Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Doua gogosele sagetele


Recommended Posts

Acum un an pe vremea aceasta a aparut in viata noastra mezina familiei. Nici nu stiu cum sa incep povestea nasterii, trebuie sa povestesc prima nastere ca sa se inteleaga ceva. De cand ma stiu intorceam capul dupa bebelusi. Cand mi-am cunoscut sotul eram prea tineri de a ne apuca de treaba, aveam 19 ani. Anii au trecut, am terminat facultatea, masteratul, am facut nunta si deja ne gandeam serios sa avem si noi un copilas mai ales ca am reusit sa ne si mutam la casa noastra. Noaptea nuntii am ratat-o si implicit luna septembrie 2003. Si daca tot nu eram insarcinata m-am prezentat la medicul de familie, i-am spus ce avem in plan si mi-a dat o lista lunga de analize de facut. Le-am facut, aveam o infectie urinara si lipsa de Calciu si Fier. M-am apucat si am luat antibiotic, si dupa aceea Fierul si Calciul, am refacut analizele si au iesit toate bine. Cum a aflat sotul ca stau bine am trecut la treaba insa nu s-a prins nimic. Credeam ca la mine e vreo problema pentru ca de la 19 ani tratam niste noduli la san care reapareau, din cand in cand mai primeam retete: Alilestrenol, Medroxiprogesteron, Vitamina E, Mastoprofen, Carpicon. Si daca tot aveam prin casa diverse, s-a apucat si sotul sa ia vitamine E Forte. Am muncit serios luna urmatoare si cand am vazut ca intarzie bine de tot am mers la doctor. Si bine am facut ca am mers asa tarziu ca sarcina era mica de tot, de fapt mi-a scris amenoree si m-a trimis sa cumpar un test si sa revin la consult peste o saptamana. Am facut testul si au iesit doua linii groase, clar pozitiv. De abia atunci mi-a confirmat sarcina, DPN 9 Decembrie, si mi-a spus sa iau Acid Folic, si vitaminele B6 si B12. Sarcina mergea bine, dimineata mancam, vomam si dupa aceea plecam la servici. Si mai mereu imi era somn iar eu renuntasem de un an la cafea, nu vroiam sa ma reapuc. Imi era si jena sa merg mereu tarziu la servici pentru ca nu-i anuntasem, noroc ca aveam program flexibil. In saptamana 13 am facut prima ecografie, bb topaia de zor in burtica, o agitata cum este si acum. Totul parea bine numai, sarcina este in evolutie dar BB este mai mic, saptamana 11 nu 13. Sincer nu am dat mare atentie atunci, am zis ca poate din cauza greturilor. A, nu pot sa uit, m-a sunat sotul si prima intrebare a fost daca sunt doi sau este doar un BB asa cum spera el. Eram la sfarsitul primului trimestru, teste pentru SD nu am facut nimic, citeam in perioada aceea Alchimistul si Vechiul Testament, imi bagsem bine in cap o idee fixa de genul "crede si ti se va indeplini", aveam convingerea ca bb este sanatos. Imi parea insa rau ca nu am avut bani sa fac analizele pentru toxoplasmoza, citomegalovirus si rubeola. In trimestrul II, n-am fost insa prea cuminte ma lasasera greturile si ma simteam minunat, venise primavara si eram plina de energie. Dupa cateva alergaturi dupa tramvai si carat din Obor 2 sacose cu capsuni pentru gem, am inceput sa simt ca mi se intareste burta si o senzatie ca-l scap pe bb printre picioare. M-am dus la consult si aveam colul intredeschis, aveam doar 16 saptamani si imi reprosam ca nu am avut grija de mine, de bb. Nici ca am mai facut alergari viteza, nici curatenie prin casa sau ridicat ceva mai greu, mi-am ocupat timpul cu un proiect plus ca mai luam de la servici sa lucrez acasa, trebuia sa consum cumva energia. Chiar am tras pe branci atunci, in iulie si august am avut o singura zi fara munca de birou, munceam cu drag pentru ca se apropia nasterea si trebuia sa facem cumparaturile pentru bb. Am primit tratament, mult Alilestrenol, parca 8/zi si No-spa, plus Supradyn sa ingrasam bb si din pacate si pe mine. Tot atunci am inceput sa merg si la dozari de anticorpi si uraa, lipseau cu desavarsire si asa au lipsit pana la nastere. In saptamana 22 