Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nazdravani de august-septembrie 2003 (mart.2008)


Recommended Posts

lili, lasa baia de soare, ca si asa nu face bine. in schimb... sa nu ratezi baia in mare[:D]. era atat de bine... ma gandeam cat de "rai" sunt copiii uneori... de la "aragaz cu 4 ochi", la "tocilarule"... nu stiu daca exista un mod de a fi si cel mai bun, si "bine privit". mancarea - si ai mei fac mofturi, ma scot din minti. dar macar la gradi mananca, asa ca nu vor muri de foame. iuly... teoretic, pt orice invat, exista si dezvat. practic, nu stiu daca merge. incearca intai cu "mami a fost ocupata, nu a avut timp", sau faceti impreeuna ceva, si asta e, hai sa mancam repede ce avem, si sa continuam... sa aleaga ele, mami la bucatarie sau mami cu ele. stiu ca e santaj sentimental, dar toate pe lume au un pret. nu le poti avea chiar pe toate. uite am mai urcat aseara cateva pe transfer, http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-37ae0613a0.zip http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-8c7cf1c076.zip http://s4.transfer.ro/storage/transfer_ro-ae50add757.zip sunt 1, 5-10. [:)]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Liliana, asta cu expusul desenelor frumoase si corecte sus si celelalte jos e o metoda pur romaneasca. Vad ca sistemul romanesc nu se dezminte nici dupa 20 de ani. Ce o fi in sufletelul copiilor? Aici niciodata nu se face asa. Toate desenele.....absolut toate....se pun pe perete randomly, fara nici o preferinta. Mi se pare corect. Ii stimulezi altfel, nu asa....eu ca adult, sa imi faca cineva asa, as muri de suparare. Sint copii care nu pot sa fie/faca perfect. Ce faci cu aia? Ii pui la zid si ii pedepsesti expunindu-le in josul panoului si suprapuse operele de arta/lucrarile la care au muncit cu minutele lor (asa corecte/incorecte um sint) si la care au depus efort. Citeodata imi vine sa vin in Romania si sa fac o gradinita si sa aplic tot ce am invatat aici. De aia aici copiii sint calmi si vin la scoala cu drag. Ma uitam la Emma la clasa de arta. In grupa sint copii si de 8-9 ani. Se vede diferenta intre cum deseneaza Emma si ei. Sint diferente de cum fac chiar intre copii de aceeasi virsta. Pe toti ii praise si la toti le sint admirate desenele. Vin singurei la sf. orei si isi arata propriul desen celorlalti si toti sint midri. Daca stai sa te gindesti, stau o ora acolo si muncesc...ce ar fi ca profa sa le zica...al tau nu e corect/bun? O timpenie! La scoala e altfel, dar prof. vede cind elevul nu face bine si nu il lasa pina nu corecteaza. Ea sau parintele voluntar trece si stampileaza hirtiile care sint corecte, cele incorecte sint pe loc corectate de elevi. Vedeti, aici nu am auzit deloc pe nici unul din copii jignind pe altii. Lucrul cel mai serios e "cutare mi-a spus ca nu vrea sa se joace cu mine", dar sint lasati singuri sa isi rezolve problema asta. Nu am auzit niciodata facindu-se prosti, etc...oricum, ar fi pedepsiti automat si daca problema nu se rezolva, e chemat parintele si are loc o sedinta in 4 (copil, parinte, prof. si director). Nu se lasa lucrurile asa. Cristina, am incercat sa fac asta, dar m-am izbit de refuz, in special la Emma. Adevarul e ca nici mie nu imi place sa maninc aceeasi mincare de 2-3 ori, decit daca e delicatesa[:D]. Pe Emma o mai santajez citeoata nu maninci, nu capeti nu stiu ce isi doreste ea. Dar nu merge de multe ori.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

din ciclul "sa n-o iei razna"

seara la masa, copiii cu o "pofta" nebuna de mancare

mami: iris, nu te mai juca cu furculita. ii scoti ochii lui andrei!

andrei(resemnat): asta e mami, o sa fiu ciclop.

