Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Nazdravani de august-septembrie 2003 (mart.2008)


Recommended Posts

iuliana am uitat sa-ti spun ca am "furat" ideea ta cu tabelul cu buline rosii pentru curatenia de seara, la Silvia. Azi am inceput si a strans inainte sa a da Ovi cu aspiratorul...a primit bulina(si-a desenat ea o floricica rosie). I-am zis ca la 10 buline cumparam ceva surpriza. Sper sa o tina... [url="http://vorbele.blogspot.com/"] vorbe de copil...[/url] [url="http://salmi-foto.blogspot.com/"] Hobby[/url]
[url="http://www.nazdravani.ro/"]nazdravanii[/url],[url="http://site.neogen.ro/alinasabau/index.html"]Alina [/url]
[url="http://salmi-ladrum.blogspot.com/"] calator de profesie[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 202
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

miha, nu faci decat sa-mi confirmi din temeri, numai niste ametiti la religie in scolile romanesti. eu n-am vazut decat stresul la nepotelele mele... o materie care se presupune ca trebuie sa-ti modeleze sufletul, sa nu te lase sa dormi... deraiaza rau. in plus, am inteles ca si la 1-4, daca faci cerere semnata de ambii parinti, poti sa scapi. problema e ca tati nu e de acord cu mine... maica-mea, prof de chimie, si mai atee decat mine, era turbata de nervi. in clasa a 8-a, n-au mai mers copiii la olimpiada la romana, mate, ca deh, au capacitate, toata clasa la olimpiada la religie. si lipsit o saptamana, sa invete copiii pentru olimpiada... au venit 2-3, mama a facut lectia, sapt urmatoare a dat lucrare... si cand s-au vaitat ca n-au invatat... le-a zis sa se roage pentru inspiratie. taica-miu imi spunea ca ies copiii la tabla, isi fac cruce, impreuneaza mainile, si baga rugaciune... face un misto crunt de ei..."bai, daca n-ai invatat, roaga-te in banca sa treci la toamna... sa nu mai pierdem timpul" is scarbita de cand, la istoria religiilor, la liceu, tipul cu care faceam-preot nehirotonisit atunci... nu m-a trecut, mama lui de idiot, pana n-am invatat crezul. i-am zis ca e fraier daca crede ca in asta consta credinta,i-am spus poezia, apoi i-am zis ca n-am simtit nimic, nu si-a atins scopul de convertire... discutam cu un amic... de preoti, ca nu pot sa-i supar, is mai rau ca cersetorii, intai intind mana. cica sa-i inteleg.. ca au un salariu mizerabil, din care le scad cheltuielile de la biserica - curent, etc. si nu raman mai cu nimic. de-aia cer bani... ei sarmanii, cat sunt de necajiti... pacat ca nu suntem protestanti... dar pe mine sigur nu m-au botezat in religia care trebuie. urasc biserica, ca institutie... din adancul sufletului. tati zice ca-s nebuna, i-am spus ca, daca mor... sa nu prind picior de preot, ca-l bantui... sa doneze, tot ce se poate, daca se poate, iar restul...in vant, din varf de munte. cred ca ar fi mult mai vesel sa urci cu prietenii pe munte, decat sa mergi in urma unei cutii... inutil sa spun ca biserica nu accepta incinerarea, ca-i ritual pagan. asa ca la noi e funny... revenim la practici medievale, statul ne ia banii, biserica ne supune... eu sunt convinsa ca biserica, in general, nu are in nici un caz ca scop creearea de credinciosi. oameni cu frica de dumnezeu, care sa traiasca corect. nuuu, trebuie musai sa-i faca practicieni si cotizanti la biserica. altfel nu sunt "folositori". sunt si preoti cu har, si care investesc mult in acte de caritate. dar sunt atat de putini... iar cu o floare... nu se face primavara... ludovic XIV zicea ca omul face in viata lui de 3 ori baie. la nastere, la insuratoare, si la moarte. pai... cam asa si cu religia la romani. si, prevazatori, au grija sa te jupoaie bine la toate cele 3 ocazii. inchei... am intrebat-o pe iris ce-au facut azi cand i-a scos din clasa... i-a dus doamna sa le dea painica pe hol. deci... no comment. o sa revin maine...poimaine... cu galeria de oua [:D], speram sa ne iasa.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela, noi avem o saptamina de cind am instituit tabelul cu "treburi" si inca functioneaza f. bine. Emma e f. incintata, se culcasi la 10 daca nu si-a terminat treburile (asta mai rar), darce ma incinta e curatenia in camera cu jucarii si nu mai vad haine aruncate prin casa. Si Diana vad ca face si ea cu Emma. Da Doamne sa tina:))...oricum, ea deabia asteapta simbata si duminica sa se joace la calculator. E asa de ingrijorata cind nu e o casuta bifata (citeodata nu am timp sa ii dau sa faca tema mea etc) si ma intreaba ce facem in legatura cu asta[:D]. Aici religia e interzisa in scoala. In schimb ma enerveaza patriotismul asta fortat... la inceputul clasei recita cu mina pe inima The Pledge of Allegiance. Dar asta intr-un fel e bine ca ii invata, daca pot sa zic asa, sa isi iubeasca tara. Ma gindesc la citi nepatrioti sint in Romania care, imediat ce pleaca din tarisoara asta, dau la fund cu tot ce au trait, invatat, sarbatori, limba si altele. Bine in schimb ca sint popi in scoala care ii invata credinciosi si le iarta pacatili[:D].
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am fost ieri cu Alex la tenis.. profesorul a inceput sa le spuna neastamparatilor ca probabil mamele lor le dau cafea dimineata de nu stau locului!... Alex a raspuns, ca el nu bea cafea ci ca ia energizante! Sincer sa imi fi spus altcineva ca a spus asa nu as fi crezut,dar eram acolo!