am facut prima ecografie morfologica, am iesit de acolo cu un mare zambet pe fata, bb era perfect sanatos si era fetita asa cum ne doream mult de tot. Rinichii mei insa nu erau prea bine, pe fisa scria hidronefroza si deja simteam ca retin apa. Cred ca din cauza medicamentelor, n-am vrut insa sa mai iau ceva si pentru rinichi. Ma uitam mereu la CD-ul cu ecografia, nu-mi puteam inchipui cum va arata bb dar de abia o asteptam. Aveam deja primul nume pregatit, Ana, pentru ca in calendar pe 9 Decembrie este o Sf. Ana. Data estimata era 14 Decembrie, din nou bb iese mai mic decat DPN-ul iar sotul ma stresa sa mananc mult si bine ca sa nu mai fie bb in urma. Prin luna a cincea am facut si o vizita in spital si am constatat ca bebeii stau in conditii bune si ca exista un salon cu plata pe care l-am vizitat si mi-a placut. Am ajuns si in trimestrul III, la 28 de saptamani mi s-a spus ca s-a inchis colul, nici ca am mai avut grija lui pana la nastere. Am mai facut o ecografie morfologica sa vedem cat este de mare, avea 2,5 kg la 32 de saptamani, se contura ideea de bb mare la nastere. Am mers la servici pana in noiembrie cand am intrat in concediul de odihna, incet incet am facut cumparaturile pentru noul membru, dar in general ma plictiseam acasa. Am ajuns in saptamana 40, facusem curatenie generala in toata casa si nici un semn ca voi naste. Ba am mers si la Patriarhie sa ma spovedesc inainte de nastere si urcatul dealului nu m-a ajutat cu nimic. De unde eram panicata ca voi naste prematur ajunsesem sa ma rog sa nasc odata. Nu am experimentat in sarcina nici cea mai mica contractie. Pe 9 decembrie mi s-a facut prima declansare, aveam 40 saptamani si orificiul intern deschis, permitea indexul. Mi s-a injectat glucoza, Ca, vitamine B1, B6, C, gluconat de Ca si estradiol forte si nu am experimentat nici o contractie. Unele medicamente erau pentru col sa fie mai moale celelalte cred ca pentru a declansa cxontractii. Pe 14 decembrie cred ca mi s-au administrat aceleasi injectii dar nu am reteta si tot nimic, nu am avut nici macar o contractie. Eu eram stresata ca intasem in saptamana 42 si atunci doctorita m-a chemat pe 17 decembrie la spital in caz ca nu se intampla nimic pana atunci. Nasol rau de tot sa depasesti termenul, toata lumea te suna si stresul creste. Pe 17 m-am prezentat ca o floricica la spital fara urma de contractii desi urcasem scari, facusem bai fierbinti si multe alte prostii si incercari disperate. La ora 9 mi-a dat pastiluta magica de pus sub limba, aveam diatatie 2 dar lipseau contractiile. Cam intr-o ora au inceput contractiile dar nu dese, nu foarte dureroase, eu incercam sa dorm sa fiu odihnita pentru ce va urma. La ora 14 la un control mi s-au rupt membranele si au inceput durerile serioase. Pe la 6 seara aveam dilatatie 6 aveam contractie dupa contractie de nici nu aveam timp sa rasuflu intre ele, simteam cum ma dilat si durea rau de tot, ma tineam de pereti, de barele de la paturi si rezistam eroic. Auzisem chiar dupa internare un bb nascandu-se si ma incurajam ca vine bb si la mine. Travaliul insa nu evolua cum se astepta doctorita desi aveam si perfuzii sa ma ajute si l-au chemat pe seful de sectie sa discute daca sa-mi faca cezariana. El a spus ca nu, m-a controlat, mi-a facut dilatatie manuala si a plecat. Pe la 10 seara aveam dilatatie 8. Intr-un final am ajuns si la dilatatie 10 dar aveam contractiile rar, mi-au mai pus perfuzii si cam degeaba. Am stat o ora fara contractii si nu mai reuseau sa-mi provoace din nou contractii. Atunci a sosit o gravida cu bb gata de nastere, chiar am vazut din usa cum l-a nascut, de abia au avut timp sa-l prinda, iar eu ma chinuiam de atatea ore. Dupa acea nastere a nascut si cealalta pacienta a doctoritei mele, numai eu ramasesem nenascuta in spital. M-au urcat pe masa de 2 ori si mi-au apasat pe burta in ideea ca poate asa iese bb. N-au reusit decat sa ma chinuie inutil, doua moase urcate pe mine de-am simtit cum ma sufoc si-mi ies ochii din cap. Atunci a inceput sa se vada capul, mai exact fruntea si doctorita a spus ca nu iese bine copilul, era in prezentatie craniana dar cu fruntea inainte si gatul stramb, iar alta belea fiind si bazinul meu turtit transversal se pare. Doctorita mi-a spus ca ea nu baga for
