Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Secrete in Bucatarie


Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui Mindy
Bag buretele de vase in microude pe 1 minute, scoate germenii. In frigider, bag bicarbonat intr-o cutiuta sa nu fie miros. Unii pun carbuni. Daca am carpe de bucatarie le las peste noapte in apa cu otet si nu prind deloc miros. Apa cu otet folosesc si pt curatarea cafetierei. Cand vreau sa verific daca s-a incins uleiul, bag coada de la o lingura de lemn pana pe fundul tigaii si daca face bulinase in jur inseamna ca e incins. Cum scapati de mirosul de ceapa prajita? cand fac tocana sau orice cu ceapa calita, e nebunie ce nasol miroase. Blatul de tort si orice blat mi se lasa sau il coc prea mutl sau prea putin. Proba u introdus scobitoare in blat nu prea o inteleg ca mereu mi se pare ca batzul ala e umed cand il scot. Si am tendinta sa fac orice blat uscat.
La blatul de tort ideea nu e ca scobitoarea sa iasa perfect uscata, e normal sa iasa umeda (si de la caldura) ci sa nu iasa cu aluat pe ea. Adica daca bagi scobitoarea si o scoti cu bucatele mici de aluat, faramituri pe ea, mai lasi blatul la cuptor, daca iese curat..e gata. Spuma de albus cu zahar se face mai repede si mai tare daca puneti albusurile si TOT zaharul deodata si vasul il puneti pe foc si bateti cu telul acolo pe foc pana se topeste zaharul. Apoi luati de pe foc si bateti in continuare. Se face imediat. Nu va fie frica: nu se face omleta (eu la asta m-am gandit prima data cand mi-a zis o cofetareasa). Eni, mama de baietzi - Petru (14.08.2003) si Toma (29.09.2006)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Citat:
citat din mesajul lui Mindy
cum scapati de mirosul de ceapa prajita? cand fac tocana sau orice cu ceapa calita, e nebunie ce nasol miroase. Blatul de tort si orice blat mi se lasa sau il coc prea mutl sau prea putin. Proba u introdus scobitoare in blat nu prea o inteleg ca mereu mi se pare ca batzul ala e umed cand il scot. Si am tendinta sa fac orice blat uscat.
nu stiu daca si pt ceapa eate valabil, insa pt improspatarea aerului de la fumul de tigara- coaja de lamaie pusa pe plita incinsa(dai drumul la aragaz un minut si apoi stingi flacara). ideea e sa nu arda cu flacara ci doar sa se incinga sa iasa uleiurle aromate. mie blatul sau chechul/pandispanul mi se lasa atunci cand aluatul este prea moale. daca il coc mult, tot se va lasa cand se raceste si in plus devine inchis la culoare. la fel mi se intampla si cu cozonacul. solutie pentru curatarea rapida a cuptorului cu microunde aveti? pustiului meu ii plac mult ouale fierte moi. de cele mai multe ori imi ies tari ca le tin mult la fiert. cat sa le tin corect ai sa iasa moi si delicioase? mami & bubu, foarte specialul meu NU voi fi un parinte obisnuit, deoarece am ocazia sa fiu unul extraordinar
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Merci Gogosel de pont..imi place mirosuld e lamaie, acasa puneam si coji de portocale.. Unii zic sa pui la fiert apa si bete de scortisioara. De oua moi si delicioase nu stiu secretul ca mie imi plac de regula tari ( de ne citeste un barbat o sa zica ahh perverselor)[:D] Mircoundele le sterg numai cu carpa uda cu apa fierbinte, sau apa si otet .. ma feresc sa bag chimicale tari in cuptor ca sa nu intre mirosurile parfumate in mancare.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Painea tine cel mai bine congelata. Eu o fac, o las la racit, o feliez daca nu fac sub forma de chifle si o inghet. Ouale se separa mai bine cand sunt reci, dar albusurile se bat mai bine daca sunt calde (am vazut ca cineva a scris contrariul inaintea mea) Daca vreti blaturi fara varf in mijloc, se coc timp mai lung la temperatura mai mica Torturile se asambleaza mai usor si mai fara batai de cap daca blaturile le tineti in congelator 30-40 de minute inainte Eclerele ies mai bune daca se ingheata (faceti aluatul, faceti formele pe hartie cerata si bagati in congelator) Aluaturile dospite sunt mai gustoase daca se pune drojdie mai putina si se cresc in frigider peste noapte Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil! Anda si Carina (deja domnisoara) http://community.webshots.com/user/andamihai http://andaoana.wordpress.com/ http://flickr.com/photos/32304863@N04/
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 weeks later...
pentru arome deosebit la legumele fierte (cartofi natur de exemplu, dar eu, pt ca plodu imi papa f bine legume fierte, fac legume natur, adica pun si cartofi si morcov si telina), adaug la fiert 2-3 catei de usturoi cu tot cu coaja. Tot asa la cartofii tzaranesti, in etapa de perpelire pe teflon cu un strop de ulei de masline, adaug aceeasi catei de usturoi in coaja. Se elibereaza aroma intr-un fel subtil. Petru dres cu ou si smantana ciorbe si supe, pun doar galbenusul de ou si dupa ce-l bat bine cu smantana adaug un strop de otet (mai mare sau mai mic dupa caracteristicile ciorbei :). Nu stiu daca e vechi sau nu trucul dar eu de cand l-am descoperit sunt super incantata ca nu se mai taie smantana aia odata turnata in supa. Mina si Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati din:09.09.2004 [url="http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655"]cronicile vizigotului[/url] Some people dream of success...while others wake up and work hard at it
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...