 

Doamne ce bine imi seamana! Nu mai la prostii ii sta capul! Si el le da alorlalti idei si ii priveste cum le executa! Si zambeste ingereste! ca doar nu el e de vina! OFFF! Asa faceam si eu si ai mei erau ingroziti! M-au dat la scoala mai repede pe chestia asta!

In rest? Cum vine de al tenis mananca d erupe!

Ieri a fost si la niste prieteni care au broaste testoase si le tin intr-un bazin. Ei bine numai cu mana dupa ele a stat. Si de ce ii spuneai sa se linisteasca de ce se ascundea dupa bazin si iar le lua la scarmanat! Vai de carapacea lor de broaste! Nu le lovea doar ca le tinea de cate o labuta sau pur si simplu in palma si le studia... Si cand l-am intrebat ce face a spus ca el comunica cu ele!

 

Duminica i-am luat acvariu si pesti. Normal ca dupa ce l-am ascultat pe vanzator ce am de facut cu pestii respectiv cu acvariul ma gandeam ca mai bine ii iau caine ca e mai simplu. Adica daca nu aveam destula treaba acum am sa am! Saptamanal...

In fine, el e fericit, desi i-a murit un peste luni ceilalti sunt inca in formatie completa, ba as spune ca daca am reusit sa ucidem doar unul din douazeci si unu suntem tari! ca e prima oara cand organizam un acvariu... Dar stati pe aproape! cum se plictiseste va anunt poate il si donez, ca eu dupa 3 zile m-am saturat deja.

 

 

 

 

