Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

buna fetele, In sfarsit a venit si aici vara cu adevarat. Astazi a fost chiar cald si imi place muuult. Eu sunt meteo dependenta, iarna hibernez, nu pot sa fac nimic. Aspara [pup]nu ma sperie pe mine niste grade mai multe in termometru ba din contra am ales Valencia tocmai pentru asta; bine si pentru mare, plaja, iar aglomeratia specifica oraselor turistice chiar imi place mult.Sunt convinsa ca si zona de nord a Spaniei are farmecul ei neatinsa asa de mult de "hoardele" de turisti. Angi,[pup] ma bucur ca ti-ai gasit o casa care sa-ti placa. Sa ne chemi la petrecerea de inaugurare [pk][disco][berica]Am cautat si eu pe net un apartament (sau o casa) in Valencia dar eu sunt fixista rau, mi s-a pus pata pe cateva cartiere din oras (La Malvarosa, Ayora, Ruzafa, Monteolivete) unde apartamentele noi sunt mai putine si scuuumpe rau. Adica nu as vrea sa dau asa multi bani din prima. Preturile de pe pagina "fotocasa" spre exemplu sunt reale? La un moment dat ne gandisem (de fapt ideea a fost a sotului) sa cumparam un apartament, sa-l inchiriem, si noi sa stam cu chirie intr-o casa un an sau doi pana ne-o cumparam pe-a noastra. Ce sa-i faci ne-am obisnuit la curte.[:D] Casuta ta in ce zona este, tot in Castellon? Ma intereseaza si pe mine modalitatile de cumparare, taxele notariale, impozitele etc. dar pentru asta iti voi trimite maine (acum mi-e [nani]) pe PM niste intrebari. Sper sa nu te superi pe mine ca indraznesc [asia]. Va [pup][pup] pe toate si va urez [nani] usor. Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 208
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Buna, fetelor! Timid, imi fac si eu aparitia aici, in grupul vostru. Eu sunt una dintre cele care s-au gandit mult inainte de a lua taurul de coarne [:D]. Dar l-am luat! Am plecat din Romania, cu geamantanul, laptopul si cateva alte lucruri indispensabie si m-am mutat in Spania, mai exact - Barcelona. Desi am familie, am plecat deocamdata singura, ca sa-mi caut de lucru. Nu pot spune ca e usor, dorul de ai mei e din zi in zi mai mare. De lucru sper sa gasesc, sansele nu sunt nule. Aici, din cand in cand, apar posturi pentru meseria mea. Imediat ce eu imi gasesc de lucru, urmeaza si sotul si restul familiei.....[:D] Din tara eu sunt din Bucuresti. Avem casa noastra, cu de toate dar situatia tarii in general ne-a convins ca trebuie sa facem pasul asta. Speram ca va fii bine! Si sper ca in septembrie fii-mea sa mearga aici la scoala/gradinita, ca are 4 ani. Va pup, si ne mai povestim [pup] Carmen & Ioana Catalina (4.oct.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine ai venit Karmenutza [flo]. Oau, ce curaj ai avut sa faci pasul acesta si nu pot decat sa-mi inchipui cat de greu iti este fara familie si fara fetita ta. Eu sunt "slaba" si nu as putea sa fac asta niciodata dar nu inseamna ca nu-ti inteleg motivele pentru care ai facut-o. De cat timp esti in Barcelona? Iti place ? Te-i acomodat cat de cat? Cunosteai pe cineva acolo?

 

Restul fetelor, pe unde sunteti, ce mai faceti, sunteti bine?

 

Eu abia ce am ajuns de la parintii mei (a fost ziua tatalui meu) si sunt obosita, asa ca mai vorbim si maine.

 

Va [pup][pup].

