Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Adialex, din cate stiu eu diplomele trebuiesc echivalate si dureaza cel putin un an pana iti elibereaza actele. O fosta profesoara de la facultate isi facea doctoratul in Spania si trecuse vreun an si jumatate si nu-i dadusera inca titlul. Nasul baietelului meu, de nationalitate bulgara, e absolvent de facultate de economie si in Spania lucreaza la camp. Mai cunosc un caz, al unui medic veterinar in Romania, cu 2 mastere, ce lucra in Spania ca sofer, ca nu-i recunosteau studiile. Astea sunt cazurile pe care le cunosc. Acum sa-ti spun de mine: aceeasi problema o am si eu, ma intereseaza echivalarea diplomelor... eu sunt traducator autorizat de spaniola si fiind licentiat in Limbi Straine am si calificarea de profesor. Noi am locuit in Spania (fiu-meu s-a nascut acolo) si pe vremea aceea m-am interesat si eu, ca voiam sa lucrez si eu la o gradinita sau la o cresa, dar mi s-a zis ca nu am nici o sansa sa fiu angajata (dar mai depinde si de norocul omului, mai stii? Eu nu vreau sa te descurajez). Ce as putea eu sa fac in Spania (ca vrem sa ne intoarcem dar dupa ce mai trece criza, ca acum sa pleci cu familia si sa incerci sa te descurci e sinucidere curata, din punctul meu de vedere) ar fi sa lucrez ca traducator pentru romani, dar e posibil sa fiu nevoita sa dau un examen ca sa-mi fie recunoscuta diploma. Iar pana imi vor fi recunoscute diplomele, adica timp de 1-2 ani va trebui sa-mi gasesc ceva gen: menajera, ospatarita, bona, lucrator zilier, lucrator in vreo fabrica. Si asta daca am noroc. Cam asta e oferta. Ce ai putea face ar fi sa incerci sa lucrezi pe cont propriu, dar e cam greu sa convingi spaniolii sa apeleze la serviciile unui strain. dar iar depinde de noroc. Poate celelalte fete stiu alte lucruri si cazuri si iti vor da alte raspunsuri. Poate in alte provincii (eu am fost in Segovia) e altfel, ca nu peste tot se aplica aceleasi reguli si nu peste tot e la fel. A mai fost un subiect cu mamici de Spania, la Odiseea sarcinii, dar nu s-a mai scris demult acolo si s-ar putea sa-l gasesti mai greu. O alta fata povestea la acel subiect ca si ea a incercat sa lucreze la o gradinita, mi se pare ca a facut si niste cursuri acolo exact pentru a lucra in gradinite, dar i-au spus ca nu-si va gasi de lucru in domeniu. Noi ne-am intors in Romania acum 2 ani, la inceput am crezut ca e o vizita de scurta durata (eu venisem sa-mi rezolv problema cu licenta, cu diplomele) si cand colo n-am mai putut pleca pentru ca sotul nu a mai reusit sa-si gaseasca de munca si de atunci situatia s-a inrautatit tot mai mult in Spania, asa ca momentul e foarte prost. Dupa cate am inteles in Spania somajul e de 40%. Sa nu crezi ca vreau sa te descurajez, dar ma gandesc ca poate nu ai prea multe informatii si nu cunosti prea bine situatia reala. E bine sa fii avertizata, ca sa nu te trezest acolo intr-o situatie neplacuta sau chiar fara iesire. Personal cunosc multe cazuri de persoane care s-au dus in Spania la "invitatia" prietenilor sau rudelor, se bazau ca au un lc unde sa stea si ca le va fi usor sa-si gaseasca de munca si acolo au fost abandonati, li s-a spus ca nu au unde sa stea. Poate si celelate fete iti vor putea da vreun sfat in privinta asta. Iti urez succes. Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007) [url="http://www.flickr.com/photos/23373490@N02/"]poze cu mogaldeatza[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/30849078@N05/"]Lucas[/url] http://elblogdeluquitas.blogspot.es Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Uite, am cautat si cu mare greutate am gasit subiectul. Astea sunt fragmente din postul pus de fata respectiva:

 

"Apoi mi-am scos titlu' de auxiliar de escuela infantil intr-o gradinita de aici din Torrent unde am facut si practica"

 

"Jasmin, n-am lucrat la gradinita , am facut practica (luam 300€ pe luna). A fost foarte frumos.A fost o experienta frumoasa, copii dau tot ce au mai bun in ei. Ii indragesti fara sa vrei...si ei te indragesc pe tine. Cand am plecat mi s-a rupt sufletul...le simteam manutele pe mine si pupicii. Poate pt voi n-ar insemna nimic pt ca sunteti mame si simtiti asta cu copilasii vostri, dar pt mine a fost extraordinar. Gradinita la care am fost eu a fost una dintre cele mai bune de aici din Torrent.Copii sunt tratati super. Schimbati la timp, nu sunt lasati sa planga, tot timpul supravegheati. A fost frumos, pt ca am prins perioada Craciunului . S-a facut Belen, a fost serbare, copii au invatat colinde. Am stat putin timp dar am o gramada de amintiri pt ca m-am simtit foarte bine acolo...

