Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

buna eu sunt noua pe forum si ma bucur ca v-am gasit.eu sunt in spania de un an in cataluña si sincer nu vreau sa dezamagesc pe nimeni dar e ff greu de munca.cunosc multi romani care au ramas fara munca si cauta de un an de zile si nimic.acum poate o fi si cum spune-ti voi ca e vb de noroc dar cele care sunt in tara si au in vedere plecarea in spania sa se gandeasca bine inainte.eu sunt asisitenta medicala si de un an am actele in tramite si inca nimica

dar macar stiu ca o sa am titlul mai devreme sau mai tarziu.si pentru fetele care vor sa vina in cataluña e ff important sa vb si catalana mai ales daca vrei sa lucrezi cu publicul.eu nu am lucrat aici pt ca sunt insarcinata in 37 de sap dar dupa 4 luni o sa incep sa caut.am noroc ca se cauta mult meseria mea.

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui kynderica
buna eu sunt noua pe forum si ma bucur ca v-am gasit.eu sunt in spania de un an in cataluña si sincer nu vreau sa dezamagesc pe nimeni dar e ff greu de munca.cunosc multi romani care au ramas fara munca si cauta de un an de zile si nimic.acum poate o fi si cum spune-ti voi ca e vb de noroc dar cele care sunt in tara si au in vedere plecarea in spania sa se gandeasca bine inainte.eu sunt asisitenta medicala si de un an am actele in tramite si inca nimica dar macar stiu ca o sa am titlul mai devreme sau mai tarziu.si pentru fetele care vor sa vina in cataluña e ff important sa vb si catalana mai ales daca vrei sa lucrezi cu publicul.eu nu am lucrat aici pt ca sunt insarcinata in 37 de sap dar dupa 4 luni o sa incep sa caut.am noroc ca se cauta mult meseria mea.
Kynderica, bine ai venit si sarcina usoara pe ultima suta de metri. Da, de asta nu ne incumetam nici noi sa plecam in momentul asta cu toate cunostintele (rude si prieteni) pe care le avem acolo si cu toate ca vorbesc spaniola aproape la fel de bine ca romana iar sotul se descurca si el binisor. Aici macar am casa si chiar daca salariul sotului e mic macar il are si nu umbla pe strazi dupa munca. De asta vrem sa mai asteptam. Intre timp, daca am putea am pleca in alta tara, chiar vrem sa facem o incercare, sa vedem daca ne iese. Spania o lasam pt mai tarziu. Jasmin si Lucas Daniel (28.11.2007) [url="http://www.flickr.com/photos/23373490@N02/"]poze cu mogaldeatza[/url] [url="http://www.flickr.com/photos/30849078@N05/"]Lucas[/url] http://blogulluilucas.blogspot.com/ http://elblogdeluquitas.blogspot.es Limbajul copiilor nu se adreseaza urechilor, ci ochilor si inimii...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

azi am vazut ce tragedie s-a intamplat in tara la maternitatea giulesti......si sincer aia nu e tara in care sa traiesti niste nenorociti au murit niste copii nevinovati si cica era cea mai bine dotata sectie fara un senzor de fum cu o singura asistenta pe tura.unul din motivele pt care am plecat din tara a fost serviciul prost platit si conditiile si pe zi ce trece sunt mandra ca am avut curajul sa plec. Fetelor si aici e greu ,nu e usor dar astia sunt oameni te trateaza frumos te ingrijesc bine nu se compara si aici nu exista spaga.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui corco
Fetelor, Am citit ca in Galicia - limba regiunii este galiciana.Daca stii doar spaniola este suficient ?
align="right" id="quote2">Daaaaaaaaa...sigur ca da, nu'ti face astfel de problemeSi oricum galega (se spune galiciana oare?) e mai apropiata de latina decat spaniola, deci e oarecum mai usor de inteles pentru noi...Are vizibile influente portugheze...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Citat:
citat din mesajul lui diplodocus
Citat:
citat din mesajul lui corco
Fetelor, Am citit ca in Galicia - limba regiunii este galiciana.Daca stii doar spaniola este suficient ?
align="right" id="quote2">Daaaaaaaaa...sigur ca da, nu'ti face astfel de problemeSi oricum galega (se spune galiciana oare?) e mai apropiata de latina decat spaniola, deci e oarecum mai usor de inteles pentru noi...Are vizibile influente portugheze...
align="right" id="quote2">Multumesc pentru raspuns.Nicaieri nu este usor si eu sunt constienta ca ne poate fi greu in primii ani insa vreau sa traiesc intr-o tara in care sunt respectata.Este foarte trist ce se intampla la noi in tara. Eu inca ma documentez sa vad cam in ce zone ne-am putea muta - conteaza clima / limba ( mi-ar place tare mult Barcelona insa ar trebui sa invat si catalana pe langa spaniola) / oportunitatile de angajare .Voi ce mai faceti?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

kynderica bine ai venit. Sfaturile tale sunt binevenite. Cred ca toate cele care intentionam sa plecam ne dam seama ca nu este deloc usor nici acolo, dar cel putin in cazul meu, simt ca nu mai rezist prea mult in tara asta.[bang] Sincer deja i-am spus sotului ca daca avem ghinionul sa nu iasa bine plecarea lui in Spania, eu cred ca deja o iau razna, pentru ca singurul gand care ma face sa merg inainte este ca exista sansa de a pleca. Nu stau in strada, dar m-am saturat sa stau pe spatele parintilor pentru ca pur si simplu salariul meu de bugetar este de ajuns doar sa mancam si atat...si uneori nici pentru asta nu ajunge.[bang]

 

Stiu ca nu va fi usor, dar poate sa fie mai greu decat aici?

 

Nu ma luati in seama...sunt cam deprimata si mi s-a accentuat starea din cauza tragediei de la Giulesti. [q] Asta e tara in care sa ii fac un viitor copilului meu?

 

Intrebare pentru fetele cu copii din Spania. Cam cat ajunge gradinita la stat? Fiica-mea are 3 ani acum si ma gandesc ca daca imi gasesc de munca trebuie sa mearga la gradi. As vrea sa imi fac niste calcule. Gasisem undeva ca se plateste doar mancarea, undeva la 5E/zi in functie de provincie.

 

mamik fericita de [bibe] Denisa Maria (20.07.2007)

 

 

 

A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corco visul meu era Madridul, si am inteles ca acolo nici somajul nu este atat de ridicat. Din cauza ca sotul a primit oferta pentru zona Valenciei, ne-am reorientat. Nu stiu ce sanse o sa am eu sa gasesc job pentru ca nu prea am vazut oferte pe net. Doar cu noroc sa gasesc ceva.

 

Si in Valencia se foloseste o a doua limba, dar din ce am vazut eu e simpluta. Sper totusi ca oriunde in Spania te poti intelege cu oamenii in limba spaniola.

 

mamik fericita de [bibe] Denisa Maria (20.07.2007)

 

 

 

A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, eu v-a zis. Pana acum, in putinul timp de cand sunt aici, am vorbit numai spaniola, cu toata lumea. Si m-au inteles si i-am inteles. Toata lumea stie si spaniola (castellana). Ca sa lucrezi in administratia publica, trebuie sa stii si catalana, la nu stiu care nivel, (evaluat de ei) In septembrie ma inscriu la curs de catalana, macar sa stiu cate putin din toate [:D]

 

Carmen & Ioana Catalina (4.oct.2005)id="red">

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...