Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nazdravani de august-septembrie 2003 (mart.2008)


Recommended Posts

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

revenim, intai cu un link... http://www.babyexpo.ro/b/index.php?op=ferma_animalelor , si o completare... ne-am uitat la un documentar cu struti si pui de struti... ne ducem la tara... si vine andrei repede sa ma informeze ca vecina de peste drum are struti, ca a vazut el puii... mici si gri...[alcool] ieri a venit extrem de fericit acasa, ca le-a spus copiilor ca el e indragostit de raluca.[olala] daca nu stiti ce-i aia, aflati ca indragostit inseamna ca vrei sa te casatoresti cu fata respectiva pentru ca o iubesti. copiii au ras, dar "mie nu-mi pasa ce zic ei". am intrebat ce-a zis raluca... ei... raluca nu era la gradi [:D]. de-aia era al asa curajos...[:I] din pacate, raluca pleaca la scoala... si o sa ramana sa suspine. apropo, noi se pare ca o sa avem serbarea de sfarsit de an la balonul copiilor. daca se face asa, va invitam acolo la spectacol.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi anul asta nu avem serbare de sfarsit de an ci excursie de o zi. Sincer imi convine de 1000 de ori ca de obicei e asa de cald si asa sunt de buimaciti copiii cu atatia spectatori ca... Copilul meu despre care am afirmat mereu ca stie sa evite conflictele si cucuiele a venit saptamana asta, de luni chiar, plin de cuuie. Adica luni s-a alergat prin clasa si l-a impins un coleg si si-a spart buza, ieri a venit cu jumatate de fata vanata ca nu stiu care l-a impins si a cazut din picioare... aseara am fost in parc si si-a tras un cucui fix in varful capului cand se dadea pe tobogan... plus vreo doua anatai pe picioare tot de pe acolo si inca cateva la cazaturile de pe bicicleta - ma rog e noua si fara roti ajutatoare si ma ia si trantaie... sa treaca mai repede saptmana asta cu cucuie ca poate or fi toate pe anul asta! "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acu' vreo 2 zile, Diana din greseala i-a dat cu piciorul in gura Emmei si a inceput sa i se miste unul din dintisorii de sus...va dati seama ce lovitura de avea buza umflata. De data asta nu mai insist cu scosul dintelui. O las in pace. Al doilea dintisor de jos creste strimb tare din pacate. Ma gindesc ca ea s-o mai fi lovit cind era mica si din cauza traumei fizice creste strimb. Sper sa nu fie cazul si dintilor de sus. Oricum noi ne pregatim sufleteste ca peste 3-4 ani sa ii punem aparat dentar de indreptat dintii ca sint tare stresata. Aici se tine tare mult cont de cum ai dintii si adevarul e ca nici mie nu mi-ar place ca fetele sa aiba dinti strimbi.

 

Ieri am avut intilnire cu profesoarele de clasa I si ni s-a spus cam ce se asteapta de la ei. Cu o sapt inainte de a incepe scoala in august ne vor chema sa vada copiii clasa si profesorul. Asa a fost si anul trecut. Sistemul de notare e 1,2,3,4 (1.5, 2.5, ec)...ei vor ca elevii sa fie la nievlul 3...daca unii sint de 4, e ok, dar parintii sa nu se streseze daca ccc copiii vin cu nota 3. Aici chiar nu imi fac probbleme ca stiu ca Emma va face bine.

 

Deja la scoala li se dau adunari cu 0,1,2 (mad-minute test ... intr-un minut trebuie sa faca 30 de adunari). Doar 3 copii din clasa, dintre care si Emma, au reusit sa treaca la nivelul urmator. Sa o vedeti ce mindra e...pentru ea asta e piece of cake. Ea face adunari mai complicate f. usor http://family.webshots.com/video/3073600500098079200lzsxQZ . Acu' a trecut la "cu minus" si apoi va trece la adunari cu cite 2 cifre.

 

Astazi e carnaval la scoala...nu costumat, ci un fel de bilci organizat de scoala in campus. Fetele de abia asteapta. Pe 20 mai clasa Emmei are Open House si parintii si elevii sint invitati la scoala sa li se arate parintilor ce au facut copiii (in general proiecte) in cursul anului. Semestrul asta nu se mai face conferinta parinte-profesor ci elevii doar o sa o sa primeasca numai "carnetul de note", daca pot spune asa.

 

 

Pe 21 Emma are fieldtrip la County Fair, unde o sa vada o gramada de animalute. Emma e in clumea fericirii mai ales ca mergem impreuna cu masina altei mamici si inca 4 copii. Diana o sa aiba si ea "water day" cind o sa balaceasca si joace cu apa la scoala.

 

Ieri am ramas f. miscata de faptul ca am primit invitatie la un mic dejun dat de profesori pentru parintii care voluntariaza. De fapt m-am simtit tare "prost" pentru ca nu sint obisnuita deloc sa mi se arate in felul asta aprecierea pentru ce am facut, chit ca ajutorul asta mai mult a fost pentru mine. Mi s-a dat posibilitatea sa invat f. multe lucruri despre sistemul de invatamint american.

