Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Condica Salajencelor [86]


Recommended Posts

  • Răspunsuri 196
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

'neatza! Tocmai degustai si io cafeaua lasata de fetele matinale, muktzam!

 

Lavinia, ideea noastra de duca era veche, dar ne impiedica meseria sotului(e medic) care voia neaparat sa munceasca in meseria lui. Cum timp de luat de la zero aproape scolile(in SUA sau Canada unde ne-ar fi placut sa ajungem) nu aveam, prima portita care s-a deschis a fost Suedia si am profitat de ea. Pe scurt, sotul meu a invatat suedeza in Ro, timp de 8 luni, prin intermediul unei firme care i-a platit cursurile, a fost aici la interviu la postul gasit tot de acea firma, astia l-au placut si acceptat si asa am ajuns in Suedia. El munceste ce-i place, ceea ce in Ro nu ar fi ajuns sa munceasca decat cu eforturi foarte mari, aici a reusit in cateva luni si e foarte incantat. Plus ca sistemul e cu totul altul iar lui ii place.

Pe fetele mele le cheama Diana si Silvia.

De studiat, studiez momentan suedeza, dar pe langa suedeza invat in semestrul asta religie(nu e religie cum o stim noi, e filozofia religiei, traducerile faptelor biblice in mod filozofic si istoric), stiinte sociale(astea 2 tot in suedeza) si engleza. Si recunosc ca desi am fost tare incarcata la inceput de imi venea sa le las toate balta, acum stiu ca imi prind tare bine, a avansat mult cu limba asa de la o luna la alta. Ah si mai fac 2 zile pe saptamna practica(sau voluntariat) la laboratorul de analize medicale ale spitalului, tot pentru a-mi exersa limba dar si pentru a putea lucra ceva. Mai am inca de studiat, dupa ce termin suedeza, abia in decembrie anul asta(sper!) si atunci voi putea sa ma orientez mai departe sa vad ce materii am de studiat ca sa pot lucra in laborator.

Eu am facut facultatea de chimie intre 1989-1994 si am stat in Hasdeu in cam.3 si apoi in 16 si 17. Tu?

 

Bia, multzam de urare, masina de spalat vase e minunata, imi vine sa o tzuk in fiecare zi [:D]. Da, am muncit toata duminica, cum ziceam mai mult Ovi, dar a reusit sa o monteze si e super. Dupa cea veche saraca, asta e o comoara. Am avut emotii ca nu masina e de vina, ca o fi ceva de la conducta de apa, sau stiu io...si ca nici asta nu va functiona, dar se pare ca ccc chiar masina a fost defecta...deh, avea 12 ani. Asta noua are o droaie de functii, e cu afisaj digital, desteapta ca alege cate minute spala in functie de cat e de plina, are program economic sau program rapid dar care consuma mai mult, program de pahare si de oale murdare, pe langa cel normal, tot felul de senzori de sare si limpezitor...imi spun beculetzele cand sa mai pun sare si limpezitor...noa e revolutie adevarata [:D].

Ah, apoi suedezii sunt un popor de sportivi, toti calaresc, alearga, inoata, se dau cu schiurile sau patinele, fac gimnastica in sala sau in apa, etc. Regele si-a cunoscut regina [:D] la olimpiada din Munchen 1972, unde se dusese sa sustina echipa suedeza. Dar mai stii ce sala o sa-i faca lui Daniel daca asta vrea si vea sa munceasca? sa antreneze capete incoronate [:D].

 

Oti, Cami, Diana, giulia, elvira, adriana multi [pup].

mai viu pe seara...[:-@]. Acu' fug la caietul de engleza, am ceva de scris si am la suedeza de tinut un jurnal zilnic in care trebuie sa incep sa scriu, trebuie si ala sa-l predau la profu'. [pk]

 

vorbe de copil...id="Georgia">

id="size1">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">

calator de profesieid="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui for2nity

Acuma ma pregatesc sa merg pana in K sa iau de-a gurii pt dobitoace, scuzati, mancare pentru caini ca iar au ramas fara, si vreau sa zic ca am o leneeee, cred ca dupa asta ma duc direct acasa si bag un somn asa in ciuda. N-am mai dormit in timpul zilei nici nu mai tin minte de cand. Da' inainte sigur mai bag o cafea sa fie somnul mai dulce.[:D]
Va [pup] pe toate.


io zic asa: e ori asa, ori altfel.
align="right" id="quote2">

sa ai somn linistit.
mai da cainii tai manaca boabele?
ai nostri s-au domnit draga, rar papa din ele,doar cand nu primesc mancare gatita[bang].
si sa ma vezi pemine cum le fac mancare[bang].le fierb spate de gasca cu morcosi si orez[bang].vai de viata mea ce am ajuns.sa fac mancare la caini[bang].
colegu le mai cumpara si ceva oase din carmangerie.ma scot cu ele si le gatesc cam de 2 ori pe sapt[bang].

Bimilit - soacra cu DOUA nurori[bang]!

