Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Condica Salajencelor [86]


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Lavinia, asa cum zice Bia, copilul arata bine, nu pare subnutrit, problema e in capul masii. [:D]

Alex suge ziua la 2 ore si noaptea la 3. De baut bea cam o data la 2 zile suc din juma de morcov, un mar si o felie doua de portocala. Facut de mine.De o saptamana ii dau seara inainte de culcare cate o lingura de cereale. Orez cu roscove si orez cu porumb. Am 2 cutii si le alternez. Daca adoarme sau i f. foame si il pun la san, nu ii dau. Deci nu e o regula stricta. I-am dat de vreo 5 ori intr-o saptamana. abia de 2 zile ii dau 2 linguri am inceput cu una. Si san dupa. Asa doarme primul somn de 4 ceasuri.

Cat despre concediu si eu tot din 4 feb sunt in CIC. Insa dosarul l-am facut in 20 ian. Alocatia intra pe card, nu inteleg de ce nu o iei. Nu ai ales optiunea sa iti intre pe card?

Revin, merg la pui.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bia, iti scriu aici cum s-a desfasurat finala suedeza: pentru inceput a votat cate un juriu din cateva mari orase suedeze si s-a votat ca la eurovisionul "mare", fiecare a dat cate 1,2,4,6,8,10,12 puncte cate unei melodii. Dupa juriu, ar fi mers melodia asta:

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=-P52-9nI0n4[/tube]

 

Apoi a venit randul publicului sa voteze si votul lor a cantarit mult mai mult decat voturile juriului...adica cred ca in total la fel de mult(vreau sa spun ca cred ca au votat 12 orase si max. de puncte ar fi fost 144). Pentru ca voturile au fost convertite in puncte...melodia cea mai votata a luat 144 de puncte, restul nu-mi mai amintesc. O sa vezi pe blog cine a castigat. Cert e ca era cat pe ce sa mearga melodia de mai jos, care e drept ca si noua ne-a placut, numai ca nu e chiar de Eurovision. Bine si textul e important, e vorba de o femeie care isi implora barbatul sa nu o paraseasca, cu toate ca l-a vazut mergand la alta...titlul inseamna "Te rog, te rog":

 

[tube]http://www.youtube.com/watch?v=BqYd_iCVu_U[/tube]

 

Cam asa a fost...interesant, pana in ultima clipa...[pk].

 

Lavinia, sa ma prezint si eu...scuze ca n-am facut-o. Ma numesc Mihaela, sunt zalauanca si satmareanca deopotriva. Am crescut de la 6 ani pana la 30 in Zalau, cand m-am mutat in SM, cu exceptia celor 5 ani de studentie in Cluj. Ma cunosc cu majoritatea fetelor si imi sunt dragi toate, iar pe Bia o stiu de pe "vremuri" [:D]. Acum un an jumate am venit in Suedia. Am 2 fete, una de 12 ani si alta cum spuneam cu 2 zile mai mare decat Victor al tau. [pup]

 

Si iar Bia la rand [:D]...e mama cea despre care am scris ieri. Desi am ales intre ea si Ovi. Deci bingo pe ambele planuri! [flo]

O sa vin mai tarziu sa va spun si despre familia regala cate ceva...

 

vorbe de copil...id="Georgia">

id="size1">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">

calator de profesieid="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa...am gasit un articol care spune totul tare frumos despre noul cuplu regal. Eu am citit insa in ziarul de barfa suedez, ca regele s-a impotrivit de la bun inceput relatiei. Insa Victoria nu vrea sa renunte la iubitul ei si astefel regele si-a dat pana la urma acordul, declarand ca era deja el impotiva printesei. Si daca si-ar fi impus punctul de vedere si printesa nu s-ar fi casatorit cu el, atunci ar fi fost nefericita si el nu putea "da" Suediei o regina nefericita [:D]. Dar am mai citit un articol in care scria ca regele si-a aratat nemultumirea pentru faptul ca Daniel lucreaza in continuare si l-a amenintat ca daca nu renunta la munca(aici e ciudat, pentru ca mai vine inca un cap incoronat pe care trebuie sa-l sustina contribuabilii) nu va fi nici o nunta. Si ca regele se teme pentru viitorul tronului. De ce? Pentru ca ccc copiii printesei, viitoarea regina, vor fi deja 50% numai de vita regala. Daca si primul ei copil, cel care va ajunge la un moment dat in conducerea casei regale se va casatori cu un om simplu, deja nu va mai conduce tronul un om cu sange albastru, ca va fi doar 25% de vita regala...si uite asa se va duce de rapa tronul Suediei. [alcool]