 

M-am distrat ieri tare ca le-am cumparat la fete niste rochitele si cind a venit ta-su de la servici au inceput sa mearga pe podium si sa dea din fund si sa se invirta si sa faca plecaciuni in fata "publicului". La magazin gasisera niste palarii si Emma se prefacea ca e pozar:) si fotografia outfit-urile.

 

Emma continua sa fie la fel de silitoare. Aseara la ora 11.30 minca pentru ca i se facuse foame...deh, s-a gindit ea ca ar fi bine sa stea pina la ora aia sa isi faca temele pentru ca azi merge la citire si mate. Apoi a mai trebuit sa mai citeasca 2 carticele inainte de a face nani. Ca tot vorbeam de lup, s-a trezit in secunda asta si a venit la mine cu restul de tema ca sa si-o termine[:D]. A dormit 10 ore, cred eu ca destul de indeajuns.

 

Carmen, azi e vineri...sper sa se imputineze nr. cucuielor:)).

 

Cristina, ma face sa rid Andreiu tau cu indragosteala lui...ce curajos el asa sa isi declare dragostea in public[:D]... un adevarat jenteleman:)).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

http://www.dropshots.com/hornoiuc#date/2009-05-17/01:51:45

 

am bantuit la noaptea muzeelor... am vazut doar doua, militar si muzeul hartilor din nefericire.. la al treilea era iar coada... si am dat o tura prin parcul carol si pe la 2 eram acasa. in schimb copiii chiar aveau chef de mai mult, asa ca o sa vedem, probabil, foisorul de foc, muzeul cfr... is mai mici... si au rabdare.

se mai inscrie cineva?

 

iuliana, din pacate a venit cu partea a doua a povestii... ca raluca i-a zis ca nu-l iubeste. cand intreb mai mult schimba vorba...

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

azi am intrat sa-l laud pe andrei... care a lasat pe toata lumea cu gura cascata. a luat locul 3 pe gradinita la concursul "pitic destept, pitic istet", cu 97/100p. ne-a povestit doamna ca la desen a mai stat cu el, dar restul, pe fise, a lucrat singur singurel. asa ca ne-am hotarat sa-i facem si noi o surpriza, si sa-l lasam maine la ziua unui coleg... desi ii spusesem ca nu se duce. s-o laud si pe fi-mea... grijulie fata mamii, de mi-a sarit inima din piept. lasasem niste bani pe masa... cateva milioane... copilu imi zice de dimineata, ca a luat bani sa plateasca gradinita... dar nu mi-am dat seama. vin acasa... si ma uit... banii nicaieri... alearga inapoi la gradi, banii erau in vestuta ei, in dulap. nici nu stiu ce sa-i zic dupa-amiaza... si revenind la andrei, serbarea e pe 9 iunie, 90% la balonul copiilor. cam nasoala serbarea, am inteles ca astia mici, care nu pleaca la scoala, is mai de decor, spectacolul il vor domina ceilalti...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

cris Felicitari pentru asemenea realizare. Este mare lucru!! [flo]

Cat despre Iris...pai poate ca ar fi bine sa aveti o discutie ca intre "oamenii mari" si sa-i explici ca orice i-ar trece ei prin cap ca trebuie facut cu banii sa-ti spuna tie iar tu si tati veti decide (eventual impreuna cu ei) care sunt prioritatile. Daca o certi nu rezolvi nimic.

Mult succes [flo]

 

Liliana, [comoara] Andra-Maria & [gravi] 17+

 

