Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nazdravani de august-septembrie 2003 (mart.2008)


Recommended Posts

cris Oh, bine ca ai amintit de iepuras, ca eu aproape ca uitasem. I-am explicat si eu cateceva despre iepuras...dar in afara faptului ca ascunde oua prin casa si noi trebuie sa le cautam si poate gasim si vreun cadouas, altceva nu am stiut ce sa-i mai spun.

Iris e posibil sa fie indragostita dar totusi aveti grija si de urechiuse. Multa sanatate si speram sa nu fie nimic grav. [pup] sa treaca repejor.

Bebita deocamdata este mica...n-avem ce sa vedem [:D]. Poate dupa Paste...

 

mihaela Stim cum e cu scosul la tabla si cu facut de 2 bani in fata clasei ca doar aici am crescut si-am invatat. Speram sa nu avem parte de acest tratament.

Cat despre Diana, cred ca este bine sa o incurajati sa-si pastreze acest hobby. Nu oricine poate sa deseneze Manga. Stiu ca este o adevarat teorie in domeniu, dar daca ea "simte" fenomenul atunci este fantastic!! Mie-mi place extraordinar de mult.

 

Iuliana Eu prefer sa-mi pastrez deocamdata pozitia si sa cred ca este bine cu exemplificari pentru copiii mici. Trebuie sa aiba un punct de reper pentru notiunile elementare. E ca atunci cand incerc sa-i dau supa cu lingurita si ea vrea cu furculita...iar eu o aplaud si-o incurajez sa mai incerce ca poate-poate o sa reuseasca iar daca nu reuseste o las flamanda ca asta e, nu toata lumea este gurmanda iar pentru ea cele cateva firimituri sunt suficiente... si sa-mi inchipui ca odata si-odata, daca i se face foame...o sa ia lingura.

 

Atunci cand va fi cazul sa "performeze" intr-un anumit domeniu, se schimba datele problemei. Deocamdata ca sa putem pune bazele a ceva... prefer sa-i dau un punct de sprijin, decat sa o las sa interpreteze aiurea fenomenul.

Asta este parerea mea, deocamdata. Poate cu timpul mi-o voi schimba dar stiti si voi ca lucrul cel mai bun este ceea ce se potriveste pentru noi.

Si eu n-am spus nicaieri ca-s de acord cu exemplificari de genul: "Asa NU", cu discutii negativiste in fata publicului auditor, cu facut de toata bafta si cu altele de genul asta. Nu stiu de unde ai desprins asta din context ci doar am punctat ca este bine sa se primeasca UNEORI laude.

Oricum, poate-s si eu mai sensibila in perioada aceasta...asa ca imi cer iertare[flo]

 

 

 

Liliana, [comoara] Andra-Maria & [gravi] 11+

 

Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!id="Comic Sans MS">id="navy">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Liliana, consider ca exemplele publice de asa-nu sint insasi lucrarile incorecte expuse pe panou. Nu sint spuse in gura mare, dar mare diferenta nu e.

 

Mihaela, cred ca si aici competitioneaza cumva unii cu ceilalti...invariabil si inevitabil. Numai ca se face intr-un mod frumos si nu prin dare de exemple negative. Cum am spus, la Emma sint 4 grupuri de reading (de la nivelul 4 pina la 1)...capusorul lor incepe sa functioneze (cel putin al Emmei, nu stiu de celalti copii) si realizeaza ca unii stiu mai bine sau mai putit bine sa citeasca si cel putin pe Emma o impulsioneaza sa ajunga si ea acolo (nu sa competitioneze, ci pentru ea insasi) si sa fie buna la citire. Dar nimeni...nici unul din profesori (si sint 4) nu a dat exemplu pe altii...negativ sau pozitiv. Pentru ca elevii au fost testati, s-au facut grupurile astea ca elevii sa poata sa progreseze fiecare la nivelul unde este. Sint convinsa ca si la clase mai mari e la fel. Si sa stii, profesorul tine cont si de cit de mult isi da copilul silinta, cit de cuminte si atent e in clasa.

 

Chiar daca elevul a facut mai bine decit altii, proful il lauda, dar nu zice: vedeti ce bine a facut cutare?...sa faceti si voi ca el!

