Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

CUM SE FACE UN SPANAC GUSTOS?


Recommended Posts

Sosul de spanac: spanacul spalat il oparec in putina apa cu sare;il scot si il toc pun la calit in ulei sau unt o ceapa si apoi pun spanacul tocat si zeama in care a fiert.Dupa cateva clocote pun smantana amestecata cu putina faina.Se sareaza dupa gust,daca folosesti poti pune si vegeta.La urma pun usturoi tocat marunt.Sosul il servesc cu oua ochiuri,carnati prajit,firptura de porc sau de pui etc. In acelas mmod prepar si sosul de urzici. Urzicile le mai prepar : Pun inrt-o cratita ceapa cruda tocata marunt,spal o cana de orez si o pun peste cepa iar deasupra pun urzici crunde bine spalate si alese.Codimentez cu sare,vegeta,pun cca o cana de apa le pun la fiert la foc mic. Pofta buna[asia]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 24
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Chiar vroiam sa incerc sa pregatesc spanac altfel dacat il fac de obicei si ma bucur draga Bratu Monica ca ai deschis acest subiect. Mi-am notat patru retete din care voi alege una pentru ziua de maine, deja salivez [pofta]! Pupici la toate cele care ne-ati impartasit modul cum gatiti voi spanacul! http://www.flickr.com/photos/11673246@N08/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adaug si eu un truc pt ca mie nu imi place faina in mincare, mai precis in sosuri. eu fac spanacul cu sos de rosii, foarte asemanator cu ce ati scris voi mai sus, uneori cu carne de pui, alteori fara carne. la sfirsit pun in spanac cuscus (nepregatit). cam un sfert de cana la 1kg de spanac. cuscusul suge tot sosul din spanac si il leaga, precum faina. avantajul e ca mincarea de spanac facuta asa nu trebuie mincata cu piine. fetele mele il devoreaza.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui b.nica A incercat cineva sa foloseasca stevie (sau mangold care seamana cu spanacul) in loc de spanac in retetele de mai sus?
aoleu, ce mi-ai facut, mi-e imi place atat de mult stevia si, evident, aici nu exista asa ceva. e excelenta si sigur se preteaza la retetele de mai sus. [url="http://apha.shutterfly.com/4873"]philip[/url] [url="http://bebelus.shutterfly.com"]29weeksbabyboy[/url] [url="http://apha.shutterfly.com/4886"]mommyandreea[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mmmm, ce pofta mi-ati facut cu retetele astea, cred ca le voi incerca pe toate pe rand. Eu o fac doar pe aia clasica cu usturoi faina si lapte dar desi mie-mi place foarte mult nu se inghesuie nici copiii, nici sotul. Dar ma bucur ca am din ce alege acum. Pe aici multa lume o mananca cruda in salate, cu mandarine sau capsuni, migdale si un fel de dressing din smantana.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu fac stevie saptamanal primavara(am curtea plina la tara).O gatesc fie precum spanacul fie trantesc un bors de post(de am si loboda rosie yami-yami)combinata cu ceapa verde.Nu ma descurc cu urzicile,dupa ce ca-s piscacioase,am tot timpul impresia ca am nisip intre dinti(piticul de rigoare)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...