Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

[hopsieu]

hola fetelor [pup]

va rog sa ma scuzatzi ca nu am mai intrat de asa mult timp [asia]

am fost tot pe [fuga]

am avut (si avem) acu' in perioada asta (slava Doamnului) MULT de lucru

stam acasa vreo 2, max 3 zile si apoi iar la drum [auto]

Carmen [pup] ma bucur ca e bine la munca, mai ai putzin in vacantza si o sa vezi ca trece repede timpul si o sa vina si sotzul tau

Brazuca [pup] e prieten bun? atunci aveti toate sansele sa fie bine. La sfarsitul lunii Septembrie incepe campania de recoltare la mandarine. Si noi am avut/avem un amic in Xativa dar nu am mai tzinut legatura cu el.

Jasmin [pup] [:D] am vazut pozulicile cu Lucas, e un dulceeeee [pup]

s-a nascut in Spania?

 

Ehe ... cat despre "ingles-ul" vorbit de spanioli ... sa va zic o poanta:

Cand am intrat ca si "auxiliar administrativo" (un fel de secretara ... adica: "face de toate" [:D] ) la o firma care se ocupa de prelucrare, comercializare si export de citrice, am intrat mai mult ptr ca aveau nevoie de cineva sa vb. engleza cu clientii. Sefa a chemat-o pe fata care a fost inainte (spaniola) cica "sa ma incerce".

Cand am auzit-o pe fata asta cum vorbea ... [alcool] m-a luat groaza.

Pe urma i-a spus sefei (in "valenciana", dialectul care-l vorbesc ei in zona asta) ca STIU F.F. BINE "INGLES" (pai cum naiba sa nu stiu daca am studiat 8 ani)

In concluzie ei sunt VARZA la limbi straine. Am intalnit spanioli (batrani) care nu vorbesc decat valenciana (ei zic ca nu stiu "castellana", spaniola).

Apsara [pup] cred ca-ti place sa fii profesoara. Ai dreptate in ceea ce priveste limba spaniola (ca e pe locul II in topul celor mai folosite limbi) dar totusi consider ca nu le-ar strica sa se mai "cultive" putzin si cu alte limbi straine

 

moamaaa ce m-am intins ...

va las, va doresc noapte buna si un weekwend placut

 

[pup][pup][pup]

angi

 

 

Doamne [ruga] ajuta-ne sa gasim comoara [copil] mult cautata.

Aspiranta optimista, cu ajutorul Tau Doamne: Viitoare [gravi]

noi 2 prin lume

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Aici, engleza nu stiu ei cine stie ce dar castellana stiu toti! Si tineri si batrani. Am inteles ca se invata la scoala, de la varste mici si catalana si castellana, le folosesc intensiv. Eu catalana nu stiu deloc. Folosesc numai castellana si toata lumea imi raspunde la fel.

In rest...multi imigranti, din multe parti ale lumii, de toate culorile, toate limbile. Si multi, multi turisti, care la fel - fiecare pe limba lui.[8D]

 

Carmen & Ioana Catalina (4.oct.2005)id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hola, chicas... cuanto tiempo! [pup] Angi, bine ai revenit! Lasa, ca e bine ca aveti mult de munca, asta insemna ca va ocoleste criza, si bine face. Multumim, da, Lucas e intr-adevar un scump. Nu ca e fiu-meu, dar este foarte tandru si finut... sper sa ramana asa. Daca depinde doar de mine asa ar ramane, dar mai stiu si eu cum s-o dezvolta ca persoana? E nascut in Spania, in Segovia. Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007) [url="http://www.flickr.com/photos/23373490@N02/"]poze cu mogaldeatza[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/30849078@N05/"]Lucas[/url] http://elblogdeluquitas.blogspot.es Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BRAZUCA- Doamne ajuta sa fie bine si la voi!

 

ANGI- bine ai revenit ...dar cred ca pleci repede inapoi [:D]

Ia-ti un laptop sa ai pe drum internet, mai trece timpul altfel [pup]

 

KARMENUTZA- cum zici tu d ecatalana, aici e galega [:D] Insa e un dialect care mie imi place...asemanator cu portughesa, si mai apropiat de latina decat spaniola...Asa ca pentru mine e usor sa o inteleg...

 

JASMIN- m-am uitat putin pe blog-ul tau, e foarte frumos...Am folosit link'urile de desene animate si ne-am uitat putin la Mihaela...