 

Cind am inscris-o pe Emma la scoala asta, am inscris-o si la Montesori....culmea ca a fost acceptata la amindoua, dar am ales scoala din cartier (e o scoala f. buna) pentru ca la Montesori studiul e absolut individual...copilul (doar el, nici macar in grup cu altul) lucreaza individual. Nu am vrut asta pentru Emma, am vrut ca sa lucreze in echipe pentru ca viata te forteaza sa deal-uiesti si sa (scuzati, nu imi in minte cuvintul echivalent in romaneste) cu oameni si inevitabil sa competitionezi. Nu am zis ca nu e buna competitia, dar nu prin dare de exemple publice asa-da si asa-nu.

 

Cristina, imi pare rau de Iris...multa sanatate.

 

Apropos de ce spuneai tu de indragosteala lui Iris. Duminica l-am avut invitat pe baietelul care ii aduce cadouri Emmei. Emma il place ca virgula copil pentru ca e tare linistit si vorbeste si se poarta tare frumos cu ea...e asa de calm si serios. Si cit a stat la noi 2 ore, nu au facut deloc dezastru (de obicei Alex aranjeaza o ora jucariile dupa ce ne pleca vreun copil musafir). Asa ca invitati din astia sa tot am:). Cum ziceam, Emma il place pe copil pentru motivele de mai sus, dar nu are nici un fel de alt sentiment...de indragosteala, altfel mi-ar vorbi continuu de el, banuiesc. Nu prea am cum sa stiu asta ca niciodata nu a fost "indragostita":). Am vazut in clasa la Emma o fetita si un baiat cum se comporta si m-am speriat. I-a gasit profa pe sub masa, ea nu e atenta deloc la lectii ca tot timpul se uita la baietel etc. Sper sa fie numai o faza, fetita era prietena buna cu Emma, dar acum parca s-a prostit...nu mi-o inchipuiam deloc in time out si acum vreo 2 saptamini a fost in fiecare zi din cauza asta.

 

Liliana, cu sarcina cum merge? Ai greturi si alte simptme din astea?

 

Si Emma il asteapta pe iepuras. Se vede ca virgula creste...acum vrea doar un cadou micut si numai unul (nu mi-a facut lista intreaga). De fapt e indecisa intre 2 chestii, dar i-am zis ca trebuie sa se hotarasca numai la unul ca iepurasul nu e bogat:).

 

Cred ca momentan am rezolvat problema curateniei in casa. Am facut tabel cu instructiuni (teme, pus hainele si pantofi la loc, aranjat jucarii, mincat frumos la masa etc) si, odata ce le indeplineste, ea trebuie sa bifeze in tabel. La sf saptaminii, daca toate casutele sint bifate, are acces la calculator sa se joace mai mult de juma de ora. Daca nu, doar juma de ora (probabil ca am sa o las mai mult, ca ea oricum e silitoare, doar dezordinea ma deranjeaza). Sa o vedeti cum de abia asteapta sa le bifeze pe toate...iar eu de abia ma abtin sa nu zimbesc pe sub mustata. Nu stiu cit o functiona, dar macar e un inceput.

 

La Diana metoda inca nu e functionabila, din pacate, dar ea oricum nu e innebunita cu jocurile. De multe ori sta linga Emma si se uita, alte dati vrea si ea, dar nu la fel de mult ca Emma

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc iuliana, am sa ma interesez daca si aici Montessori se bazeaza pe aceleasi criterii.

Si aici se pune foarte mult accentul pe munca in grup. Orice tema sau proiect a avut Diana de facut la scoala, toate s-au desfasurat numai in grupuri de minim 2. Si nici eu nu vreau ca Silvia sa munceasca individual pentru ca pe urma sa nu mai stie interactiona cu copiii. Dupa cum am citit pe site-ul lor, aici munca e foarte apropiata de scolile normale, tocmai pentru a nu fi influentati copiii, dar am sa aprofundez problema.

Si da, acelasi sistem de grupuri mai bune si mai putin bune sunt si aici...eu nu stiu la clasele mici, dar la Diana in clasa sunt 2 grupe de lucru la matematica, grupuri facute tot in urma rezultatelor la teste si in functie de modul de lucru al elevilor-mai lent sau mai rapid.

Eu ma refeream la faptul ca e competitie numai cu tine insuti(elev fiind) prin faptul ca nu te lupti direct cu alt copil sa fii mai bun ca el, ci te lupti cu tine, cu rezultatele tale sa ajungi in grupul bun. Cum spuneam, sistemele sunt foarte asemanatoare...