 

la iris la gradi se pun tot asa, random. si nu se suprapun. daca nu au loc pe panou, se suprapun toate in mod egal, sa incapa la fel.

 

la andrei nu stiu... ajung rar, si am vazut mai mult creatii plastice si modelaje decat desene.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana-ene, ce surpriza placuta! [flo] Am admirat-o pe Oana cat de gratioasa e si ma bucur ca ii place patinajul. [pup] si pe Roxana pentru cei 3 anisori impliniti de curand, am vazut-o si pe ea in poze. Despre fete, multumesc de intrebare...ca de obicei...progrese si progrese. Diana merge excelent cu scoala, e integrata pe deplin si ii place enorm de mult aici. Silvia la fel, e prietena cu copiii, cu unele fete se mai cearta, apoi se impaca...ca toti copiii de varsta lor. Si aici isi mai spun epitete, nu asa urate cum citesc de la voi. Dar mai vine Silvia cu cate o expresie ca i-a spus-o nu stiu ce colega, noi nu stim ce inseamna si din traducerile ei intelegem ca e ceva nu tocmai frumos, de genul "cap sec" sau asemanator. Dar in general se joaca frumos si sunt atat de sfatosi...acum preocuparea esentiala sunt zilele de nastere, aici fiecare isi tine ziua acasa si cam la 2-3 saptamani e cate una. Silvia a fost deschizatoarea zilelor si acum e tare fericita ca toti copiii o cheama. Deja se intelegeau pe cine sa cheme la anul si ieri ma intreba pe mine daca poate sa cheme pe cutare si cutare...cand i-am spus ca la anul nu va mai fi probabil cu copiii astia, iar azi dimineata cand am ajuns la camin repede i-a instiintat turuind in suedeza, de abia am priceput [:D]. Zilele trecute una din fetite mi-a cerut sa le dau cutia cu vestele reflectorizante cu care se imbraca cand pleaca in fiecare marti dimineata in excursie. Eu n-am inteles la inceput ce vrea si alta fetita ii explica foarte sfatoasa: "Stii, mama Silviei nu intelege suedeza!" la care eu: "Acum inteleg suedeza." Fetita surprinsa imi zambeste si spune mai departe: "Stii, eu cred ca si poti vorbi suedeza!" [:D] "Da, si eu cred asta!" ii raspund, ca doar vb suedeza cu ea...sunt atat de draguti la varsta asta cand spun orice gandesc... Alta fetita, de cate ori ma aude ca vb romaneste cu Silvia(cred ca ne-a intrebat de vreo 20 de ori deja) ne intreaba: " vorbiti engleza?" [:D] si de fiecare data ii raspund: " Nu, vorbim romaneste". " Si ce limba e asta, e indiana? [:D]" intreaba ea mai departe...[:D]. Vad ca e plin de copii talentati la desen aici...ma laud si eu cu 2 exemplare acasa...daca vreti, puteti vedea cateva [url="http://vorbele.blogspot.com/search/label/silvia%20deseneaza"]desene[/url]. Am si noutati, dar nu am avut timp sa le fotografiez inca... Eu sunt tare ocupata cu scoala si cu practica, atat de repede trece o saptamana si apoi un we ca nu-mi vine sa cred...semestrul viitor nu mai iau atatea materii ca prea m-am incarcat, dar nu e rau ca am invatat mai intensiv asa si mi-a prins bine. Insa am nevoie sa mai si respir...[alcool]. Sper ca la vara sa si lucrez in laboratorul unde fac practica, laboratorul de analize medicale al spitalului. Asa ca va citesc cu drag, dar de scris mai greu...[pup] la toata lumea. Si multe multe felicitari copilasilor din gashka, cu totii sunt speciali, caci sunt ai nostri, nu? [pk] [url="http://vorbele.blogspot.com/"] vorbe de copil...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url]
[url="http://www.nazdravani.ro/"]nazdravanii[/url],[url="http://site.neogen.ro/alinasabau/index.html"]Alina [/url]
[url="http://salmi-ladrum.blogspot.com/"] calator de profesie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hai ma Cris nu ii mai da lectii copilului ca pedeapsa... [:)]

Tare misto linkul cu randunelele si restul vietuitoarelor. Pus la bookmarks, ca sa studiem...

