Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

ce faci cand tati nu se implica?


Recommended Posts

Valipop, este foarte greu sa primesti sfaturi obiective de la niste persoane de pe forum, care nu te cunosc, nu il cunosc nici pe sotul tau, nu tin la voi si deci, nu pot fi implicate cu adevarat in cazul pe care tu il prezinti. Stii cum e: cu usurinta dai zece bice pe spinarea altuia...:-) Eu cred ca cea mai buna solutie este sa stai de vorba mult, foarte mult cu sotul tau. Asa cum vad eu lucrurile, la el exista o bariera data de educatia primita. Asa a fost educat, i s-a aratat probabil care trebuie sa fie rolul sotiei/mamei si el nu a mai analizat daca aceasta stare de lucruri este sau nu cea mai potrivita, inclusiv in casnicia lui. Este exagerat sa spui ca nu te iubeste. Probabil ca te iubeste, chiar foarte mult, dar asa intelege el sa se poarte cu femeia/copiii pe care ii iubeste. Intr-o lume guvernata de bani si interese, probabil ca el crede ca, dandu-va banii de care aveti nevoie, isi indeplineste cu succes sarcinile de tata si sot. Deci, stai de vorba cu el, spune-i care sunt dorintele si nemultumirile tale, asculta-i parerea si incercati sa ajungeti la un numitor comun. Nu lasa nemultumiri si situatii nerezolvate. Nu trece cu vederea chestii care te supara foarte tare, arata-i mereu ce vrei si ce te face fericita. Barbatii nu reactioneaza la "...", adica la puncte-puncte si aluzii. Spui clar ce ai de spus si astepti raspuns la fel de clar. Nu lasi nimic nerezolvat. Cu cat strangi mai multe nemultumiri, cu atat te indepartezi mai tare de el. Ai dreptate sa fii trista si nemultumita. Dar, sta in puterea ta sa rezolvi lucrurile! [flo] Parerea mea este ca, nepetrecand timpul cu voi, pierde foarte mult si va ajunge la un moment dat langa niste copii pe care nu ii cunoaste. Nu lasa sa se intample asta. E pacat! Eu cred ca el va iubeste, dar daca va iubeste mai ramane sa o si demonstreze. Ajuta-l sa inteleaga cc ca trebuie sa va demonstreze si ca nu banii sunt solutia tuturor problemelor. Succes! [pup] ------------------------- Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! ! ------------------------- Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Valipop, hai sa le facem cunostinta la baieti ca sunt cam la fel[bang]! Din pacate, si al meu sotz e tot asa[bang]! Sta foarte mult timp la serviciu, are e foarte adevarat un post important si il inteleg. Dar, aici e un dar care ma doare rau, atunci cand sunt impreuna ajung sa se certe din nimicuri[bang]! E hiper-protectiv fata de copil, nu-l lasa sa sara ca sa nu cada, sa tipe ca-l dor urechile, sa nu, sa nu...nimicuri[bang]! Si cand il iau la rost sustine ca are dreptate si in final ajungem sa ne certam noi din cauza copilului[xx(] si asta nu-mi place deloc! Intr-o zi l-am lasat sa faca lectiile cu fiis-o si evident in final a ajuns sa-l certe, atunci m-am infuriat si i-am spus ca face excat ce facea taicas-o si d'aia nu-l putea inghiti, ca era foarte cicalitor[xx(]. Ce-am facut in final,ma ocup eu de copil, iar pe ei doi ii las sa se intersecteze cand sunt in toane bune. Nu e o solutie...dar asta e! mami de Calin rasfatzat:)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