 

Eu sunt entuziasmata ca dupa 15 luni de asteptare am primti raspuns ca licenta mea din Romania a fost echivalata cu titlul spaniol de "diplomada en trabajo social" [olala]

Sper ca de acum sa imi fie mai usor sa gasesc de munca in domeniul meu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor. Ce ma bucur ca am gasit acest subiect pe forum. Si eu cu sotul dorim sa ne mutam in Spania insa undeva la anul - in speranta ca isi revin din criza - stiind ca somajul este foarte mare - si sa invatam si limba pana atunci ( cat de cat). Informatiile date se voi sunt foarte utile. Felicitari fetelor care au avut curajul sa plece ( mai ales singure ). Sper ca avem si noi curajul asta - noi vrem sa plecam din Romania pentru a locui intr-o tara civilizata si unde statul isi respecta cetatenii. Financiar poate ne va fi mai greu decat aici la inceput, insa nu banii conteaza cel mai mult in viata. Mai bine mai putini , iar multumirea sufleteasca sa fie mai mare. Adialex, unde v0ati inscris la cursuri ? Ati inceput deja? Echivalarea studiilor nu o poti face decat cand locuiesti acolo deja? Fetelor sper ca sunteti bine cu toatele. Pup cu mare drag
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

noi incepem de saptamana viitoare meditatiile, am gasit un vorbitor nativ de spaniola, vom face meditatii impreuna si eu si sotul, si abia astept sa incepem;

si pe mine ma intereseaza daca echivalarea se poate face inaintea mutarii in Spania, noi am vrea sa incepem cu asta;

vroiam sa intreb fetele din Coruna, cum este acolo, ce preturi sunt la chirii, daca se gaseste mai usor ceva de lucru, cum e viata in general;

corco, si noi tot anul viitor ne-am propus sa plecam, pana atunci mai punem la punct una-alta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Diplodocus, si cum se face cu echivalarea asta? Iau diploma si ce fac cu ea? Unde o depun? Trebuie si suplimentul la diploma sau doar diploma in sine? Eu am tradusa doar diploma si legalizata si apostilata. Pe suplimentul la diploma am doar stampila de la minister care confirma ca e reala. Pe aia nu am tradus-o, ca e deja scrisa in romana si engleza.

Ce urmeaza? Pentru ei nu e suficient ca e tradusa in limba lor si apostilata?

 

Carmen & Ioana Catalina (4.oct.2005)id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

KARMENUTZA- am mai povestit eu pe aici despre echivalare...

Nu, nici vorba sa fie suficienta o diploma tradusa ( de apostila de la Haga NU mai e nevoie pe nici un document)

Ai pe site'ul Ministerului Educatiei toate informatiile :

Homologación, convalidación y gestión de títulos universitarios

http://www.educacion.es/horizontales/servicios/gestion-titulos/estudios_universitarios.html

Pe scurt, dupa ce depui actele tale traduse si legalizate ei vor verifica in Romania, la universitatea unde ai terminat tu , autenticitatea diplomei, precum si cursurile facute daca corespund sau nu cursurilor ce se fac in Spania pentru aceeasi specialitate.

Pana cand nu ai echivalata diploma, nici macar bacalaureatul nu iti este recunoscut automat...e ca si cum nu ai avea decat vreo 8 clase( din punctul lor de vedere)

 

ADIALEX- eu asa am avut impresia ca nu era necesara prezenta mea cand am depus actele pentru echivalare [:D] fiindca nu miau cerut nici un act cu fotografie sa ma identifice

Dar fiindca ai nevoie de DNI-ul spaniol cred ca va fi necesar sa fii si tu aici( ca la DNI trbeuie fotografie si prezenta personala)

Eventual, daca ai cine sa te ajute, veniti o saptamana de vacanta, faci actele,depui pt echivalare si apoi stati in Ro cat aveti voi in plan...IAr cand venitim o sa fiti ceva mai avansati cu toate...

Despre CORUÑA..poate iti povesteste APSARA mai multe , ca e aici de o perioada mai lunga.

Eu stau doar de un an, si o sa fiu foarte subiectiva daca iti raspund [:D]

Sunt profund indragostita de Galicia, e minunat aici [olala] E peisajul cel mai verde din toata Spania...Ai port, ocean, plaja, munte, padure, zone turistice, etc...

NU sunt multi romani [:)]

 

CORCO - bine ai venit !

Asa e , cum zici...respectul fata de om este litera de lege aici...si din partea statului, si din partea oamenilor de pe strada...

In ce zona vreti sa mergeti?

 

 

Noi suntem ok, profitam de vremea superba si mergem la plaja

[pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc diplodocus de raspuns; ma gandeam daca nu e posibil sa depui actele aici, prin ambasada, si ei sa le trimita acolo pentru echivalare; o sa merg la ambasada sa ma interesez; am citit de Galicia, am vazut si poze , e foarte frumos acolo la voi;noi inca nu ne-am hotarat in ce parte a Spaniei sa mergem, sotul tinde spre Barcelona, nu stiu ce sa zic, mai avem timp de gandire; Numai bine tuturor![flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nici noi nu ne-am horatat inca in ce zona vrem . Avem timp sa ne documentam si sa ne hotaram - noiam vrea sa plecam undeva la anul spre sfarsitul verii (dupa ce termina sotul cu facultatea). DNI acesta il putem obtine in orice oras ( nu conteaza unde ne vom stabili nu? ). Noi vom veni in octombrie 3 zile la Barcelona sa vizitam orasul si ma gandeam ca poate rezolvam si cu DNI? Adialex - sa mi spui si mie cum decurg meditatiile si poate o sa fac si eu. Unde ai gasit meditator? Sa aveti un weekend placut. Eu o sa ma coc in Bucuresti
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...