Liliacule - cu actele stam si asteptam. Pe 1 aprilie mi-au extras diferenta de bani (aia 26 de dolari lipsa), deci acuma astept confirmarea oficiala, si ceva vesti. Ori invitatia la interviu, ori plicul cu formularele pentru partea a II-a in cazul in care ne scutesc de interviu. Varianta a doua dureaza mult mai putin timp, daca om avea bafta ...

Cu Magic English, noi am ratat numarul 2. Nu stiu ce mosmondeste Eliza la ele, dar e mare fan. N-am avut timp sa stau langa ea sa vad cum parcurge etapele, dar pare ca le parcurge, ca o aud vorbind cu calculatorul...

Eu ma bag la intalneala [:D]

 

Revin

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata' io-s capie, pe la 3 azi noapte fimea tremura de se zgaltaia patul cu ea... si printre tremuraturi si inghitituri de apa, ne spunea cum a venit vrajitoarea aia rea si a ales intre ea si alba ca zapada... si n-a luat-o pe ea, da' ca alba c.z. plangea... acum nu stiam daca fi-mea e bolnava, sau speriata de moarte. i-am dat paracetamol, s-a calmat dupa alte vreo 20 de min. apoi febra 38.8. sia sa banuiesc ca ne-a luat si pe noi viroza asta minunata. scazut febra, pana la 37.8, apoi dormit cu copilul in brate. mai mult nedormit. azi n-am dus-o la gradi, sa vedem cum se comporta. pai anka, cand sa facem intalneala? ca tocmai vin floriile...si pastele. dupa? la pedepse din poacate intra si liniutele. n-ar face de buna voie in ruptul capului. sper pana la scoala sa-i treaca, ca e jale. mihaela, am vazut desenele. fata se chinuie mai... io mai repede pozez de la iris, is mai colorate. la andrei sunt numai in creion, greeeu il conving sa coloreze.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana Poate ca este o aberatie sistemul asta "romanesc" dar se pare ca pentru noi/Andra este mult mai bun. Am trecut deja printr-un sistem prin care erau toti la fel si din pacate pentru noi, nu am reusit sa evoluam. La noi merge mult mai bine prin puterea exemplului. Si eu, ca adult, trebuie sa am un reper, o ceva la care sa ma raportez ca daca iau de bun tot ceea ce-mi trece prin cap si nu exista sisteme de valori care sa ma tempereze fac numai aiureli. Deci, mie mi se pare bine ca se da un exemplu de "Asa da". Parerea mea... Si nu este intotdeauna Andra cea "expusa" ci doar din cand in cand. Daca nu a fost o zi "buna" pentru ea imi zice deja unde a gresit si cum ar fi trebuit sa procedeze, deci ceva-ceva constientizeaza.

De exemplu, pana nu demult, incercam sa-i explic cum este corect sa faca anumite chestii iar replica ei era una si-aceeasi: "este bine asa cum pot eu" si nu mai mergea inainte, ne poticneam. Un banal exemplu este cifra 8, care o facea ca infinitul...adica culcat. Atunci cand a reusit sa-l faca bine si a primit pentru asta o compensatie care nu e din partea parintilor/familiei, pentru ea a fost o batalie castigata.

Cred ca cel mai bine este sa se inventeze un sistem educational personalizat dar cred ca nu se poate aplica in orice situatie.

