Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nazdravani de august-septembrie 2003 (mart.2008)


Recommended Posts

ooo yeeaa, asa imi place, se anima lucrurile! lili, desi serbarile, asa comuniste cum se fac la noi, sunt condamnate, totusi au si ele ceva bun. e mare lucru sa disciplinezi o ceata de copii, sa realizezi pana la urma un spectacol in toata regula. si nu ma deranjeaza cand un copil nu stie poezia... sau greseste... dar nu inteleg de ce nu pot dom'le sa-l aplaude si sa-l incurajeze, si trebuie sa se rada?! copiii au muncit mult, si e pacat sa nu le respectam munca, atat cat au putut ei s-o faca. si poate ni se pare chin, ca un copil rusinos sa iasa in fata sa spuna o poezie. dar si cand reuseste, este o victoie pt el... isi invinge temerile... nu stiu daca e asa bine, dar se vor lovi de multe provocari... iar a fi stapan pe tine in public e o chestie care odata dobandita foloseste foarte bine mai tarziu. in fond... invata sa-si gestioneze emotiile. la iris nu stiu daca v-am zis, e o fetita care nu vine decat la serbari si pe ici colo in timpul anului. ei bine, iar a facut-o lata. tot nu asculta de educatoare si a reusit iar sa strice serbarea. iar maica-sa nu i-a zis absolut nimic. ce conta ca dansa, consider eu, mult prea obscen, pentru un copil de 3 ani. dar sa mai si comenteze, cand erau copiii la microfon, "uite mami alta proasta care spune poezia!" m-au apucat dracii. am aflat dupa serbare ca abia a implinit 3 ani, si nu are varsta de gradinita. asa ca la toamna sper sa o dea iar la grupa mica, sa scapam de ea. si sincer, un copil de 3 ani nu scoate singur concluzii de genul asta, le aude in casa. si apropo de copiii plangaciosi... iubitul lu fi-mea, il stiti voi, iar a bocit... eram la wc cu amandoi, si-l pusesem si pe luca sa faca pipi... "bine ma luca, de ce ai plans?" <of, asa mi-a venit mie!> si uite asa ne-am luat in brate, am revenit din pauza si n-a mai plans, ca stateam si ne zambeam, cica sunt prietena lui [:-)))]. am primit si cd-ul de la serbarea lui andrei... azi l-am vazut doar de 3 ori. adica iris... care face singura serbare in casa. se invarte, danseaza, iese in fata si spune poezii inventate de ea. iar la dans (am gasit melodia) a invatat deja maimuta mica cativa pasi. acum sa revin, ce-mi place de andra in ie! mi-a facut o pofta nebuna de costumatia asta. si la vals... si cum adica creste deja dintisorul? nu i se pare ei? sasha, v-ati revenit? noi suntem in capitala pana pe 28 iunie... poate iesim pe undeva. danat, ce dragut!! mai ales ca a avut rabdare! iuliana, 17 luna asta, sau cea viitoare? mihaela, sunt sigura ca te descurci! iar aveti treaba prin ro? ps. am pus poze si de la iris.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Dana, trimite si mie un nr. de tel sa te sun. Sora-mea merge la scoala dimineata asa ca o sa vedem cind ne intilnim ca as vrea sa il vad si pe frumosul tau. El merge full time la gradinita?

 

Cristina, 17 luna asta, adica in 4 zile. Imi vine sa ma iau de par. O sa facem escala la NY si apoi avem avion direct pina la Bucuresti. Si de acolo inca 6 ore pina la mama. Nici nu vreau sa ma gindesc la drum...sper ca maimutele sa se comporte bine, ca anii trecuti m-au albit.

 