 

Liliana, Diana are deja un manual Manga, citeste si incearca sa faca singura din el. La cursurile la care a fost li s-au explicat cateva tehnici, ea a prins tare repede. Si ii place...vom continua cu desenul, numai sa putem sa-i facem "loc". Sportul la varsta asta e foarte important.

 

[pup]

 

vorbe de copil...id="Georgia">

id="size1">

Hobbyid="Book Antiqua">

id="right">

calator de profesieid="Book Antiqua">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Iuliana In sfarsit m-am lamurit de ce erai atat de "inversunata" [flo] M-am exprimat eu aiurea, scuze. Lucrarile expuse in partea de jos... sunt de fapt lucrarile expuse ale tuturor copiilor fara nici un fel explicatii pe ele. Doar ca o lucrare este scoasa in evidenta..undeva un pic mai sus. Nu-ti inchipui ca aia de sus e pusa ca titlu!! Nu, e cu o palma mai sus, doar. M-am exprimat eu atat de aiurea si nu-mi dadeam seama unde este greseala. Nu, nu se dau exemple negative si nu le-a spus nimeni: "Uite ce urat ai facut" sau "nu esti atent deloc" sau altele in felul asta... Cand Andra desena 8-ul culcat era laudata si incurajata ca o sa reuseasca sa-l faca si drept si asta nu in fata clasei ci doar cand mi-a prezentat mie caietul de lucru, la sf de saptamana. A fost data ca exemplu intr-un anumit moment care impunea acest lucru. Nicidecum nu e scos cate unul in fata si spus: "Uitati asa trebuie facut!" apoi scos altul si aratat cu degetul... Nicidecum. Ei, deja am facut din povestea asta mai mult decat ar fi fost cazul... si poate ca ar fi fost mult mai simplu daca mi-as fi pastrat modestia. Cu sarcina...e greu la inceput dar trecem noi peste toate. Norocul meu ca nu stiu sa vomit...asa ca nu o fac [:D]. Dar Mi-e greata, mi-e rau, ma doare capul, mi-e somn ziua, noaptea am insomnii si tot asa. Dar eu cred ca o sa treaca destul de curand. Mihaela Da, intr-adevar sportul este ffff important nu numai pentru ei ci si pentru noi. Eu m-am facut asa o lenesa in iarna asta...si acum cum a dat un pic soarele cum parca mi-a aparut dorinta de a-mi mai misca un pic caroseria, ca nu se mai poate. Si daca ceva mai "sofistica" nu am voie, mi-am propus ca in fiecare zi, cand iau fata de la gradi, sa mergem macar 1 km pe jos. Chiar ne-am obisnuit cu ritmul asta si ieri cand am fost nevoita sa ajung mai repede acasa, m-a luat mititica la intrebari: "Heeeei, dar de ce nu mergem pe jos??" Macar atat sa facem. cris Cum se mai simte Iris?? I-a trecut urechiusa?? S-a intalnit cu Luca?? Tu in ce stadiu te afli cu cautarea unui nou job? Si la noi situatiile sunt destul de incerte, dar tragem speranta sa trecem peste toate, chiar daca este mai greu acum. Ei, cu povestea iepurasului ne-a salvat tot gradinita. Ieri cand am luat-o aveau la panou si povestea iepurasului, cu tot cu istoric. Si m-a salvat copila in drum spre casa, povestindu-mi cum sta treaba cu pasarea transformata in iepuras pe timp de iarna... Am scapat. Andra tot vrea sa ne apucam de pregatit oua de Paste si nu am nicio idee simplista de a face ceva usor, rapid si interesant. Sper sa gasesc ceva-ceva si sa ne exersam talentele in we [:D] macar de proba. Nu de alta dar noi vom pleca de sarbatori de-acasa asa ca n-avem motive sa ne agitam prea mult sambata viitoare, iar in timpul saptamanii din pacate nu am niciun liber. Ce planuri aveti de Paste? Liliana, [comoara] Andra-Maria & [gravi] 11+ Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

lili, fierbe oua si decorati-le cu carioca. sau daca e prea complicat, faceti colaje... un ou mare mare si sa-l decorati cu bucatele de hartie.

