Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cat costa?


Recommended Posts

Buna fetelor, sunt o noua aspiranta la titlul de "mama prin adoptie", va citesc si va admir de mult, dar pana acum nu am avut curaj sa va scriu, voi depune dosarul pt. atestat abia in luna august pt. ca pana atunci sotul meu este plecat din tara si sunt legata de maini si de picioare pana vine el. Am o mare nelamurire am vb cu cineva zilele trecute si imi spunea ca ma duc cheltuielile cu adoptia la aproximativ 80 milioane lei, as vrea sa stiu de la cele care au trecut prin toate etapele daca este adevarat, de pilda din momentul cand ati depus dosarul pana ati ajuns cu bebicii acasa? Astept raspunsul vostru, va pup
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 9
  • Creat
  • Ultimul răspuns
Mey ,cine ti-a spus povestile astea ?Nu te costa decat analizele medicale ,ale voastre si eventual ale copilului (daca ai trimitere de la medicul de familie nu se platesc ) si eventual vreun xerox dupa ceva ,chestii de astea marunte .Deci cateva milioane si in nici un caz 80 . Eventual ,ca si cheltuiala neprevazuta ,daca aveti un caz de adoptie mai deosebit ,plata unui avocat .In nici un caz nu ajungi la suma aia care ti s-a spus ,ca nu ai cum. Bafta ! Mama lui Andreiutzu
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna Briantis, iti multumesc din suflet pt. raspuns din ce citisem pana acum ma gandeam ca este exact cum ai spus si tu, dar ... persoana care mi-a spus este un vecin care a trecut si el prin asa ceva si sotul meu a zis ca poate "o stii omul ceva", asta a fost si motivul pt. care v-am cerut parerea ca sa vada si sotul meu ce imi raspund fetele pt. ca el chiar l-a crezut pe acest vecin. Te pup si iti multumesc, sper sa mai vorbim.[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nici vorba de asa ceva !!! pe langa ce a zis briantis, alte eventuale cheltuieli pot aparea in situatia in care bebele pe care ti'l gaseste DPC'ul este in alt judet... atunci te costa si deplasarea la vizitele din perioada de matching, si apoi la procesul de incredintare... dar in rest, nu sunt cheltuieli... chiar legea prevede ca toate actiunile legate de copii sunt scutite de taxe (nu mai tin minte formularea oficiala, dar sper ca intelegi ce vreau sa zic)... de curiozitate, intreaba cunostinta aia despre ce cheltuieli vorbeste...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si cum se stie ca depinde de la un DPC la altul, eu nu am avut nevoie nici de analize costisitoare, doar un amarat de certificat medical care parca a fost in jur de 1 milion, cheltuieli cu ce duceam la copil (fara obligatii, chiar ma rugam de alea la spital sa imi primeasca pampersii si cei dusi de noi erau insemnati cu numele ei sa ii foloseasca doar la ea). Altfel am platit maruntisuri cum spun si fetele, timbre, declaratie notariala parca am mai platit...Oricum, cred ca sub 5 milioane am cheltuit...Nu am socotit niciodata dar 80 milioane sunt basme! [url="http://family.webshots.com/album/559188730CiBeuK?vhost=family"]Poze[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc fetelor, tipul a zis ca daca vrem ne ajuta el, ne pune in legatura cu cineva, cred ca asta era o manevra ????? V-am spus ca o sa depun dosarul abia in august, aseara sotul meu a venit acasa si a zis ca au amanat un pic plecarea din tara si a zis sa numai asteptam si sa ne apucam mai repede de dosar, a venit chiar cu o caracterizare de la servici (in rest nu am nici un act pregatit[:D]), si a spus ca el vrea un copil cat mai repede nu mai are rabdare! A innebunit lupul fetelor! Pana acum un an nici nu se punea problema de asa ceva, dar dupa 10 ani de casnicie, multe plimbari la o gramada de doctori si sfarsit cu o sarcina extrauterina f. urata, hotararea a fost luata, deci pe cai. Va pup si va tin la curent[pup]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

posibil sa te coste ceva avocatul, daca te reprezinta un avocat, dar in nici un caz 80 de milioane. Vecinul tau s-o fi referit la ce i-a cumparat copilului...si e aiurea... in fond lucrusoarele lui de cind l-ai "gasit" pina cind esti tu in certificat nu intra in costurile adoptiei, copilul presupune cheltuieli si daca il nasti tu, nu?! Elise & [url="http://i177.photobucket.com/albums/w214/bblisa/63.jpg"]BBLisa[/url]
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.


×
×
  • Adaugă...