denizel eu nu am spus niciodata ca nu ma iubeste, ba din contra cred ca ma iubeste foarte mult. Oricum ai perfecta dreptate in ceea ce priveste obiectivismul celor de pe forum ( e si normal) si in general cu ceea ce afirmi. Stiu ca nu sunt o persoana prea comunicativa si prefer sa sufar in tacere decat da deranjez pe cineva cu nemultumirile mele. Lucrez din greu sa ameliorez chestia asta, nu stiu cat de bine reusesc pentru ca nu te poti controla tot timpul, de cele mai multe ori faci asa cum iti dicteaza instinctul. Demonstratia de iubire ar fi cam asa: iubita lui tati, hai sa te pupe tati, si ea se catara la el in brate, se pupicesc si gata. Dar adevarata demonstratie este ca "eu imi mananc nervii si fac atacuri de panica de iau medicamente de cativa ani, pentru ca voi sa nu duceti lipsa de nimic".Ieri mi-a spus clar: eu nu sunt construit asa cum ai vrea tu si decat sa interactionez negativ cu fetele (sa tip sau sa le cert aiurea) mai bine ma relaxez asa cum cred eu , in fond nu fac nimic rau ca ies la un suc cu prietenii. Mersi mult de sfaturi si de incurajari. Giulia 71 cred ca in final orice relatie se bazeaza pe o serie de compromisuri. Nu mi-a placut niciodata sa-mi cicale cineva copii chiar daca gresesc. Decat asa mai bine se rezuma la "Ce faci tati?, cum a fost azi la scoala/gradi? , Hai ca tati e obosit, lasa-l sa se odihneasca putin". Ma intreb daca dupa ce i-ai spus chestia cu taica-su si-a schimbat atitudinea fata de copil? Sa stii ca si eu il inteleg pe al meu ( cu serviciul), dar uneori ma apuca pandaliile si nu ma mai pot controla : chiar tot ce tine de casa trebuie sa fac eu? poate m-as relaxa si eu la un suc si sa uit de problemele de acasa.Dar se pare ca asta e soarta noastra a femeilor (sau cel putin a majoritatii femeilor). Oricum in urma discutiei de ieri pe care am avut-o cu el se pare ca lucrurile merg spre bine, sper sa tina mai mult de 24h.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

quote:
Originally posted by valipop
De ex. : nu ai timp sa faci curat? - platim o femeie. Nu poti sa te ocupi de fata cea mare (dus adus de la gradi, stat prin parc) paltim o femeie si tot asa.
spune-i si tu: "nu poti sa iti faci datoria de tatic, platim un barbat" [:D] meg _____________________ just a drop of water in an endless sea
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vali, meg ti-a dat un sfat bun, nu ar strica sa sa-i raspunzi in modul acesta. draga vali,citeodata ajung la concluzia ca este mai bine sa fii mai neputincioasa decit autosuficienta. cred ca autosuficienta ta i-a dat lui dreptul de a fi neputiincios. sotul meu zice ca noi femeile avem asa un dar de a imbrobodi barbatul si de -al face sa faca tot ce zice sotia. cred ca tu ai nevoie de alta strategie de al implica, nu-i cere sa te ajute doar implica-l incet incet,cind dai medicamentele roaga-l sa citeasca reteta,sa aduca lingurita ,sa tina bb-eul,la baita la fel, sa aduca ,sa puna, etc,implica-l asa cite un pic pina o sa inceapa sa-i placa.cere-i parerea daca i se pare potrivit cum este imbracat bb-eul pentru temperatura deafara.roaga-l sa-l tina sa-i pui papucii. lucrul asta tu trebuia sa-l faci imediat cum s-au nascut bb-eii,sa lasi de inteles ca tu nu te poti descurca fara ajutorul lui,dar nu este tirziu.iar exact cum el merge cu baietii la suc ,tu la fel te duci cu fetele la cafea sau la manichiura etc,si el este cel care rezolva,fara sa vada ca o faci apropo,ci doar ca asa este normal,echitabil. monica mami de print
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