Eu inca nu am scris nimic, trebuie sa fac si o scurta istorie a prezentului cuplu regal, apoi a printesei mostenitoare si a relatiei ei, a nuntii care se apropie...pentru ca sunt discutii referitoare si la plata nuntii...cat se ofera guvernul sa plateasca pentru ei...asta am sa citesc din revista si mai caut pe net. Dar in mare cam asta e povestea...

 

vorbe de copil...id="Georgia">

id="size1">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">

calator de profesieid="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cami, multe multe felicitari! Ai vazut cum se rezolva toate? [flo] si [pup] ca le meriti! Stii ce urmeaza acum? Un BB! [flo][flo]

Ma bucur mult de tot pentru tine, sincer. Nici nu pot sa-mi imaginez cum iti va fi sa treci numai drumul...tu poti? [:)]

SUPER SUPER! [bis]

 

vorbe de copil...id="Georgia">

id="size1">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">

calator de profesieid="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, multumesc.Acuma citeam ce scriai tu mai sus despre mostenotorii tronului Suediei.Foarte interesant.

 

Ha, sper sa fie usor sa trec numa strada [:D]

 

Da, mai inainte m-au sunat si miine la 12 tre sa fiu acolo sa mai completez niste hirtii si sa vad cu cien o sa ma puna in prima saptamina pentru orientation (un fel de introducere adica).

Au sunat pe la cei pe care i-am trecut eu la referinte, s-au interesat despre mine, m-au verificat la amprente, tot felul de "cercetari" si se pare ca am corespuns.

 

Da, dupa ce ma acomodez acolo, asta urmeaza [:D]

 

 

[pup]

 

Be who you are and say what you feel because those who mind don't matter and those who matter don't mind.

 

- Dr. Seuss

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui silvana_salajan
Lavinia, asa cum zice Bia, copilul arata bine, nu pare subnutrit, problema e in capul masii. [:D]Alex suge ziua la 2 ore si noaptea la 3. De baut bea cam o data la 2 zile suc din juma de morcov, un mar si o felie doua de portocala. Facut de mine.De o saptamana ii dau seara inainte de culcare cate o lingura de cereale. Orez cu roscove si orez cu porumb. Am 2 cutii si le alternez. Daca adoarme sau i f. foame si il pun la san, nu ii dau. Deci nu e o regula stricta. I-am dat de vreo 5 ori intr-o saptamana. abia de 2 zile ii dau 2 linguri am inceput cu una. Si san dupa. Asa doarme primul somn de 4 ceasuri. Cat despre concediu si eu tot din 4 feb sunt in CIC. Insa dosarul l-am facut in 20 ian. Alocatia intra pe card, nu inteleg de ce nu o iei. Nu ai ales optiunea sa iti intre pe card?Revin, merg la pui.
align="right" id="quote2">Oti esti figura! Si zici ca nu e subnutrit copilul [:D]?? Eu zic sa-l mai amani si cu suculetele, mai ales ca vad ca oricum nu te-ai prea aruncat asa... pe MAREA DIVERSIFICARE. Daca ti se pare ca nu-i ajunge lapticul tau solutia cea mai buna e sa-l pui mai des la san, chiar si din jumate-n juma de ora. In aprox. 48 h secretia lactata va creste la nevoile lui , daca sanul e stimulat prin supt.Despre alocatie: asa am cerut sa mi-o introduca pe card, dar am depus cererea pt. ea tot acum , la sfarsitul lui feb, pt. ca astia de aici, cand m-am dus la ei la aprox. 2 sapt. dupa nastere au zis ca nu pot sa-mi depun actele pt. alocatie pana nu imi expira concediul postnatal. Asa ca... astept sa-mi intre ceva banuti... criza asta ne omoara... Mihaela [hia]Ma bucur sa te cunosc! [flo] Doamne, da' cum ai ajuns taman in Suedia??!! Si daca nu sunt prea indiscreta, ce studiezi tu acolo de ai de facut atatea "teme de casa"?? Studentie in Cluj, in ce perioada?? Poate ne-am 'suprapus'. Sa-ti creasca mari fetitele si sanatoase! Cum le cheama? Hai, ca te-am bombardat cu intrebari! Scuze [:I]Mama lui [bebic] Dragosid="limegreen"> (04.10.2008) si a lui [bicla]Victorid="green"> (12.09.2003)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cami, felicitari!!!! Ce fain!!!

