Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce faci cand tati nu se implica?


Recommended Posts

vali,eu n-am zis ca nu va iubeste,ziceam doar ca sa mai scoti din "o" -urile de la "foarte mult"! el stie ca tu faci totul si considera ca stand acasa asta e treaba ta! insa daca de cel/cea mica nu se poate ocupa,totusi cea mare e cu totul altceva.....ea are nevoie si de tatal ei ca sa se dezvolte armonios..... apoi o sa inceapa scoala,daca nu o fi inceput deja...cine o ajuta cu lectiile?! mama ta,nu-i asa? si chestia asta, sa fii tata se invata,ca unii au un asa instinct patern mai ceva decat au unele mame instinct matern...... cei care nu prea il au, il mai invata,dar cred tu ca ai cam gresit startul...desi se spune ca niciodata nu e prea tarziu! Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
quote:
Originally posted by violeta69 si cum spune flaviuta,cred ca trebuie sa mai scoti macar cativa de "o" din fraza ca ne iubsete foooarte mult!! nu se vede .... Vio,mamica de viitor "avionar" [avion] *GRUPUL FETELOR FANTASTICE*[grup] [flo] [floare3] __________________________________________ Tot ce se intampla, se intampla intotdeauna cu un motiv!
Nu am vrut sa para o afirmatie dura,rautacioasa.Insa m-a frapat fraza "o sa se apropie de fete cand or sa creasca si or sa vina sa ceara bani". si iar m-a frapat siguranta lui Valipop ca a spus ca "ne iubeste foooarte mult" alaturi de "am senzatia ca sunt o mama singura" Nu-mi vine sa cred ca un parinte care-si iubeste copilul,mai ale ca e vorba de fetite si tati si stim toti cat sunt de lipite fetitele de tati prefera sa-si petreaca PUTINUL timp liber in alta parte si nu cu copiii. ma rog, sunt unii genul "lemn" care nu stiu sa se exteriorizeze,sa se coboare la mintea copilului, dar si aia stau asa..ca lemnul langa copil,nestiind ce sa zica si ce sa faca,DAR STAU. Poate tu exagerezi, pt ca esti putin suparata, probabil lucrurile nu stau chiar asa. dar daca e asa cum spui, mie mi se pare genul de tata de duminica, cu diferenta ca al tau plateste o pensie substantiala,cat sa acopere integral cresterea copilului. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea mea: cred ca trebuie sa-i explici clar ca un copil are si alte nevoi pe langa alea ce pot fi satisfacute cu cardul. fetitele tale au nevoie sa petreaca timp cu tati, sa fie scoase in parc,la o inghetata,sa fie intrebate ce au papat la gradi ,etc. stiu din proprie experienta ca ,indiferent ce ai face tu ca mama, pentru o fetita timpul petrecut alaturi de tati e nepretuit.nu stiu, nu ma intrebati de ce, fi-mea de 3 ani e in plina criza Oedipiana si eu nu prea mai am loc in ecuatie. Eu as spune sa incepi prin a petrece timp de calitate toti 4, inainte sa-i pui vreo activitate tata-fiice in carca. adica atunci cand are liber, sa iesiti impreuna, cu fetele in parc...sa vada si el cu ochii lui tatici cu copiii,familii complete. poate ca nu o face din rautate, ci pentru ca asa s-a obisnuit.iar cand va vedea ce bine se poate simti cu fetitele lui, va prelua rolul de tatic din toate punctele de vedere. [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe mine ma doare cel mai tare faptul ca el nu are nici o initiativa in a petrece timp cu familia. Chiar daca mai iesim impreuna uneori (foarte rar)asta se intampla la insistentele mele si am senzatia ca o face doar de gura mea, nu de placere.Fug ca urla aia mica.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ideea e ca el nu percepe timpul petrecut cu copii ca pe o relaxare dupa stresul maxim de la servici, ci ca pe o corvoada, e mult mai simplu si placut sa iasa cu baietii la un suc cateve ore. Cu siguranta asa a vazut el la parintii lui, asa a fost crescut, iar eu am obosit sa-l tot trag de maneca si sa nu observ nici un progres.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Poveste cunoscuta din pacate. Sotul meu se intelege foarte bine cu Alex si sunt foarte apropiati, insa tot sta insuficient cu ea. Este insa foarte impresionat daca ii cere Alex sa stea cu ea, sau ii reproseaza ca a intarziat sau ca nu este acasa. Si crede-ma ca nu o pun eu sa zica absolut nimic. Mai functioneaza sa gandesc eu un program comun si doar sa il comunic, fara drept de apel. Pregatesti sa zicem un picnic in 4 duminica si asta este, mergeti. Insa incearca sa nu il incarci din prima cu foarte multe sau mai bine zis nu ii lasa toatae grijile copiilor la picnic, ca nu il mai prinzi a doua oara. Rox [gravi] 26+[baietel] si Alexandra Maria [copil] (10.02.2004)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