fetelor, ieri am aflat ca un amic si coleg de servici a murit (suferea de ceva timp de o boala la plamani). Baietii lui - gemeni - sunt in clasa a 2-a si o intrebau pe mami:acum cui o sa-i mai aratam carnetul de note? Mami nu stie ce sa le raspunda, dar unul dintre frati spune : lasa ca o sa ne aduca mami un alt tatic. In mod sigur asta l-a afectat pe al meu sot pentru ca a inceput sa stea mai mult cu fetele (repet, sper sa nu-i treaca repede). Si mie problemele mele acum mi se par un fleac. Adevaratele probleme sunt altele si uneori e prea tarziu sa ne dam seama pt ca ne pierdem in detalii.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Unii barbati trebuie invatati si ei cum sa reactioneze cu copilul. Eu si acum, cand Adi are 6ani jumate, trebuie sa punctez anumite lucruri pentru a obtine o reactie buna din partea amandoura. Un exemplu clar: Avem o casa la tara, unde tinem o masina veche, masina socrului meu de care sotul este legat sufleteste si pe care o tot scoate si o baga in garaj. Ei bine, a trebuit sa-i atrag atentia sotului sa-l ia si pe copil in masina cand o scoate, sa-i arate ce face el pe la motor, ca lui nu iar fi dat prin cap, iar copii nu stiu sa spuna ce ar dori (pana la o anume varsta). Si alt exemplu: Am luat de pe net niste teste date pentru clasa I de matematica (Adi este la pregatitoare) si i-am dat test fara sa-i explic nimic. A facut 11 din 15. L-am laudat ca mie mi s-a parut OK. A venit tati acasa si copilul se duca la el sa se laude, la care tati zice "A pai ai gresit 4 foarte rau". Intervine eu "Dar nu i-am aratat nimic, sunt la prima vedere si pentru copii mai mari cu un an"... s-a declansat clickul in tati si o drege "Ia sa vad si eu mai bine... o acum observ excelent... bravo tati" Este cam greu sa cresti doi deodata, mai ales ca cel mare (tati) este mult mai incapatanat. Tot asa, a trebuit sa-mi invat sotul sa ceara iertare copilului cand l-a acuzat pe nedrept. Pe Adi nu l-am invatat sa se poarte respectuos (caci asta este de la sine inteles) ci ca tati il iubeste foarte mult, dar este el mai repezit. Atunci cand copilul a gresit prima intentie a fost sa ascunda tatalui. Eu l-am invatat ca nu trebuie sa-i ascunda nimic lui tati, caci "greseala recunoscuta este pe jumatate iertata". Pe tati l-am invatat sa nu mai reactioneze asa dur, sa nu mai rada de el (avea tendinta de a face misto). Una peste alta, am ajuns la recordul ca Adi sa spuna ca il iubeste pe tati 90%, iar pe mami 100%. Dar afirmatia asta nu-l deranjeaza pe sotul meu pentru ca iar i-am explicat ca este normal sa fie asa pentru ca eu sunt cu el peste tot. La inceput discutiile au fost destul de dure, mai ales ca se desfasurau dupa ce adormea copilul, seara. (eu nu sunt de acord sa discutam despre copil de fata cu el) Apoi desi la inceput sotul reactiona dur, dupa ce i-am spus ca nu va obtine decat o departare a copilului de el, ca avem un copil minunat, ca nu trebuie sa-l compare cu altii si ca deja are tendinte sa se ascunda de el... a rumegat tati in sinea lui si chiar daca mie mi-a spus ca sustin prostii, ca stie el, etc... am observat o schimbare in bine in atitudinea lui.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sunt mai multe motive pentru care un tata nu se implica in cresterea copilului.Din ceea ce spui tu, ma regasesc in comportament, in primii doi ani ai Ioanei. Din pacate, la mine nu Ioana era problema. Preferam compania prietenilor, pentru ca incepusem sfarsitul casniciei mele. Din fericire, m-am trezit si de atunci eu si Ioana am devenit de nedespartit. Chiar daca divortul s-a produs, in cele din urma. Nu vreau sa te sperii, dar cred ca e ceva mai mult decat o toana de barbat ignorant. [url="http://community.webshots.com/user/tora97"]poze multe cu noi[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/551940014PFgtLL"]Ana a implinit un an[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/554582211ZUiOLU"] 2006[/url][foto][url="http://good-times.webshots.com/album/557637684wPafYA"]2007[/url][foto] "EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Vali, de ce nu pot sa-ti trimit PM? ------------------------- Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil ! ! ! ------------------------- Maamiii, îmi place pielea ta. E ca de câltitzã" :-)) - din jurnalul unei mãmici de bãietzel.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rufus first of all imi pare rau ca nu a mers casnicia ta. Second : la mine nu se pune problema asta il iubesc si ma iubeste si nu putem sa concepem viata unul fara altul.Nu e vorba ca nu este afectiv alaturi de copii ci doar ca nu petrece timp cu ei si nu face treaba in casa - din motive pe care pana la urma le inteleg.Calitatile sotului meu atarna mult mai greu in balanta decat defectele sale. Insa uneori ma apuca si pe mine dracii si mi-i vars pe el (chiar in perioada asta m-au apucat).Nu exista nimeni perfect si nici casnicie perfecta - asta e clar pentru mine.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...