Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Buna ziua fetelor! Profit de faptul ca aici gasesc fete care locuiesc in Spania si vreau sa va intreb si eu cate ceva despre viata de acolo.Spre exemplu de cati ani sunteti acolo, v-ati acomodat greu (cu spaniolii, cu limba, cu clima)? Si nu in ultilul rand problema copiilor, cum ati facut cu transferul copiilor la scoala? Sunt multe formalitati? [bang] Acum sa va spun si de ce vreau sa stiu aceste lucrui. As vrea sa ne mutam in Spania (eu, sotul si cei 2 baieti de 10 si 4 ani). Stiu ca nu este o perioada buna pentru emigrare in Spania dar Romania consideram ca pe termen scurt, mediu si lung nu ofera nimic bun. M-am saturat de atatea "generatii de sacrificiu" [q] si nu-mi doresc ca si copii mei sa simta la fel. Locul de munca nu este o problema urgenta pentru ca avem resurse financiare pentru o perioada mai lunga de timp si oricum dorim sa infiintam o firma dupa ce vom face un pic "studiul de piata".[:D] Si inca ceva: cum va petreceti acolo timpul liber cu copii? Ce faceti, pe unde va relaxati? A... am uitat sa va spun ca vom locui cel mai probabil in Valencia (daca ne place).Apropo care este diferenta intre piso si apartament? Of... vreau sa va intreb atat de multe incat pentru inceput ajunge, sa nu va zapacesc[:-@] [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Hola Mitzzi [pup] Noi stam de 10 ani si vreo 2 luni aici (la 50-60 de Km de Valencia); de acomodat ne-am acomodat foarte usor. Nici limba nu mi s-a parut dificila (in [RO] nu urmaream nici o telenovela [:D] dar am "prins" foarte repede limba, chiar as putea zice, ca am inceput sa vorbesc la vreo 4-5 luni; normal ca mai intai incepi sa intelegi ceea ce-ti spun [:-@] si doar apoi reusesti sa le raspunzi ). Cu spaniolii nu am avut probleme (cu mici exceptii) dar chiar sunt o natiune distractiva si "saritoare" adica mi s-a intamplat de multe ori sa intreb pe cineva de o anumita strada si sa vina cu mine pana acolo [pk] (sa ma "acompanieze" pana la locul pe care-l cautam). Clima e foarte buna aici in zona noastra [:D] (e clima mediteraneana deci [beach][pool] distractie) apropo prin luna Iunie-Iulie incep "las fiestas" aici (adica fiecare sat si oras are sarbatoarea lui care dureaza cam 7 zile [bum][cheers][bere] si mai [berica] ) Despre tranferul copiilor la scoala nu pot sa-ti spun prea multe (inca nu avem [bibe] [q] ) dar avem vreo cativa prieteni care stiu ca si-au adus copii aici la scoala, apoi i-au dus inapoi ... [alcool] Timpul liber ... pai il petrecem la [beach][pool] Nu stiu ce sa-ti zic ... adevarul e ca mie personal mi se pare mai usoara viata aici, lumea e mai amabila (desi ma doare sa zic asta) Ofcourse aici nu exista faza cu (ciocolata sau cafeaua in geanta) ca sa-ti poti rezolva ceva. Si noi avem o mica firma, de moment (bat in lemn) merge binisor ... Nu stiu ce as mai putea sa-ti spun ... aaaaa piso=apartament Daca mai ai intrebari poti sa le pui linistita. Eu ti-am spus punctul meu de vedere. Poate celelalte fete au unul diferit ... [pup][pup][pup] [flo] angi Doamne Doamne fii cu noi in fiecare zi !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angi, multumesc mult pentru raspunsul tau promt. Optimismul tau mi-a facut bine. javascript:insertsmilie('[majoreta]');Ma bucur sa "vad" lume multumita de ceea ce realizeaza si nu doar oameni care se plang de cat de greu este acolo. Eu sunt intr-o situatie oarecum deosebita de cei care javascript:insertsmilie('[recevere]');emigreaza. In Romania am tot ce imi trebuie: o casa javascript:insertsmilie('[cort]');intr-o zona superba de langa Bucuresti, o situatie financiara OK dar.... la sfarsit de saptamana duc copii la o mizerie de gradina zoologica, in parcuri javascript:insertsmilie('[huta]');supraaglomerate, la aceleasi piese de teatru invechite de care copii s-au cam saturat. Trebuie sa recunosc ca nu mai am speranta pentru Romania (o spun cu parere de rau). Nu vad de ce pentru a avea o vacanta placuta si civilizata sunt obligata sa merg in strainatate doar pentru ca la mine in tara la mare, pe plaja (fie ea si de fite la Mamaia) iti scuipa seminte in capjavascript:insertsmilie('[colegi]'); si sunt obligata sa suport javascript:insertsmilie('[disco]');mizeria umana si "naturala" de care suntem inconjurati. Bineinteles ca am o strangere de inima javascript:insertsmilie('[:-/]');sa vand tot si sa plec dar in acelasi timp stiu ca daca nu o fac acum mai tarziu copii vor creste si se vor adapta mult mai greu. In alta ordine de idei as dori sa stiu ce trebuie sa faci odata ajunsjavascript:insertsmilie('[avion]'); in Spania? Valencia este impartita pe sectoare sau cum? Unde trebuie sa te prezinti sa te ia in evidenta, la primaria sectorului unde locuiesti sau la