momentul asta ma doare capul de cit am invirtit si nu mi-a iesit nimic. Din cite am citit...iti trebuie foarte mult timp sa le vezi pe toate, poate l-as mai pacali pe sotul meu pentru inca o noapte, dar ma pune sa caut hoteluri si imi prind urechile.Stiti ceva hoteluri mai ieftine in Paris? Noi sintem 2 adulti si 3 copii( de 6 si 6 si 9 ani).Gasim o camera pentru asa popolatie, sau ne trebuie 2?

E mai bine sa stam in Paris si sa mergem o zi la Disneyland? sau o fi mai bine sa stam in Disneyland si de acolo sa mergem o zi in Paris?...NU, ca deja ma apuca iar durerea de cap...mai caut si eu dar ar fi bine venite niste idei.

 

Gina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi ne-am intors alaltaieri din prima noastra vizita in Franta...Visez si acum...Revenind cu picioarele pe pamant, parerea mea este ca daca aveti de petrecut doar 3 nopti in Paris ar fi bine sa alegeti sau Disney, sau vizite in capitala. Noi am facut doua vizite la Disney pentru ca in prima n-am apucat sa ne distram din plin( si am doar doi copii...!). Ne-am trezit cu noaptea in cap (pentru cei ce nu sunt cazati in parc acesta se deschide la 10) ca sa ajungem la timp, am stat la ceva coada la intrare, n-am prins locuri aproape de intrarea in parc, am stat la coada la bilete, desi le aveam platite pe net, dar tot trebuiau ridicate de acolo, verificarea bagajelor, studierea hartii si programului...a trecut ceva timp. Dar a meritat! A doua vizita a fost mai relaxata, stiam ce ne asteapta, ne-am miscat mai repede, ne-am impartit( unul stateam la un rand, celalalt stampila fast-pass pentru altele...).Si nici asa n-am terminat chiar pe saturate. Si asta doar pentru parc, n-am vazut studiourile. Am ajuns la concluzia, pe care o mai si citisem aici, dealtfel, ca varianta optima pentru Disney e cazarea in parc, sejur de 3-4 zile[olala]

Deci, daca mergeti o singura zi la Disney veti compromite si bunul mers al celorlale din Paris, din cauza oboselii...Va fi foarte greu pentru voi sa faceti alegerea. Noi am optat, pana la urma, spre satisfacerea necesitatilor copiilor, am ales distractii in primul rand pentru ei, urmand ca in primavara sa mergem in Paris doar eu si sotul,pentru cateva zile, ca sa ne putem bucura in liniste de cultura si frumusetea orasului...

Orice alegeti va doresc distractie placuta!

 

Daca iubesti viata, si viata te va iubi pe tine. – Arthur Rubinstein

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...