Mihaela, ai fata un stil de a povesti..nu ma mai satur citind ceea ce postezi tu, indiferent de subiect.

Voi celelalte pe unde sunteti? Noi am fost acu seara pana in Kaufland, a primit colegu bonurile, si m-am dus sa ma aprovizionez.

Maine ma duc sa imi fac si eu cazierul, iar poimaine dimineata ma duc la analize. Pe Stefan o sa il las sa doarma maine seara la bunici, ca s-a oferit tata sa stea cu el pana vin eu de la analize si abia apoi sa plece la munca.

Puiu e in continuare racit, insa parca si-a mai revenit, cel putin acum dupa-amiaza a avut o energie si un chef de joaca..atat ca a mai stranutat si i-au curs mucii, dar e spre bine. I-am mai dat acu seara niste nurofen, eurespal si aerosoli, asa ca sper sa isi revina cat mai repede.

Acum ma duc sa ii calc o camasa pt maine pt Auras, si apoi vad eu, ori la culcare, ori la tv la "Minti criminale".

Va pup si noapte buna!

 

diana [mamica] de [copil]IANIS STEFANid="blue"> 14 mai 2007

 

Piscotel

Torturi

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cami felicitari!!!! Tre sa dai de baut!

Miha subscriu la ce o zis Cami. Si mie imi place cum povestesti. Ti-am mai zis ca vreau in Suedia? [:D]

Lavinia, stiu ca se mareste productia daca sug des, insa cateodata simt ca nu am lapte si asta ma dispera. Cred ca problemele mele sunt psihice [:D] Uite acum seara de ex i-am facut 3 linguri de cereale, a supt vreo 5 minute dupa, s-a jucat, a ras, a chiuit, apoi l-am pus in patut si o adormit singur!!! Ceea ce nu s-a intamplat pana cum in toata viata lui! Alex nu o adormit NICIODATA decat in brate, fiind foarte marait, si sugand din suzeta. Amu o uitat de ea. Io nu mai stiu ce sa cred. Da-mi un sfat: se satura dar ii trece repede? Nu se satura, atunci de ce se trage de la san si nu mai vrea dupa 10-15 min? Habar nu am.

Eu nu inteleg care e legatura intre alocatie si postnatal. Adica ce legatura sa aiba? Eu am fost la primarie cu o saptamana inainte sa nasc, mi-am luat toate documentele, le-am completat, mi-am facut cele 3 dosare (trusou, alocatie si ceva ajutor de la primarie) mai trebuia doar copie de pe livret si certificat de nastere a lui Alex. Cand l-a inregistrat Vlad pe Alex, a facut acele copii, le-a pus in dosare si le-a predat. Alocatia a intrat cam in 2 luni si a venit retro inclusiv pe luna noiembrie. La fel si banii de trusou si ajutor (150 si 240 parca)

 

Diana, spor la trebi. Sa termini cat mai iute cu ele ca sunt un factor de stres.

 

Adriana? Cum o trecut primele zile la job?

 

Restul?

 

[pup] si [nani][nani]

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...