Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

Hola fetelor [pup] Mihaela nu am primit PM [q][q][q] oare Roxana pe unde o mai fii? [pup] apsara [pup] cum e timpul acolo "sus" la tine? la noi aici e cald si soareeeeeeee [beach] , pacat ca astazi trebuie sa plec in Franta ca altfel mergeam si eu putzin la [beach] [:D] va [pup][pup][pup] pacesc pe toate [flo] angi Doamne Doamne fii cu noi in fiecare zi !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna fetelor! Angi, imi pare rau ca nu ai primit PM meu dar nu ma mai mira nimic la cat de adormita eram aseara tarziu cand ti l-am scris si oricum fiind incepatoare dureaza asa mult pana cand imi modereaza mesajul incat la un moment dat exista niste decalaje mari de timp intre cand il scriu si cand apare afisat. Drum bun. Cat stai in Franta, cand te intorci?Iti voi simti lipsa, esti omul meu de "incredere". Apsara, multumesc mult pentru lamurire in privinta imobilelor, chiar aveam nevoie pentru ca eram in ceata.Trebuie sa recunosc ca m-ai pus pe ganduri in privinta sistemului de invatamant. Ce intelegi prin "nu este o minunatie" adica este catastrofal, nu exista dotari sau nivelul de invatamant este mai scazut sau mai lejer decat cel din Romania? Te intreb acest lucru pentru ca am auzit de un caz in care copilul a fost trensferat in Spania la inceputul clasei a 4 si cei din Spania l-au bagat direct in clasa a 5 in conditiile in care copilul nu stia o boaba de spaniola. Oare cum este posibil asa ceva? A.. si inca ceva. Cum este structurat anul scolar acolo? Exista after scool la scolile publice? Cate ore stau copii de gimnaziu la scoala? [pup][pup] Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Scolile, in general, sunt foarte bine dotate, profesorii sunt buni pentru ca trebuie examenele de acces in sistemul educational sunt grele, asa ca cel putin, la nivel de cunostinte, sunt pregatiti. Si totusi, programele scolare se schimba de la an la an si de aici situatia "catastrofala". Eh, nu e chiar atat de rau, trebuie doar sa cauti scoala potrivita si sa te admita acolo. Copiii incep la 3 ani, pe la 4 incep sa invete litere si pe la 5 cam stiu sa citeasca. Activitatile extrascolare, in general, se fac chiar in scoala, se plateste ceva, insa foarte putin. Nu stiu pe ce criterii se stabileste la ce nivel intra un copil strain. Poti cere informatii direct la scoala. Cred ca scoala publica nu poti s-o alegi, cel putin asa ce intampla aici. Copilul trebuie sa locuiasca aproape de scoala sau parintii sa lucreze in zona. http://community.webshots.com/user/just_bluewind
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor! La noi situatia incepe sa mai prinda contur, pentru ca am aflat ieri ca are cumnatul meu niste prieteni in Madrid, de incredere si plecati la facultate. Se pare ca daca strangem ceva banuti ar putea sa stea sotul si cumnatul la ei o perioada...pana si-ar gasi de munca. Deja parca plutesc cand ma gandesc desi incerc sa nu imi fac sperante degeaba. Acum sunt cu gura pe baieti sa invete spaniola, ca eu stiu, dar ei nu. mamik fericita de [bibe] Denisa Maria (20.07.2007) A child is not a vase to be filled, but a fire to be lit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, am ajuns acasa (s-a cam prelungit weekend-ul [:D] ) voi ce mai faceti? sper ca sunteti bine brazuka stai linistita, copii invata cel mai repede o limba straina noua [pk] Mihaela [pup] draga, ce mai faci? ai reusit sa intri pe site-urile care ti le-am trimis? sper sa-ti placa Valencia apsara [pup] besos cariño ce mai faci? roxana pe unde esti? mai intra sa ne mai spui cate ceva despre tine [pup] yo va las, noapte buna si somn usor va doresc [pup][pup][pup] [flo] angi Doamne Doamne fii cu noi in fiecare zi !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor![flo] M-am intors si eu pe langa casa.Cam slaba prezenta pe aici! Haideti romance din Spania va lasati mai prejos decat celelalte din diaspora. Sunteti atat de multe acolo si nu aveti curaj (sau poate timp) sa intrati la o barfa mica [:-@]. Mi-ar placea sa vad cat mai multe povesti cu cei care si-au gasit fericirea si linistea pe meleaguri spaniole. Angi, [pup][pup] multi. Tu cand vii in Romania ai treaba doar prin Arad sau prin vestul tarii sau vii si prin Bucuresti? Mi-ar placea daca treci prin Bucuresti sa vii la mine la o cafea [pk]. Zilele astea atat m-am gandit impreuna cu al meu sot la plecare apoi ne-am razgandit si apoi iar ne-am gandit .... si tot asa. Sincer cred ca nu avem suficient curaj dar noi spunem ca suntem prevazatori. Cred ca de fapt sunt atat de sentimentala .... vai cum sa ma despart eu de floricelele mele din gradina pe care le-am pus cu manutele mele si care abia la anul vor fi cu adevarat frumoase, cum sa ma trezesc eu dimineata si sa nu mai vad lacul si padurea care imi sunt atat de dragi si iarba asta verde din Romania si atata verdeata si ...... lista poate continua la nesfarsit.[q] Trebuie sa recunosc ca am fost un pic dezamagita si de locuintele din Valencia (nu toate sa nu ma inteleaga cineva gresit si sa se supere). Initial ne-am gandit sa cumparam un apartament acolo numai ca blocurile imi par atat de "comuniste" (scuze) si stradutele atat de micute incat , cel putin de aici totul pare prea inghesuit ori noi tocmai de asta am fugit acum 4 ani cand ne-am mutat la curte. Cel mai bun lucru pe care il putem face este sa ne urcam in avion cu directia Valencia si sa vedem la fata locului, dar ... pentru asta trebuie sa avem timp. Incercam vara aceasta. Va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns, ati fost niste dragute.[pup][flo] [pup][pup][pup] [flo] Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hola fetelor, apsara [pup] si la noi e ff cald, noroc cu terasele [berica] si cu [beach][pool] ca altfel ... dar totusi INCA e acceptabila situatia brazuca [pup] cum stau baietii cu spaniola? Mihaela [pup] mi-ar placea sa ne cunoastem, dar de fiecare data cand venim in Ro eu raman in Arad (cu hartiile) si doar sotzul merge la descarcat (cam in toata tara). in afara de asta vrem sa ne cumparam o casutza acum si sunt in cautari ... [bang][bang][bang] deja am vazut atatea ca ... (dar totusi cred ca IN SFARSIT se pare ca am gasit-o) intradevar in Valencia e turism (mai ales vara, dar nu numai), e cald, dar mie personal imi place viatza de aici (terasele pline pana la ora 1 noaptea, plaja, aaaaa avem si ceva munti pe-aproape ... ) cat despre apartament depinde, daca ai vazut sunt cartiere noi care au strazile mult mai largi ca si cele vechi, o sa caut sa-ti trimit cateva link-uri despre cartiere noi, apartamente ... roxana [pup] sper ca esti bine [pup][pup][pup] [flo] angi Doamne Doamne fii cu noi in fiecare zi !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...