 

Mihaela Silvia ramane o simpatica...de altfel si colegele ei [;)] care au incercat sa te taxeze, dar ma inclin in fata talentului Dianei. Desenele ei sunt f realiste...si uitandu-ma la ceea ce a creionat m-a dus cu gandul direct la Sandy-Bell. Fff realist. Sa o tina tot asa ca este bine. Tie iti doresc mult succes si poate cine stie, in curand vei veni cu vesti de la noul tau loc de munca.

 

cris Multa sanatate va doresc. Nici pe noi nu ne-a ocolit viroza asta nenorocita. Dupa ce a adus-o Andra acasa, a fost marinimoasa si i-a transferat-o lu' tat-su. L-am izolat pe Marius toata sapt trecuta dar de duminica se pare ca am luat-o eu. Si daca lor am putut sa le dau medicamente, eu am trecut pe ceaiuri [q] Imi place de nu mai pot...ce sa zic. Deja ma ustura nasul si mi s-a facut ca o soseta flausata...dar nu ma las [:D]

 

Anka Tinem pumnii sa treceti cu bine toate etapele si asteptam vesti cat mai curand. Fetele ce mai fac?

 

Tare imi mai place ca s-a facut in cele din urma cald si bine si la noi. Parca ma mai dezmortesc cat de cat. Ca sa nu mai zic ca Andra ar sta toata ziua afara. Si eu pe langa ea. Noroc ca tati ma protejeaza si face el treaba administrativa si eu profit cat pot de mult.

Va [pup]

 

Liliana, [comoara] Andra-Maria & [gravi] 11+

 

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!id="Comic Sans MS">id="navy">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana, eu sint de parere ca, virgula, contientizarea copilului se poate face in particular si de catre profesor impreuna cu parintele si nu prin a "arata public cu degetul" asa-da si asa-nu. Aici nici un copil nu e "pus la zid" pentru ca a facut ceva gresit (academic) si nici nu e facuta situatia publica. Poate pentru Andra asta functoneaza, dar nu toti sint ca ea si nu pe toti ii stimuleaza....pe unii poate chiar ii inhiba...si cred ca profesorii (care ar trebui sa fie si psihologi in acelasi timp) ar trebui sa tina cont de asta.

 

Aici, nici unul din copii nu stiu ce note au ceilalti...totul se face in particular. La urma urmei, de ce ar interesa pe altii ce face copilul meu la teste si alte lucrari? De ce m-ar interesa pe mine ce fac alti copii? Ca sa ma bucur ca a murit si capra vecinului sau ca numai a lui a murit? In loc sa imi consum energia cu asta, mai bine mi-as folosi-o in mod constructiv, ajutindu-mi copilul sa inteleaga ce ar trebui sa stie la virsta lui si ce vrea profesorul de la el. Dar pentru asta e nevoie de implicarea profesorului, caruia ii e mult mai usor sa lipeasca niste lucrari pe perete, din exemple de asa-da si asa-nu. Poti sa stimulezi copiii si prin alte metode. Trebuieca profesorul sa discute cu parintele si copilul ca sa se stie unde e nevoie de aprofundare.

 

M-am uitat si la alte clase mai mari...toate au lucrarile (desenele pentru ca lucrari de matematica sau teste nu se pun) copiilor pe pereti, nesuprapuse.

 

Si mie aici, cind mi se dadeau testele inapoi, proful intorcea prima pagina cu fundul in sus ca sa nu vada ceilalti nota sau de multe ori nota era pusa pe penultima pagina a testului special ca sa nu vada altii. Eventual ne spunea care e nota cea mai mare si care e cea mai mica si media pe clasa. Nimeni nu intreba nimic pe nimeni. Nu se copie la teste...in 6 ani de scoala aici, nu am vazut pe nimeni copiind (doar rusi, care-s o natie ca noi si care au fost piriti la prof), nimeni nu se uita in foaia celuilalt. Totul e pe proprie raspundere...stii, bine, nu...pa si la gara. Cu ce crezi ca ajuta profesorul roman copilul strigind in gura mare notele la lucrari? Stimuleaza asta cumva elevul care a luat nota mica sa invete facindu-l de "rusine" in fata clasei? Daca, virgula, copilul constientizeaza ca nu a facut bine si vrea sa "repare" o va face singur. E adevarat, la 6 ani inca nu pot face asta bine, de aia e nevoie de ajutor si colaborare din partea profesorului si a parintelui.

