Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Citat:
citat din mesajul lui brazuca25


Intrebare pentru fetele cu copii din Spania. Cam cat ajunge gradinita la stat? Fiica-mea are 3 ani acum si ma gandesc ca daca imi gasesc de munca trebuie sa mearga la gradi. As vrea sa imi fac niste calcule. Gasisem undeva ca se plateste doar mancarea, undeva la 5E/zi in functie de provincie.



align="right" id="quote2">

Daca vrei o scoala particulara, preturile variaza destul de mult.
Invatamantul de stat este gratuit, inclusiv trasportul ( si obligatoriu de la 6 ani).
Daca alegi program scurt ( dela 9,30 pana la ora 14,30) nu platesti nimic, fiindca copilul mananca acasa dupa ce vine, si la el ii pui tu o gustare pt ora 12.
Daca alegi program lung (pana pe la 17,30), da, platesti mancarea, si pretul acesta variaza.
Mai este varianta sa inscrii copilul la program lung, dar scoala s anu aiba cantina ( comedor) si sa trebuiasca sa aduci copilul acasa sa manance si apoi s ail duci inapoi la scoala...Unii parinti aleg aceasta varianta si cand este comedor la scoala( sau din cauza pretului sau din cauza ca vor sa manance copiii lor mai sanatos in casa)
La inceputul anului scolar se cer unele rechizite, sortulet, materiale didactice, ghiozdan, etc ( pe mine m-au costat toate 50 e) si cam atat.
Nu am stiut cand e ziua educatoarei, nu exista fondul clasei, si fondul scolii, nu mai platesti nimik.


Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

brazuca 25 te inteleg si eu abia asteptam sa plec din tara din acelasi motiv pt ca nu mai suportam mizeria indiferenta.eu vb acum desprea ceea ce stiu sigru...pt gradinita aici la stat poti cere ora la asistenta sociala si in functie de venit platesti pt comedor.mai poti lua un ajutor de la primarie pt chirie iti da niste bani pt chirie si trebuie sa indeplinesti niste conditii .
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

diplodocus multumesc pentru raspunsul atat de detaliat. Evident ca nu ma gandesc la particular, cel putin pentru inceput. Inseamna ca nu va fi o cheltuiala foarte mare in principiu. Vom vedea la fata locului.

 

 

[hippi] mamik fericita de [zana] Denisa Maria (racusor din 20.07.2007)

 

 

A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Brazuca, ma regasesc in tot ce ai scris; doar gandul ca voi pleca la anul imi da curaj sa merg inainte; si noi suntem tot bugetari, si cu toate ca nu o ducem f rau aici in tara, sistemul si oamenii ma fac sa-mi iau campii...sper sa reusim toate sa realizam ceva acolo; stiu ca o sa fie dificil, mi-e teama pt copil ca nu o sa se integreze bine, o sa-i fie si ei f greu...dar incet-incet vom depasi toate problemele! oricum, sfaturile fetelor din Spania sunt binevenite!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adialex - cred ca copiii se integreaza mult mai usor decat noi. Cum a fost la meditatii? Carmen - cum ami este cu munca? Te-ai obisnuit? E totul Ok? In septembrie vine si sotul cu copilul nu? Cred ca d-abia astepti.deci pot sa iau in calcul si zona Barcelonei chiar daca nu voi stii catalana - perfect - vesti bune. brazuca25 - referitor la oferta primita de sotul tau - a cautat el ceva ???? daca poti da detalii acum ma intorc la lectia de spaniola o zi buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

corco, a fost super la meditatii; ne place profesorul, este super ok, vorbeste mai mult in spaniola, dar il intelegem; noroc ca am avut o perioada cand ma uitam la telenovele [:D] carmen, cat de greu e sa-ti gasesti de lucru? te intreaba cineva de unde esti, ca apoi sa te respinga pentru ca esti roman? ce se cauta in general prin Barcelona, de exemplu, din ce ai vazut tu prin cautarile tale? chiriile sunt mari? mult succes iti doresc!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...