Mihaela

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, Eu n-am mai intrat cateva zile (am avut un "jaleo" [bang][bang][bang] ) Bine ai venit Karmenutza te [pup] , tinem pumnii sa-ti gasesti de lucru cat mai repede posibil si sa poti sa-ti aduci si familia aici. Stiu ca ti-e greu fara familie dar o sa vezi ca totul o sa fie bine cand o sa-i ai langa tine. [pup] de sustinere. Iti place in Barcelona? Mihaela [pup] La Multi Ani tatalui tau din partea noastra (putzin cam tarziu dar ... )[flo]. Cred ca am primit PM de la tine, inca nu l-am citit dar o sa-l deschid imediat [:)]. Despre casa din Ro cred ca, in sfarsit, am nimerit-o. Sapt. viitoare o sa plecam in Ro, mai trebuie sa verificam niste acte ale proprietarilor (dupa cum sunt treburile acolo trebuie verificate si reverificate ... [bang] ). Am cautat o casa pe care sa o renovam noi (sotzul a avut firma de constructii aici) asa sigur nu ne trezim dupa vreo cateva luni ca incep sa cada lucruri ... si in afara de asta o putem reface exact cum ne dorim (imi face mare iluzie o bucatarie americana ... [:D] ) apsara [pup] draga ce mai faci? brazuca, roxana [pup][pup] va [pup] pacesc pe toate [flo] angi Doamne Doamne fii cu noi in fiecare zi !!!
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bine v-am gasit! Daca-mi place Barcelona? Imi place de cand am vazut-o prima oara, in februarie anul acesta. E un oras superb, minunat! Ce am vizitat, am vizitat atunci, ca acum nu prea imi arde de turism [:D]. Dar este, inttr-adevar, orasul in care mi-ar placea sa traiesc. [:D]Sper sa le descurcam pe toate, cu rabdare, poco a poco. E greu singura, mi-e asa dor de toti de acasa, ca imi vine sa ma urc in primul avion [q]. Sper doar sa fie bine. Mittzzi, ma intrebai daca am avut aici pe cineva? Nu, nu am pe nimeni, nu cunosteam pe nimeni. Am plecat in necunoscut, cu un geamantan si un laptop. Am gasit cazare pentru cateva zile la o familie (de romani), oameni minunati, care ma ajuta cu sfaturi, pareri, ma indruma unde trebuie sa merg, ce sa caut. Pot zice ca am avut noroc, nu? Va pup si va mai scriu. Mai departe, voi vedea.... Carmen & Ioana Catalina (4.oct.2005)
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

hola[flo] va citesc din umbra, sa fiu la curent cu noutatile din spania. mi asa de dor de spania[q][q]adica de soare, de jamon, o tortilla, gazpacho, nu continui lista ca degeaba[alcool] in iulie poate ajungem si noi intr-un maxi wekend mai trec sa stiti[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Angi [pup] multumesc de informatii stiam site-urile si m-am linistit oarecum ca preturile sunt reale. Stii de ce spun asta, pentru ca in Romania pe unele site-urile imobiliare sunt date imobile la preturi capcana, adica suni si iti spun ca acea casa nu mai este de vanzare dar iti ofera in schimb in zona dorita o casa care costa cu 30-40% mai mult decat anuntul pentru care ai sunat si de fapt acesta este pretul real al pietei. Tu iti cumperi casa in Romania?! Eu credeam ca acolo, in Spania. Pai, tu ai de gand sa te mai intorci in Romania ?! [flo] Mihaela
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Olim, [pup] [flo] bine ai venit. Superb oraselul in care locuiesti. Saint Malo din Franta, nu? Ai locuit si in Spania sau ai fost doar ca turist? Karmenutza [pup] iti "tin pumnii", nu te da batuta. Sa ne tii la curent cu noutatile. Aspara [pup] iti simtim lipsa pe aici, unde esti? Brazuca25 [pup] la tine cum mai merg treburile, a plecat sotul tau in Spania? Roxana28 [pup] tu de ce nu ne mai vizitezi?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...