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 19
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Foarte frumoasa povestea, superbe pozele si protagonistele, junioara este o frumusete, sa-ti traiasca si sa aveti parte de tot binele din lume [flo] ________________________________________ Daria & felina fioroasa [zana] [url="http://family.webshots.com/photo/2101180020059491989HUtsSY"]GIULIA(2004 08 16)[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu s-ar spune ca n-ai mai scris din clasa a VIII-a. [:)] Fte frumoasa, plina de peripetii, poze, trimiteri...si acum mi-am dat si eu seama de acel `curajoase` din titlul odiseii noastre. [flo] Prin cate ai trecut pana sa apara gogoasa dulce, ti se potriveste de minune.[asia] Mami de [url="http://family.webshots.com/album/569186314GgYjxB?start=60"]Sara[/url] (8 dec 2008) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=131702"]Povestea nasterii[/url] [url="http://poarta-ma.blogspot.com/"] Poarta-ma, mami! [/url] _____________________ [url="http://dctimisoara.blogspot.com/2009/01/emma-este-iubire.html"]Emma este iubire[/url] [ruga] [url="www.cristianstefan.ro"]Sa fim alaturi de Cristian Stefan[/url][flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

otilia, tu pentru mine esti mama eroina. sa fii insarcinata singura si departe si sa ai si grija de copil nazdravan de nici 4 ani nu e la indemana oricui. gandindu-ma la tine ma incurajam ca nu e atat de greu in ultimele luni de sarcina [flo] povestea m-a emotionat caci unele din momente imi sunt si acuma foarte clare in cap, sms-ul scris imediat dupa nastere il am inca in telefon [pup] imi aduc aminte ca ieri conversatiile noastre din spital si sa stii ca chiar daca te-am luat cu o zi la nastere tot tu ai castigat pentru ca eu am trisat cu perfuzia cu oxitocina [:)] pupam gogosile alea blonde si durdulii si inca o data felicitari ca ai reusit sa nasti natural!! ALRA mami de Laura(06/02/2006) si Nicole(08/12/2008) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=116326"]Vacanta cu Laura in Romania[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am pus si prima poveste, m-a prins inspiratia azi. Multam de aprecieri, va [pup] [grup] Alra, cum spuneam si la odisee, n-am avut probleme mari in sarcina ci diverse stresuri mai mici sau mai mari plus cateva intamplari nefericite fix cand eram si gravida dar si singura cu Ana intr-o tara straina. Am avut insa noroc de prieteni adevarati in Norvegia dar si de multa sustinere pe forum. Pe mine m-au ajutat mult povestile mamicilor curajoase, m-au ambitionat. Am scris povestea pe de o parte pentru ca timpul trece si uit din detalii dar si pentru a incuraja alte mamici. Mami de [url="http://www.dropshots.com/otiliav"]Ana nazdravana[/url] (18.12.2004) si Elisa Andreea (09.12.2008) [url="http://community.webshots.com/user/otiliav78"]Pozele noastre[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Otilia, sa iti traiasca minunile! Sa fiti sanatosi cu totii si sa aveti o viata frumoasa si linistita! Va [pup] tare tare! Nana, [mamica] Andrei Stefan ( 26.09.2007) [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=112396&whichpage=1"]Povestea nasterii fluturasului![/url]
Fluturas iubit, sa nu uiti niciodata, ca mami este intotdeauna cu un pas in urma ta. Trebuie doar sa intorci privirea si sa intinzi manutza si mami te va ajuta in orice clipa!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
  • Adaugă...