 

iris nu se mai vaita de ureche, asa ca azi am dus-o la gradi. am zarit-o pe mama lui luca... si asteptam sa vad reactia din clasa. se pare ca e reciproca, caci, cum am deschis usa, il si aud pe luca din spatele salii... IRRRIIIISSSSS, si fuga-fuga s-o ia in brate. fi-mea, numai zambet... abia astept azi sa vedem ce povesteste.

v-am zis ca intr-o zi, am ajuns mai devreme... nu venise inca bunica lui sa-l ia. o iau pe iris s-o imbrac... si vine luca plangand... printre lacrimi ma ruga sa nu plec fara el, ca el vrea sa plecam impreuna. de obicei ne nimerim la aceeasi ora, si plecam impreuna in parc.

 

lili, cu jobul nu prea merge... din nefericire, incerc sa-mi mentin moralul... ma scot insa din minti cei care profita. uite, de ex, proba la preinterviu, sa propui 2 idei de campanie, pe o tema data (clienti din portofoliul lor). asta apropo de cum sa strangi idei gratis.

dar mai am una si mai buna, pentru administrare magazin virtual, proba tehnica, sa urci pe site 250 de produse... pai 10 de-astia cat de cat priceputi, la proba, si ti-ai urcat intr-o zi gratis tot continutul pe site. si exemplele sunt multe... ori ma lovesc de lipsa de experienta, companiile serioase cer in medie 4 ani, ori de anunturi care includ..."fara prejudecati".

incerc sa-mi repet ca pot, si nu ma vand ieftin din disperare. din pacate piata e inghetata acum, mi-au confirmat-o multi prieteni, si toti cei care au incercat sa ma ajute.

uite-asa am ajuns la cutia pandorei, sa speram ca nu raman doar cu ea.

 

hai sa revenim la copii, ca e mai vesem cu ei.[pup]la toata lumea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Liliana, hai ca imi vine sa rid acum[:D]...ne-am inteles ca niste curci. Pai, da, ma inversunasem ca toata viata mea de elev, in special in clasele 1-4, am suferit de chestia asta. Unii care aduceau cadouri la invatatoare erau pusi in frunte, iar eu, ca nu duceam eram lasata in spate. In clasa a 4-a am luat mentiune cu 9.27 (tin minte ca si acum)....am suferit ca un ciine. Pentru clasa a 5-a a trebuit (cine a vrut) sa dea test la mate ca sa intre la o clasa mai buna. Eu am luat examenul, iar multi din aia fruntasii clasei pilosi si cu coronita pe cap, nu.

 

In clasa a 12-a, profa de chimie ma trecuse pe rindul de slabi si asta pentru ca nu intelegeam nimic din chimia-fizica pecare o preda ea, chit ca stiam muuulta chimie (am si terminat fac. de chimie). De aia zic ca multi copii sufera din cauza nedreptatilor facute de profesori, in special la virsta asta. Nu mi se parea deloc normal ca un copil cu o lucare gresita (si mi se mai pare si MAI anormal sa pui lucrari corecte si gresite pe panou..ar trebui sa fie expuse numai desene) sa fie pusa dedesubtul uneia corecte (parca asa am inteles eu...tu corecteaza-ma daca am inteles gresit).

 

Nu mai vreau sa fac alte comparatii...sistemul de invatamint american o avea si el multe bube (nu m-am lovit de ele inca), dar nu am vazut la nici o clasa lucrari de mate, engleza etc expuse pe pereti, ci numai desene, sau chestii de genul decupat-lipit(una a fost ca trebuiau sa faca o fata din hirtie o fatza pe care sa lipeasca niste fisii de ata alba ca par si dedesubt era o intrebare: ce ai sa faci cind o sa ai 100 de ani? Ma prapadeam de ris citind raspunsurile copiilor (clasa Emmei)...unii vroiau sa stea in jacuzzi, altii ca sa joace jocuri de calc, etc[:D]. Emma a zis ca o sa stea in wheelchair...macar e destul de realista[:-)))].

 

Ce mi se pare misto e ca sint intrebati individual cum arata ei ca isi iubesc familia, din ce e facuta luna, ce le place sa faca iarna si multe intrebari din astea. De multe ori mi-a venit mie sarcina sa ii chestionez si ma prapadeam de ris..sint asa de misto la virsta asta!

 

Mihaela, da, copilul se "lupta" cu el insusi. Ma uitam si la programul asta la care o duc pe Emma. Nu competitioneaza (vad ca tot repet cuvintul asta si ma intreb daca e pur romanesc sau e anglo-romanesc[bang]) cu absolut nimeni. Mai tot timpul e la masa cu copii mult mai mari ca ea, dra nu o intereseaza ce fac ceilalti. Isi termina testul, se duce la prof care i-l corecteaza. Data trecuta Emma a avut 4 greseli. A venit la mine si a inceput sa plinga de ciuda ca a gresit. Ta-su i-a zis in gluma ca nu o mai ducem acolo si a inceput sa tipe ca ea vrea. Si o vad cum se ambitioneaza si vrea sa faca numai 100%...si asta o face numai pentru ea...poate si un pic ca sa ma multumeasca pe mine[:D].