Bravo pentru serbari...f. frumoase.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Serbarile...comuniste...necomuniste...sunt serbari si copiilor cred ca le place sa prezinte cateceva in fata adultilor, ca este o poezie, ca e un cantec, un dans sau cine stie ce proiect care lor li se pare ambitios. Mie-mi place sa asist la astfel de actiuni si chiar daca nu voi fi privita cu ochi prea blanzi, voi participa ori de cate ori va fi nevoie si va vrea copilul. Miercuri chiar am stat juma de ora gura casca la serbarea de la grupa mijlocie de la gadi de la noi, admir cu drag poze ale nazdrvanilor, ma minunez , inchid ochii uneori si ma visez...acolo! Asa a fost si copilaria mea asa ca...mie mi-e drag. Cu apluzele...cred ca fiecare e pentru al lui. Eu aplaud ca disperata!! Si mai si soptesc "Bravo!!" Si mai si felicit parintii! Poate-s deplasata...nu stiu...dar nu pot sa nu ma exteriorizez. De ieri, la inventar, iesim cu un dintoc in minus [:D] Cand am ajuns acasa am sesizat ca intr-adevar dintele nou era iesit cam 15% iar cel de bebe se clatina vertiginos. Am zis ca-s viteaza si ca rezolv problema cu o ata dar n-am avut suficient sange rece. In cele din urma...am ajuns la stomatolog si am rezolvat problema. Am pus dintocul sub perna si ne-a vizitat si Zana Maseluta [;)] Liliana, [comoara] Andra-Maria & [gravi] 21+ Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliac frumoase pozele! Mi se pare maricica Andra, sau nu am mai vazut-o eu demult...si felicitari pt dintosi. Noua nu da semne niciunul ca ni s-ar schimba. Mai puturos, ca baietii in general [:D] Si merci de urarile pt job... cu limba [:D] stau binisor, insa am nevoie sa exersez zilnic si nu am mereu ocazia decat cateva cuvinte pe zi, asa ca sunt dezavantajata de chestia asta. Tot de la toamna mi-am propus sa reiau, poate, ceva curs de conversatie, ca sa imi imbogatesc vocabularul. Ca nu e totuna ca citesc ziare, ascult stiri, ca totusi imi trebuie si fluenta la vorbit. E greu, ce sa mai zic...si cu cat o invat, parca mai dificila imi pare limba asta [bang] Cu toate ca, am vazut ca si austriecii fac greseli, mama mia, fapt confirmat de profa de germana a lui barbati-miu, adica pe-aici nu prea s-a auzit de folosirea genitivului, ci mai mult cu dativul. Ma rog, mie una mi-a placut gramatica la nebunie in scoala si chiar imi place si germana, numai ca are chestii absolut ilogice (pt gandirea mea din lb romana). Iuliana ti-am dat pm cu nr de mobil. E bine cand veniti, ca ne vom intoarce si noi din concediu pina atunci si ne vedem. Cristina ce dragut ce povestesti despre "iubitul" lui Iris [:)] Interesant cum simt copilasii astia mici. Aici nu prea se poarta serbarile, foarte putin, simbolic, am avut o serbare de ziua mamei (10 mai) si ne-au cantat 2 cantecele si o poezie, grupa intreaga, si apoi ne-au facut cadou un ghivecel cu o floricica lucrata de ei, in forma de inima. Apoi, obisnuitele prajituri, cafele, sucuri. Pe mine nu ma deranjeaza, uneori chiar ma gandesc ca e stresant pt un pui mic sa il obligi sa spuna pliiin de emotii o poezie sau cantec in fata atitor ochi care il privesc fix. E mai simplu parca in grup [:D] Si, chiar si-asa, Raducu a avut emotii foarte puternice la inceput, ca ii tremura barbitza de emotie cantand primul cantecel, dar l-am mai incurajat eu din priviri si s-a linistit [:)]. Este foarte sensibil, ceea ce nu e neaparat bine pt lumea in care traim [bang] Dar...s-o prinde el cum sta treaba si se da pe brazda [:D] Si noi mai avem poze noi, daca doriti sa revedeti personajele [8D] aici: http://s299.photobucket.com/albums/mm296/danateu/Iunie%202009/?action=view¤t=IMG_2425.jpg Pupici si numai bine tuturor![pup] Dana [hia] mama lu'[cavaler][url="http://s299.photobucket.com/albums/mm296/danateu/Iunie%202009/?action=view¤t=dr1.jpg"]Radu Stefan[/url](Fecioras de 2003) "Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"[pup] [url="http://s596.photobucket.com/albums/tt48/tudors-painting/Acryl%20paint/"]Hobby[/url] [url="http://www.youtube.com/watch?v=McMrxcnjbT8"]Melodia mea de azi :-) [/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sasha, nastere usoara! Sper ca Sasha e mai bine acum...[pup].