 

Pfuuu, ma opresc sa nu bat cimpii.

 

Sper ca nu te-am suparat, Liliana. Din pacate nu am experienta cu copii de 5-6 ani, dar din ce am vazut voluntariind la scoala la Emma, la 5-6 ani copiii sint asa de vulnerabili si e asa de usor sa le ranesti sentimentele:(.

 

Cristina, sanatate lui Iris. Pe mine ma sperie febra tare. Acum vreo 3 saptamini a avut si Emma, dar numai o noapte. Nu stiu ce o fi fost, dar m-am panicat. Noroc de faptul ca ea ia medicamente (siropuri) fara probleme si e mai usor de tratat fata de Diana. Cu ea e o lupta.

 

Carmen, trimite si mie nr. tau de tel. pe PM.

 

Anka, de curiozitate, cam cit dureaza procesul de emigrare din momentul in care ai depus primele acte pina primesti viza?

 

Mihaela, am admirat si eu desenele fetelor. Bravo!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

taman vin de la gradi... iris s-a vaitat ca o doare urechea, si statea cu capul pe masa... m-au chemat s-o iau. asa ca azi iar suntem amandoua acasa. febra nu are, altceva nu o doare... i-am pus otocalm, si sta culcata in pat.

 

era f necajita de dimineata, ca prietenul ei luca nu a venit la gradi. a lipsit toata saptamana, si-i e tare dor de el. asa ca ne gandim sa nu fie cumva indragostita... ca s-a luminat toata cand a auzit ca luca vine maine.

 

aseara am avut revelatia ca trebuie sa-i scriem iepurasului... andrei a facut o lista luuuuuunga, dar i-am explicat ca iepurasul e mic, nu aduce cadouri mari. plus ca aduce un cadou pentru fiecare 3 fapte bune facute. nu a gasit decat una, ca a dat locul in metrou la o batranica. si e tare trist, ca nu mai gaseste si alte fapte bune...

 

iris nu prea pricepe ce-i cu iepurasul, are in schimb o problema cu ziua ei. vrea o balerina... iar eu nu gasesc balerine [V]. ma gandeam sa iau o papusica oarecare, sa-i modific rochia, ca am niste tul, sa aduca a balerina. parca nici pe barbi baleina nu-mi vine acum sa dau o caruta de bani...

 

aseara am reusit sa-i conving pe ai mei copii sa ascultam povesti mp3. pana acum au refuzat cu indarjire, si are si teatrul radiofonic farmecul lui. asa ca le-am zis ca ma doare gatul, nu pot citi povestea, dar ascultam una. si, desi alba ca zapada are 40', au stat pana la sfarsit (tati a adormit de la episodul cu vanatorul). i-am intrebat ce le-a placut... iris a ramas la pitici, in timp ce andrei a raspuns "muzica".

in seara asta am hotarat sa trecem la punguta cu 2 bani.

 

lili, multa rabdare, si ai grija de tine. cand afli ce ai in burtica??

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetele va multumesc, sunt sigura ca si copiii vostri deseneaza cel putin la fel de frumos. [flo]

Cu Diana da...ea a fost in SM la desen la Palatul Copiilor si i-a placut. Sunt si aici cursuri de desen, insa orele se suprapuneau exact peste orele de handbal si am considerat ca si sportul e important. Poate din toamna sa se schimbe programul la careva si sa le poata face pe amandoua. Ce a desenat in stil desene animate japoneze a facut la biblioteca unde s-au tinut in 2 sambete cursuri gratuite si a profitat de ele, e pasiunea ei mai nou. Se numeste desen Manga.