sectia de politie unde esti arondat cu casa? De inchiriat de unde este mai bine sa inchiriezi un apartament de la o agentie imobiliara locala sau pe internet de la un particular? Cum sunt chiriile acolo, au mai scazut fata de anii trecuti sau mi se pare mie? In costul chiriei intra si intretinerea la bloc sau se plateste separat si daca da cat se plateste in medie la un apartament de 3-4 camere pe luna? Dar energia electrica este scumpa? Viata de zi cu zi este mai scumpa sau mai ieftina decat in Romania? Cu riscul de a fi indiscretajavascript:insertsmilie('[iartama]'); va intreb cam cat cheltuiti pe luna doar pentru mancare si necesitati fara distractii? Nu ma supar daca nu puteti sa-mi raspundeti. Angi, nu ezita sa-mi spui si lucrurile mai putin "roz" de acolo. Tu locuiesti chiar in Castellon? Daca trbuie sa ajungi in Valencia exista metrou usor javascript:insertsmilie('[autoroz]');sau javascript:insertsmilie('[tren]');tren si cat faci pana acolo? Besojavascript:insertsmilie('[pup]');javascript:insertsmilie('[pup]'); Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hola Mihaela, Valencia e impartita pe cartiere, ca sa te ia in evidenta trebuie sa mergi la primaria orasului (ayuntamiento) www.valencia.es cel mai bine este sa inchiriezi apartament direct de la proprietar (asa iti economisesti comisionul care trebuie platit in fiecare luna agentiei) Noi locuim la 17 km de Castellon (50 km de Valencia) pt a calatori atat la Castellon cat si la Valncia exista mai multe variante [auto] sau [tren] sau autobuz (cu conditii bune). cu [auto] faci cam 30 min (pe autobanda/autovia ) cu [tren] faci intre 45 si 1.15 min iar cu autobuzul imi pare rau dar nu am fost niciodata [:I] (doar pe plan local) [:D] [pup][pup][pup] [flo] angi Doamne Doamne fii cu noi in fiecare zi !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mihaela ti-am trimis mesaj privat (PM) ai reusit sa intri pe pagina www.valencia.es ? uite aici inca o pagina www.comarcarural.com/index.htm (despre locuri de interes prin comunitatea valenciana) daca mai ai intrebari nu ezita sa le pui o sa te ajut incantata cu tot ceea ce pot roxana, apsara, brazuca [pup][pup][pup] voi ce ma faceti? [pup][pup][pup] [flo] angi Doamne Doamne fii cu noi in fiecare zi !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna, tuturor! Mittzzi, si cazul meu e putin diferit. Eu sunt aici de 7 ani si am venit sa ma marit :))). Sotul meu e spaniol, ne-am cunoscut in Romania, etc, etc, etc si iata-ma-s aici. Experienta a fost de la inceput pozitiva pentru ca am intrat de la inceput intr-un mediu spaniol. Pe vremea aceea erau putini romani in Galicia, toate cunostintele mele erau "gallegos", abia dupa vreo 2 ani am cunoscut romani. N-am avut niciodata probleme din cauza provenientei mele, dimpotriva, lumea era mai degraba curioasa si dornica sa afle lucruri despre Romania. Nu am copii insa prin prisma meseriei mele cunosc bine sistemul de invatamant. Ca peste tot, sunt scoli bune si mai putin bune, insa, in general, sistemul public nu e o minunatie. Exista scoli de stat, scoli particulare si "concertados", adica scoli religioase subventionate de stat. Scolile particulare sunt scumpe, n-as putea sa-ti dau detalii despre scolile din Valencia; ca sa-ti faci o idee, scolile cele mai scumpe in La Coruña costa in jur de 800 euro pe luna (include: uniforma, carti, activitati extrascolare si cred ca transport). Optiuni de "ocio" ( timp liber si diverisment)sunt nenumarate. Aminteam de activitati extrascolare (de obicei se fac chiar in scoala): sport, muzica, teatru, etc; apoi sunt muzee de toate felurile, si din cate stiu eu, Valencia e foarte bine reprezentata la nivelul asta. Intrebai de diferinta intre "piso" si "apartamento". Ti-au spus deja fetele ca "piso" e apartament, "apartamento" e un apartament mai mic ( diferenta nu e clara, da´daca are 3 camere e sigur "piso"). Mai sunt "estudio"- garsoniera, "atico"- apartament la mansarda, "duplex"- apartament pe 2 nivele, cu scara interioara, "chalet"- casa gen vila, "adosado"- casele acelea lipite unele de altele. Nu pot sa-ti dau informatii despre chirii pentru ca asta depinde de oras, de epoca din an, de cartier, de tipul constructiei, etc. Sper sa-ti fie de folos toata vorbaria asta. Daca mai ai intrebari, sunt pe-aproape. http://community.webshots.com/user/just_bluewind
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Va multumesc pentru raspunsuri si trebuie sa recunosc ca nu m-am asteptat sa le primesc. Ma bucur sa vad ca nu este in totalitate adevarat ca romanii se "mananca" intre ei prin strainatate si ca mai sunt si romani draguti si binevoitori. Angi ti-am trimis si eu un PM. [flo][pup] mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...