Ajutati-l pe DAN sa mearga din nou!Putin cate putin se aduna marea...id="size4">id="red">


SONIA, are nevoie de noiid="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui silvana_salajan
Elvira, da unde ai caini? In apartament? Io stiam ca ai un caine si o matza da cu baterii [:D]Dulciuri
align="right" id="quote2">da tu oti da si alea trebuie "hranite"[:D].bag samaca ca hrana lor consta in bateriiiiiiiiiiiiii[:D].ioi ce mi-o iau.da nu-i bai, ca-s calita[pk].Bimilit - soacra cu DOUA nurori[bang]!Ajutati-l pe DAN sa mearga din nou!Putin cate putin se aduna marea...id="size4">id="red">SONIA, are nevoie de noiid="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihaela, m-am decis:vreau si eu masina de spalat vase.da acuma[:D].singura problema e ca nu am spatiu [bang].da las ca imi fac rost[:D].ma inteleg io cu vecina sa ma lase sa sparg putin din peretele comun si sa o instalez intre bucatariile noastre.si uite asa om avea amndoua[:D].vise muica,vise.

sport la scris.[pup]

 

Bimilit - soacra cu DOUA nurori[bang]!

 

Ajutati-l pe DAN sa mearga din nou!Putin cate putin se aduna marea...id="size4">id="red">

 

 

SONIA, are nevoie de noiid="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui silvana_salajan
Mai incerc. Poate, poate.Dulciuri
align="right" id="quote2">oti, stai sa te "intap"nitel[:D].sa te atac dureros.stii ce beau eu acum[pofta]?cafea cu CARAMELLLLLLLLLLLL[pofta].e dementiala cafeaua[pofta].Bimilit - soacra cu DOUA nurori[bang]!Ajutati-l pe DAN sa mearga din nou!Putin cate putin se aduna marea...id="size4">id="red">SONIA, are nevoie de noiid="red">
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Bimilit
Citat:
citat din mesajul lui silvana_salajan
Mai incerc. Poate, poate.Dulciuri
align="right" id="quote2">oti, stai sa te "intap"nitel[:D].sa te atac dureros.stii ce beau eu acum[pofta]?cafea cu CARAMELLLLLLLLLLLL[pofta].e dementiala cafeaua[pofta].Bimilit - soacra cu DOUA nurori[bang]!Ajutati-l pe DAN sa mearga din nou!Putin cate putin se aduna marea...id="size4">id="red">SONIA, are nevoie de noiid="red">
align="right" id="quote2">Fataaaaaaaaaa, viu la tine.Dulciuri
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oti, povestea mea cu cainii e relativ noua dar parca veche de cand lumea. La 20 de ani am primit un caine, in conditiile in care imi era frica de caini sa mor nu alta, asta dupa ce am fost muscata de doua ori. Si totusi m-am indragostit de el, desi n-am avut parte prea mult timp de el, a murit de parvoviroza dupa doua saptamani. Am plans dupa el de numa' si am zis ca nu mai vreau caine toata viata mea. La foarte scurt timp o cunostinta m-a rugat sa adopt un caine ca nu are ce face cu el, era o corcitura de saint bernard, oricum, la maturitate ziceai ca e rasa pura. L-am acceptat, dupa cateva zile s-a imbolnavit de aceeasi parvoviroza. Ei, cu asta am umblat la doctor de trei ori pe zi, il hidratau, perfuzii, etc. de fiecare data cand mergeam cu el ma intrebau: mai traieste? Si a trait, mare mirare printre doctori. Si zau asa, parca a tinut minte si cainele, a fost o legatura intre noi ceva extraordinar. Nu putea nimeni sa ridice vocea la mine fara sa-l tintuie automat de perete. Si se facuse frate cand se ridica in doua labe era cat mine. Pana la vreo 6 luni l-am tinut acasa ca mi-era tare drag, dar cand a inceput sa faca salturi peste masa am zis gata, si l-am dus la atelier, la curte. Nu mai zic cate aventuri am avut cu el, era spaima zonei, foarte protector, si desi convietuia in curte cu inca 3 lupi si-a pastrat suveranitatea pana in ultimul moment. Asta a fost inceputul, pe urma am achizitionat un labrador , il tineam in casa pana s-a descoperit ca mama are un chist hidatic, atunci l-am dus si pe el la atelier, a murit pana la urma de batranete, acum 2 ani. Intre timp am mai achizitionat un lup beton pe care inca il mai am, un ciobanesc mioritic , la fel il am, desi e terminat saracul, pe asta de mic l-am luat cu sechele, ca era maltratat sistematic de stapan, de pe undeva din Vatra Dornei, am mai avut unul de la o canisa cu toate certificatele, mosii si stramosii, dar a murit saracul, era prea "pintos" In concluzie, ce-am vrut sa spun cu toata istoria asta, e ca a fost o perioada cand cainii imi erau mai apropiati decat oamenii, si am suferit la moartea fiecaruia, oh, era sa uit un canish luat de prin baia mare, pe asta l-a calcat tata cu masina. In fine, a sarit el sub roti ca a recunoscut masina si se bucura ca vine tata. < in fine, cum ziceam am suferit la pierderea fiecaruia, astfel incat acum nu mai vreau sa stiu de ei, in sensul ca nu mai merg sa ma joc cu ei, nu-i mai vad, nu vreau sa-i mai vad, insa, mancare trebuie sa le trimit, nu? [:D]

Cam asta e povestea mea cu cainii, acuma ma tirez acasa si ma culc. [:D]

 


io zic asa: e ori asa, ori altfel.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...