Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

corco sotul s-a intalnit cu o cunostinta mai veche care lucreaza in Spania la cules de portocale. I-a spus despre ce e vorba si o sa plece si el acum in septembrie. Nu ma incanta neaparat ca va face o munca asa grea si ca o sa ingroase randul "capsunarilor" de care se face atata misto in Romania, dar macar un sezon cat se ne putem pune putin pe picioare acolo, si eventual sa invete si el limba ca nu are habar deloc. Sper macar sa fie bine. [hippi] mamik fericita de [zana] Denisa Maria (racusor din 20.07.2007) A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hola fetelor, scuzati ca eu intru mai rar, tot cu drumurile noastre ... [:D] am citit tot ceea ce ati scris, dar nu am retinut prea multe [alcool] neuronul e in recuperare [:D] zicea cineva despre valenciana: intradevar nu mi se pare dificila brazuca [pup] daca sotzul tau o sa munceasca cu romani, nu o sa invetze prea multa spaniola; si noi am patzit la fel, am inceput sa "prindem" spaniola cand am inceput sa muncim cu spanioli si eu sunt de parere ca [copil] se adapteaza mai bine decat noi adultzii cine ne ajuta sa deschidem un nou capitol? ca eu nu ma stiu inca [q] va doresc numai bine [pup][pup][pup] angi Doamne [ruga] ajuta-ne sa gasim comoara [copil] mult cautata. Aspiranta optimista, cu ajutorul Tau Doamne: Viitoare [gravi] [url="http://picasaweb.google.es/102477087483600511247/FotosAngiCosti?authkey=Gv1sRgCPWO6pDJr5uliQE&feat=directlink"]noi 2 prin lume[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adialex, eu nu m-am simtit discriminata nicaieri. Nu s-a uitat nimeni urat sau ciudat la mine, ca sunt din Romania. Si sa stii ca aici am fost chemata la mai multe interviuri decat in tara. Numele meu se vede ca nu e spaniol, deci stiau dinainte ca sunt straina. Si NU, nu m-am simtit discriminata. Oricum ei aici sunt obisnuiti cu imigranti, sunt foarte multi. Despre cat de repede iti gasesti servici - depinde ce cauti, depinde ce esti dispus sa faci, cat esti de dispus sa faci ceva nou. Din ce am observat eu din anunturi, ca eu pe acolo m-am uitat, nu se cauta persoane cu studii superioare. Sau foarte rar. Cate 1 - 2 posturi la o luna. Nici nu imi faceam iluzii, de altfel....ca ma angajeaza cineva pe mine aici cu studii superioare, asa imediat tzac-pac! Se cauta foarte mult ospatari, bucatari, ajutor de bucatari, patiseri, cofetari, vanzatoare (din cand in cand), agenti de vanzari (majoritatea la comision doar), operatori telemarketing (cu limbi straine, de obicei cauta nativi vorbitori de engleza, franceza, germana etc), soferi (cu duba proprie de preferat), lucratori in depozite, destule..... Eu am asteptat 2 luni pana sa-mi gasesc. Este esential sa vorbesti limba, cat sa poti face fata la un interviu sau la postul pt. care aplici. Degeaba ai pregatire de secretara si ai lucrat toata viata secretara, daca nu stii sa redactezi corect un document, sa raspunzi si sa vorbesti corect la telefon etc.....ma intelegi....cam asta e ideea, am dat un exemplu. Si da, e bine sa lucrezi de la inceput printre ei, nu printre romani. La mine la servici suntem 2 straini: eu si un cubanez. [:D] Restul sunt de aici. Iar d.p.d.v. al limbii - numai eu! M-am intiiins! Carmen & Ioana Catalina (4.oct.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca nu ai fost discriminata - spaniolii nu prea au "probleme" cu imigrantii unde sunt si foarte obisnuiti cu ei fiind multi. Presupun ca te-ai acomodat la munca acolo nu? Vin si eu in Barcelona in octombrie cateva zile - d-abia astept. Tu unde ai studiat spaniola ? O zi buna
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor; va multumesc f mult pentru raspunsuri; in acest moment prioritatile noastre s-au schimbat putin, tocmai am aflat ca sunt insarcinata! nu ma asteptam, a fost chiar o surpriza pt noi; toate planurile noastre sunt date peste cap acum, nici nu stiu cum sa facem; noi nu vrem sa renuntam la ideea noastra de a pleca anul viitor, dar trebuie sa ne regandim planul; nu stiu cum e cu bb mic acolo, exista cresa, cum se practica? va pup pe toate [flo]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

adialex felicitari pentru sarcina! Sunt sigura ca o sa luati cea mai buna decizie pentru voi si pentru bebe. Despre crese in Spania am inteles ca ar primi bebelusii foarte mici, dar poate stiu fetele de acolo mai multe. Angi eu sper ca macar de cativa spanioli sa dea si el pe-acolo cat o sa stea si sa mai invete umpik limba. [:D] Macar cat sa se poate descurca singur pe strada sau la magazin...zic si eu. Karmenutza [pup] in fiecare postare parca imi dai sperante ca se poate. Eu de felul meu sunt o persoana extrem de precauta si mi-e tare greu sa imi asum riscul mutarii in necunoscut. Faptul ca citesc ca poate sa fie bine, imi da curaj.[flo] [hippi] mamik fericita de [zana] Denisa Maria (racusor din 20.07.2007) A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adialex, felicitari pentru samburel! Sa ai sarcina usoara si sa vina bebe sanatos! (va citesc si eu din umbra si nu puteam sa nu te felicit la asa veste frumoasa) Cred ca poti lua in calcul nasterea in Spania, unde sigur sunt conditii mai bune si probabil este si mai ieftin. Daca nasti in Romania, vei fi mult mai motivata sa pleci si va veti tine de plan. Eu pana sa am copil nu ma gandeam sa plec din tara, acum mi-e dor, dar nu m-as intoarce. [url="www.happy-mami.blogspot.com"]Happy-mami[/url] de [alap] Filip, 1 august 2009
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...