Silvia n-a vrut sa inceapa cursuri de desen, poate cand mai creste...ca nu vreau sa o duc eu cu forta. Ea deseneaza absolut din capsorul ei si fara ajutor specializat.

 

iuliana, esti sigura ca nu traim in aceeasi tara? [:D] Asa e si la noi sistemul...absolut individual, pe nimeni nu intereseaza decat competitia cu el insusi. Eu am fost foarte surprinsa si m-am obisnuit cam greu, sper sa fie bine si pentru fete. Si cum spui, la scoala am avut si eu colegi rusi care au copiat [alcool]...dar in general testele sunt facute in asa fel incat sa nu ai ce copia. De ex. eu testele la suedeza le dau la computer, cu toate dictionarele online deschise. Plus ca am multe teste pe care le fac acasa, fiind curs la distanta...scriu compuneri, recenzii de carti...Ideea e ca trebuie sa stii sa folosesti materialele aflate la indemana...Bine, sunt nivele(cel la care copiasera rusii) la care utilizarea dictionarului e interzisa, ei tocmai asta copiau...se uitau dupa cuvinte...

Dar avem si teste-de ex. la religie-unde trebuie sa raspundem la intrebari si sigur ca acolo se poate copia...dar nici eu n-am vazut pe nimeni sa vrea asa ceva. Colegii mei suedezi, cativa dintre ei au fost sinceri si au zis ca nu au invatat...n-au dat testul la Stiinte Sociale.

Ei...eu citesc si scriu si la copiii mai mari, de varsta Dianei...si ma ingrozesc ce scriu fetele despre profesori si sistem...[bang].

 

liliana, e bine daca pe voi competitia va impulsioneaza. Dar sa nu fie dezamagire la un moment dat cand simti ca esti tu sau copilul tau subestimat. Din diferite motive...Citesc despre exemple de profesori la clasele 5-8 care numai profesori nu se numesc...razbunari, discutii de fata cu clasa cu copilul ca din razbunare n-a facut la concurs, cu toate ca ccc copilul sustinea ca n-a stiut, de aceea n-a facut...razbunari ale profei cu scos la tabla si dat 4 pentru ca n-a stiut o definitie, desi copilul rezolva probleme grele si e olimpic...din astea care strica avantul si ambitia oricarui copil. Si mama care e intre ciocan si nicovala, cu profa care ii ameninta copilul ca il lasa repetent, ca e obraznic si copilul care nu stie ce sa mai faca sa scape de profa razbunatoare.

Nu vreau sa va ingrozesc, e un semnal de alarma ca sunt si profesori din astia si e bine sa stiti dinainte daca e posibil pe mana cui ajung copiii. Cand citesc ce scriu fetele, ma simt eu iar eleva...nu s-a schimbat nimic in 30 de ani.

Imi scuzati inversunarea, sper din suflet sa nu dati peste asa profesori...[pup].

 

Noi avem vacanta saptamana asta, sunt acasa cu fetele, citesc, fac curat si ne pregatim de Paste. Anul asta am hotarat ca iepurasul aduce numai dulciuri, asa ca n-am mai scris scrisoare. E primavara frumoasa la noi, plin de flori si de pasarele ciripitoare care ne trezesc de la 5 dimineata. Stam la soare si la aer, e atat de bine la casa in perioada asta...

 

liliana, sanatate multa! [pup]

 

cristina, sanatate si lui Iris. Daca n-o fi indragosteala...[olala].

 

iuliana, eu am uitat sa iti spun, dar am admirat-o pe Emma cu lectiile, apoi v-am admirat si casutza renovata. [olala]

 

anka, spor si bafta!

 

[pup]

 

vorbe de copil...id="Georgia">

id="size1">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">

calator de profesieid="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...