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!id="Comic Sans MS">id="navy">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In week-end am fost la Sovata si ne-am oprit la Praid - am stat cateva ore ca sa se joace asta mic prin salina dar parca si noua ne-a prins bine... Si bineinteles ca a mai luat 3 trantaie prin Sovata, numai pe loc drept, ca pe unde era accidentat avea grija pe unde calca! Ma doare capul nu alta... Tata-sau mai tare s-a speriat cand l-a vazut cazand... Ma rog, frumoasa tara avem... pacat ca e locuita! sincer... Sovata e rupta toata, da' toata, de nu mai calc pe acolo anul asta... are doua strazi si pe amandoua o data pun canalizare,a dica la hotel Alunis nu poti ajunge! si la hotel Sovata e aventuros insa la Alunis... nu merge... bine pe mine ma interesa Praidul nu Sovata... In fine, n-am gasit loc la Danubius Sovata dar am gasit la vila Parc, v-o recomand, are si piscina si sauna, bine, am luat un apartament la acelasi pret ca si la H. Sovata, si fara mic dejun, dar ce conteaza, a fost curat si ne-am simtit bine. Si am avut piscina doar pt noi! Drumul a fost splendit daca faci abstractie de gropi! Dom'le cum treci de Piatra Neamt tot drumul e numai gauri! Parca... nici nu imi mai vine sa spun nimic... de nervi! Serpentien si gauri! Si daca sunt portiuni negaurite corespunzator, atunci sunt doar carpite... ca la prima ploaie sa sara plombele! In fine! frumos drum, Alex a facut prima excursie cu rucsacelul in spate, cand i-am spus vineri ca plecam in excursie a fost asa scump cand s-a apucat sa isi faca rucsacul! Normal, dinozauri, hartie de desenat si pix, o carte despre natura cu Winnie Pooh si "nu imi iau masinute ca imi iei tu de la OMV!" - auzi la el! Si i-a luat tata-sau! Mama e la Hercualne si copilul are program de parc dupa masa cu cealalta bunica asa ca mai scap dupaamiaza de iesit in parc... dupa 4-5 ore de stat in parc si martea si vinerea mai are si tenis, ai zice ca va pica frant acasa... aiurea! vrea citit - ca singurel nu are farmec! - si inca un pic de jucat etc! adormim noi langa el iar el nu are somn! adica unde pana acum, normal la ora 21 adormea, ei bine, se face uneori si 22 si nu doarme si asta fara sa doarma la pranz! nu stiu cum rezolvati voi cu somnul... la noi mereu e o problema. "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cristina, felicitari pentru baietu' destept!!! Bravo lui! Imi pare rau de dezamagirea in dragoste, dar o sa ii treaca. Poate data viitoare isi va alege una mai de seama lui si nu o caprita ca aia:)). Si se pare ca ai multi bani :)) daca ii lasi la indemina cupiilor.

 

M-a pus dracu' aseara sa incep o carte si nu am lasat-o din mina pina nu am terminat-o azi dimineata la ora 9. Sint cheauna de cap si sper sa pot face fatza si mai tirziu cind fetele sint invitate la un baietel in vizita si la 17.30 e Open House la Emma la scoala. Mi-am facut un capuccino cu coca cola si parca vad ca acusi imi sare parul in cap de la atita cofeina.

 

Ne pregatim si noi acusi de ziua Dianei. Nici nu imi vine sa cred ca face 4 anisori. Vrea sa invite numai fetite (nu ca ar avea si prieteni baietei). Nu invitam mai mult decit 5-6 fetite. E f. incintata...nu are copilul asta pretentii la nimic. Se multumeste cu mai nimica toata daca atit i-as da. Toate profesoarele ei mi-o lauda ca e f. desteapta...incetul cu incetul o sa inceapa si ea sa citeasca. Scrie literele si cifrele f. bine. Ma rog la D-zeu ca in 2010 cind va intra in anul pregatitor sa aiba aceeasi profesoara pe care o are Emma acum...o minune de femeie.

 

Carmen, si eu intentionez sa le duc pe fete la munte undeva la Cheile Bicazului, Lacul Rosu etc. Lor le place tare mult sa mearga in excursii. De abia asteapta sa mearga cu tramvaiul si autobuzul[bang]...ca aici nu pupa asa ceva.

 

Emma a mai venit ieri cu un certificate of proficiency in reading. A trecut-o la urmatorul nivel si era tare mindra.

 

Simbata si duminica am avut musafiri. Baietii au fost la pescuit si, dupa ce au venit acasa, prietenul (care are baieti si nu fete) s-a dezbracat la bustul gol. Diana a inceput sa ii sopteasca la ureche Emmei, sa se hlizeasa si sa arate cu degetul spre goliciunea omului care s-a dus ca impuscat si s-a imbracat[:D]. Apoi nu a fost chip sa o fac sa inteleaga ca prietena noastra e si ea "fetita" si ca se poate schimba de hainute in fata ei:).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iuliana, o sa cam fii dezamagita de lacu rosu, chei, mai ales daca ai o imagine de acum 20 de ani, cum aveam eu... noi am urcat pe munte, pe suhardul mic, si obligatoriu vara asta trebuie sa mai gasim un munte de escaladat, ca au prins copiii gustul.

 

daca ar fi dupa mine, m-as duce la sf. ana, cu cortul, in rezervatie. era atat de curat, ca n-as mai fi plecat de-acolo. ii invidiam pe cei cu cortul in camping...

 

aseara am fost la party... mei, ma bufnea rasul cand incepea andrei, "mami, iubirea mea, ce mult ma bucur ca m-ai lasat!" vine ma ia de gat si ma pupa... si incepe cu complimentele... normal ca aflu la sfarsit ce vrea[:D]. dar ieri erau in extaz.

am facut un pact cu el, am zis ca facem ziua lui in noiembrie, de sf. andrei. ca in vara nu vom gasi copii, toti sunt la mare... si a acceptat. asa ca am scapat de-o grija...

 

carmen, si noi ne-am gandit vara trecuta la sovata, si anul asta nu stiu unde o sa mergem... io vreau musai ceva cu apa la munte [:D].

 

mei, va las... sa ma duc sa pescuiesc fata, ca la 7.30 am examen. primul din sesiunea asta, la care am si sanse la nota buna. la celelalte vai si-amar...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...