 

iuliana, drum bun si concediu placut![pup]

 

Danat, m-am delectat si eu prin Salzburg si v-am admirat in poze. Sunteti frumosi! Vorbim cum sa nu...[:D], cand ne intoarcem. Concediu placut si voua. [pup]

 

cristina, n-am reusit sa vad si pozele cu iris, n-ai mai pus link asa ca dupa ce postez ma intorc sa caut link-ul. [flo]

 

liliana, vazut roscatica si pistruiata [olala], nu mai stiu daca ti-am zis dar atat imi place de Andra ca e asa exotica, dupa parerea mea. Felicitari pentru dintzok, noi numaram 3 deja. [pup]

 

Da, cristina a intuit bine, iar avem treaba in Ro, altfel nu cred ca ajungeam anul asta, abia am fost in martie...dar mie si lui Ovi ne expira pasapoartele acum in iunie, trebuie sa le schimbam, eu am carnetul de conducere expirat din octombrie si desi n-am condus, mai bine sa-l am valabil ca poate asa ma incurajez si eu. Si apoi pe rudele mele nu le-am vazut in martie, in afara de mama...mai dam o tura pe la ele, plus ca trebuie sa vedem cu utilitatile din apartamentul socrului, ca in martie n-am mai avut timp in 3 zile de atatea pe langa inmormantare si umblat pentru aranjamente, probabil ca unele sunt taiate deja, cu restante, etc. Dar si in vara viitoare avem deja Romania pe lista, in august 2010 le expira fetelor pasapoartele...

 

liliana, primul meu job suedez il voi avea in vara, 3 saptamani...imediat ce venim din concediu. Voi lucra la laboratorul de analize medicale, in spital, unde am facut practica. Chiar daca e numai job de vara, e primul!

Multumesc de incurajari, ai dreptate...ma voi descurca si mai departe! [flo]

 

Din pacate vestea ce o asteptam a venit, dar nu e buna...adica nu pot primi legitimatia ca sa lucrez in spital cu diploma de inginer chimist, trebuie sa imi completez studiile ca "biomedicina analitica"(nu stiu cum altfel sa traduc meseria asta, poate "analist in biomedicina"). Problema e ca aici la noi nu exista sectia asta(dezavantajul sa stai intr-un oras mic) si va trebui sa vad ce facultate de pe continent ma va primi...cat voi avea de studiat(in total e 3 ani, eu sper sa imi recunoasca totusi ceva materii, biochimie, chimie...ca in rest dupa cum am vazut materiile se bazeaza mult pe medicina si fiziologie). Facultatea o pot incepe cel mai devreme in semestrul de primavara 2010, caci nu am cum face in paralel si suedeza si alte materii pe continent...dar merg mai departe, e singura sansa sa am o meserie care imi place si pe care mi-o doresc. Oricum ar fi, tot de la zero as lua-o daca ar fi sa aleg altceva, din moment ce aici pe insula industria chimica e inexistenta...Nu-i bai, sunt optimista ca la un moment dat voi reusi.

 

[pup] si sa ne reauzim cu bine in iulie. [flo]

 

vorbe de copil...id="Georgia">

id="size1">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">

calator de profesieid="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am revenit sa ma laud cu Diana, care a primit un premiu de 500 de coroane(cca 50 de euro) printre cele 5-6 premii cate au dat anul asta pe scoala ei, numai la ea in clasa, pentru ca sunt clasa terminala. Premiile nu se dau pentru medii ca in Ro, pentru ca nu se fac medii, ci pentru rezultate speciale in anul scolar care s-a incheiat. Diana a primit pentru ca in mai putin de 2 ani a reusit sa invete 100% limba suedeza, asa scrie pe diploma. Adevarul e ca in ultimele 2 saptamani au dat mai multe teste si Diana a luat la 3 din ele maxim de puncte iar la alte 2 putin lipsea ca sa aiba maxim. Si in cursul celor 2 ani a avut rezultate foarte bune la teste. Am fost tare mandra cand am auzit ca a strigat-o, a fost o surpriza tare placuta, nu ne asteptam nici noi nici ea. La sfarsitul festivitatii m-am intalnit cu profu de suedeza care are si el un baiat la scoala unde a fost Diana si m-a intrebat daca Diana e fata mea, a dedus din meritele citite. Cand i-am confirmat, mi-a zis ca seamana cu mama din moment ce a invatat asa repede suedeza [:D].