 

Cristina, macar bine ca dragostea e reciproca[:D]. Ar fi fost suferinta mare daca ar fi fost numai din partea ei:). Cit de mare Barbie balerina vrei pentru Iris, ca poate iti aduc eu cind venim acasa. Ceva de genul asta ti-ar place? Nu e mare http://www.toysrus.com/product/index.jsp?productId=2953071

 

Liliana, nu trebuia sa iti pastrezi modestia[flo]! Si eu uneori ma autoinvinovatesc ca parca prea imi laud plozii. Poate ca nu sint ale mele copiii buni pe care cred ca ii am, dar stii si tu cum e cu "puiul ciorii". Si de fiecare data imi propun sa tac milc si sa nu mai zic nica [alcool]. Si sint convinsa ca toti copiii nostri sint destepti si speciali, dar parca eu ma dau in stamba prea mult[bang]. Asa ca sa isi faca cineva mila de mine si sa mai spuna: stop, cucoana, mai opreste-te!

 

Mihaela, ce stiu eu de Montessori e ca e bun pentru copii pina la kindergarten inclusiv. Daca ai in plan sa ii trimiti la scoala publica mai tirziu, atunci e bine incepi de la clasa intii. Daca amini, le este mai greu copiilor sa se acomodeze cu lucrul in grupe (cum se face la scolile publice). Eu am discutat cu 2 profesoare de la Montesori atunci cind eram indecisa la ce scoala sa o trimit pe Emma. Poate pentru un copil caruia nu ii place sa socializeze si ii place sa lucreze individual Montessori e pentru el.

 

Cristina, de fiecare data cind scriu un mesaj, dau de primul tau mesaj la capitolul asta si imi zic ce curaj ai avut tu cind l-ai trimis singur pe Andrei acasa. Eu nu as putea face asta:(.

 

Ce papa bun faceti de Paste? Noi o sa avem invitat la noi pe un prieten cu nevasta-sa. M-am cam saturat de vesnicul meniu romanesc...as minca si eu ceva mai sofisticat, dar Alex pofteste la piftie si pe mine ma ingrozeste mirosul, iar eu la salata de boeuf. Saramale nu fac, icre nu fac, as face o ciorba de burta eventual, cozonasi, pasca si carnati nu stiu sa fac:(.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

iuli, esti draguta, dar ziua lu iris e peste 4 zile [:D], ca-s floriile. balerina aia de mi-ai aratat-o tu am gasit-o si eu la magazinele on line, si e rezonabila. mai rezonabila ca fra-su, care i-a cerut un monopoly de-ala adevarat, cu gari si inchisoare. aveam de la mc'd un monopoly pentru copii, simplut rau. a jucat andrei, mai in dorul lelii, a zis ca nu e "deloc misto", n-ai gari, n-ai inchisoare, si nu poti sa faci hotel ca sa-mi ia toti banii [:D]. asa ca... bietul iepuras, da pe-afara de fericire... pentru florii trebuie sa ma apuc maine de decupat lebede. o infig pe barbie in mijlocul tortului (desculta, ca se spala mai usor), si pe margine sa pun lebede albe si negre... acum sa vad cum scoate mama lac albastru, dar poate il facem cu ciocolata si iese ok. pentru colaje la oua... la iris la gradi au facut luni...cand noi am lipsit. si-am inteles ca au fost copii foarte ascultatori, pana sa le expolice ce-au de facut cu ele, le-au pocnit de masa, sa le manance... la andrei am fiert oul acum. l-am fiert juma de ora, ramasese pe uscat, asa ca are o pata maronie pe o parte. biata ma-sa... nici oua nu stie sa fiarba. papa de paste... eu din nefericire plec la soacra-mea. care o sa faca cu 3 zile inainte mancarea, n-o sa am nici o contributie, dar nici nimic de zis. is tare necajita ca mergem acolo... ca nu i nimic festiv. asa nebuna cum e maica-mea, macar stie sa faca o masa de sarbatoare. mancarea traditionala - nu se atinge nimeni de ea decat in ziua de paste, obligatoriu toata lumea se scoala, ia paste, si ne asezam toti la masa, ciocnim oua si mancam. apoi program liber ales. la soacra-mea... fiecare face ce-l trazneste... se duce loa bucatarie si se serveste din camara cu ce are chef. si ea intre timp isi devoreaza, unul dupa celalalt, episoadele de telenovela... o s-o iau razna... ce ma bucur e ca o sa mergem la herculane la piscina. si o sa se balaceasca copiii o zi... iuly, mda, curajul meu nebun, de a antrena copilul. sa va intreb ceva... mergem la un botez dupa paste. la restaurant. cat se mai da? ca n-am idee cat e un meniu pe-acolo... hai sa va mai dau din telenovela "iris si luca". azi ajung la gradi, mai erau 3 copii. iris si luca, impreuna, colorau iepurasi. luca ma pune frumos sa stau jos, ca el n-a terminat, si nu plecc fara el. normal, m-am conformat, ca asa fac soacrele bune, asculta de gineri [:-)))]. la locul de joaca, iris si luca faceau mancare de frunze in casuta. doi copii mai mari se duc si-o necajesc pe fi-mea, ii iau frunzele. inainte sa sar eu, sare luca urland la ei (desi aveau vreo 8-9 ani), s-o lase in pace ca e prietena lui. si i-a mai incarcat si una pe spinare...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asa cum ne propusesem, aseara am iesit la plimbare, "noi 2 si-o umbrela". Pe drum tot ma chinuia Andra sa mergem la un supermarket dar fara sa-mi explice ce anume cauta/vrea. Cica asaaaa, sa se uite si ea ce mai este de cumparat, dar "fara sa cumparam nimic, mama" Asa ca am ocolit vreo 500 m si m-am oprit la Billa, unde de fapt voia sa vada daca au aparut iepurasi/oua/ gaini de ciocolata. Nu stiu de unde a aflat de astea, ca eu nu cred ca tine minte de anul trecut. Ca sa nu plecam cu mana goala, am cumparat 2 cosulete mici de nuiele pentru ca... "am eu o idee, mami" Am ajuns acasa, s-a pus mandra pe decupat hartie creponata verde, niste fasiute mici si subtirele pe care le-a pus intr-un cos. Si-a scos un ou din frigider...si in felul asta...i-a facut un cuib, l-a invelit in prosopele, l-a bagat in cuptor si-a ramas acolo. Azi dimineata il scoate...si era un pic necajita. O intreb ce are si-mi explica: "N-a iesit puiul [:(]" Asa ca da-i si explica la ora 7 dimineata ce si cum e cu clocitul... In alta ordine de idei, azi la gradi trebuia sa duca un ou fiert sau crud, ca sa-l deseneze cu carioci. Eu i-am pregatit de-aseara 2, in caz de 1 se sparge sa mearga la gentuta sa-l ia pe celalalt. Nu va spun ca le-a pus pe-astea in cosulet si da-i cu rugaminti, ca vrea sa le ia la gradi. Am lasat-o pentru ca eram pe fuga... Fetele mele, sar'mana de sugestii pentru vopsitul oualor [flo][flo][flo] Cred ca o sa le incercam pe rand si ce-o iesi in cele din urma...o sa vedem noi! Liliana, [comoara] Andra-Maria & [gravi] 12+ Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

a venit oul incondeiat de la gradi. http://www.dropshots.com/hornoiuc#date/2009-04-10/10:03:12 ici aveti minunatia... io-s dezamagita. adica pictat oua la ei a insemnat decorare cu folie. imi explica andrei ca se baga in apoa, apoi se poune pe ou si se strange. el era f incantat de procedeu, dar eu speram sa fi muncit ceva mai mult. problema e ca acum vrea oua de-astea, cu folie cu desene... pai de unde sa-i iau?! la iris la gradi m-a enervat azi o chestie rau... ne-au anuntat aseara sa aducem dimineata copiii nemancati, ca vine preotul de cartier sa impartaseasca copiii... m-au apucat pandaliile, le-am transmis ca eu nu tin copilu nemancat, daca preotul are o problema cu asta sa astepte din partea mea pastele cailor. si sa vedeti dimineata ce altar improvizat in holul gradinitei, lumanari aprinse pe la toti in maini, preotu si vreo 3 dascali... mai, chiar au voie sa faca asta in gradinite?? a mai patit cineva?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...