chiar asteptam un astfel de subiect...cred ca suntem fff multe mamici in situatii similare.eu sincer nu am reusit sa l conving,nici cu vorba buna ,nici cu amenintari...exista solutii? poate doar speranta...intr o buna zi..cine stie... andreea25 mami de ariana-irina (04.08.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Chestia asta are implicatii mult mai adanci pentru ca aceasta nemultumirea mea vis a vis de el ma face sa imi schimb comportamentul fata de el. Normal ca nu pot sa imi pastrez calmul sau sa fiu indiferenta (sau mai rau, sa fiu draguta si zambitoare)cand vad ca eu cu bb iesim afara si iese si tati afara dar nu cu noi. As intelege daca ar face chestia asta juma-juma adica azi stau cu familia maine fac ce vreau eu. Cred ca pana la urma este o chestie de vointa, ca si mie imi vine uneori sa-mi iau campii, dar daca stiu ca fetele au nevoie de mine fac ce trebuie pentru ca lor sa le fie bine. Daca vreau sa-mi pastrez casnicia cred ca trebuie sa las fooooooooarte mult de la mine si sa-l accept pe el asa cum este, desi uneori ma gandesc ca poate mi-ar fi mai bine fara el (mie, dar copiilor?)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by valipop
Chestia asta are implicatii mult mai adanci pentru ca aceasta nemultumirea mea vis a vis de el ma face sa imi schimb comportamentul fata de el. Normal ca nu pot sa imi pastrez calmul sau sa fiu indiferenta (sau mai rau, sa fiu draguta si zambitoare)cand vad ca eu cu bb iesim afara si iese si tati afara dar nu cu noi. As intelege daca ar face chestia asta juma-juma adica azi stau cu familia maine fac ce vreau eu. Cred ca pana la urma este o chestie de vointa, ca si mie imi vine uneori sa-mi iau campii, dar daca stiu ca fetele au nevoie de mine fac ce trebuie pentru ca lor sa le fie bine. Daca vreau sa-mi pastrez casnicia cred ca trebuie sa las fooooooooarte mult de la mine si sa-l accept pe el asa cum este, desi uneori ma gandesc ca poate mi-ar fi mai bine fara el (mie, dar copiilor?)
Din pacate intuiam oarecum si asta.insa cred ca trebuie sa lupti sa schimbi situatia. macar sa il aduci in stadiul in care se preocupa de copii(nu schimbat de pampi si facut baita),macar sa fie afectiv alaturi de fete. Eu vad un dezechilibru major din ceea ce spui tu. pe de o parte spui ca el iese cu baietii cand are chef(si al meu iese la fel, chiar acum boleste dupa cheful de azinoapte),iar tu nu ti minte cand ai mai facut ceva si pentru tine. doua intrebari iti pun. 1)cum isi manifesta dragostea fata de copiii lui? 2)cum se poarta in cuplu? e la fel de absent? [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/"]Alexia 02.05.2004(filmulete)[/url] [url="http://s127.photobucket.com/albums/p127/alexis1980_photo/?action=view¤t=DSC03000.jpg"]mami si Ale[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt de parere ca el a vazut ca te descurci atat de bine cu copii incat crede ca nu mai e nevoie si de ajutorul lui.Si de aceea e mai placut sa iasa la un suc cu prietenii stiind ca atunci cand vine gaseste totul facut de tine.Am si eu o curiozitate: l-ai implicat in cresterea fetei mai mari de la inceput sau numai atunci cand ai avut nevoie de o pauza? nu stiu ma gandesc ca l-ai protejat la inceput tu fiind acasa si el la serviciu ai considerat ca e mai bine sa se odihneasca si sa se relaxeze cand vine acasa.Cunosc un asemenea caz si de aceea te intreb.Pupici[pup][pup][pup][pup][pup] alexia_07
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
  • Adaugă...