 

Cat despre a lucra intr-o gradinita aici, am fost anul trecut la Servef (fortele de munca..nu stiu daca in fiecare comunitate e la fel) si mi s-a spus in fata ca n-o sa-mi gasesc pt ca-s extranjera ......si chiar n-am gasit...am depus o gramada de CV-uri pe unde chiar stiam ca au nevoie, dar nimic...deocamdata nici nu-mi mai caut, pt ca am serviciu...si conteaza si banii...cum au luat-o razna preturile si aici..."

 

 

 

 

Jasminid="red"> si Lucas Danielid="green"> (28.11.2007)

poze cu mogaldeatza

Lucas

http://elblogdeluquitas.blogspot.es

 

Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...id="red">

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

APSARA, KARMENUTZA- ma bucur ca va plac fotografiile mele [pup]

 

ADIALEX- da, se mai echivaleaza diplomele, dar dureaza foarte mult.

Daca ai timp si ceva resurse financiare, poti incerca sa te inscri la un master pe specialitatea ta in Spania, asa o sa ai sanse mai mari la o angajare ulterioara in domeniu...

Vrei sa vii tu cu sotul tau doar, sa inteleg ca nu aveti copii? Daca e asa, cred ca o sa va fie mai usor, fiindca o sa aveti orar total disponibil si pt scoala, si pt munca, etc...

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna,

Ma bucur ca v-am gasit si am citit totr ce ati scris pe aici cat am putut de repede. Sunt multe informatii de care avem nevoie noi cele care vrem s ane mutam i nSpania.

Si eu, cu familia mea, vrem sa ne mutam in Spania, zona Javea,Alicante.

Acum am prea multe intrebari incap, dar sper sa nu va suparati daca o s aincep sa va intreb cate ceva despre viata de acolo.

Sta cineva prin zona asta?

Cum pot sa ies mai ieftin cu asigurarile de sanatate, sa imi fac o asociatie de familie sau sa fac o asigurare privata?

noi suntem 4 persoane,2 adulti si doi copii de 6 si 10 ani.

Va pup si ma bucur ca v-am gasit!

Cristina

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc f mult fetelor ca mi-ati raspuns; asa e, e bine sa ai toate informatiile inainte de a te aventura intr-o poveste ca asta;

vroiam sa vin initial cu sotul, avem o fetita dar nu as fi luat-o cu noi initial, cu toate ca ar fi fost f greu;

nu stiu ce sa zic, probabil ca ma voi apuca sa demarez procedura cu echivalatul diplomelor, intre timp mai invatam si limba, si om mai vedea; nu suntem chiar disperati sa plecam, aici avem o situatie buna, serviciu relativ bine platit, dar pentru copil as pleca, vreau sa ii ofer altceva mai bun;

probabil ca ideal ar fi sa iti cumperi o casa acolo, eu asa ma gandeam, ca ar fi mai sigur;

cam ce preturi au apartamentele, ma refer la cele de 2-3 camere, si nu in zone f centrale?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adialex, preturie apartamentelor cred ca variaza foarte mult in functie si de fiecare provincie, oras/sat, centru/periferie. Eu din ce am vazut pe aici, preturile la apartamente sunt mari - adica mie asa mi se par. Pentru cine are foarte multi bani, poate nu i se par mari.... [:D]

Uite, de exemplu, un link unde poti vedea preturi: http://www.yaencontre.com/buscador/results?o=1&t=1&d=Barcelona&dold=Barcelona

 

 

 

Carmen & Ioana Catalina (4.oct.2005)id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adialex, in comune (villas) gasesti si apartamente la aproximativ 100.000 euro, dar in general in zone unde nu gasesti prea mult de lucru. Intr-adevar exista mari diferente de pret, in functie de zona. Karmenutza, cum e la noul servici? Diplodocus, e buna ideea ta cu masterul. De fapt eu ma gandisem la asta la un moment dat dar cineva (un spaniol) imi spusese ca preturile unui master sunt in jur de 5000 euro, asa ca imi iesise din minte. Totusi, acum ca ai mentionat, m-am documentat si eu si am vazut ca exista totusi si mastere la 2000-3000 euro. Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007) [url="http://www.flickr.com/photos/23373490@N02/"]poze cu mogaldeatza[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/30849078@N05/"]Lucas[/url] http://elblogdeluquitas.blogspot.es Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui Jasmin012
m-am documentat si eu si am vazut ca exista totusi si mastere la 2000-3000 euro.
align="right" id="quote2">

Depinde in ce domeniu...
Eu vreau sa fac anul acesta in asistenta sociala sau domenii foarte inrudite si am gasit la 1000/1500e
Iar daca te organizezi bine, poate reusesti sa si muncesti intre timp

[pup]



Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...