 

cristina am vazut-o si pe Iris, ce scumpa e! N-am inteles ce zicea ea la poezie, dar sunt sigura ca s-a descurcat minunat. [:)]

 

vorbe de copil...id="Georgia">

id="size1">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">

calator de profesieid="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari Mihaela pentru premiul Dianei! E minunat ca parinte sa traiesti bucurii prin reusitele copiilor tai! [pup]

 

Si multam de aprecieri, esti deosebit de generoasa [:I]...acum cu camera noua capat si eu mai multe foto, ca prefera barbati-miu sa fie el paparazzul de serviciu [8D]

 

 

 

 

Dana [hia] mama lu'[cavaler]Radu Stefanid="size3">(Fecioras de 2003)id="Trebuchet MS">

 

"Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"[pup]

 

 

 

 

Hobby

 

 

Melodia mea de azi :-)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mihaela, mea culpa [:D], am uitat sa pun traducerea... "iris alb sau violet/cu parfum suav,discret/ne aduce-n suflet soare/voiosie si culoare". versul 3 l-a sarit... felicitari dianei! nu puteti sa le schimbati si lor pasapoartele? tot acum? nu stiu, ma gandesc si eu daca e posibil, macar scapati de un stres... danat, ce s-a desirat si raducu! e inalt si tare dragalas! si nu mai are mutra de copilas... iar tu mami... intineresti! lili, la mai multi! scosi [:D]. mi-a placut de andra... mai ales in costumul national. noua ne creste dintisorul, deja a iesit. si andrei ii zgaltaie pe ceilalti, "ca trebuie sa cada". incerc sa ma obisnuiesc cu amandoi acasa, si ei sa se obisnuiasca unul cu celalalt, ca au stat despartiti mai tot anul. iesim afara, l-am invatat pe andrei sa sara coarda, dar invart eu cu tati de coarda, el doar sare. ne mai chinuim sa nimerim o minge de burete cu paleta... si asteapta ca disperatii sa plecam la mare. cred ca in jur de 25 iulie plecam. si cateva zile la munte... inainte.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am regasit. Ne-am adunat si noi acasa dupa 4 zile de umblaturi in care - pe bune - eu am facut si o batatura!!! Alex a reusit performanta ca ieri sa isi adune vreo 4-5 cucuie cand s-a rasturnat un carut in aeroport peste el si apoi aseara si-a julit un deget - bine ca nu l-a rupt - dupa ce si-a scapat pe el o cutie metalica plina si grea peste piciorus! OFFF! Cum fu’? Ei bine in prima zi nu am avut timp pt prea multe, din motive de incurcaturi cu transportul de la aeroport.. adica am fi ajuns in 10 minute daca o functionara de acolo sau agentul nostru din Iasi, ne-ar fi spus ca puteam lua TGV... ceea ce voiam noi, insa ne-a dat bilete la RER si am strabatut tot Parisul pana am ajuns dupa 1h si 45 de minute!!!!! Sic! In fine, obositi si fericiti am ajuns in Val D'Europe, unde am stat la hotelul Ellysee. Vi-l recomand, face parte din grupul hotelurilor ce deservesc Disney insa e la 2 minute cu RER-ul sau 10 cu autobuzul - pus gratuit la dispozitie de hotel - si se remarca prin decenta si curatenie. Si liniste. Micul dejun e clasic frantuzesc, nu va asteptati la altceva, asa ca cumparati-va din Galeriile aflate aproape ce va trebuie pt ca nu va aveti satura. A doua zi la 9 eram in Marne a Valee - asa se cheama localitatea care gazduieste Disney-ul. Am avut noroc de o vreme placuta si nu f multa aglomeratie. N-am avut parte de randuri inumane cum ni se spusese... din fericire. Alex nu a vrut in partea cu zane insa s-a distrat teribil la Insula Piratilor din Caraibe si la NeverLand unde a facut poze cu tot ce a prins. In plus a fost cowboy, pirat etc - a se citi ca l-am echipat corespunzator! - ne-am dat cu barcuta prin pesteri, cu trenuletul cu vaporasul etc... a fost incantat si la Cars si la alaturi la 'Coaster nu stiu cum...' dar el voia la acavariu asa ca pe la ora 3 ne-am intors in Val d'Europe sa vedem acvariul... frumos comparativ cu ce avem noi la Constanta, dar supra-apreciat comparativ cu cel din Creta sau Barcelona (Oricum nu avem noi asa ceva). Dupa acest moment, care s-a prelungit destul ca nu se indura sa plece din fata pestilor!, am reusit sa mancam si noi cate ceva. Acavriul se afla in interiorul Galeriilor despre care faceam vorbire mai sus insa sa nu credeti ca in plina criza existau reduceri... o, nu... Preturile din Disney le gaseai si acolo, oferta fiind mai generoasa... A treia zi am plecat de dimineata in Paris si ne-am oprit la Trocadero. Alex voia musai sa urce in Tunul Effel asa ca ne-am conformat. Numai ca atunci cand a vazut ce rand era s-a razgandit. L-a admirat la greu a stat si s-a uitat fascinat de cat de mare e si a promis ca se intoarce! Apoi am luat vaporasul si ne-am oprit la Gradiana Botanica unde a vizitat - ce altceva? - Muzeul de Paleontologie, Muzeul de Stiinte Naturale si apoi menajeria... De la ora 8am pana la ora 4 pm nu mancase nimic si ma uitam cu strangere de inima la el... cat mai putea rezista? Ba am am prins si o demonstratie si a fost nevoie sa ocolim ca sa ajungem Gara Lyon... Ne-am asezat la o masa sa mancam si imi adormea bietul pui pe scaun... A rezistat eroic pana ne-am asezat in RER unde a dormit 45 de minute ca apoi sa se trezasca fresh pt o noua repriza de Disney - Studiourile de data asta... Ce imi place la copilul meu e ca are bun simt. Nu a ratat niciunul din obiectivele vizate dar daca i se parea ca trebuie sa stam mult la cozi renunta rapid si trecea la urmatorul. Cu harta in mana a luat la rand tot ce l-a interesat. Am ajuns inapoi dupa ora 21… si ieri ne-am luat TGV si am ajuns acasa.... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Concluzii. Despre Diney. - Duceti-va copiii acolo cat inca mai reprezinta o atractie pt ei desenele animate. Am prins paradele cu personaje la care noi ne uitam doar zambind dar pe Alex nu l-au impresionat in mod deosebit. Fiecare varsta are persoanjele ei de desene animate. - Ce e Disney? Un balci, frumos colorat, bineintretinut, realizat cu ideea clara sa te stoarca de bani, cu lucruri de buna calitate dar super scumpe, cu mancare f proasta, curat, bine organizat si plin de turisti. Ei au putut sa scoata bani din asta, noi l-am fi umplut de manele, seminte, caini si cersetori. - Nu cred sa ma mai convinga cineva sa ajung pe acolo – doar in calitate de bunica insotitoare de nepoti!- nici copilul nu a fost prea impresionat, dar am vazut multi, f multi pensionari si persoane in varsta – peste 65 de ani!- care veneau neinsotiti de nepoti de unde am tras concluzia ca e ceva adevar in zicerea cu varsta a treia si “mintea copiilor”... Despre copilul meu... - Pai, parca l-am facut eu!!! Ii place ce ne place si noua, mi-a spus clar ca el va studia la Paris asa ca sa fac bine sa ii iau profesor de franceza... I-a spus tata-sau ca il ia cu el la Berlin in septembrie si a hotarat sa continue tot cu germana!!! Mai are de vazut ceva dinozauri si acolo - oricum sunt f mandra de el! - Fata de decembrie 2007 am vazut cum a evoluat, cum a invatat sa se descurce, sa ceara ce are nevoie etc... E bine daca aveti posibilitatea sa va luati copiii cu voi in strainatate. Alex mi-a spus f clar ca vrea sa traisca in alta tara... si eu. Cand am ajuns acasa, pe aeroport, la Otopeni l-am vazut pe Base cum declara ineptiile curente... sincer, vreau inapoi... In alta ordine de idei dar tot in ciclul cand am ajuns acasa, am gasit acvariul cu apa tulbure si cu pesti morti.... era o putoare de muta nasul... Mi-au murit 17 pesti si nu pricep de ce. Cica de sambata seara s-a tulburat apa dar nimeni nu stia de ce... Asa ca aseara am salvat restul de 8 pesti si am trecut la dezinfectarea acvariului etc... si la despachetat... Beac... "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...