"La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sa fiu sincera eu chiar ma gandesc sa il declar la inscrierea la scoala pe Alex ateu! Sincer... In rest ce sa spun? eu il impartasesc pe Alex aproape lunar insa nu fac din asta ceva f important. In ce cred eu e una,dar sa ajung sa ii impun lui ce sa creada nu pot. Ca sa ajung la ideile de acum am citit destul de multe si am facut si yoga vreo 4 ani si vorba aia am ajuns la o concluzie in cunostinta de cauza... Nu vad de ce sa ii impun eu ceva de-a gata! SI inca ceva, pana la 7 ani se poate impartasi si dupa ce a mnacat, la manastirile la care mai mergem prin nordul Moldovei ni s-a spus clar ca nu e nici o problema, insa preotul de cartier care vine acolo la gradinita... ei bine, la el nu merge! La el, copilul se impartaseste pe nemancate! De la 1 an! De cum nu mai suge de la mama lui! Sa fie sanatos ca nu am nevoie sa il imparatseasca el! I-am si spus! Anul trecut m-a luat la rost ca de ce am dat copilului sa manance. De aia ca eu nu il tin nemancat! Si pt ca eu deja il impartasisem cu doua zile in urma. Pai nu, ca el impartaseste copiii la gradinita! Adica impartaania luata cu parintii lui nu era buna! Si i-am spus sa ma lase in pace ca il reclam. Si a tacut malc. Asa ca luati atitudine. In plus festivismul asta de prost gust pe care il semnalam prin toamna de Sf Paraschiva pe strazile Iasului... Dragilor, le dam nas si se vor transforma in putere in stat mai ceva decat in Evul Mediu! Ca doar conditii sunt: criza economica, saracie si coruptie, abuzuri! de toate si in nisa creata se vor instala ei sau alte secte care sa aiba acelasi scop: sa impileze, sa exploateze... etc. Asa ca no comments. "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cred ca mai apuc sa intru pana sapatamana viitoare asa ca va urez ca Sarbatorile Pascale sa va gaseasca sanatosi si sa aduca in sufletele voastre liniste, si bucurii! Sa fiti fericiti impreuna cu toti cei dragi. Paste fericit! "La plus belle russe de diable est celle de nous persouade qu'il n'existe pas" - Baudelaire
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! Noi ne aflam de cateva zile in Bucuresti, am venit sa rezolvam pe fuga niste problemute administrative, dar si ca sa ne vedem rudele, parintii, prietenii Am vrut numai sa intru ca sa va spunem si din partea noastra sa aveti Paste Fericit si linistit, cu sanatate si bunatati pe masa![flo] Dana [hia] mama lu'[cavaler][url="http://s299.photobucket.com/albums/mm296/danateu/Salzburger%20Land/?action=view¤t=hall9.jpg"]Radu Stefan[/url](Fecioras de 2003) "Prietenii sunt aceia care te iubesc chiar si atunci cand te cunosc"[pup] [url="http://s596.photobucket.com/albums/tt48/tudors-painting/Acryl%20paint/"]Hobby[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am reusit si eu sa urc in album [url="http://entertainment.webshots.com/photo/2685189970074816840vhvFUn"]Ouale de Paste[/url]. Noi vom pleca la parintii sotului meu. Abia astept...si sper sa pot manca pe saturate. Soacra mea gateste exceptional asa ca ma astept la surprize. carmen , ce simpatici sunteti cu pestii. Pai astia-s cel mai usor de intretinut. Noi am avut acvarii ani intregi, pana am ramas insarcinata ca intrase paranoia in mine, ca apa se evapora si pot face nu'sh ce boli la plamani si poate afecta bebe. De fapt asta s-ar fi intamplat daca dormeam in camera cu acvariile, dar ele erau in alta parte a casei, asa ca nu prezenta niciun risc...dar deh... Acum, tare mi-ar placea sa o iau de la capat macar cu un acvariu mic dar nu stiu daca as mai avea unde sa-l mai pun [:(] Daaaaaar, pentru ca Andra isi dorea f mult un animal de casa, ieri m-am procopsit cu [url="http://travel.webshots.com/photo/2611155790074816840EENSRV"]unul[/url] [:D] Fetele mele dragi, Va doresc un Paste Fericit si va asteptam cu impresiile de dupa! Liliana, [comoara] Andra-Maria & [gravi] 13+ Fii asa cum simti si se va vedea in tot ce faci!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va urez un Paste fericit!! Sint in febra gatitului. Mai am de facut ouale, piftia si salata de boeuf si, daca mai am timp, un tortulet pentru fete. Dulce nu am mai facut decit o rulada cu crema de brinza si capsuni. Nu mergem diseara la inviere...cred ca o sa mergem miine. Va pupi
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...